Viimased kommentaarid

See viimane link on kena turundusjutt Uibo poolt, aga mina sellele ei panustaks, sest ei ole teada, kas, kuhu ja millal lende tehakse, samuti peab olema tagatud rahastus, mida ilmselt oodatakse riigilt. Reinsalu on otse välja öelnud, et Eesti riigil võimekus puudub, et igast nurgas eestlasi koju tuua.

Ma soovitaks, et küsige Qatarilt, kas nad muudaks Dohast lennu Arlanda asemel tasuta Helsingisse, siis on teil märksa lihtsam laevaga koju tulla.  Põhjendage, et Arlandalt lõpetas AirBaltic lendamise. Rootsi on kriisipiirkond mitmetele riikidele, nende kolme päeva jooksul võib olukord veelgi keerulisemaks muutuda.

Qatar Airways pakub vahemaandumisega Dohas Helsingisse lende, nendega saaksite kiirelt tagasi. Qatari lennufirma lendab Helsingisse tavapäraselt, sest Soomes ei ole suurt viirusepuhangut, aga see võib tundidega muutuda. Me olime Langkawil eelmisel nädalal ja juba siis olid suured reisipiirangud paljudesse riikidesse.

https://reisijuht.delfi.ee/news/news/koroonaviirus-ja-lennuhinnad-kuhu-edasi-lennupileteid-pakutakse-juba-tasuta?id=89192471

Ei imesta, et AirAsia pakub peaaegu tasuta pileteid, alles eelmisel nädalal oli Langkawi nii tühi, et tundus kummitusliku saarena, kust on inimesed pagenud.  Pantai Cenangis oli veidi liikumist, kuid SkyCabis, mille kohta olid jaanuaris netis kommentaarid, et järjekorrad on 2,5 - 4,5 tundi, oli pärastlõunal peale meie ja töötajate treppidel ainult üks ahv, kes prügikastides sobras ja jäätisepabereid nagu pähkleid lüdis. Ühe restorani omanikuga suheldes selgus, et toidukoha on käive langenud 80%. Veidi parem oli olukord Koh Lipel, kuid Hiina turistide passikontrolli aken oli kinni ja hiinlasi me saarel ei kohanud. Turismisektoris on hetkel üsna kehvad ajad ja lähikuul ei paista miski paranevat, sest riigid sulgevad piire erinevate riikide turistidele ja isegi julgemad mõtlevad, et kas peaks tasuta minema kui tagasisaamine on keeruline ja kulukas.

Mis puutub viirusesse, siis meie väikesaartel oli rahulik, alles siis kui Itaalias puhang tekkis, vaadati eurooplastele veidi teise pilguga, aga kuna temperatuuri mõõdeti kõigil ja turiste oli vähe, siis võtsid enamus kohalikke rahulikult. Pigem muretseti töökohtade kaotuse üle kui viiruse leviku üle.

AirBalticul on infonumber 6 610 819 kus vastatakse eesti keeles, alustaks neist. Kui nemad ütlevad, et ei saa aidata, et pead vahendajaga ühendust võtma, siis saada kiri Momondosse. On võimalik siiski variant, et AirBaltic pakub edasilükkamist või plaanivad su nädalavahetuse lennu tühistamist, siis saad rohkem infot juba lennufirmast. Kui nemad ütlevad, et kuidagi aidata ei saa, siis pead asjad vahendajaga korda ajama.

Purjus inimesi ei võetagi lennukile ja kui satuvadki, siis enamasti eemaldab kapten nad enne õhkutõusu. Ma ei ole oma mitmesaja tehtud lennu jooksul lennukis ühtegi purjus inimest kohanud. 

Imikute kaasavõtmine on õigustatud kui tegemist on vajaliku reisiga, puhkusereisidele imikute kaasavõtmist ma mõistlikuks ei pea ja mida rohkem reisin, seda enam arvan, et neljanda eluaastani ei ole laste kaasa võtmine puhkusereisidele laste suhtes õiglane. Võiksin välja tuua reisikogemuste tõttu vähemalt paarkümmend põhjust, miks ei ole mõtet alla 4-aastasi kaasa võtta, olen neid varem üles loetlenud, aga eelkõige peaks lapsevanem mõtlema lapse mitte enda heaolule, mitte ainult lennukis. Toon ühe näite, kuidas võib üks sõit reisi rikkuda. Mul on täna võtta värske kogemus, kus kasutasin praami ja kui väljas oli 34 kraadi, siis praamil vaevu paarkümmend soojakraadi, endalgi jalad külmetasid, aga poole tunni pärast oli lapsi aevastamas ja köhimas rohkem kui paar, sest konditsioneer puhus otse peale ja kinnisest praamist pääsu ei olnud. Koroona viiruse tõttu mõõdeti kõigil mahatulijatel temperatuuri, ma ei näinud, et kedagi võeti kõrvale, aga üks sõit võib kogu reisi rikkuda. Sama võib juhtuda lennukis, näiteks Emirates lennukites on enamasti jahe ja isegi täiskasvanutel on raske terveks jääda, rääkimata lastest.

Gripivaktsiini puhul tuleb arvestada, et vaktsiini töötatakse välja 9 kuud ja selle aja peale viirus muteerub ja järgmise hooaja jaoks toodetud vaktsiin ei pruugi toimida. Info pärineb TÜ tervishoiu instituudi uurimustööst "Riskirühmade gripivastase vaktsiinide kulutõhusus" ja minu arst kinnitas, et kui gripivaktsiin seetõttu ei toimi, siis on tegemist teise tüvega ja neid tüvesid võib igal hooajal isegi neli-viis olla, aga vaktsiin aitab ühe-kahe vastu. Kui tulebki välja koroonaviiruse vaktsiin, siis see ei pruugi kiiret leevendust tuua, sest turule tuuakse see toorelt ja ilmselt kõrvalmõjudega, nagu juhtus seagripi vaktsiini puhul. Aitab tervislik ja c-vitamiini rikas toit, käte pesemine ja desinfitseerimine, vältida tuleks rahvamasse ja säilitada normaalne närvisüsteem, paanika tekitamine ainult nõrgendab tervist.

Me oleme nüüd mõned päevad lastega Malaisias olnud ja siiapoole teel olles Vantaa lennujaamas paistis, et maskide kandjad on ainult Aasia turistid. Doha lennujaamas ei saanud üldse aru, et vähem oleks turiste, lennujaam oli tohutult ülerahvastatud, aga hiinlastest hoiti eemale, et kui suurem turismigrupp saabus, keda väliselt võis Hiina grupiks pidada, siis rahvas tegi neile ruumi, kuigi ei olnud eriti vaba ruumigi, seetõttu see silma torkaski. Lennukis ei kandnud keegi maske, ainus maskikandja oli Malaisias passikontrolli töötaja, aga kahjuks kirurgimaskiga, nagu 99% inimestest, keda nägime maske kandmas, klapiga maske võis ühe käe sõrmedel üles lugeda.  Kohapeal hotellis küsiti kolm küsimust, et kus riikides olime ja mida tegime viimased 14 päeva, aga Helsingi lennujaamas check-ini tehes pidime samadele küsimustele vastama, see oli tavapärasest erinev.  Me pesime hoolega käsi ja igal pool pakuti tasuta käte desinfitseerijat, muus osas eriti viiruse teemal midagi silma ei torganud.

If Kindlustuselt järgnev vastus

Kui epideemia kuulutatakse välja siis kui Te viibite sihtkoha riigis, siis on tegemist kindlustusjuhtumiga. Kui Te aga reisite sinna peale epideemia välja kuulutamist, siis ei ole tegemist kindlustusjuhtumiga.

Minu lemmikuid on läbi aastate Guatemala, Kasahstan, Shangai, Kuuba, Alaska, Ameerika raamatud on kvaliteetselt ja tempokalt kirjutatud, aga parimaks pean Tiit Pruuli Minu Maailm, hästi sisutihe ja huvitav. Rahulikult võib vahele jätta kõik Tai raamatud, Normeti Tenerife, Dublini, Las Vegase, Viin ja Bali, need ei pakkunud elamust.  Hea teema, ma läksin soovituste peale Minu Aasiat, Tartut ja teist Tenerifet tellima:)

1,5 - 2,5 tundi autoga, aeg oleneb mis päeval ja kellaajal sõidad, neljapäeval on ummikud, teistel päevadel on rahulikum.  Üsna sirge tee kiiruskaameratega, lihtne sõita.

Improved, kui oleksid ise hotellipidaja teeksid ilmselt samamoodi:). Kui hotell on tühjavõitu, siis kogu personali pole mõtet tööl hoida, odavam on tellimuse peale hommikusööki teha ja see klientidele erilise teenusena välja pakkuda.  Suure hommikusöögi suhtes on mul kahetised tunded, saan aru, et on tervislik hommikuti korralikult süüa, aga ma ise ei suuda endale kuhja sisse kühveldada, vaid võtan seda kui meeldivat võimalust, et keegi teeb mu eest kohvi ja omleti valmis, lõigub puuvilja ja ma ei peagi perele süüa tegema. Meil on peres neli meest, kellest osa on täitmatud teismelised, hotell võib hommikusöögi kasvõi puu alla serveerida, niikaua kuni mina seda valmistama ei pea, olen ma kõigega rahul:)

Meie sovjetiajast väljunud eestlased oleme viiruste suhtes üsna külma närviga, aga ameeriklased on iga uudise peale paanikas, ilmselgelt on meedia suhtumine tekitanud ka teistes turistides soovi individuaalsete valikute järele ja hotellid püüavad kiirelt kohanduda.  Turismisektoris on igal juhul keerulised ajad.

Ma lähen kohe perega pikemale puhkusele Aasiasse, aga säilitan normaalse mõtlemise, sest on selge, et kohapealt võib muidki viiruseid saada, mitte ainult coronat. Nagu alati Aasias, peamine on korralik hügieen, aga seekord võtame  maskid kaasa ja vajadusel paneme ette, ööbimised valisime väiksemates hotellides, ühistransporti peale lennuki ei kasuta ja masside keskele ei trügi, kruiisi kindlasti ei võta ja kõigil on korralikud kindlustused. Üks hotellidest küsis, et kas me plaanime ikka tulla ja tõstsid meid tasuta hotellist eraldi villasse, bookingu järgi paistis hotell meie kuupäevadeks päris tühi olevat. Igatahes meie hotellid on valmistunud nendeks vähesteks turistidest ja ühest hotellist saime veel teada, et kõik kes soovivad, neile serveeritakse hommikusöögid tubadesse. Võib-olla pakuti seda ainult lastega peredele, seda ma ei tea, igal juhul me kasutame pakkumist, kuigi meie lapsed on juba teismelised. Kirjast jäi mulje, et hoiavad neist turistidest kinni, kes tulevad.

Tallink jääb hiinlaste grupibroneeringutest ilma, umbes 11 000 kahe kuu jooksul.  Lapimaal on praegu sama, tühistamised on isegi suuremad, seal on muidugi lisaprobleem, et juba saabunud tagasi minna ei taha, aga kahjuks ei paista neil valikut olema, Soomes on üsna ranged viisa tingimused. Hetkel tundub, et hiinlased siiski reisivad, aga motiveeritult, et ei peaks ajutiselt oma riiki tagasi minema. 

https://arileht.delfi.ee/news/uudised/tallink-jaab-koroonaviiruse-tottu-ilma-rohkem-kui-kumnest-tuhandest-hiina-turistist?id=88875811

Kuuuurija, infot lendude kohta peaksid otsima lennufirmade lehtedelt, oma kontoga sisse logides või kui ostsid kusagilt portaalist, siis sinna konkreetse kirja oma lennu kohta kirjutama. Mitmed lennufirmad on muutnud viimastel päevadel lennuaegasid ja tühistanud Hiina lennud, aga saadavad kõigile reisijatele meilile teated ja kodulehtedel on Hiina lendude infot üsna piisavalt. Kuna meie siin tripis ei tea, mis linnast ja kuhu sa tahad lennata, lennufirmat ja lennupileti tingimusi, siis on suhteliselt keeruline muu info andmine. Kui kasutad mõnda tuntumat lennufirmat, kes laseb Facebookis fotode all küsimusi esitada, siis saad sealt vastused üsna kiiresti. Minu arust paanikat ei ole, enamus lennufirmad annavad täpseid ja adekvaatseid vastuseid kodulehtedel.

Täitsajänku, rahulikult küsi paremat hinda, kogu turismisektor on praegu suure pinge all, tühistamisi on väga palju (mu sõber peab hotelli), hiinlaste gruppide arv on kümnekordistunud viimase 15 aasta jooksul ja nüüd öeldakse järjest grupibroneeringuid üles, sest mitte ainult hiinlased, vaid ka ameeriklased ja britid kardavad reisida ja nemad domineerivad samuti turismisektoris. Meile on lähim paanikakoht Lapimaa, seal annavad tühistamised juba teist nädalat tunda, kui varem oli veebruariks mugava majutuse saamine sealkandis keeruline, siis nüüd vali mida soovid. Hotellide managerid on valmis vastu tulema, sest alles käis Thomas Cooki pankrotiga suur tühistamiste laine ja mõned piirkonnad jäid vaevu ellu, teine laine viiruse tõttu viib paljud hotellid kehva seisu, kui nad kiirelt iga klienti kinni ei hoia.

Kui tahad kohalikelt austust vastu saada, siis kata õlad ja põlved, peakate ei ole oluline, kui uksel vastavat silti ei ole. Olen Dubais ja AÜE-s rohkem kui kümmekond korda käinud ja väljaspool hotelli piirkonda võiks siiski järgida kohalikke kombeid ja mitte paljastavaid riideid kanda. AÜE-s ei oodata midagi ebatavalist, teksad või püksid ja t-särk on täiesti ok, aga põlvi paljastavad püksid ja seelikud, samuti paljastavad dekolteed võiks jääda resorti, kus on lubatud veidi rohkem.  

Rääkides kohalikust kultuurist, siis prahi mitte maha viskamine, suitsetamine avalikus ruumis ja alkoholi tarbimine ei kuulu samuti Lähis-Ida kultuuri, neid me tunnustame, miks peaks olema vajadus end paljastada? 

Maksekaardid toimivad kõik, tipi jätmiseks (10% arvest taksos ja restoranis) võiks sularaha vahetada. 

Hotellidest soovitaks apartmente, kui minna paarina kuid lapsi ei ole kaasas, neid on kogu Dubais saadaval ja igas hinnaklassis, enamus muu maailmaga võrreldes luksuslikud. Hotellidest soovitan lastega käies erinevaid resorte ranna ääres (Kempinski, Sofitel, Hilton, Jumeirah Beach).

Sofitel mulle meeldis enim lastega, eraldatud resort, lastega mugav. Atlantis oli uhke, suurte akvaarumitega, kuid  üle rahvastatud. Atlantises on mugav veekeskuses käia, restoranid on hea ja vaade ilus, aga ikkagi ei olnud minu maitse, Sofitel seal läheduses on märksa hubasem ja rohelisem, kuigi Tripadvisor paneb Atlantise ettepoole. Oleme lastega olnud Hiltonis, ranna ääres, aga kesklinnast kaugemal, kuid väiksemad toad ja vähem mugavust, kui vaiksem rand kui kesklinnas. Juimerah Beach Hotel on otse rannas ja kvaliteetne, aga neist kõige kallim, sama on Kempinskiga. Jumeirah Beach hotell on ilusas rannas, see on suur pluss, aga tegemist on suhteliselt suure hotelliga ja üsna kärarikas. Lisaks oleme olnud lastega Hiltoni kõrval olevas Ocean View hotellis, seal on suured apartmendid, lapsed läksid kaotsi nendes 250-ruudustes apartmentides, kuid oli hea hotell, teenindus oli sõbralik ja lastega oli hea liikuda, sest hotellil oli tasuta transfer paljudesse kohtadesse.  Ocean Viewl on venelaste maitsele toidupood alumisel korrusel, kasukapood loomulikult samuti:) aga venelasi me eriti selles hotellis ei kohanud. Üldiselt on Dubai lastega turvaline, puhas ja rahulik koht, seetõttu oleme lühipuhkused sinna teinud, lihtne lennata ja soe on garanteeritud, vahel on jaanuar ja veebruar jahedamad, aga meil on jaanuaris ja veebruaris ilmaga vedanud.

Käisin kaks aastat tagasi ja juba siis hoiatati, et kuritegevus on kõrge, vahepeal keelati öine liikumine, sest omavahelisi arveõiendamisi oli linnades palju.  Kuritegevusega peab igal juhul arvestama, õhtuti San Juanis ei maksa liikuda, võib kogemata kuuli ette jääda. Midagi paremaks ei ole seal läinud, vahepeal läks riik pankrotti ja politseinikuid ei saanud kaua töötasu, see kõik annab tunda. Riik ise on segu Lõuna-Ameerikast ja Usa kultuuridest, vaene piirkond kindlasti, aga kohalikud on sõbralikud ja loodus on ilus. Surfamiseks on palju sobivaid randasid, seetõttu tuleb hoolega valida, kuhu poole hotelli võtad, kas rannamõnude jaoks või surfipiirkonda. Toidukohtade jaoks võiks õppida natuke hispaania keelt, ainult inglise keelest ei piisa, turistide kohtades saab inglise keelega hakkama.

Ega nad ilmselgelt kõiki arvustusi avalda, mul oli juhus kui ühe Aafrika pisikest hotelli kiites arvustust ei avaldatud, kuid olen kirjutanud kahe Itaalia hotelli kohta üsna kehvad arvustused, pigem seetõttu, et ülbed omanikud üritasid idapoolt tulevatel turistidel naha üle kõrvade tõmmata ehk bookingu hinnale lisati igasugused lisatasusid, mis kusagil ei kajastunud ehk küsiti topelthinda juurde. Mitte nõustumisel anti meile muidugi teada, mida "venelastest" arvatakse. Need mõlemad läksid Tripadvisoris läbi ja Booking.com vaatas samuti üle, aga avaldasid. Ei teagi, kuidas nad arvustusi tsenseerivad, aga reisijate fotod üldiselt ei valeta ja fotosid nad ilmselt ei kontrolli, sest vahel on kummalised "mina ja palm, mina ja mu naine" fotod arvustuste juures avaldatud.

Ma olen üldiselt märganud, et 90% Tripadvisor.com kommentaarid hotellide kohta vastavad tõele. Tasub vaadata edetabelis kohta ja märksõnasid, kuidas hotelli iseloomustatakse ja valida kas reisid lastega, sõpradega või paarina, lugeda kümmekond värskemat kommentaari läbi, valida paar halvimat igaks juhuks, et mitte üllatuda ja teha siis valik.  Kui ma olen kahe hotelli vahel valimas, siis vaatan üsna põhjalikult reisijate fotosid, manageri fotod ei anna mingit ettekujutust, ikka reisijate omad.

https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g297966-d3350796-Reviews-Crystal_Aura_Beach_Resort_Spa-Kemer_Turkish_Mediterranean_Coast.html

Ninatark, ei ole off topic, sellise haiguse leviku puhul ongi vaja üksikasju teada. Mul endal Tai ja Malaisia reis kohe ees, samuti mõtlen, kuidas lennujaamas võimalikult vähesetega kokku puutuda. Käte pesemine on ülioluline, desifitseerijad peab kindlasti kaasa võtma.

Eks oleneb aastast, paar korda on veebruaris nii vihmane olnud, et teed lagunesid ja osa saarest oli teed suletud, kõik istusid hotellides, aga muidu on vihmane, aga soe. Ma reisi küll ära ei jätaks, kui just suuri üleujutusi ei ennustataks.

Mul on eelistatuim lennufirma Qatar Airways, nende lennukoridor on endiselt üle Iraani ja Iraagi.  Lendan peagi nendega mitmeid kordi ja eriti ei muretse, keegi mainis siin, et hullem on aeglaselt vähki surra kui lennukiga alla kukkuda, eks ta vist nii olegi. Igal juhul on üsna kindel, et autoga mõnel maanteel sõites on surm iga minut meie kõrval, lennukis mitte. Muidugi võtab kõhedaks, kui reisilennuk alla lastakse, shokis olid kõik mitmeid päevi, aga tõenäosus uuesti juhtumisel on väga väike.