Viimased kommentaarid

Tulime Taist tagasi 27.01.2010 ja kui olime kõik piiritõkked läbinud, siis avastasime, et keegi polnud meilt nõudnud väljasõidumaksu. Kuna raha oli bahtides alles, siis küsisime veel igaks juhuks üle tolliametniku käest. Tema teatas, et seda maksu enam ei võeta. Et siis viisadega on teema üleval, aga väljasõidutasu enam ei võeta. Hea seegi.

Minu teada, seal konkreetsel väiksel saarel, mis pildil näha pole hotelle- on vaid söögi-ja puhkekohad. See on eraomanduses ja sinna paadiga minnes ei tohi isegi plastikpudeliga vett kaasas olla- et ei tekiks prügi jms. Kõrval saarel on ka hotellid jms. Kui on väga konkreetne huvi, siis uurin googlist järgi, sest käisime kõrval saare juures ka snorgeldamas ja seal olid ka hotellid olemas. Seal fotol, kus on näha valged ribad vees-sai kuni põlvini vees teisele saarele liikuda ja see oli väga eriline. Ka saare tippu tõustes oli vaade vägev-samas suure palavusega oli see muidugi suht raske. Käisime jaanuri kuus. Võib kirjutada nelly@infokeskus.ee.

Ma soovitaksin lugeda raamatut Karin Dean ja Mai Loog "Tai-naeratuste maa". Ise olen käinud Phuketil ja Samuil. Eelistust ei oskagi anda, sest kohad on väga erinevad-oleneb eesmärgist, mida otsid. Viimases ajakirjas(dets.2009)Estraveller on Samui nii kiidetud-et koht on nagu muinasjutt. Olen suures osas nõus kirjutajaga. Tean ka inimesi, kes käivad seal puhkamas koos terve perega aasta-aasta järel - ja ikka seal-Samuil. Rendivad auto, sõidavad ringi, käivad kalal jms. Samuil asub ka väidetavalt maailma ilusamaiks tunnistautd lennujaam. Lennujaam on tõesti eriline - seinu hoonetel pole- peale viimast remonti pidi see veel ilusam olema. Samuil pole tsunaamiohtu erinevalt Phuketist. Samuilt 2-3h sõidukaugusel on ilusad saared. Neid fotosid võib näha siin: http://nagi.ee/photos/tugg/1619629/in-set/30145/

on kaks luksushotelli: El Nido Resort Lagen Island Palawan ja El Nido Resort Miniloc Island. Miniloci nägime väga lähedalt, kui sealset laguuni käisime paadiretkel vaatamas, snorgeldamas. Lennukiga saabujad tuuakse saarele paadiga kohale, kogu personal rivistatakse üles ja muusikaga võetakse hotellikülalised vastu. Hinnas on palju võimalusi vaba aja veetmiseks merel. Super sukeldumise ja snorgeldamise koht. Keset laguuni ka väike lava, kus laulatusi korraldatakse. Uurisime enne sinna minekut seda kohta, aga hind jäi liiga soolaseks. Jääb esialgu soovide nimekirja. Loodus puutumatu, kastrikaljud, valge liivaga rannad jms. Hinnad soodsad (võrreldes ülalmainitutega), sest tegemist on turistide poolt veel suhteliselt väikese külastatavusega saarega ja sinna pole ka nii väga lihtne jõuda.

Saabume Finnairiga Hongkongi kell 8 hommikul Terminali nr.1. Air Asiaga lendame edasi Bangkoki kell 10.45 terminalist nr.2. Kas on kogemusi palju kulub aega? Või pigem soovitaksite valida lend kell 14.00 Macau-Bangkok. Ülalt lugesin, et HKG-i saabudes peab igal juhul läbima passikontrolli, võtma pagasi ning tegema terminalis 2 uue check-ini. Tundub, et 3 tunnist võib väheks jääda?

Oleme ausad, ega peale 1-10.02. seal (hulludel päevadel) midagi pakkuda polnudki ja 9-ks päevaks minna Aasiasse on enamusele suht mõtetu. Tuleb tunnistada, et seekord reklaam ei vastanud Finnairi poolt siiski tõele: piletid olid ära ostetud juba enne kuskil mujal. Tundub, et Ruuman oli ainuke, kes sai, mis tahtis ja temagi reisi lõpp on märtsis, mis enamusele ei sobinud. Kahju, et paljud, kes loobusid, ei tulnud selle peale, et HKG-st saab sama hinnaga või veelgi soodsamalt ka BKK-i ja sealtki veel edasi.

Olen ka mitmeid kordi Stockmanni HP-lt pileteid ostnud. Käisin samuti eelmisel päeval nö. luurel, et kus on lähim sissepääs jms. Olin iseteeninduses 4-s. Esimene inimene otsis 20 min. jaanuari ja veebruri 4-sele seltskonnale pileteid BKK-i. Ta läkski tühjade kätega minema, sest märts talle ei sobinud. Ka järgmised otsisid samuti BKK just jaan. ja veebruari. Minu ees sai üks naine piletid BKK märtsi. Mina otsisin samuti +3 päeva kaupa kõik 2 kuud läbi ja ostsin lõpuks piletid Hong Kongi. Nii, et nõustun täiesti teemaalgatajaga. Või oli ka Riias samal ajal kõva müük. Kui neid pileteid ikka üldse oli....

vt. siit kortermajutust http://www.redgroup.ee. Ainult suvel:Õpilaskodu-Suve Hostel http://www.teeninduskool.ee/hostel Rendikorter hind alates 450.-kr. 1 in., hostelis alates 250.-kr. http://www.oldhouse.ee vanalinnas Müürivahes Monk's Bunk Hostel (hinda ei tea) www.tallinnbackpackers.com

Neil korralik teenindus ja soodsad hinnad.

Meie oleme San Juanis 1-7.04. Aga nõus sake31-ga, et on väga raske soovitud hotellile ja piirkonnale pihta saada. Miamis ei hakanudki riskima Pricelinega-seal tõesti piirkonnad väga suured. San Juanis oli see kah ikka õnnemäng ja õnnestus alles mingi 6 korra pealt.

Tänud kõigile, kes on siin oma õpetussõnu ja kogemusi Priceline kohta jaganud. Kohe suured tänud! Saingi siit lugedes ja analüüsides teiste kogemusi ka julgust seda veidi kahtlast :) Priceline proovida. Julgen ka nüüd soovitada, kes ikka tahavad heas asukohas ja korralikus hotellis ööbida. Saime 2 ööks Sheraton Old San Juan Hotel`i (3 ja pool tärni) koos maksudega hinnaks 175$ (tavahind olnuks 420). Tuba kahele ja väga hea asukoht.

Hindu on näljas Indias, eestlane jääb töötuks või nälga Eestis. Ja siit edasi loogiline jätk: eks "turistipiirkonna" eestlane katsub Helsingis "teenida ikka kui see vähegi võimalik on" ja "seda ei saa ka talle pahaks panne teades palju nende sissetulekud tavaliselt on":) Et siis anname andeks ja kui keegi "50 ruupia piires üritab sind lüpsta, siis pole mõtet ju vastu puigelda, sind see vaesemaks ei tee küll aga teda rikkamaks." Kust Sa tead, et just 50 ruupia võrra üritab ta sind lüpsta ja mitte 500 või 5000 ruupia võrra? Tolerants oleks minu poolest siiski siinkohal "0". Kui oleks Indiast tagasilennul aega olnud, siis oli mul plaan minna lennujaamas selle valuutavahetaja juurde protestima, et kui varastatud raha tagasi ei anna (400 rp), siis karjun kõva häälega, et ärge siin raha vahetage, siin petetakse jne. kuni oleks õiglus jalule seatud olnud :) Kahjuks pole meil reisides enamasti kunagi aega, et õiglust jalule seada. Ja ehk oleme ka liiga leebed või liiga kultuursed oma olemuselt, et kohe nö. "vastu vahtimist" sigaduse eest virutada. Soovitaksin siiski kõigile Indias reisijatele, kas omalkäel või koos giidiga-ärge kunagi uskuge kedagi, kes teid ise kõnetama tuleb-ükskõik mis põhjusel. Ärge minge kõnetja õnge, valige ise see inimene, kelle poole te pöördute, et abi saada, kui vaja!

Olen käinud esiti BKK-s ja siis HGK-s. Räpane urgas võiks olla kindlasti Moskva võrreldes Tallinnaga (kui oled kummaski linnas elanud). Miks keegi tahab minna Moskvasse 30 kraadise soojaga (suvel tavaline) ja seal äärelinna hotellides ööbida ma kah ei tea! Täispakitud tänavad on igatahes Londonis hullemad, kui kuskil mujal, ja ehk on hullemad vaid Moskvas :) Minu tagasihoidlik arvamus on see, et iga linn on maitse asi: Bangkok on soojade ja eksootiliste tunnete ning üllatuste linn. Kui ööbid heas hotellis ja omad head giidi, siis sellel linnal on hoopis teine maik. Tahaks tagasi minna! Ühed tuttavad aga vahetasid lausa lennupiletid ära, sest BKK oli nii hirmus. Kui tahad näha ajalugu ja kultuuri, siis külasta mõlemas linnas muuseume, maailmanäitusi, modernset ärikeskust, BKK-s kindlasti veekanaliteäärset elukeskkonda. HGK saab olla mõtetu linn vaid neile, kes linnadest midagi ei tea.

Soovitaksin ka kindlasti minna Gibraltarile. Seal on eriti vägevad suured koopad, mida maailmas harva kohtab. Costa Del Soli-l olles soovitan kindlasti külastada öisel ajal kõrvallinnade ööklubisid ja pikal promenaadil jalutada. Lõubustuspark mõnikümmend kilomeetrit eemal mäenõlval on ka tore elamus (köisraudteel vaguniga sõit on elamus omaette).

Käisime mai keskel. Hinnad eurodes: Starbucks kovikus keskmine kohvi 2.60,capuccino 2.70, muffin 2.40; veepudel kohvikus (2.30). Järgnevad hinnad on kõik kahele täiskasvanule kokku: Aqvariumi piletid(34.95)+l/söök sealses kohvikus (12.50); õ/söök buffees Frescco (19.90); h/söök kesklinna kohvikus (9.70); Sagrada Familia piletid (32)+ lift üles torni(4); Muuseum-maja Casa Batello(29.70). Toidupoodi kahjuks ei sattunud, aga kindlasti on seal vesi odavam, kui kohvikus. Bensiini hinda kahjuks ei vaadanud, sest liikusime jala ja metrooga.

Käisime ka hulludelt päevadelt ostetud piletitega eelmise aasta augusti lõpus. Siis oli see kõige hullem vihmasadu juba möödas ja vihmakeepe vaja ei läinudki. Aga seal on ikka väga-väga palav, ka vilus on vähemalt 37-40 ja rohkemgi. Kui konditsioneeriga hotellist välja astud, siis 1 minutiga on higimullid igal pool ja ka nirena mööda selga jooksmas. Otseses mõttes oled kogu aeg nagu saunas ja pääsu pole. Kuskil mujal pole ma nii halvasti kuumust talunud, kui Indias (Delhi, Varanasi, Agra). Käidud ka Egiptuses, Tais, Filipiinidel. Seal on väga niiske ja väga kuum sellel ajal. Olen siit tripist lugenud soovitusi, et sel perioodil tasub Indias minna põhja poole, kus siis tavaliselt külm ja sel perioodil normaalne soe. See oli esimene kord, kui reisilt tagasi tulles oskasin Eestimaist jahedust hinnata ja ka nautida :)

... sealt leiab palju kommentaare. Näiteks siin on üks kommentaar: http://www.trip.ee/node/37569 jne. Soovitaks reisida bussiga Germaloga, Tensi Reisidega või Perereisid- nendega olen ise reisinud ja ka kõik tuttavad on rahule jäänud.

Saime ka odavalt Finnairi piletid Hongkongi (7000.- kr.) ja sealt oli loogiline edasiminek Filipiinidele. Reis oli koos 11. aastase lapsega. Reisi kulg 7.–22 01.2008: Tallinn–Helsingi-Hongkong-Manila-Puerto Princesa (Palawani saar) - Port Barton- El Nido ja tagasi sama teed. Innustavaks abiks oli Kersti kommentaar ja nende Palawani külastus 2003. aastal. Ööbisime nende soovitatud Greenviews Resordis, Port Barton, Palawani saarel. Siinkohal suured tänud. Ka Kersti kingiks viidud Vana Tallinn on seal hotellis siiani baariletis aukohal kõigile näha (ja sellega uhkustavad ettekandajad). Tõeliselt kaunis ja ürgne paik, nüüd kasvatavad nad seal ka troopilisi liblikaid oma aias ja dekoratiivelemntidena erinevaid troopilisi puuvilju. Infoks, et samadel omanikel nüüd ka El Nidos resort nimega Corong Corong http://www.palawandg.clara.net/index.html (seal pole küll veel nii ägedat aeda nagu PB-s).
Kõige odavam on lennata HKG-st Cebu Pacific`ga http://www.cebupacificair.com. On Airbusi lennukid ja hea teenindus (sööki ei sisalda). Fotosid reisist saab vaadata: http://nagi.ee/photos/tugg/sets/ /> Palawani saar on tõeliselt metsiku loodusega, toredad inimesed, väga vähe turiste. Raske on jõuda El Nidosse. Variandid on: väikese lennukiga Manilast otse El Nidosse (meie ei riskinud), paadiga, maanteed (mis on läbitav kohati vaid maasturi tüüpi sõidukiga). Transport on Palawanil kallis, hinnad samad või kallimad kui Eestis (konditsioneeriga mikrobuss 5 tundi sõitu 2500 EEK ja see pole kaubeldav hind). Alternatiiv: Puerto Princesast El Nidosse kohaliku bussiga (väljumine 1 kord päevas) sõit on täiskasvanule umbes 100 EEK (sõit võtab aega 8-9 tundi; kohtade puudusel sõidetakse ka bussi katusel; lastega ei soovitaks; vahepeal süüakse kohalikus sööklas lõunat; peatused iga 20 m tagant). Ehk siis mulje jäi, et et kohalikud inimesed ei viitsi üldse jala kõndida. Sealkandis bussipeatusi pole, kui keegi tahab peale tulla või maha minna, seal buss ka peatub. Meie läksime El Nidosse paadiga Port Bartonist 5 tundi. Hind 2000.-EEK (see on 8-se seltskonna hind, tasub leida kaaslasi ja siis hinda jagada). Oli omajagu loksumist ja paduvihmaga saime märjaks. Port Bartoni lähistel olles tasub käia kindlasti maailma pikimas maa-aluses jões Sabangi rahvuspargis. Saab näha mitme miljoni aasta vanuseid stalaktiite. Seal on ka vihmametsarajad ehk loodusrajad (sarnased nagu meil rabades). El Nido ehk Filipiinide ääremaa saare põhjatipus, Palawanil, asuv kaunim koht on kindlasti külastamist väärt, kuigi teed sinna leida pole kerge. Kusjuures sõna „Nido” tähendab pääsukest ja neid meie rahvuslindudele üks-ühele sarnaseid pääsukesi elab seal palju kastrikaljukoobastes. Imelik on see, et nende eksklusiivsemates restoranides on üks kalleimaid ja haruldasemaid toite pääsukeste pesadest valmistatav supp. Me ei otsinud võimalust selle supi proovimiseks. Taiga võrreldes (Phuket, Samui) oled ikka soovi korral valge liivaga rannas ihuüksi. Võtad paadi, sõidad 15 min. ja oled saarel (või rannas), kus keegi ei ela ja teisi inimesi pole. Suurlinnahuvilistele soovitaks Hongkongile planeerida 3 täispäeva.

Olime ka minnes 1 päeva ja tulles 2 päeva Hongkongis. Suurim elamus HKG-st oli igaõhtune (algus 20.00)Symphoni of Light ehk pilvelõhkujatel asuvate prozektorite ja laseritega ning fassaadide värviliste tuledega muusika saatel toimuv etendus. Kestab umbes 15 min. ja usun, et paneb igat inimest vaimustuma selle vaatemängulisus ja suurejoonelisus. Korraldajaks on turismiamet. Kuulda ja näha on kõige parem Kowlooni kaldalt Star Ferry`de väljumise kai kõrval asuval promenaad-terrassilt (orientiiriks ka Clock Tower ja suur kultuurikeskus). Seal on ka muusika hästi kuulda. Futuristlik tunne tekkis bussisõidul Centrali peatusest üles mäkke, kust väljub Peak Tram Victoria mäe otsa. Seal on eriti ilus olla päikese loojangu ajal. Kellel rahakott kannatab ja tahab ööbida toas, kus avaneb suurepärane vaade Victoria sadama poole (ise otsisime tükk aega), siis selleks sobib hästi YMCA Hong Kong Salisbury hotell. Jaanuaris olid hinnad: Sadamavaatega 2-ne tuba 1 562.-kr. + 10% öö. Soovitaks korrust alates 13, siis on Victoria sadam nagu peo peal. Nurgapealne sviit on muidugi veel ägedam. LP-s soovitatakse seda hotelli ette bronnida. Tore elamus oli ka 5 tundi veeta Ocean Pargis. Panda karud, 200 haid, üks suurimaid akvaareume Aasias, delfiinid, flamingod, ameerika mäed jmt. Suhteliselt lihtne on sõita lennujaamast Airport Expressiga linna, kui seltskond on vähemalt 4 in., siis tuleb sama hind välja ka taksoga. Aga rongisõit pakub avaramaid vaateid ja on veidi kiirem.

To Mesimumm…..Ja üks häiriv tunne oli piinlikkusetunne… Minul jällegi oli see piinlikkusetunne, et nii suure ja igivana ajalooga maal nii kehvasti elatakse ja oma kultuuripärandist ei hoolita. Olles alati avatud iga maa omapärale ja kultuurile, sai Indias tõesti villand sellest räpasusest ja uriinihaisust (ning otseselt erinevate imetajate fekaalihunnikutest, mis mind igal nurgal (Varanasis eriti) saatsid). Varanasi on teadaolevalt maailmas kõige kauem järjepidevalt eksisteerinud linn. Ja nii kurb on näha, kuidas ajalugu on jäänud räpasusele jalgu. Kadi: „Pigem oleks tore näha väga sisurikast diskuteerimist teemal, et millepärast tahetakse ikkagi Indiasse minna ja mida sealse eluolu õppimine/nägemine inimesele annab.“ Vastuseks Kadile: mulle andis see päris mitu tunnet: Eestis on hea olla jahedas ilmas (kui oled veetnud päevi 40 kraadises India saunas); Indiasse tasub minna, et näha, kuidas miljardi elanikuga riik eksisteerib (kui paljud meist saavad aru mitmest numbrist koosneb 1 miljard); näha, kuidas erinevad usundid koos eksisteerivad; kui oled omal käel India avarustes reisinud, siis oskad hinnata igasugust tsivilisatsiooni elementaarset atribuuti; näha Taj Mahali ja teisi ehitisi samast ajajärgust; naisi ilusaks tegevaid panjabisid jne. Reisimist Indiasse kahetseda pole igatahes võimalik, teine asi on see, kas tahad sinna tagasi minna.

Bergerreisidesse. Nemad korraldavad reise Taisse sh. ka Samuile. Käisime ise nende vahendusel 2 aastat tagasi. Jäime väga rahule. Neil on head hotellid teada ja ka siselennupiletid saime nende käest. Kui ise ei taha ja pole aega tegeleda, siis võib nende kätte asjad usaldada küll.

See lastakse Gangese vette ujuma ning pidi inimesele õnnistust tooma. Meie ostsime 3 tükki 50 rp-ga. Kuskilt lugesin, et norm hind oleks 5 rp tükist :) See nn. tubakas, mida nad seal kõik usinasti närivad on beetel. On ergutava toimega (paadimees ütles, et teeb pea selgeks) ja sellest on enamusel kohalikel kõik hambavahed punased. Ka hotellides ja tänavatel olevad punased tatilärakad on selle tagajärg.

Käisime siis kahel korral. Õhtupoolikul kella 17.00 hakkasime paadiga minema allavoolu viimase Ghati juurde (seal kus sild on). Saime näha eemalt surnute põletamise Manikarnika Ghati, kus kõik suitses ja majad olid sellest mustaks värvunud. Ka inimeste õhtuseid toimetusi jõe ääres (pesupesemist, mis seisneb pesu tagumises vastu trepiastmeid) sai lähedalt jälgida. Sõites tagasi vastuvoolu jõudsime umbes 19.00-ks Dasaswamedh Ghati juurde, kus kohalike sõnul toimub iga päev suur usutseremoonia jumal Shiva auks (algas see 19.30). Tseremooniat viis läbi 7 munka, kes tegid kõiki rituaale sünkroonselt. Jättis väga võimsa mulje, eriti see, mida nad tuld kasutatedes tegid. Tseremooniast osavõtjad istuvad siis Ghati treppidel ja osad ning enamus turiste jälgivad kogu üritust jõe pealt paatidest. Sel ajal on ka juba kottpime ja kõik väga efektne. Hommikul läksime umbes 5.30, et siis näha päiekesetõusu. Siis oli selle sama tseremooniaghati juures ja ka mujal palju hommikusi palvetajaid ja pesijaid. Päike jäi kahjuks pilvede taha. Hindadest: küsivad nad seal tunnihinda ja tavaline taks 250 rp. Räägivad seejuures, et sa näed selle ajaga kõik Ghatid ära, mis on lausvale. Meie olime hommikul targemad ja kauplesime hinnaks 150 rp/tund. Hotelli admin ütles, et maksimum hind võiks olla 100 rp. inimese kohta tunnist. Kõige kasulikum on muidugi leida teisi seltsilisi ja võtta suurem paat. Kui tahate juttu juurde saada, siis tuleb lihtsalt leida inglise keelt rääkiv paadimees ja ise kõike küsida.

WC-paberist ülemisele kommenteerijale. Kui sul on häda käes, siis pole enam võimalik putkasse seda ostma minna. Nii, et meie kogemus näitas, et on hea seda kohe kaasas omada.