trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Vietnami e-viisa on kuuks ajaks. On kellelgi käesolevast aastast kogemust pikema viisaga?

Ise käisin viimati kaks aastat tagasi, siis tuli osta netist ette kinnituskiri (approval letter) ja lennujaama piiripunktist sai viisa, makstes tembeldustasu (stamp fee). On siin mingeid muutusi või kõik endine?

Buss nr 8 semirapido läheb linna tunniga, mitte kuigi palju kauem kui takso.  Oluline on kontrollida, et oleks semirapido, tavaline 8 sõidab kauem. Korduvalt kasutatud, täiesti turvaline. Konditsioneeritud. Sõit maksab alla euro. Maksmiseks on tarvis SUBE kaardile raha laadida. Kaart ise maksab veidi alla kahe euri, toimib maksevahendina kogu linna ühistranspordis, ka metroos.

Kui aega on nii vähe, siis ise jätaks Jaipuri üldse vahele, linnana on see ikka suht tarbetu pommiauk - isegi India kohta, kusjuures mulle üldiselt meeldib sealsete linnade kaos.

Olles mõlemaga omajagu lennanud - poliitika poliitikaks, otsustavad ikka ajad ja mugavus. Kvaliteedivahe on tuntav. Qatar on siiski maailma tipp (Skytrax 2017 esimene, 2018 teine), Aeroflot jääb paarkümmend kohta tahapoole. Šeremetjevo pole ka ümberistumiseks ja ootamiseks eriti tore lennujaam. 

See lubade kehtimise asi on nii ja naa. Teoorias võib-olla kehtivad, aga praktikas ei pruugi kohalik politseinik seda tunnistada ja tihti ei tunnistagi. Sul pole mingit võimalust talle selgeks teha, et peaksid kehtima, kui sa juhtumisi vietnami keelt ei oska. Vastavaid kogemusi on kõik foorumid ja grupid täis. 0.5 euri poeõlle eest on pigem üle makstud, vbl Phu Quocil on nii kallis.  Normaalne poehind on muidu ca 0.4€, Bui Vieni kandi baaris võib olla ca 0.5€.  Da Lati veine on mitu erinevat, väga sarnase sildiga, kuid eri hinnaga sorti, osa hinnavahet võib tulla ka sellest.

Kui nii pikalt ette planeerid, siis hoia silm peal sooduspakkumistel, ehk näkkab midagi eriti odavat. Muidu saab normaalse hinna umbes paar kuud kuni kuu ette ostes. Lennata on ilmselt lihtsam ja odavam Vietnami, eeskätt Ho Chi Minhi. Mingi esmase majutuse võib vast ette bookida, kuna lend on pikk, edaspidi saab seda kohapealt teha või ka bookimata hakkama.

Kuu pole kuigi pikk aeg ja Vietnam on suur riik - ei soovitaks võtta plaani katta selle ajaga kaht riiki tervikuna, kui just pole tahtmist iga öö eri kohas ööbida (ja isegi siis mitte).

Mulgi on juhtunud, et vahendajal olid nime väljad vahetuses. Põdesin ja üritasin vahetada, helistada ja kontakteeruda, aga nii ta jäi. Lohutati, et pole probleem ja polnudki. Lend ise oli Bangkokki, Qatariga vist.

Kas Tallinna lennujaamas peab tõesti praegu minigripi ise ostma? Tsiviliseeritud riikides jagatakse neid ikka niisama. Kohustuslik on küll vist igal pool.

Vana postitus, aga Remie tundub olevat käinud üpris kallistes kohtades. 2017 oli normaalne pooleliitrise õlle hind baarides kuskil 70-80 bahti. Odav peldiku ja kondita tuba alates 6€, Chiang Rais sai isegi 4€ eest.

@mull21 - õunaläpakate teema on siin küll suht offtopic, aga olles juba seitse aastat MBA11'' äärmiselt rahulolev kasutaja, ei raatsi õiendamata jätta, et tegu on ideaalse reisiläpakaga, mis kaalub kõigest kilo ja on samas tõhus töövahend milleks iganes, graafikani välja. Võimalik, et see on tootmisest maas juba. Sel juhul tasub kähku soetada, kuni veel kuskilt saab.

@Jaanusm - soovitaks nii seks puhuks kui muidu ka seljakoti katekotti. Kõik rihmad kaitstud, ei mingit kiletamist ja üldse sajal moel abiks asi.

MBA 11'' mahub küll:) 30*19.2 cm. Aga iseenesest tähendavad uued reeglid, et tulebki priority osta igal juhul juurde, kui tahad käsipagasiga reisida. Siis saad oma kaks kotti kenasti pardale vedada, kui just sabas viimaste seas pole. Peidetud kohustuslik lisatasu pmst. See kamm algas juba novembris.

Genius annab mingit väikest soodukat (5-10%, ei ole näiline) ja/või muud nipetnäpet nagu hiline checkout vms. Selle saamiseks ei pea pingutama, piisab teatud hulgast bronnidest järjest.

Nõus Rrannega, 2 kuud terve Kagu-Aasia jaoks on vähevõitu. Maad mööda liikudes tasuks jälgida, et marsruut kulgeks enam-vähem ühtepidi, poleks eriti sõlmi ja tühja edasi-tagasi sõitmist. Ma kaaluks näiteks 1) Bangkok - Siem Reap - Phnom Penh - Ho Chi Minh - läbi Vietnami lõunast põhja - tagasilend Hanoist Bangkokki või siis 2) Bangkok - Siem Reap - Phnom Penh - läbi Laose lõunast põhja kuni Luang Prabangini - Põhja-Tai ja siis tagasi Bangkokki kas otse või läbi Myanmari.

Heh, vana postitus jah:) Aga kui juba jutuks läks, siis lisaks, et eelarve sõltub lisaks eelmainitule muuhulgas ka sellest, kus kandis Tais käia. Põhja-Tais on mõnevõrra odavam. Üksi käies maksin Bangkokis ja Chiang Mais konditsioneeri ja peldikuta toa eest 250 bahti (6.5€) ja Chiang Rais 150 bahti (4€).

Võrdlusmomendi mõttes - millistes Aasia riikides sa veel oled käinud? Ega see juhtumisi esimene Aasia või üldse Kolmanda Maailma kogemus polnud?

AirBnb mainimine jätab mulje, et jutt on erinevaist hinnaklassidest. Ma räägin siin kõige odavamaist tubadest. Seda, mis kallimais kategooriais toimub, ma ei tea. Väga võimalik, et Agoda pakub mingit kallima otsa kohta suhteliselt odavamalt kui mõni teine.

Võimalik ka, et Hotelscombined vahe on kõigil, kuid Bookingu puhul paistab vahe olevat pigem Hotelscombined kahjuks - mitte otseselt samade kohtade hinna mõttes, aga valiku mõttes küll, mis kokkuvõttes võib ikkagi tähendada, et Bookingust otse saab parema pakkumise, kuna seal on suurem valik.

Agodaga mul positiivsed kogemused peaaegu puuduvad ka sellepärast, et enamasti ei viitsi ükshaaval nende pakkumiste läbi klikkimisega jantida lihtsalt selleks, et nende lõpphinda teada seada - eriti kuna enam-vähem iga kord, kui seda proovinud olen, olen Bookingust ikkagi leidnud märksa paremad pakkumised märksa vähema vaevaga. Tahaks oma ajaga midagi muud teha kui tundide kaupa Agoda saidil frustreeruda:)

Seda probleemi, et Aasias ei tahaks keegi kliendilt otse raha võtta, olen üliharva kohanud. Tavaliselt on makstud ikka kohapeal cashis.

Teised pakkujad nagu näiteks Agoda võivad esmapilgul Bookingust odavamad paista, aga enamasti seetõttu, et - nagu Makumaku juba ütles - seesama Agoda varjab viimase hetkeni kõikvõimalikke lisatasusid, mis tegelikult ajavad kokkuvõttes hinna ikkagi kõrgemaks kui Bookingul, kes näitab kohe lõpphinda. Ühesõnaga, minu meelest on Agoda enamasti feik ega vääri vaeva. Aasias olen sealt reaalselt paremaid pakkumisi haruharva leidnud. Ebamugavast kasutajaliidesest rääkimata.

Hotels.com, niipaljukest kui ma seda vaadanud olen, on sedapalju kallim, et kümme prossa alet ei päästa seal küll midagi, see on lihtsalt silmakirjaks. Konkreetselt Tais on neil ka odavaid pakkumisi lihtsalt vähe. Oleneb muidugi sihtkohast ilmselt, alati võib olla erandeid.

Kui saate omal käel hakkama, siis on alati huvitavam ise minna. Kui pole varem eriti kuskil käinud, siis Aasia on veidi keerulisem kui Euroopa. Kui tahta lihtsalt päikest ja rannas paigal istuda, siis on paketikas tõenäoliselt odavam kui ise minek. Lühiajaliselt, nt nädalaks-paariks on ilmselt odavaim variant võtta suvaline Kreeka paketikas, võib-olla isegi koos toitlustusega.

Kui tahta ringi reisida, siis Tais on kindlasti odavam seda oma käe peal teha. Tai lend on märksa kallim kui Kreeka oma, aga kohapeal saab palju odavamalt hakkama, nii et see, kumb on soodsam, sõltub sellest, kauaks minna.

Booking on suurim ja reeglina ka parim, sest odavaim. Ühtlasi laseb nende (desktop) mootor kõige paremini otsingut filtreerida (näiteks hostelivoodid välja filtreerida). Hotels Combined pakub samu kohti, aga miskipärast mitte kõiki, nii et otse Bookingust võib rohkem ja paremaid pakkumisi saada.

Miks miski on odavam, pole vast eriti oluline - kui kõik pakuvad sama hotelli, siis võta sealt, kus kõige odavamalt pakutakse.

Mind eriti ei koti, kuidas kaarditeenuse pakkuja mulle tasuta teenust pakkuda saab ja kuidas ta seda subsideerib, huvitab ainult see teenus ise:) Revolut, sisuliselt ka äpipank, oli veel poolteist aastat tagasi just selline teenus, mis ei läinud mulle üldse midagi maksma, sõltumata välja võetavast sularahakogusest. Praegu ei maksa ta ka midagi, enne kui üle 200€ välja võtta.

Niipaljukest kui ma muudest äpipankadest tean, on neil kõigil mitte kuigi väike kuutasu, mis tähendab, et nende hunnikute viisi soetamine võib kokkuvõttes kallimaks minna kui tavalise pangakaardiga raha väljavõtmine. Kas keegi teab muidu nende tingimustest midagi pajatada - milline võiks just ses sularaha väljavõtu mõttes parim olla?

Military Bankist olen kuulnud, aga see on vist veel vähem levinud kui Commonwealth - pole õnnestunud ihusilmaga näha.

Muide, kui siin sel teemal juba jutt käib, siis Kagu-Aasias on Visa palju popim kui Mastercard, nii et kui õnnestub see kaart kusagilt saada, tasub võtta. Kambodžast nt meenub, et mõned kohalikud pangad pakkusid Visaga sularaha märksa parematel tingimustel ja üks suisa tasuta. Testida kahjuks ei õnnestunud, kuna polnud Visa kaarti.

Coop pikaajaliselt kindlasti ei sobi, sest igasuguse sulli väljavõtu eeldus on neil see, et eelmisel kuul peab olema Eestis mingi hulk tehinguid tehtud.

Vietnami ATMidest rääkides - 2017 kevadel oli HSBC oma tehingutasude ja limiitide poolest konkurentsitult kõige kallim ja mõttetum pank, mida õnnestus kohata. Parim oli Austraalia Commonwealth Bank.

Loogika ütleb, et transiittsoonist väljumata ei õnnestu check-ini teha, kui just lennufirma ei lase seda 100% online teha. Pole muidugi võimatu, et nii saab, aga ise teeks igaks juhuks Vietnami viisa ette ära, ja kui on kiire, siis kõikvõimalike "Airport speedup" lisadega.

Pais pole käinud, Chiang Mai ja Chiang Rai on mõlemad toredad. Chiang Mai on palju suurem: lahmakas vanalinn, lõputult palju templeid, nädalavahetuseti kilomeetritepikkused tänavaturud, palju turiste. Chiang Rai on väiksem ja hubasem, pigem selline tšillimise koht, kus vähe turiste. Vähem vaatamisväärsusi, aga linna ümber mõned väga huvitavad eesotsas ogara lumivalge Wat Rong Khuniga. Alustada tasuks vist pigem Chiang Maist.

Aastataguse kogemuse põhjal, eeldades, et plaanid seljakotireisi:

  1. 1000€/inimene nelja nädala kohta on enam kui küll, sellega tuleb lahedasti välja. Üksi on 20€ päev/in enam-vähem säästueelarve, 30€ päev juba midrange. Mul kulus üksi, üsna kokkuhoidlikult käitudes, samas millestki puudust tundmata Tais kuu ajaga 500€ ja Kambodžas kahe kuu peale kokku 1200€, viisad ja nädal Angkoris kaasa arvatud.
  • Ühismagalais ei ööbinud, toa eest maksin keskmiselt 6-7€ öö. Kahekesi reisides ja ühes toas ööbides saaks ühe inimese kohta veel odavamalt. Kagu-Aasia hotellid-võõrastemajad, ka kõige odavamad, on enamasti väga puhtad ja viisakad.
  • Pole otsest põhjust ise pesu pesta, see on kõikjal nii odav, mugav ja usaldusväärne teenus.
  • Mopeedi rentisin mõlemal maal paariks päevaks, lube omamata. On mõttekas küll, kui tahta pikemaid väljasõite teha. Politseiga kokkupuuteid polnud, see on pigem haruldane. Ei pea ka tingimata peatuma;) Angkoris saab enamiku templeid jalgrattaga läbi sõita (rent alates paarist dollarist päev), mootortransporti on vaja vaid kõige kaugemate jaoks.
  • Raha tasub eurodena sullis kaasa võtta ja kohapeal vahetada (Kambodža jaoks veidi dollareid ka, vähemalt viisa jagu pluss väike stardiraha). Rahatähed peavad olema füüsiliselt veatud, võimalikult uued. Reeglina mida suurem kupüür, seda parem kurss.
  1. Mida väiksem ja kergem kott, seda lihtsam sul on. Kohver pole teema, teeb liikumise kohati väga ebamugavaks. 40-55-liitrine seljakott on igati piisav, üle selle on overkill. Kliima poolest sarnases Lõuna-Indias sain 35-liitrise kotiga kenasti kuu aega hakkama. On abiks, kui on lisaks põhikotile väiksem, nt 15 l kerge päevakott, kuhu mahub veepudel, fotokas jm pidevalt kaasas kantav kama. (Mu lemmik on Osprey Farpoint 55, mille 40l põhikotil lahtivõetav 15 l päevakott küljes.) Ainult käsipagasiga on küllap võimalik hakkama saada, aga samas justkui puudub point - kauglennul on pagas niikuinii hinna sees ning saad rahus kaasa võtta noa (mida läheb ikka vaja, kasvõi puuviljade koorimiseks) ja vedelikke nagu päikesekreem vms.

  2. Kõige kiirem ja valutum viis Bangkokist Siem Reapi saada on lennata mõne kohaliku odavfirmaga. Piletid saad netist ette ära osta. Rongiga maad mööda piirile on ilmselt veel odavam, aga ka aeganõudvam, ja see piiriületus pole kuuldavasti kõige lihtsamate killast.

Helsingis oled transiittsoonis, välja ei lähe, ei mingit turvat.