Euroopa Liit plaanib suveks luua digitaalsed tervisepassid
veigo
veigo
1. märts 2021 04:39

25. veebruaril toimus Euroopa Liidu liidrite virtuaalkohtumine, kus teemaks olid koroonaviirusega seotud teemad. Vaktsineerimistempo tõstmise ja riigipiiride sulgemiste kõrval oli kohtumise olulisimaks teemaks Euroopa vaktsineerimispasside kasutuselevõtt. Kõige suuremaks tulemuseks võibki pidada seda, et pärast kuudepikkusi riikidevahelisi erimeelsusi toetasid kõik EL 27 liikmesriiki Euroopa digitaalse vaktsineerimispassi kasutuselevõttu, mida tunnustaksid vastastikku kõik blokki kuuluvad riigid. Paika pandi ka tähtaeg: vaktsineerimispassi tehniline lahendus peaks valmis olema kolme kuu jooksul ehk juuni alguseks. Siinkohal konkreetsus ka lõppes.

Üsna oodatult on osades Euroopa riikides toetus vaktsineerimispassidele kõrge ja osades ollakse selles teemas skeptilisemad. Ühtse vaktsineerimispassi sisseseadmise kõige häälekam eestvedaja on seni olnud Kreeka, kus turismi osakaal SKT-st üle 21%, kuid idee suured toetajad on ka teised turismituludest sõltuvad riigid nagu Itaalia, Hispaania ja Portugal. Toetajate hulka saab lugeda ka Eesti, Rootsi, Taani, Tšehhi, Slovakkia, Küprose, Austria, Ungari ja Poola.

Skeptikute hulka kuuluvad Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Holland ja Rumeenia, mille juhid väljendasid kartust, et vaktsineerimispass muudab vakstineerimise de facto kohustuseks ja seetõttu diskrimineerivaks. Teisisõnu, vaktsineerimispass ei tohiks panna inimesi ebavõrdsesse olukorda. Siin võib muidugi öelda, et samamoodi diskrimineerib inimesi nõue auto juhtimiseks juhiluba omada.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen rõhutas, et iga Euroopa Liidu liikmesriik saab ise otsustada, kuidas EL vaktsineerimispassiga toimitakse ja missugused tingimused riiki sisenemiseks seatakse. Kuna aina rohkem riike ja piirkondi on kehtestanud või plaanivad kehtestada vaktsineeritud reisijatele piirangutevabamad sisenemistingimused, siis ilmselt hakkab selline lähenemine Euroopas domineerima. Teatavaks probleemiks on siin see, et esialgu ei ole vaktsiin kõikidele soovijatele kättesaadav ja kui palju inimesi suveks vaktsineeritud saab. Von der Leyeni teatel on praegu Euroopas vaktsineeritud 8% täiskasvanud elanikkonnast, lapsi ja noorukeid kaasa arvates 6,4%.

Nüüd jääb üle oodata, missuguse tehnilise lahenduse kasuks vaktsineerimispasside puhul EL otsustab. Teada on, et lennufirmasid ühendav IATA on Euroopa Liidu koridorides teinud kõvasti lobitööd, et Euroopas võetaks kasutusele IATA Travel Pass. Tõsiseltvõetav alternatiiv on ka Eesti ja Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO koostöös veetav Guardtime’i tehnoloogiale tuginev riikideülene lahendus.

Vaata ülevaadet: Digitaalsed vaktsineerimispassid

Kokkuvõtteks

Vaatamata erimeelsustele on põhimõtteline otsus Euroopa digitaalse vaktineerimispassi loomiseks vastu võetud. Selle tehnilise spetsifikatsiooni loomiseks on aega suve alguseni. Seega põhimõttelisi takistusi, miks vaktsineerimispass suviseks reisihooajaks valmis ei saaks, enam ei tohiks olla. Tehniline lahendus ei taga siiski seda, et kõik soovijad enne suvist reisi vaktsineeritud saaks, sest vaktsiinide tarneprobleemid Euroopas pole enam eriline uudis.

Juhiluba on hea võrdlus. Näiteks praegugi vaktsineerimispassi suhtes skeptilises Belgias hakati juhilube väljastama (kusjuures ilma igasuguse eksamita, kõigile soovijatele ja eluaegse kehtivusega) alles 1967. aastal, teooriaeksami nõue lisandus 1969 ja sõidueksam lisandus alles 1977. aastal... juhiloa eluaegne kehtivus kadus alles 2013. aastal, õnneks õnnestus mul nende luba enne kätte saada ja võin sellega nüüd rahumeeli elu lõpuni ilma igasuguste uute eksamite ja tervisetõenditeta ringi paarutada :D  Het rijbewijs (met examen) is 50 jaar oud - AutoGids. Võrdluseks - Eesti Vabariigis kehtestati juhiloa omamise kohustus juba 1922. aastal...

3
1

Juhiloa-analoogiat edasi arendades – statistika näitab, et juhiloa omanike poolt põhjustatud raskeid liiklusõnnetusi on sadades tuhandetes, kui mitte miljonites rohkem, kui juhiloata liiklejate poolt :-)) Kuidas selles valguses vaktsineerimispassi suhtuda?

Aga nali naljaks...
kui tervisepassi põhisest diskrimineerimisest rääkida siis võtame näiteks olukorra, kus reisimisel diskrimineeritakse lähtuvalt vaktsineeritusest. Kui lähtuda tänasest olukorrast, mis on juba mõnda aega kestnud, mil vaktsiiniga varustamine on pehmelt öeldes kaootiline, siis võib vabalt suve hakul tekkida olukord, kus osad "lotovõtjad" saavad reisile minna ja teised, kes on "riskigrupi" või "eliidi" nimekirjast välja jäänud, lükkavad oma sõidud määramatusse tulevikku.

Arendagem seda teemat veel edasi – ükski tõeministeeriumi uksehoidja ei ole täna siiski adekvaatselt suutnud välistada võimalust, et viirus ei võiks veelkord muteeruda ja muteeruda niivõrd, et olemasolevad vaktsiinid ei toimi või ei toimi piisavalt tõhusalt. Siis hakkab kogu tants jälle otsast peale.

Kas see mitte ei meenuta olukorda, kus paanikas arahnofoobid põletavad maha terve maja, sest ühes nurgas oli ühte lülijalgset märgatud?

4
0

PS! Ja lisaks diskrimineerib antud lahendus nuputelefoniomanikke – praegune lahendus eeldab lutifoni olemasolul, nagu autori viidatud ilusalt illustratsioonilt selgub.
Et reisida, pean vaktsineerima ja lutitelefoni ostma? Järgmine samm on kiibistamine?

1
1

Ma ei loe kusagilt välja, et vaktsineerimine muutuks kohustuslikuks. Küll aga ilmselt ei hakata vaktsineeritutelt nõudma negatiivset koroonatesti ega eneseisolatsiooni, sest eeldatakse, et vaktsineeritud inimesed suure tõenäosusega ei ole viirusesse nakatunud. 

Need aga kes on nakatumisvõimelised (mittevaktsineeritud) peavad tõestama, et neil pole viirust negatiivse testi ja/või eneseisolatsiooniga nagu praegu.

Seega osadele reisijatele, kes on valmis omalt poolt selleks panustama, muutub reisimine lihtsamaks ja need, kes on vaktsiinineerimisvastased, peavad muul moel tagama, et nad viirust ei levitaks. Lõppude lõpuks on see su oma valik. Eesmärk on aga sama - takistada viiruse levikut. Sina ise valid meetodi mis sulle selleks kõige paremini sobib - testimine/eneseisolatsioon või vaktsiin.

3
1

Vaktsineerimine võib muutuda de facto kohustuslikuks, kui vaadata eetrisse paisatud sõnumeid juba enne nn "töötavate" vaktsiinide väljatöötamist – tuli ju nii mõnestki riigist selliseid signaale, et sisse lastakse ainult "vaktsineerituid". Esialgu on tegemist lihtsalt rääkivate peade sooja õhuga, aga miski ei välista, et targad ideed reaalsuseks pööratakse.

Tahes-tahtmata tundub aga see vaktsiinipassi teema pisut liialt ennatlik, olukorras, kus on õhus niipalju vastamata küsimusi ja lahendamata probleeme, mis aga paraku sellise poliitika ellurakendamise eelduseks on:

https://www.bbc.com/future/article/20210203-why-vaccinated-people-may-still-be-able-to-spread-covid-19

https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/belgium-considers-u-turn-on-oxford-astrazeneca-covid-vaccine-for-over-55s

1
2

Me ei tea ju sedagi, kaua see vaktsiin toimib. Võib juhtuda, et tulevikus tuleb 'vaktsineeritud'  templi omamiseks end iga aasta üha uuesti torkida. Ning kui nüüd üle võlli minna - võibolla hakkavad lennufirmad/riigid seda vaatlema nagu passi puhul - et 'vaktsineeritud' kehtivusaja lõpuni peab olema vähemalt 3 kuud, muidu sind lennukisse/riiki ei lubata ! Samas ma ka ei imestaks eriti kui nii juhtubki, sest alles pool aastat tagasi räägiti sellestsamast passist, kui asjast, mida kindlasti ei tule, kuna see meenutaks totalitaarset jälitamisühiskonda.

1
0

Kuskilt on tekkinud mulje, et need, kes vaktsineeritud pole, reisida ei saa. Saavad ju ikka, lihtsalt nutitlefoni ja digitaalse tervisepassiga saab see olema lihtsam. 

Kas nuputelefoni omanikke diskrimineeritakse, et neil nutitelefoni pole? Keegi ei lärma, et nad ei saa mobiil ID-d ja Smart ID-d kasutada. Samamoodi, nagu Smart ID asemel on võimalik kasutada ID kaardi lugejat ja ID kaarti, on phmtliselt ju ka vaktsineerimispassidega. Saab ilma, lihtsalt keerulisem on. Aga valik ju on. 

Ma ei tea, miks mõeldakse üle, et äkki juhtub see, teine või kolmas asi. Mina olen küll piisavalt laisk, et jumal-teab-mille pärast muretsemise asemel oma elu võimalikult lihtsaks teha. Ja mulle tundub, et digi tervisepass nutitelefonis teeb elu lihtsamaks.

1
1

"Tuli ju nii mõnestki riigist selliseid signaale, et sisse lastakse ainult "vaktsineerituid""

Kas riikidel ei tohi olla õigust seada mittekodanikele omi sisenemistingimusi?

Ma saan aru kui inimestele ei sobi mis tingimused neil oma koduriigis seatakse (kuigi Eesti oma kodanikele vaktsineerimine kohustuslikuks ei muuda), aga kuidas sa nõuad, et teised riigid sulle alati koduuksed avatud hoiaksid sinule sobivatel tingimustel? 

Mitte kunagi varem pole reisimine olnud vabam kui see oli vahetult enne koroonat ja inimesed on sellega nii ära hellitatud, et peavad seda juba iseenesest mõistetavaks. 

Tegelikult võib iga riik ise dikteerida kes võib neile külla tulla, kas neil on vaja viisat või mitte, palju neil selleks raha arvel peab olema, millised tingimused sisemiseks peavad olema täidetud jne. Mitmetes riikides on kollapalavikuvaktsiin juba aastaid kohustuslikuks sisenemistingimuseks olnud. Kui nüüd näiteks Austraalia otsustab, et nemad koroona vastu vaktsineerimata inimesi oma riiki ei lase siis on neil selleks täielik õigus ja meil ei ole selles osas mitte midagi nõuda ega protestida. See on nende kodu ja nende reeglid.

1
1

Kontrollima hakatakse misiganes passi vm tõenäoliselt QR-koodi kaudu. Seega võib selle ka tõenäoliselt välja printida ja passile vahele vm pista. Ma ise olen jätkuvalt see imelik, kes piiksutab väravas oma prinditud pardakaarte ja vaatab tüdinult ees seisvaid nutikaid inimesi, kes möllavad mööda telefoni ja otsivad just selle õige lennu õige nimega pardakaarte. Seega eelistaksin ka vaktsineerimist näidata kollasest raamatust või kollase raamatu vahele pistetud QR-koodilt.

1
0

Veigo, mobiil-id toimib nuputelefoniga ju väga hästi.

2
0

Siis panin ma puusse :) Aga vähemalt sain targemaks.

0
0

@ blue Riiki sisenemise tingimuste seadmine

Täitsa nõus, et igaüks võiks olla oma kodu peremees ja võib määrata omast suvast, keda tuppa laseb või mitte.

Aga kui käputäis tegelasi peab end rahva hääleks, käseb, keelab, poob ja laseb, esindamata seejuures isegi enamuse arvamust, veel vähem huvisid, siis asjad lähevadki täpselt nii nagu nad lähevad.

See, et näiteks Kreeka valitsus hakkab nõudma riiki sisenemisel vaktsineeritust ei teeni kuidagi muheda Christose huve Lemnosel, kes teeb loodusmatkasid või Kostase ärihuve Pythagorianis, kelle mõnus pererestoran teenib kahjumit.

jne.

PS! Allakirjutanu näol ei ole tegemist ei vaktsiinivastase, ega ka vaktsiinifänniga. Aga noh mööda kuldset keskteed kõndides saad ikka mõlemalt äärmuselt vastu molli, sest omavahel nad otse karvupidi kokku ei julge minna, vaid kindlam on käbisid loopida igaüks omast kaevikust :-))

1
1

Mille põhjal saab väita, et EL juhid ei esinda enamuse arvamust? Sest lärmakal vähemusel muid argumente pole?

Kui Christosel on valida, kas saar on lukus või saabuvad ainult vaktsineeritud, siis kumma võimaluse ta suurema tõenäosusega valib? 

Lõpetuseks, mitte keegi ei luba ainult vaktsineeritutel reisida. Reisida saavad kõik, lihtsalt vaktsineeritutel saavad mõned piirangud ilmselt vähem olema. 

Ehitades väited üles väljamõeldud/soovitud eelduste ümber saab loomulikult endale sobivad vastused.

2
1

Christos ja Kostas ootavad hetkel pikisilmi, et piirangud lõppeksid ja keegigi liikuma pääseks. Kreeka on ikka pikalt korralikult kinni olnud. Et vastu tulla Christose, Kostase ja miljonite teiste turismist sõltuvate kreeklaste ootustele ajabki Kreeka seda asja, et vaktsineeritud saaks ilma igasuguste piiranguteta kohale tulla. Ideaalis ka kohal igasugu asju ette võtta. Kahe lennutunni kaugusel Ateenast on Tel Aviv ja selle taga Iisrael, kus ootavad miljonid inimesed, et nende valitsus saaks vaktsineerimisega otsale ja nad pääseksid lõpuks ka reisima. Kreeka, Küpros ja Iisrael on juba tegelikult lepingud sõlminud, et vaktsineeritud pääsevad mingist hetkest vabalt liikuma. Lisaks on veel näiteks Emiraadid ja teised piirkondlikud riigid, kust pole samuti ammu normaalselt Euroopasse pääsenud. Abdullah ja Muhammad eelistavad tõenäoliselt Ateena butiike ja ma ei teagi mis saare (pole nendega nii tuttav) luksuslikke hotelle, aga elu paneks see ikka veidi käima. Kui Kreekal ja Küprosel õnnestub esimeste hulgas vaktsineeritutele reisimine lihtsamaks teha, siis on sellest päris mitmel kohalikul kasu, sest osa Euroopat jääb vaidlema teemal, kas vaktsineerimata inimeste ahistamine on ahistamine või mitte jne. Ega ülejäänutel ei keelataks ka riiki sisenemist, see oleks lihtsalt veidi keerulisem.

2
1

Lärmakas vähemus? Veigo, kas sinu portaal on lärmaka vähemuse kõnetoru nüüd?

Inimesed ei adu, kuidas praegu tasasel tulel konna keedetakse, mis tuleneb kriitikavõime ja reaalsustaju tasalülitamisest, mille juured asuvad sügaval pandeemilises diginaiivsuses.

Kui te ei saa aru, mida ma silmas pean, siis lugege õiguspetsialistide hinnangut selle vaktsineerimispassi-ideele: https://www.err.ee/1608131902/ingeri-luik-tamme-ja-vitali-sipilov-vaktsineerimispassi-moju-pohioigustele

Osundan:

Järeldused ja ohud

Vaktsineerimispassi kasutamine mittemeditsiinilistel eesmärkidel, näiteks reisimisõiguste või muude hüvede ulatuse määramisel, vajab põhjalikku juriidilist ja eetilist kaalumist. Sõltuvalt epidemioloogilisest olukorrast, teaduslikust informatsioonist ja alternatiivsete meetmete olemasolust (mh testimisvõimaluste areng) tuleb leida mõistlik tasakaal erinevate põhiõiguste ning avalike ja erahuvide vahel.

Me kõik näeme, et koroonakriis muudab maailma ning loob trende, mis hakkavad mõjutama meie elu ka pärast kriisi lõppemist. Kuni vähegi võimalik, tuleks hoiduda inimeste klassifitseerimisest vaktsineerituse alusel ja vaktsiinipassi-põhise elu juurutamisest. Pole välistatud, et see võib rajada teed muudele digitaalse identiteedi süsteemidele, mis liigitavad inimesi eri gruppidesse (meenutagem kas või Hiina sotsiaalse krediidi süsteemi).

Sellised süsteemid vajavad kahtlemata väga laia ühiskondlikku arutelu, milleks pandeemia ajal on võimalused piiratud.

Ingeri Luik-Tamme on advokaadibüroo TGS Baltic tervishoiu valdkonna vandeadvokaat ja Vitali Šipilov advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat.

Ehk siis küsimus teile, kallid digitibud, kas te näete kuskil ühiskondlikku arutelu digipassi teemal? Ja arutelu silmas ei pea ma silmas RMK stiilis linnuke-kirja-saag-sisse formaalsusi.

Enne kui hakkate kedagi siin sildistama äärmuslaseks, tõstke silmad korra oma nutifoni ekraanilt ja vaadake, millises reaalsuses te tegelikult elate täna.

0
2

Mis puutub Christossesse ja Kostasesse, siis vaktsineerimispass ei taga neile leiba lauale.
Pealegi tundes kreeklasi, siis nende juures on mind alati võlunud nende sardooniline suhtumine igasugustesse kantselei kalbes valguses sündinud perverssustesse.

Mitte miski ei välista, et kohe koroonale järgneb uus pandeemia, uue viiruse või viirustüvega ja siis hakkab kogu tsirkus jälle uuesti otsast peale.

Ja kulla sõbrad, uurige seda asja natuke, kui tõhusad on ikkagi vaktsiinid. Probleem on ju selles, et näiteks AZ vaktsiin hoiab 60%  juhul haiguse raskelt kulgemise, aga inimene on ju ikkagi nakkusohtlik siis! Rääkimata siis asümptomaatilisest kulgemisest.

Lugege näiteks Sotsiaalministeeriumi lühikest ülevaadet AZ vaktsiinist: https://www.sm.ee/et/uudised/immunoprofulaktika-ekspertkomisjon-soovitab-astrazeneca-covid-19-vaktsiini-alla-70-aastatele

  • Sümptomaatiliste haigusjuhtude ennetamisel on AstraZeneca vaktsiini efektiivsus 60%, st et vaktsineerimine hoiab ära sümptomaatilised haigusjuhud vähemalt kuuel juhul kümnest.
  • Asümptomaatilise nakkuse ärahoidmise kohta pole hetkel piisavalt andmeid, nagu ka teiste EL müügiloa saanud COVID-19 vaktsiinide puhul.

Tehke silmad lahti, sõbrad, vaktsineerimispass ei ole täna mingi võluvits, mis imeväel pandeemia kaotab, küll aga avab ta väravad digitotalitarismile.

Nii, et palun, enne puusalt tulistamist süvenege asjasse :-)

0
2

@ Veigo: Mille põhjal saab väita, et EL juhid ei esinda enamuse arvamust?

Väga lihtsalt! Ja teaduspõhiselt! Numbritega!

2019 aastal osales Eestis Europarlamendi valimistel 37,6% valimisõiguslikest inimestest. Eestis oli 2019 aastal 883024 valimisõiguslikku kodanikku. Mis tähendab, et Eesti kõigi elanike soovidest oli valimistel esindatud vaid neljandiku "hääl" (eeldades, muidugi seda, et sinna neljandiku sisse jäävate inimeste arvamusväli on homogeenne nagu kiilaka pealagi, mis on muidugi üsna kanajalgadel eeldus, aga las ta olla, sest püant tuleb lõpus).

Ja neljandik ei ole kohe kindlasti "enamus" – see on juba algkooli matemaatikast teada-tuntud fakt!

Kuid asi on veelgi nukram ju, sest kandidaadid esindavad igaüks veel omakorda eri nägemust, mida peaks, mida tohiks, keda puua, keda lasta.

Kõige enam hääli sai Kaljurand 65 549, järgmine Ansip 41 017 – maailmavaateliselt üsna erinevad tegelased, kui sa nüüd need kokku paned, siis on nagu kuuma ja külma vee segamine – saad leige supi.
Ja see supp lahjeneb veelgi, sest Europarlamendis on 705 kohta, Eesti esitatud kandidaatidel on seal 7 kohta, mis tähendab, et Eesti hääl (sõltumata maailmavaatest, põhimõtetest ja poliitilisest agendast) on esindatud 1% ulatuses.

Võid nüüd ise rehkendada, kui palju "enamuse häälest" (mida ju sisuliselt enam ei eksisteeri – vt. Matemaatika õpik algklassidele) nende lahjendavate iteratsioonide käigus lahusesse lõpuks jääb.

And here is a news flash for you: väga palju otsuseid (seejuures näiteks ka kurikuulsa TROIKA paketi vastuvõtmine, mis Christose ja Kostase elu pea peale keeras) võetakse üldse vastu Euroopa liidu pool-anonüümsete ametnike poolt, keda ei ole sinna mitte keegi valinud.

Ja kui sa tähele panid, siis demokraatia sai otsa juba aasta tagasi esimese laine ajal, kui riigis kuulutati välja eriolukord. Mis tähendas, et riigikogu (nn rahva hääl) jäeti – de facto – ilma seadusandlikust võimust.
Siit kodune mõtteülesanne: kas "eriolukord" on sinu arusaamade järgi demokraatia osa? Mediteerigem selle üle, kas on mingeid seadusandlikke/ühiskondlikke hoobasid, mis reguleeriksid, piiraksid, takistaksid suvalisel hetkel "eriolukorra" välja kuulutamist ning selle raames ükskõik millise repressiooni rakendamast? Ja kui oled sügavale riigi sisse vaadanud, siis vaata sügavale enda sisse – kas tunned kergendust või midagi diametraalselt vastupidist.

0
2

Kokkuvõtteks. See vaktsineerimispassi väljtöötamine ei ole ju selvehalli ehitamine, see on suur ja umbmäärane protsess, kuhu maetavad summad saavad olema seitsmekohalised, sest kõik need eksperdid, teadjamehed, tõeministeeriumi uksehoidjad, komisjonid, uurimisgrupid, äpitreialid ja muud aferistid ei tööta tasuta ja ei tööta ka keskmise palga eest.

Palka maksad aga neile sina, kallis EL maksumaksja.

Kuid, kes hindaks, kas selline meede on propotsionaalne ja kas see üldse aitaks pandeemiat ohjeldada....?

Kus sa oled Kalevite Kange Poega, millal tuled oma rahvale valgust tooma?!?!

Kõige selle valguses võiks nõustuda Irja Lutsari mõttega, et:

«Mingil määral vaktsiinid muudavad me elu, aga ei saa arvata, et need vaktsiinid tulevad ja toovad endise elu tagasi,» vastas teadlane. «Paratamatult on inimesi, kes ei vaktsineeri ja lapsi me praegu vaktsineerida ei saa. Me ei tea, mida uued mutatsioonid tähendavad, ei tea ka seda, kui tihti peab edaspidi uuesti vaktsineerima. Vaktsiin toob ehk psühholoogilise kindlustunde, annaks jumal! Mis on aasta pärast – tänamatu töö on see ennustamine.»

Väljavõte värskest artiklist: https://tartu.postimees.ee/7194308/koroonaviirus-on-sotsiaalne-luup-utleb-professor-irja-lutsar-esimese-koroona-aasta-moodudes?_ga=2.239447300.682882894.1614542276-921197282.1611084409

Nii, et enne kui silmad lutifonis blingivatel äppidel kinni, band-wagon'ile hüppate, mõelge korra, kas ja kellele sellest digitaalsest vaktsineerimispassist lõpuks ikkagi tolku on.

0
2
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased