Kõik, mida on vaja teada Brexiti järgsest reisimisest UK-sse

Brexit on tänaseks tõsiasi. 31. detsembril lõppes Euroopa Liidust lahkumise üleminekuperiood ja Ühendkuningriik on tänaseks meie jaoks Euroopa Liidu väline ehk kolmas riik. Järgnevalt ülevaade muutustest, mida toob Brexit kaasa reisimisel Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel. Lihtsuse mõttes on kasutatud lühendit UK (United Kingdom/Ühendkuningriik).

 • Viisa
 • Reisidokumendid
 • Ravikindlustus
 • Lendamine ja piirikontroll
 • Transiit UK kaudu
 • Reisipiirangud
 • Lennureisijate õigused
 • Lennufirmad
 • Autojuhiload
 • Rändlustasud
 • Kaardimaksed
 • Tollieeskirjad
 • Aktsiisimaksud EList lahkumisel
 • Lisainfo

Viisa

Lühiajalised reisid (kuni kuus kuud) Ühendkuningriiki on endiselt viisavabad. Samuti saavad kõik alates 12 eluaastast biomeetrilise passiga kasutada automaatset piirikontrolli.

Reisidokumendid

Kuni 30. septembrini 2021 saab Ühendkuningriiki reisida ka ID kaardiga, kuid Välisministeerium soovitab reisimiseks kasutada passi. Alates 1. oktoobrist 2021 aktsepteeritakse reisimiseks ainult passi. Erandiks on inimesed, kellel on UK elamisluba või selle taotlus, piiriülesed töötajad ja tervishoiteenuste saamiseks Ühendkuningriiki suundujad (S2 Healthcare). Neil on võimalik piiri ületada ID kaardiga kuni 31. detsembrini 2025.

Ravikindlustus

Ühendkuningriiki reisimisel tuleks sõlmida ravikindlustus, sest VM andmetel alates 1. jaanuarist 2021 ELi ravikindlustuskaart enam UK-s ei kehti. Paljud muud allikad aga kinnitavad, et vastavalt UK ja EL vahelisele kokkuleppele kehtib enne 2020. a.lõppu väljaantud Euroopa ravikindlustuskaart (EHIC) kuni aegumistähtaja lõpuni.

Lendamine ja piirikontroll

UK-sse suunduvatele lennureisijatele ei muutu piirikontrolli osas midagi.

Transiit UK kaudu

Tänu Covidi olukorrale reeglid ajas muutuvad ja arvestada tuleb nii UK kui sihtriigi kehtestatud reegleid. Loe ka foorumiteemat Kas UK kaudu saab hetkel lennata Hispaaniasse?

Reisipiirangud

Kuna UK loetakse nüüd kolmandaks riigiks, võivad EL riigid kehtestada UK kodanikele täiendavaid reisipiiranguid Covid-19 tõkestamiseks. Ühendkuningriigi sees võivad Inglismaa, Wales, Šotimaa ja Põhja-Iirimaa omakorda kehtestada erinevaid piiranguid.

Lennureisijate õigused

Euroopa Liidu lennureisijate õigusi reguleeriv määrus 261/2004 kehtib

 • EL siselendudele,
 • lendudele EL riigist kolmandasse riiki ja
 • kolmandast riigist EL riiki, kui tegemist on EL lennufirmaga.

Niisiis, määrus 261 ei kehti, kui on tegemist UK lennufirma lennuga UK-st Euroopa Liitu. Samas võtab UK määruse 261 üsna sarnaselt üle ja lennureisijad saavad võimalike probleemide puhul seadusandlikku kaitset:

 • kõikidel UK-st väljuvatel lendudel
 • kõikidel UK-sse suunduvatel lendudel, kui tegemist on EL või UK lennufirmaga
 • kõikidel lendudel, mis algavad väljaspool UK-d ja suunduvad Euroopa Liitu, kui tegemist on UK lennufirmaga.

Ka UK ettenähtud hüvitised on üsna samad määruse 261 omadega. EL/UK:

 • Lennud kuni 1500 km – kuni 250€/220£
 • Lennud 1500 – 3500 km – kuni 400€/350£
 • Lennud üle 3500 km – kuni 600€/520£

Meeles tuleb pidada, et kui lend on kaetud nii EL kui UK regulatsiooniga, ei saa hüvitist taotleda mitmekordselt.

Lennufirmad

1. jaanuarist ei ole UK enam osa Euroopa ühisest lennunduspiirkonnast ECAA (European Common Aviation Area). Kuna UK lennufirmasid ei loeta enam EL tegevusloaga lennufirmadeks, hakkavad neile kehtima teised reeglid:

 • UK lennutegevusloaga ei saa vabalt vedada EL sees reisijaid ja kaupu;
 • Nad ei saa läbi EL lennata kolmandatesse riikidesse (näiteks London-Amsterdam-Bangkok).

Muudatus puudutab lisaks British Airwaysile potentsiaalselt teisigi IAG grupi lennufirmasid, aga ka Ryanairi ja Wizz Airi. 2021. aasta on üleminekuaasta, kus mainitud lennufirmad saavad Euroopa Liidu siselendudel edasi opereerida, nagu seni. Kuid teoreetiliselt võib juhtuda, et näiteks Ryanair ei saa 2022. aastal enam lennata näiteks Tallinnast Bergamosse. Pikemalt saab teemast lugeda siin.

Autojuhiload

Kui rentida Ühendkuningriigis auto, kehtivad nii Euroopa Liidus (s.h. Eestis) välja antud kui rahvusvahelised juhiload.

Rändlustasud

Alates 1. jaanuarist Euroopa Liidu ühtsed rändlustasud (ehk EL sees lisatasude puudumine) Ühendkuningriigis enam ei kehti. Küll aga on mobiilioperaatorid kohustatud teavitama oma kliente rändlustasudest, mida võetakse osutatavate teenuste eest siis, kui nad reisivad Ühendkuningriiki. Praegu käsitlevad kõik kolm Eesti mobiilioperaatorit Suurbritanniat endiselt EL liikmesriigina, kuid võimalik, et mingil hetkel tasud muutuvad.

Kaardimaksed

Eeldusel, et Ühendkuningriigi kaupmeestel lubatakse kohaldada tarbijatele kaardimaksete eest lisatasusid, võib see kaasa tuua suurema lisatasu kaardimaksete eest. UK makseteenuse pakkujad ei pea enam tagama, et piiriüleste euromaksete eest võetakse sama suurt tasu, nagu Suurbritannia naelades tehtavate Ühendkuningriigi-siseste maksete eest.

Tollieeskirjad

Alates 1. jaanuarist on Suurbritannia EL jaoks kolmas riik, mis tähendab uusi reegleid (vaata EMTA kodulehte).

 • Euroopa Liitu ei tohi kolmandatest riikidest tuua liha- ja piimatooteid ning muid tooteid, mis sisaldavad piima või liha, samuti nende saadusi ja tooteid nendest. Siia kuuluvad nt vorst, lihakonservid, pekk, pirukad, vareenikud, pelmeenid, jäätis, kondenspiim, täidetud köögiviljad, valmis sinep jms.
 • Erandiks on väikelaste pulbrilised piimasegud, lastetoidud ja eriotstarbelised ravitoidud, mida võib tuua kuni 2 kg inimese ja/või lemmiklooma kohta tingimusel, et tegemist on originaalpakendis margitoodetega ja neid ei pea enne tarbimist jahutama.
 • Mitteloomset päritolu toidukaupa (kompvekid, šokolaad, biskviidid, koogid) võib kaasa tuua isiklikuks tarbimiseks sobivas koguses, tingimusel, et need ei sisalda piima ega liha.
 • Euroopa Liitu võib tuua lemmikloomade ravitoitu tingimusel, et see on ette nähtud reisijaga kaasas oleva lemmiklooma jaoks, on pika säilivusajaga ja jaemüügipakendis margitoode kogukaaluga kuni 2 kg.

Euroopa Liidu välisest (ehk kolmandast) riigist Eestisse saabuv reisija võib maksuvabalt kaasa tuua mittekaubanduslikku laadi kaupa väärtusega kuni 300 eurot, lennu- ja merereisijad kuni 430 eurot. Juhul kui maksuvaba summa piirmäär on ületatud, on reisijal vaja esitada tollideklaratsioon (e-MTAs) või valida punane kontrollkoridor. Sellisel juhul maksustatakse kaubad tollimaksu ja käibemaksuga. 

Ühendkuningriigist saabumisel on võimalik kasutada kaupadele kuni 1200 euro väärtuses soodustollimaksumäära (0%) ja tasuda käibemaks tavamääraga (20% või 9%). Juhul kui kaasa toodav mittekaubanduslikku laadi kaup on kallim kui 1200 eurot, tuleb soodustollimaksumäära kohaldamiseks esitada päritolukinnitus eksportijalt (Ühendkuningriigi kaubamüüjalt).

Aktsiisimaksud EList lahkumisel

Kui reisi sihtpunkt on väljaspool ELi (aga ka nt teatavad ELi piirkonnad, nt Kanaari saared), saab osta tollimaksu- või maksuvabu kaupu lennujaamade ja sadamate maksuvabades (tax-free) kauplustes.

Suurbritannia ülemereterritooriumid

Gibraltar hakkab esmakordselt kuuluma piirikontrollideta Schengeni viisaruumi. Teiste ülemereterritooriumide osas muudatusi ei tohiks olla.

Lisainfo

Euroopa Komisjoni teatis EL-i ja Ühendkuningriigi vahelise reisimise kohta pärast üleminekuperioodi lõppu (pdf, 37 lehekülge).

Brexitiga kaasneb ka see, et sellest aastast on lõppenud tax free kaubandus ÜK-s. Põhjus loogiliselt võttes selles, et muidu jätaks enamik eurooplasi osteldes maksud maksmata. Suurbritannia tax free piir oli seni vaid 30 naela. Seega Londoni lennujaamadest ega ka kaubanduskeskustest jm me jätkuvalt tax free kaupu ei saa. Eriti kurjad on tõenäoliselt Londoni luksuskaupade müüjad, kes peavad rikaste araablaste, aasialaste jt jaoks hakkama hindu tõstma või kasumit vähendama.

Kas on kindel, et EL ravikindlustus enam UKs ei kehti? Mina saan küll oma EHIC kaarti Euroopas edasi kasutada kuni selle kehtivuse lõpuni, arvasin, et see leping on vastastikune.

Ravikindlustuse info on pärit VM lehelt.

See UK tax-free kadumine on muidugi päris huvitav info. Et siis TLL-LON lennates TLL lennujaamas toimib, aga LON-TLL mitte?

Veigo, täpselt nii. Ja kui ELi lennujaamas on tõeliselt hea pakkumine, siis koju vedamiseks pead meeles pidama nii ÜK kui ka ELi tollireegleid, et selle kaubaga peale reisi ka koju muretult tagasi saaks. Mis reeglid laevades ja lennukites kehtivad, seda ei oska peast öelda.

Kas ja kuidas mõjutab Brexit Revoluti kasutamist meie jaoks?

Kas võib oodata teenustasude suurenemist vms?

Päris kasutu ei pruugi EL ravikindlustuskaart olla.  Sõltub millal riiki siseneid.

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 1. veebruaril 2020  väljaastumislepinguga. Kuni 31. detsembrini 2020 kehtib üleminekuperiood, mille jooksul on Ühendkuningriik veel seotud Euroopa Liidu õigusega. Üleminekuperioodi lõpp toob kaasa muudatused.

Alates 1. jaanuarist 2021 ei kehti Ühendkuningriigis enam Euroopa ravikindlustuskaart.

Soovitame Ühendkuningriiki reisides osta eraravikindlustuse.

Alates 1. jaanuarist 2021 on Eesti kindlustatul Ühendkuningriigis õigus saada vajaminevat arstiabi ainult siis, kui ta on kaetud väljaastumislepinguga.

Inimene on kaetud väljaastumislepinguga, kui ta on piiriüleses olukorras 31.12.2020. See tähendab, et inimene on läinud Ühendkuningriiki enne 01.01.2021. Eesti kindlustatul on õigus saada Ühendkuningriigis vajaminevat arstiabi kuni piiriülese olukorra lõppemiseni.

Näiteks Ühendkuningriigis õppiv Eesti kindlustatu on piiriüleses olukorras, kui tema õpingud algasid enne 1. jaanuari 2021. Samuti  reisija, kes on reisinud Ühendkuningriiki üleminekuperioodil ja kelle reis kestab veel  2021. aastal.

Piiriüleses olukorras olev Eesti kindlustatu saab Ühendkuningriigis vajaminevat arstiabi piiriülese olukorra lõppemiseni Euroopa ravikindlustuskaardi alusel. Lisaks palume  haigekassast tellida Ühendkuningriigi märkega  Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi.

Ühendkuningriigis kehtivat Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaati saab tellida ainult helistades haigekassa infotelefonile +372 669 6630 või saates e-kirja info@haigekassa.ee.

ÜK kindlustatud inimesed peavad  pöörduma enda kindlustaja poole.  Rohkem infot kindlustaja kodulehel. 

NHS väidab, et ravikindlustus kehtib edasi:

If you're a visitor from an EU country and you fall ill or have a medical emergency during your temporary stay in England, you can continue to use your European Health Insurance Card (EHIC).

Your EHIC will cover you for treatment that becomes medically necessary during a visit to England, until you return to your country. It also covers you for the treatment of pre-existing medical conditions and for routine maternity care, providing the reason for your visit is not specifically to give birth or receive treatment.

Jah, tõepoolest, tundub, et VM info on ebatäpne. Mitmest allikast võib lugeda, et Euroopa tervisekindlustuskaart EHIC kehtib kuni selle aegumiseni. 

Näiteks BBC: The deal on the future relationship between the EU and the UK was announced on 24 December. It says that all EHIC cards issued before the end of 2020 will be valid until their expiry date.

Hea, et arutelu käigus sellised asjad välja tulevad.

Et see on hetkel aktiivne UK teema, postitan siia.

Ametlikku kinnitust veel ei ole, aga kõigi eelduste kohaselt on alates 15. jaanuarist UKsse sisenemiseks vajalik negatiivne koroonatest. Sobivad PCR, LAMP ja lateral flow (vabandust, ei tea kuidas see Eesti keeles võiks olla). Infokillud Šotimaalt viitavad, et neile võib sobida ainult PCR test.Testi ei nõuta lastelt, kuid vanust ei oska hetkel öelda. Ilma testita saabujaid trahvitakse 500 naelaga, kuid ilmselt ei lasta neid isegi lennukile. Transiitreisijate kohta hetkel infot pole, seniks tuleb oletada, et test on nõutav.

NB! Negatiivne tulemus ei vabasta eneseisolatsiooni kohustusest. Eestist saabujatele on see 10 päeva, või siis 5 päeva isolatsiooni ja uus test.

Nüüd siis ametlik, nõutav alates 18. jaanuarist.