Lennujaamas jäi vahele viis võltsitud koroonatõendiga reisijat

Veebruari algul kirjutas Trip.ee Europoli hoiatusest, et koroonatestide tulemuste võltsimine on Euroopas kasvuteel ja võltsitud testitulemustele on tekkinud must turg. Nüüd vahendab ERR, et võltsimine on jõudnud ka meile.

Tallinna Lennujaamas võeti täna vahele viis võltsitud koroonatõendiga reisijat. Kontrolliti SYNLAB-i jõudnud juttu, et mõned inimesed trükivad testi tulemuse ise välja, selle asemel, et enne lennureisi koroonatest teha.

Enne lennukile minekut võrreldi SYNLAB-i andmebaasiga, kas inimene on sertifikaadil märgitud ajal käinud testi tegemas. Selgus, et viis inimest seda polnud. Nende suhtes algatati kriminaalmenetlus võltsitud dokumendi kasutamisega eest. Karistusseadustiku alusel võib sellise teo eest oodata ees rahatrahv või kuni kolmeaastane vangistus.

Kes vahele jäid, kirjutage oma kogemusest, mitme tuhandega vastu pükse saite.

Sellistele ahvidele tuleks leida võimalus täiega keerata, nii jõuab ühel hetkel Synlab nn musta nimekirja ja ühel hetkel nt nende väljastatud negatiivset testi või veelgi hullema võimalusena  vaktsineerimispassi ei tunnustata.

Tuleb kiiresti luua suletud ja turvatud onlain andmebaas, millele oleks PCR testitulemuste sisestamiseks antud ligipääs kõikidele Eestis teste tegevate meditsiiniasutuste vastutavatele isikutele (mitte tavatöötajatele).

Samuti anda ligipääs andmebaasis asuvatele testivastustele lennujaamas/sadamas teste kontrollivatele ametnikele.

Reisijale saadab meditsiiniasutus prinditava testi tulemuse, mille järgi reisija saab ise otsustada, kas on üldse lennujaama/sadamasse mõtet minna või mitte.

Ühtlasi saadab meditsiiniasutus kuupäeva ja kellaajaga varustatud tulemuse ka andmebaasi.

Lennujaama/sadamasse luua testimise kontrollpunktid, mida läbimata reisijat check-in'i ei lubata.

Ametnik kontrollib reisija testi vastust otse andmebaasist reisidokumendil oleva isikukoodi järgi ning negatiivse testivastuse puhul suunatakse reisija kohe edasi otse check-in'i lauda/iseteeenindusse. Kuna ametnikul on nii või naa reisija terviseandmete kontrollimise õigus, siis ei teki konflikti ka andmekaitse osas.

Testi andmete puudumisel või reisija paberil olevast erineva vastuse puhul reisija edasi liikuda ei saaks ja vastavalt olukorrale kas siis juhatatakse lennujaamast/sadamast välja või võetakse ühendust politseiga.

Nii oleks tagatud, et lennukisse/laevale pääsevad Eestist ainult tegelikult terveks tunnistatud reisijad ning reisijatel on olemas ka paberil sertifikaat selle mujal esitamiseks.

Loomulikult see variant ei toimi, kui reisija otsustab sõita bussiga nt. Riiga ja seal minna lennujaama. Küll aga oleks tagatud Eestist väljuvatele reisidele turvalisus.

Tulevikus tuleb muidugi riikidevaheline süsteem. Praegu aga aitaks ka selline lahendus oluliselt ohjata pettureid. Pole ju mõtet mingeid pabereid võltsida kui tead, et enne lennule saamist käid kindlasti kontrollist läbi ja vahelejäämise võimalus on seal 100 protsenti.

See on üldiselt seesama idee, mis on Travel Passi ja analoogide taga - labor sisestab testi tulemused andmebaasi, kust volitatud isik saab seda kontrollida. Kui reisija andmevahetusest välja võetakse, on midagi võltsida väga keeruline.

Siis tekivad ainult laborid nagu need Poola omad, mis Hiina tolmumaske meditsiinilistena sertifitseerisid. 

Euroopa on suur, mujal ei saa nii, et terve riigi kohta on üks Synlab ja aitab. Aga eks see võtab muidugi pisut aega.