Maldiivid ehmatavad turiste šokeerivate tingimustega

Maldiivid on puhkuse veetmiseks kahtlemata ütlemata ilus kant. Ja kohati üsna kallis kant, kuigi seal saab vabalt hakkama ka üsna soodsalt. Turism on Maldiividel väga oluline sissetulekuallikas – turismitulud moodustavad arhipelaagi SKT-st 28% - kuid sealne kava turismi taaskäivitamiseks tundub siiski üsna pretsedenditu.

Väljaanne Maldives Insider avaldas Maldiivide Turismimiministeeriumi koostatud plaani (pdf), milles nähakse ette muuseas järgmised meetmed:

  • Varem enamike riikide kodanikele piiril väljastatud kuni 30 päevast tasuta viisat enam ei saa. Selle asemel tuleb eelnevalt taotleda 100 USD (90€) maksev viisa.
  • Viisa taotlemise eelduseks on minimaalselt 14 päevaks tehtud ja majutusasutuse kinnitatud broneering. Arvestades, et saartele minemine ja sealt tulemine võtab ka aega, tähendab see vähemalt 16 päeva pikkust puhkust.
  • Kogu puhkuse jooksul tohib peatuda vaid ühes majutusasutuses.
  • Saabumisel tuleb esitada viimase 7 päeva jooksul tehtud negatiivne Covid-19 test või teha 100 dollarit maksev test Male lennujaamas.
  • Transport majutuskohta peab olema eelnevalt broneeritud. Praktikas tähendab see, et odavate praamidega liigelda ei saa ja kaatriga läheb see maksma nii 300+ dollarit suund, lennukiga muidugi veel rohkem.
  • Turvalised turismiettevõtted, kuhu majutust tohib broneerida, peavad litsentsi eest maksma 50 000 USD. See nõue ilmselt ellimineerib kõik vähegi soodsamad majutuskohad.

Olgu öeldud, et kõik see on senini vaid kava, mitte lõplikult kinnitatud ametlik dokument. Aga riigi kohta, kus ligi kolmandik sissetulekust sõltub turismist, on tingimused päris karmid ja tervishoiu seisukohalt ka üsna küsitava mõjuga. Kuidas aitab 100 dollarit maksev viisa viirusega paremini võidelda kui tasuta VOA? Või kas vähemalt kahenädalane majutus on ohutum, kui näiteks 7-päevane? Lennujaamas tuleb regulaarselt käsi desinfitseerida - kes ja kuidas seda kontrollima hakkab ja kui tihti seda teha tuleb?

Näis, mis sellest kavast lõpuks saab, kuid sellisel kujul võivad Maldiivide võimud turistidest ilmselt unistama jäädagi. Liites vältimatud kulud kokku, tuleb arvestada, et 1000 dollarit kaob rahakotist ilma igasuguse puhkusetagi. Ei saa muidugi välistada, et Maldiividel ongi plaan muuta arhipelaag jälle ainult ülikallite kuurortite pärusmaaks. Nii ilusad, kui Maldiivid ka pole, kohustus 14 päeva seal 300+ USD/öö maksvas kuurortis veeta ei pruugi just kõigile meele järgi olla.

Õnneks peaks tegemist olema ajutise meetmega.

300 dollarit öö majutused on suletud, lubatud on sellised mille hinna alumine ots algab kuskil 500-700 praegu ja need on ilma söökide ja transpordita.  Lisaks ei saa pakkuda all inclusive buffetite vormis vaid iga söök eraldi tasustatuna. Ka ei ole see meede kuigi ajutisena planeeritud.

Kust need andmed? Mainitud meetmed peaks kehtima kuskil septembri-oktoobrini. Hästi nagu ei usu, et nad turismi päris ära tahavad tappa.

Ma ei saa nagu hästi aru...

Selleks, et riiki pääseda, pead olema juba teinud viiruse testi ning selle tulemuse saabudes esitama:

/tourists arriving in the Maldives will be required to present a medical certificate not older than seven days for antigen PCR test or 14 days for antibody test which confirms negative Covid-19 test findings./

Aga sellegipoolest PEAB saabudes tegema veel uue, 100 USD maksva testi?

/_But all tourists will still have to undergo PCR testing on arrival. The PCR test will cost $100 per person./

Ning selle testi vastuse saad "loodetavasti" teada kahe ööpäeva jooksul. Selle ajani pead istuma ainult oma hotellitoas.

/_Guests will not be able to leave their rooms until they get the result of the coronavirus test done at the airport. It is hoped that the results will be provided within a maximum of 48 hours./

Huvitav on ka hotellile litsentsi saamiseks pandud tingimustest see, et nad peavad enda juurde hotelli elama võtma nii arsti kui ka medõe.

Ja lennukite maandumistasu on ka ikka väga kõrgeks aetud (tsarterlennu eest 50 000 USD). Arvatavasti hakkab see tuntavalt ka lennupileti hinda mõjutama.

Ega tüüpilise Maldiivide hotelli puhul toas istumine nüüd mingi Hiina piin ole :)

Kui muidugi Males kuskile tuppa ei pisteta ja lubatakse ikka tüüpilisele luksussaarele sõita enne tulemuste selgumist.

Ma loodan, et mingi arst-medõde on seal ehk ikka igal saarel olemas, see on kindlasti kasumlik äri igal juhul, sest igal turistil on ju kindlustus ja ilmselt saab iga varbavilli plaasterdamise eest 5000-dollarilise arve välja kirjutada.

Aga muidugi selliste tingimustega sihitakse mingit ülikitsast nišši, kes on valmis kordades üle maksma õiguse eest ühena esimestest valgel liival insta-eputada. Kuna teenindajad on seal Indiast, Sri Lankast, siis iga ööbitud öö katab ilmselt 2-5 töötaja kuupalga, üks öö läheb reaalsete toidu- ja elektrikulude katteks 1-2 nädala vältel, edasi jookseb kasum.

See ei ole jätkusuutlik, sest valdav enamus turiste on "tavaturistid"  ja nii palju erinevaid piirangud ja kohustusi ei peleta eemale mitte ainult lihtturiste, vaid ka jõukamaid reisijaid.
Liiatigi, olen üsna kindel, et rahalises mõttes on "tavaturistide" rahavood oluliselt suuremad, kui mõne rikkuri saabumine saarele. Käive on see, mis turisminduses loeb.
Käib ju tavaturist ringi, rendib taksot, sõidab paadiga, sööb tänavatoitu jne jne - ta pakub tööd ja leiba väga paljudele inimestele.
Rikkur elab oma privaatsel, eraldatud saarel kaks nädalat ja maksab kogu raha ainult ühele hotellile.