Ülevaade: kuidas reisida soodsalt Maldiividele?

Panin kirja kogemused 6-päevasest reisist Maldiividele ja lisaks natuke ka üldist infot Maldiivide kohta, mis endal pildi veidi selgemaks tegi.

Algatuseks

Tegelikult polnud mingit ettekavatsetud plaani Maldiividele minna, sinna sattumine oli täielik juhus. See sai teoks puhtalt tänu Emirates’i veahinnale, mis võimaldas Maldiividelt lennata kõikjale Euroopas ~77 euroga (edasi-tagasi). Seetõttu saigi Maldiividel tegelikult kaks korda jutti käidud – esimene kord pikemalt, teine kord pikema vahemaandumise jooksul.

Kuna Maldiivid siginesid reisiplaani ootamatult, sai piletid kiirelt ära ostetud ja ilma liiga pika eeltööta lihtsalt "kohale sadatud". Maldiivid on alati tundunud sihtkohana, kuhu reisivad noorpaarid, sukeldujad või rannapuhkuse fännid. Nüüd oli hea võimalus seda kõike testida.

Kõige kurja juur - Emirates'i veahind

Mis on Maldiivid ja kus nad asuvad?

Maldiivid, täpsema nimetusega Maldiivi Vabariik, asub India ookeanis Indiast ja Sri Lankast edelas. 298 km² suurune ja 400 000 elanikuga saarestik on Aasia väikseim riik. Maldiivid koosnevad 1190 saarest ja need moodustavad 26 atolli ehk rõngassaarestikku. Administratiivselt on saared jaotatud veidi vähemaks, 20 atolliks.

Transpordi mõttes on Maldiivid kokkuvõttes üks väga suur ala keset ookeani. Laias laastus võib öelda, et kõik saared, mis jäävad praamiga Malest vähem kui poole päeva tee kaugusele, on kohalikus kontkstis lähedal. Kaugemate atollide juurde saab ainult lennukiga. Mere peal sõites ei saa atollide olemusest suuremat aru, küll aga lennukist vaadates.

Viisa

Piiril väljastatakse kõikidele 30 päeva kehtiv viisa ehk lüüakse tempel passi. Piiril küsitakse näha hotellibroneeringut (võib olla telefonis) või lühema viibimise puhul edasilennu piletit (jällegi piisab telefonist). Pass peab kehtima veel vähemalt 6 kuud.

Hea teada

Tipphooaeg Maldiividel kestab novembrist aprillini, maist oktoobrini on vihmaperiood, kuid tegelikult on Maldiivid aastaringne sihtkoht, sest enamasti on sajud lühiajalised. Tänu Aasia, eriti Hiina turistide arvu kasvule on vahe tipp- ja madalhooaja külastatavuse vahel tänaseks vähenenud.

Maldiivid on islamiusuline riik, riiki ei tohi viia alkoholi, sealihast tooteid, piibleid ja siivutut kirjandust. Kohe peale piirikontrolli skanneeritakse saabujate pagas läbi, inimesi siiski ei kontrollita. Suitsuvorsti ei konfiskeeritud.

Kas Maldiivid on tõesti nii ilusad, nagu reklaamfotodel näeb?

Sellele küsimusele saab vastata kahel üsna vastandlikul moel, sest isegi üks ja seesama saar võib eri küljest lähenedes välja näha täiesti erinev. Näiteks võib saare ühes küljes olla üsna kole paatide-praamide remondiala või resordi teeninduspiirkond ja teises küljes oootab idülliline piltpostkaart. Kui see kõrvale jätta, on Maldiivid koha peal kogedes kaugelt ilusam, kui ükskõik millisel pildil. Kahjuks on tänaseks vist kõik ilusamad kohad juba mõne resordi valduses ja niisama sinna jalutama ei lubata. Kuid uskumatult ilusaid kohti leiab ka kõikjal mujal. Nii et jah, Maldiivid ongi paganama ilusad.

Suvaline rannalõik Huraa saarel

Raha

Maldiivide kohalikku raha kutsutakse rufiyaaks, lühendiga MVR. Paralleelvaluutana on käibel USA dollar, peenemates resortides aktsepteeritakse ka eurot. Kohalikud arveldavad pea alati ryfiyaas, välismaalased saavad dollariga kenasti hakkama, kuid vahetusraha antakse (kui antakse) kohalikus vääringus. See, kas kohalikku raha vahetada, sõltub reisi iseloomust. Valuutavahetuses on kurss mõnevõrra parem, kui kohalikus poes makstes. Enamasti kasutatakse kurssi 1 USD = 15 MVR (august 2017). Juhul, kui kohalikku raha peaks üle jääma, saab selle lennujaamas või Males tagasi eurodeks vahetada. Väljaspool Maldiive pole rufiyaaga midagi peale hakata, kuid suveniiriks pole see üldse paha, sest tegemist on väga ilusate rahatähtedega. Maldiividel on kasutusel ka laari nimelised mündid, kuid neid kasutatakse vist ainult kohalikel lühikestel praamiliinidel, kus hinnad on fikseeritud.

Kas rahakotisõbralik puhkus Maldiividel on üldse võimalik?

Soodsaimad piletid Tallinnast Maldiividele leiab orienteeruvalt 450 euroga, kuid üldiselt saab keskmisest paremaks lugeda kõik alla 550 euro maksvad piletid. Kes on valmis kombineerima (näiteks Dubai kaudu), võib hakkama saada ka odavamalt. Selles mõttes on Maldiivid hea sihtkoht, kus pakkumisi algusega Tallinnast, Helsingist ja mujalt Euroopast liigub üsnagi tihedalt.

Reisi maksumuse määrab kokkuvõttes ära siiski kohapealne majutus. Veel 6-7 aastat tagasi oli majutus Maldiividel suhteliselt piiratud – tegutsemisluba jagati vaid kallimat tüüpi resortidele. Tänaseks on see õnneks muutunud ja Maldiividele on tekkinud päris arvestatav kogus rahakotisõbralikumaid guesthouse’i tüüpi majutusi.

Kõike seda peegeldab ka majutuskohtade hinnaskaala. Kui soodsama majutuse saab kätte 10-50 euroga öö, siis resortides pole 300 - ∞ mingi ime. Tõsi, selle raha eest pakutakse enamasti kaugelt rohkem, kui jõuab ära tarbida.

Veepealne resort - kui raha on rohkem

Kuidas valida atolli/saart?

Kuigi esimene mõte puhkusesaare valikuks võib olla, et valin selle, mis tundub kas kõige ilusam või kõige soodsam või vastab kõige paremini soovidele, siis reaalsuses mängib saare valikul väga suurt rolli hoopis transpordi olemasolu Malesse saabumise või hilja saabudes sellele järgneval päeval. Seda kõike muidugi siis, kui panustada tõesti soodsale praamiliiklusele. Kõikjale, mis ei jää Malest liiga kaugeks, on võimalik minna ka kiirpaadiga, aga sel juhul tuleb arvestada hoopis teistsuguste summadega. 100-300 dollarit kaob rahakotist ära nii, et arugi ei saa.

Kui eeltoodu veidi teistmoodi lahti seletada, siis tagantjärele targana vaataks kõigepealt välja mõned huvipakkuvad saared, siis nendele minevate praamide ajad ja alles siis otsiks lennupiletid sobivatele päevadele või valiks saare vastavalt praamiühenduse olemasolule. Praamidest kohe varsti veidi pikemalt.

Maafushi

Kui Maldiivide reisi planeerimine on käsil, siis varem või hiljem satub ette Maafushi saar. See on Maldiivide üks suurimaid saari, tiheda asustusega ja korraliku turismiinfrastruktuuriga. Arvestades, et Maafushi ei asu see Malest väga kaugel ja sinna liigub päris ohtrasti praame, on saare populaarsus mõistetav. Maafushil näib olema ainult üks puudus – randadega on kehvavõitu. See vähene, mis seal on, ei paku just suuremat privaatsust ega romantikat. Seetõttu viiakse turiste pigem lähedalasuvate saarte resortidesse. Eeltoodu on netist leitud info ega pretendeeri lõplikuks tõeks.

Huraa

Huraa saar sattus Maldiivide sihtkohaks puhtalt tänu juhusele. Kuna lennupiletid olid ära ostetud (veahinnaga piletite puhul on alati targem mõtlemine ja planeerimine hilisemaks jätta) ja kuhugi oli vaja minna, saigi hakatud läbi kammima, kuhu saarele sobival päeval praamid lähevad. Juhtumisi oli Huraa üks neist. Ja kahetseda ei tulnud. Mõnus väike saareke, kus pole suurt midagi. Üks söögikoht, mis ei suutnud konkureerida guesthouse’i omaga ei hinna ega kvaliteedi poolest, paar poodi ja kogu lugu... Täiesti piisav, mitte millestki puudust polnud.

Paar nädalat ette broneerides sai väga korraliku öömaja 18 euroga öö. Meie mõistes vähemalt 3*. Suur, puhas, konditsioneer jne. Hinna sees oli ka väga korralik hommikusöök. Lisandus valikuline 10 USD maksev lõuna- või õhtusöök. Õhtusöök tasus täiesti võtmist, valik erinevaid kalu, salateid ja muud ja seda kõike paar meetrit ookeanist eemal.

Huraa tänav

Koha nimi oli Ocean Vibes / Beach Heaven ja veel miskit, see võib segadust tekitada. Koha üks omanikke Nataša on Sloveeniast, tänu sellele on arvestatud Lääne inimeste ootustega ja Eesti ei asu kosmoses. Pealegi suudab Nataša kohalikke hasta mañana tegelasi teatavale efektiivsusele suunata.

Mida kohapeal teha?

Lühike vastus oleks, et parim on mitte midagi teha ja lihtsalt olla. Maldiividel on see suhteliselt lihtne – lähed kuhugi palmi alla, loksud võrkkiiges või istud võrktoolis ja vaatad lihtsalt merd. Maldiividel on sellest keeruline tüdineda. Isegi lugeda ei viitsi, nii välja saab juhtme tõmmata.

Aga loomulikult on võimalusi ka aktiivsemaks puhkuseks. Allpool on näide valikust, mida guesthouse’is pakuti. Snorgeldamine on tõepoolest väga lahe, sest nähtavus vee all on suurepärane. Erinevad kalad, kilpkonnad ja haid.

Õlu on Maldiividel täiesti saadaval. Isegi külapoest leiab umbes 2 euroga 0,3l Heinekeni alkoholivaba maasikamaitselise õlle, mis parimal juhul on isegi külm. Alkoholi sisaldav kraam on kättesaadav ainult resortides.

Kui on vaja internetiühendust, siis see on pea kõikjal olemas, kuid kiirustele liiga palju panustada ei tasuks. Kel on vaja kiiremat ühendust, siis aitab välja kohalik sim kaart ja data-pakett.

Kohalik transport

Maldiividel on saartevaheliseks transpordivahenditeks kolm võimalust: lennuk, kiirpaat või praam. Lennuk (enamasti vesilennuk) on mõistlik transpordivahend Malest kaugemal asuvatele atollidele, kiirpaadid teenindavad mõnda kindlat saart või kuurorti. On kiirpaate, mis liiguvad graafikujärgselt ja on need, mille osas lepitakse kokku majutuskohaga. Praamid jagunevad samuti kaheks: on ametlikud praamid (government ferries) ja on omavalitsuse praamid. Nende viimaste kohta info hankimine on kõige keerulisem.

Praamid Malest

Kõigepealt, sellist kohta, kus saaks ülevaate kõikidest Maldiivide saarte vahel sõitvatest praamidest, pole lihtsalt olemas. Lisaks sellele pole ühegi praami väljumine kivisse raiutud. Vahest jääb reis ära kõrge lainetuse tõttu, vahest selle tõttu, et jääb lihtsalt ära. Mingit loogikat selles kõiges otsida on täiesti mõttetu.

Kuigi sellist infot on internetist pea võimatu leida, liigub praame, eriti Malele lähemal asuvatele (kuni 3-4 h sõitu) saartele, kaugelt rohkem, kui esialgu paistab. Infot selle kohta on piisavalt keeruline leida ka Males kohapeal. Parimaks infoallikaks on praamide kaptenid või mõned muud praamidel töötavad tegelased. Tavaliselt jõuab nendeni nii, kui küsida infot saabuvatelt laevadelt või juhatab keegi sadamas õige inimeseni. Samas tuleb arvestada, et suurem osa inimesi ei tea asjast suurt midagi ja juhatavad lahkelt, kuhu iganes. Ka praamide kassades (lennujaama ja Vilingili sadamas) töötavad naised (reeglina naised) ei tea mitte midagi sellest, mis toimub neist 50 meetrit kaugemal.

Internetis tundus kõige tõelähedasem info olema Wild Maldives veebilehel (eeldusel, et tead, kuhu soovid minna).

Need on Males sadamad, kust väljuvad kohapealsed odavad paadid. Või praamid, nagu kohapealne rahvas neid kutsub.

Males väljuvad praamid teistele saartele neljast kohast, millest kaks (kohati 2,5) asuvad Male põhjarannikul ja kaks lõunas Vilingili (mille ametlik nimi on Vilimale) terminali juures. Nendele lisaks on lennujaama minev praam, mis väljub umbes iga 10 minuti tagant 05:00 – 24:00 ja harvem öösel. Sõit kestab 10 minutit ja maksab 1 USD, kui maksta kohalikus rahas, siis 10 rufiyaad ehk u. 0,6 USD.

Malé

Tulenevalt lennukite või praami/kiirpaadi saabumis-väljumisaegadest on vähemalt mingi aja möödasaatmine Males tihti paratamatu. Kui Male kuidagi kokku võtta, siis on see Hongkong miniatuurses mastaabis. Rahvastiku tiheduse poolest on Male maailma viies saar.

Malet omaette sihtkohaks nimetada on keeruline, sest midagi vaadata või teha on seal minimaalselt, mida iganes selle kohta ka kirjutata. Olles selle saare risti ja põiki läbi vantsinud, jään arvamuse juurde, et üle paari tunni oma elust Malele kulutada pole mõtet, kuid elu paraku ei paku alati ideaalvariante.

Kui taksot kasutada, siis 30 MVR ehk 2 dollari eest saab Males igale poole. Iseasi, kui kiirelt. Rufiyaas makstes on taksosõit alati odavam.

Alternatiiv Malele – Vilingili (Villingili)/Vilimale

Kui tekib olukord, kus Males on vaja veeta pool päeva või terve päev, siis tasub saare edelanurgas Vilingili sadamas istuda praami peale ja sõita Vilingili (Vilimale) saarele. Hiljemalt 15 minuti pärast oled väga odava piletiga (3,25 MVR, 18 eurosenti ehk see harv juhus, kus vahetusrahaks saab münte) täiesti teises maailmas. Ei mingeid autosid peale politsei omade, ühistranspordina toimivad veidi suuremat sorti golfikäru tüüpi tranduletid. Ja tegelikult poleks selle autoga seal väga kuhugi sõita ka, sest ka jalgsi jõuab 10-15 minutiga sadamast Vilingili igasse punkti.

Ega seal Vilingilil suur midagi teha polegi, aga Male hullumeelse sebimise taustal on see tõeliselt mõnus no hurry koht, kus aeg lihtsalt libiseb sinust mööda ja see pakub mingit seletamatut naudingut. Istud kusagil ranna ääres ühesse kümnetest võrktoolidest ja lihtsalt vaatad ja vaatad seda sinist merd, millega Maldiive on õnnistatud. Kui vaja, siis Vilingilis leidub ka üsna mõistliku hinnaga öömaju.

Kokkuvõtte

Kui hea hinnaga lennupiletid on saadaval, tasub Maldiividele mõelda ka neil, kes muidu pole just suuremad rannapuhkuse sõbrad. Maldiivide piltpostkaardi randades on üllatavalt hea kusagil palmi varjus niisama olla ja ookeani vaadata. Või lihtsalt vedeleda superselges vees, kust välja ei taha ega taha tulla. Päikese käes peesitamine nõuab Maldiividel siiski päris kõvasti vastupidavust isegi siis, kui seda lühikest aega teha. Ausalt öelda ei kujuta seda sellise kuumusega isegi ette.

Oskamata Maldiividest midagi erilist loota, sain ootamatult meeldiva üllatuse osaliseks. Kui Male välja jätta, siis Maldiivid on see koht, kus juhe täiega seinast välja tõmmata, lihtsalt vedeleda palmi all ning süüa kala, kala ja veel rohkem kala. Maldiivid on väga mõnus sihtkoht isegi täiesti rannaapaatsele inimesele. Soodsa pakkumise puhul läheks Maldiividele ilma kõhklemata tagasi.

1
2

Veigo, tänud! Ma pole ka rannainimene, aga ajasid Maldiivide isu peale küll :)

0
0

Jah, Maldiivid on ideaalne koht olla rannas ilma rannas olemata. Vedeled palmi all võrkkiiges ja kui isu tuleb, astud paar sammu ja jätkad olemist täiesti läbipaistvas vees.

1
0

Tänks. Kui taevast pussnuge sadama ei hakka, siis kevadel saan oma Maldiivide videot jagada :)

0
1

Lisan juurde: transport Male-Maafushi. odavaim võimalus kasutada public praami, mis aga väljub alles 14.30 (v.a. reedeti) ja tagasi vaid hommikuti 7.30 (v.a. reedeti). järgmine võimalus on kasutada (koos teistega) kiirpaati, mis maksab (olenevalt olukorrast) 15-25USD/nägu. Liigub neid edasi tagasi päris palju ja erinevate firmade alt, viimane Malele tagasi kl. 17.00. Mõned firmad: https://icomtours.com/ ja http://www.arenabeachmaldives.com/services/ Kolmas ja kalleim võimalus on personaalne kiirpaat, mis maksab juba 180-200 usd

1
0

Super lugu!

0
0

Tänud Veigo. Vot selline peabki olema lühikirjeldus : kaardid, transport, viisa, hooaeg, usk, raha-hinnad, majutus. Lisaks veel pildid saartest ja randadest. Väga hea kirjeldus esmakordselt minejaile. Puhkus on puhkus ja ma ei saa aru miks mõned panevad siia ülesse isiklikke perepilte ja videoid.

4
4

@veigo Suur tänu kuldaväärt info eest! Oleks seda vaid varem teadnud ;) Istusin Sri Lankal (nov 2013), otsides odavaimat lendu Balile ja vähemalt sel hetkel ei olnud ühtegi varianti ilma vahemaandumiseta Maldiividel. Esimene reaktsioon oli rõõm, et nüüd saab Maldiivid ka ära nähtud. Majutust otsides selgus aga tõsiasi, et enamus hinnad olid eurodes kolmekohalised ja kui leidsin midagi 50 € piires, siis asus see nii kaugel, et tuli minna vesilennuki või kaatriga, mis maksis jälle sadades. Praamist polnud ühelgi lehel juttu, kuhu ma siis sattusin. Tuleb välja, et lõin liiga vara käega. Sellest ajast jäigi mällu, et Maldiivid=ülikallis ja minu eelarvesse ei mahu kohe mitte. Nüüd on pilt sootuks teine ja edaspidi Aasias tuuritades tuleb Maldiivid ka plaanidesse sisse võtta. Ma usun, et see postitus pani nii mõnegi reisiselli mõtted liikuma ;)

@päike12 Videod ja pildid annavad tekstile vürtsi juurde ja tegelikult on isegi hea teada, kellega ma siin suhtlen, kui olen teda juba kasvõi videopildiski näinud. See on igaühe enda otsustada, kas ta tahab end avalikult näidata. Küll aga häirib hoopis teiste inimeste postituste kritiseerimine stiilis "ma ei saa aru, miks mõned nii teevad". See ei huvita küll mitte kedagi, ega anna foorumile grammigi juurde.

3
1

Väga huvitav lugemine, endal 11.01 minek, hetkel veel olen segaduses sellest liiklusest seal :)

0
0

Kuidas bikiinikultuuriga on? Kui naisterahvas pundis, kas ainsaks võimaluseks resortide rannad või leidub ka avalikke kohti, kus säärase jumalateotuse, nagu palja pea või õlgadega ringi võib liikuda?

0
0

Jaanus, nt Maafushil on bikiinirand ja paljad õlad pole probleem

0
0

Igal saarel, kus on välismaalastele avatud majutuskohti, on kokkuleppeliselt mingi koht ranna ääres bikiinirand.

0
0

Super ülevaade!

0
0

Olen ise just Maldiividel ja lausa super kaunis koht aga tegelikut tahtsin kysida et kas siit tohib kaasa viia mere kive ja karpe?

0
0

Põhimõtteliselt on see no-no kõikjal maailmas. Suvaline pisike teokarp ajab tolli harja punaseks. Juhul, kui tööd viitsitakse teha. Maldiividelt lahkudes on läbivalgustamine päris korralik.

1
0

Võtsin ikka rohkem kui paar merekarpi Maldiividelt kaasa ja keegi ei öelnud lennujaamas midagi...

0
2
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased