Mis riigid on Euroopas kõige soojema kliimaga?
veigo
veigo
12. märts 2024 08:02

Kliimat saab vaadata mitut moodi – vaadates ka aasta keskmisi temperatuure või päevaseid maksimumtemperatuure. Kui lähtuda aasta keskmisest temperatuurist, siis Euroopa kõige soojema riigi peale esimese hooga ei pruugi tullagi. See on Malta, kus tradingeconomies.com statistika järgi on aasta keskmine temperatuur 20,26 °C.

Vahemerelise kliimaga Maltal üldiselt külmaks ei lähegi. Ka talvel ulatuvad päevased temperatuurid 15, vahest ka 20 kraadini. Suvel on sooja 25-30 kraadi, kohati tõuseb temperatuur ka üle 35 kraadi. Vihma sajab põhiliselt novembrist veebruarini, ülejäänud aasta on suhteliselt kuiv.

Malta kliima kuude lõikes (allikas: weather2travel.com)

Maltale järgnevad Küpros, kus aasta keskmine temperatuur on 19,33 °C, Portugal (16,9 °C) ja Hispaania (15,3 °C).

Küprosel on palavam, kui Maltal

Kuigi Malta on Euroopa kõige soojem riik aasta kõrgeima keskmise temperatuuriga, pole Malta siiski kõige kuumema kliimaga, kui vaadata päevaseid maksimumtemperatuure. Selles plaanis on esikohal Küpros, kus 2020. aastal ulatusid temperatuurid üle 32 kraadi 96 päeval aastal. Järgnesid Türgi (63 päeva) ja Portugal (59 päeva)

Euroopa kõige soojema kliimaga riigid

Nagu võib arvata, on Euroopas kõige soojemad Vahemere äärsed riigid. Tradingeconomies.com andmetel on aasta keskmise temperatuuri järgi 15 Euroopa kõige soojemat riiki järgmised:

  1. Malta: 20,26 °C
  2. Küpros: 19,33 °C
  3. Portugal: 16,9 °C
  4. Hispaania: 15,3 °C
  5. Monaco: 15,01 °C
  6. Kreeka: 14,88 °C
  7. Itaalia: 14,38 °C
  8. San Marino: 14,14 °C
  9. Albaania: 13,31 °C
  10. Horvaatia: 13,16 °C
  11. Prantsusmaa: 13,16 °C
  12. Ungari: 12,62 °C
  13. Serbia: 12,56 °C
  14. Bulgaaria: 12,28 °C
  15. Türgi: 12,24 °C

Euroopa kõige jahedama kliimaga riigid

Pole vist üllatus, et Euroopa põhjapoolsemates on jahedam. Aasta keskmisi temperatuure vaadates näeb tabeli põhjaosa välja nii:

  1. Valgevene 7,98 °C
  2. Leedu 7,95 °C
  3. Läti 7,4 °C
  4. Fääri saared 7,1 °C
  5. Eesti 6,9 °C
  6. Rootsi 3,84 °C
  7. Soome 3,24 °C
  8. Norra 2,28 °C
  9. Island 2,11 °C
  10. Venemaa -2,87 °C

Temperatuurid kajastavad 2022. aasta detsembri seisu, Mani saar ja Fääri saared on eraldi riikidena. Venemaa puhul pole selge, kas arvesse võetakse ainult Euroopa-osa või terve riik.

Maailma kõige soojemad riigid

Euroopale võrdluseks: maailma kõige soojem riik on Burkina Faso, kus aastane keskmine temperatuur on 29,28 °C (kes soovib, võib seda mälumängu küsimusena kasutada). Järgnevad Mali (29,12 °C), Katar (29,11 °C), Senegal (29 °C) ja Araabia Ühendemiraadid (28,93 °C). Arvestades, et 2023 ja 2024 on maailmas langenud hulk temperatuurirekordeid, võib selles edetabelis mõne aasta pärast omajagu muutusi olla.

Ma ütleks, et kõik on suhteline. Ca kolm nädalat tagasi Maltal käies oli paarist-kolmest päeval ühel päeval tugev vihm koos väga tugeva tuulega. Ütleks lausa peaaegu, et torm. Jah, teised päevad olid enam-vähem (ehkki kohati pisut pilvised), kuid nii tugevat tuult ja vihma näiteks Kreekast samal ajal (tegelikult üldse) ei mäleta. Kuna saar väike ja üsna lame, siis saan aru et tugevad tuuled on tegelikult üsna sageli teemaks. Näiteks mandri-Kreekas ja Küprosel on tuult reeglina märksa vähem. Ja umbes samal ajal oli ka õhk Küprosel (tegelikult ka üsna suurel osal Kreekast) pisut soojem kui Maltal.

Aasta keskmine temperatuur - eks see sõltub ju paljuski ka sellest kus mõõta. Küprosel on saare siseosas ka mägesid, nii et eks see tõmba keskmist temperatuuri ilmselt alla. Malta samal ajal on pindalalt väga väike, nii umbes Suur-Tallinna suurune ja üsna lame, nii et selge et temperatuur on kõikjal suhtleliselt sarnane. Ja kui võrdlevalt vaadata, siis nii Larnacas kui Limassolis on aasta keskmine kõrgem kui Vallettas. Ehkki vahed pole muidugi suured.

Nii, et nagu öeldakse - on suur vale ja on väike vale ning on ...statistika...

2
1

Selline võrdlus ei ütle tegelikult mitte midagi. Arvestada tuleb ka riikide pindalaga.

1
1

Kas temperatuur km2 kohta oleks selgem mõõdik?

2
0

Mulle kui ilmafriigile huvitav lähenemine, kus tõesti riigi suurus ja geograafia mängib keskmise arvutamisel olulist rolli. Kui Vatikan oleks...Aga: nagu võib arvata, on Euroopas kõige soojemad Vahemere äärsed riigid. Portugalis küll nn vahemereline kliima, kuid Vahemerega tal kokkupuudet ei ole.

0
0

Kes natukenegi statistikat õppinud või kokku puutunud, siis termin "riigi keskmine temperatuur" paneb küll pea plahvatama. Nt kas Norra keskmine on rohkem Oslo või Nordcap või Prantsusmaal Pariis või Nizza, ka märkimisväärne vahe. Sellelt lehelt mingit viidet arvutuste loogikale ei leidnud. Ise oleks mõelnud, et võetakse pealinnad aluseks, aga Soome ja Eesti vahe on kahtlaselt suur, et Helsingi vs Tallinn nii suur ei tohiks olla. Ehk mingid numbrid on ritta pandud, aga mis loogikaga, ei loe kuskilt välja.

3
0

Pealinnade osas oleks paremusjärjekord olnud tõesti veifi teine, sest Nikosia peaks olema kõige soojem, Valletta ja Ateena ees. Linnadest (jättes väiksemad asulad kõrvale) peaks olema Limassol, mis kõige lõunapoolseima suurema linnana ka mõneti loogiline.

Maailmamastaabis veidi üllatav, et ei Sudaani ega Lõuna-Sudaani polnud. Kui viktoriinil oleks küsitud oleksin emba-kumba neist pakkunud. Hartum vist ka kõige kuumem pealinn maailmas.

0
0
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased