Reisiidee: Küprose soolajärved

Küpros

Kel plaanis puhkusereis Küprosele, tasub mõelda kahe soolajärve külastamise peale. Neist suurim, Limassoli soolajärv, ei asugi tegelikult Küprose territooriumil, vaid Suurbritanniale kuuluval ülemereterritooriumil Akrotiri ja Dhekelia. Teine, Larnaca soolajärv, asub Larnaca lennujaama viiva tee kõrval. Mõlemad järved kuuluvad Küprose tähtsaimate märgalade hulka ja on rändlindudele oluliseks peatuspunktiks.

Larnaca soolajärv on mitmest järvest koosnev võrgustik, millest vaid suurim, Alyki on tõeline soolajärv. Talvekuudel (novembrist märtsini), kui järv tänu vihmadele täitub veega, peatub järvel muuhulgas ka 2000 – 12 000 flamingot. Suvel vesi aurustub ja nähtavale ilmuvad soolaga kaetud alad.


Larnaca soolajärv talvel (Foto: Flickr)


Larnaca soolajärv suvel (Foto: Flickr)


Larnaca soolajärv. (Foto)

Hilisel pronksiajal oli Larnaca soolajärv ühenduses Vahemerega ning sealne strateegiliselt heas kohas asuv sadam oli tähtis kaubanduspunkt. Mereühenduse kadumisel kadus ka sadam, kuid Küpros sai endale olulise ekspordiartikli soola näol. Praegu järvest soola enam ei koguta, viimati tehti seda aastal 1986.


Limassoli soolajärv. Tagaplaanil vastuoluline Briti radarijaam (Foto: Flickr)

Käisin märtsi alguses, tiirutasime autoga ümber järve aga kahjuks ei leidnud kohta, kust saab järvele lähemale. Google'st ka korralikke juhiseid ei leidnud.

Nägime järve ainult kaugelt, silm ei seletanud, kas flamingod olid ka seal või mitte.

Kumma järve ümber? Limassoli järve juurde vist tõesti päris lähedale ei pääse.

Larnaca soolajärv oli minu jaoks maagiline kogemus. Seda siis detsembri lõpus. Kuna seal linnas sai ka ööbitud, siis järve ääres jalutamas sai käidud praktiliselt iga päev. Isegi 10km niiöelda matk äärelinnani välja. Mõnus rada kulgeb suures osas soolajärve kõrval.


Seda kohta igatsen tõsiselt!

Limassoli oma ei külastanud.

Limassoli järvel allotsas on looduskeskus (tasuta), kus saab pikksilmaga järvel flamingosid näha.

Käisime Larnaca soolajärvel veebruari alguses. Terve pilv flamingosid! Madal ja külm, selili jäi kõht vee peale:) Auto jätsime parklasse, ca 1km tuli jala minna.