Reisimine Phuketile I osa – ülevaade hetkeolukorrast kohapeal
veigo
veigo
14. sept 2021 03:54

Vaktsineeritud reisijatele on Tai turismisaar Phuket avatud olnud alates 1. juulist. Pärast seda on reisivõimalusi samm-sammult laiendatud teistele lähedal asuvatesse provintsidesse. Kõike seda nimetatakse kokkuvõtvalt Phuket Sandbox programmiks. Phuket Sandboxi võib nimetada ka komplektiks erinevatest tingimustest, mis tuleb täita enne Taisse reisimist ja seal viibimise ajal nii turistide kui majutusasutuste ja turismiteenuste pakkujate poolt.

Trip.ee-l avanes koostöös Tai Turismiameti Stockholmi esindusega võimalus Phuket Sandbox programmi toimist ja reaalset olukorda augusti lõpus ja septembri alguses kahe nädala jooksul kohapeal oma silmaga kogeda. Lisaks Phuketi saare erinevatele paikadele sai näha ka seda, mis toimub Phuketist põhja pool Phang-Nga provintsis asuva Khao Laki puhkusepiirkonnas.

Phuketil kogetut alustab ülevaade olukorrast saarel seisuga september 2021. Järgmistes osades vaatame, kuidas kogu reisiga seotud paberimajanduse kordasaamine reaalsuses välja näeb, palju kõikide tingimuste täitmine maksab ning kuidas see siis kõik kohapeal toimib.

Mai Khao Beach, Phuket

Olukord Phuketil septembris 2021

Phuketi olukorra paremaks mõistmiseks tasub meenutada, mida turism saarele tähendab. Enne koroonapandeemiat reisis saarele aastas üle 9 miljoni inimese, turismisektori tulud moodustasid Phuketis 80% saare sissetulekutest. 2020. aastal pärast pandeemia algust kukkus turism sisuliselt nulli, kuid peagi hakati valmistuma saare taasavamiseks.

Alates 1. juulist on Phuket reisijatele avatud, avamisjärgse kahe kuuga juulis ja augustis reisis Phuketile kokku 26 400 inimest. Reaalsete turistide arv on ilmselt siiski väiksem, sest toodud number sisaldab ka Phuketi kaudu Taisse naasvaid expate. Lihtne matemaatika näitab, et iga päev jõudis Phuketile keskmiselt 440 välismaalast. Kontekstiks: Phuketil on kokku üle 90 000 hotellitoa. Tai Turismiameti lootus, et aasta III kvartalis juulist septembrini külastab Phuketit 100 000 välisturisti, pole kahjuks määratud täituma.

Lühikokkuvõte Phuketi turismiolukorrast ühel pildil

Kas siis välismaalasi pole üldse näha?

Ikka on, kuid tõesti pigem põhilistes turismikohtades ja eelkõige Phuketi saarel.

Mis on avatud, mis suletud?

Vastus sõltub sellest, kuhu vaadata. Näiteks Phuket Town on vanalinnas ringi jalutades küllalt sarnane sellele, mis ta varem oli - kui turistide hordid välja arvata. Suurem osa turistidele suunatud poode, pisiärisid ja söögikohti on avatud vaatamata sellele, et pideva möödujatevoolu asemel on vanalinna ära eksinud tõesti vaid üksikud turistid. Põhimõtteliselt ongi Phuketi vanalinn tervikuna sinu päralt. Kõik see meenutab ühte multifilmi, kus ärgates olid kõik inimesed linnast äkitselt lihtsalt kadunud.

Phuket Town

Randades on lugu üsna teistsugune. Mõned kohad on lahti kõikjal, kuid samas võib näha tänavate viisi raudruloo või võrkudega kaetud kohti, kus varem kees vilgas elu. Konteksti mõttes tuleb siiski lisada, et praegu on tegemist vihmahooajaga, kus nii mõnedki kohad suleti ajutiselt ka varem. Sel aastal on aga päris kindel, et paljud turistidele suunatud poed, söögikohad, reisibürood ja massaažisalongid jäävad suletuks ka talvise hooaja saabudes.

Ja Bang-La Road?

Patongi kuulus peotänav Bang-La Road teataval määral ikka hingitseb. Lahtiolevate baaride arvu loendamiseks piisab küll ühe käe sõrmedest, kuid sellele lisandub tegevus tänava rannapoolses otsas.

Bang-La Road

Kas külma õlle saab?

Alkoholiga on pidevalt muutuv olukord. Lühidalt, mujal, kui supermarketis, võib-olla saab õlut, võib-olla ei saa. Kui ei saa, öeldakse, et praegu on keelatud, kui saab, siis pole ka kommentaare vaja. Võta kinni, millest see sõltub.

Mis randades toimub?

Ei toimugi suurt midagi. Kilomeetrite viisi randu on puhtalt sinu päralt. Mõnes väiksemas rannas leiab siiski ikka mõne müüja, kel külmakastis joogid ootamas. Oluliselt rohkem on aktiivsust randades, mille lähedal elab expatide kogukond.

Banana Beach, Phuket Päikeseloojang. Nai Harn Beach.

Kus on enamik välismaalasi?

Kuna välisturiste on saarel vähe, siis on paratamatu, et nad lihtsalt hajuvad saarel ära. Arvestades Phuket Sandbox 7+7 olemust, peatutakse eelkõige veidi kõrgema kategooria SHA+ standarditele vastavas hotellis. (Meenutuseks, Sandbox 7+7 tähendab, et esimesed 7 päeva tuleb viibida ühes kindlas SHA+ standarditele vastavas majutuskohas, kust võib seejärel edasi liikuda järgmisesse SHA+ majutuskohta kas Phuketil või lähiprovintsides, mille järel on reisimine Tais vaba ilma piiranguteta.)

Vaata lennupileteid: Edasi-tagasi lennupiletid Finnairiga Tallinnast Phuketile 470€

Kuidas on praegu majutuse hinnatase?

Hinnatasemele avaldab mõju see, et ühest küljest on madalhooaeg kliima mõttes, teisalt püsitaksegi vee peal peamiselt siseturiste teenindades. Hotellitubade keskmine täituvus püsib 15-16 protsendi kandis, mis tähendab, et kõik hotellid ja resordid on põhimõtteliselt sinu päralt.

Banyan Tree, Phuket

Korraliku 4-tärni SHA+ hotellitoa kahele koos hommikusöögiga saab nädalaks kätte alates 160€, isegi 5-tärni hotelli toahinnad algavad pea samasugusest summast. 300€ euro eest saab juba ranna ääres või lähedal nädalaks korralikku luksust lubada, 500€ euro eest nädalas võib ranna ääres arvestada luksusliku toaga, kus on olemas privaatbassein või pääs otse verandalt suuremasse basseinidekompleksi.

Banyan Tree, Phuket Toast otse basseinikompleksi. La Flora, Khao Lak

Kõrghooajal tuleb tavatingimustes arvestada kõrgemate hindadega, kuid sel talvel pole hindade tõusuks vähemalt enamikel kuupäevadel küll märkimisväärset survet ette näha.

Kuidas on tuuridega?

Tuure ja aktiviteete pakuvad kõik SHA+ hotellid. Kallimates on tuuritamine isegi hinna sees, tuleb lihtsalt päev ette registreeruda. Kuna külastajaid on vähe, on valik võrreldes tavapärasega siiski suhteliselt piiratud. Hotellid teevad harva ise midagi, neil on lihtsalt kokkulepe mõne kohaliku reisifirmaga.

Hügieeninõuete järgimine

Hügieeninõuete järgimine Phuketis on tõesti muljetavaldav, seda eriti SHA+ hotellides ja SHA+ turismiteenuste pakkujate puhul. See, et hotelli territooriumil kannab kogu personal kuni kõige kõrvalisema aednikuni kogu aeg maske, on enesestmõistetav. Maskid ees on elementaarne nii söögikohtadesse kui poodidesse minnes. Tihti mõõdetakse sisenedes temperatuuri, seda ka näiteks 7-11 kauplustes, kus tuleb korraks seista kindlas kohas. Pisike desinfitseerimissprei on hotellides väga populaarne kingitus.

Turistide puhul ei tehta siiski numbrit, kui mõnikord ununeb mask ette panemata.

Kokkuvõtteks

Phuket on avatud ja kõik tuntud head asjad on seal endiselt olemas. Mõnusalt soe kliima pole kuhugi kadunud, meri on endiselt soe, söögielamuse saab kätte nii odavast kui kallimast kohast ning troopiliste puuviljade maitset teate isegi.

Mangod, mangod Tais halvasti toituda on keeruline

Kes soovib näha turismivaba Phuketit, siis nüüd on minekuks päris õige aeg, peoloomadele – pole nii kindel. Minekul tuleb siiski arvestada päris korraliku paberimajandusega – aga praktilistest nüanssidest juba järgmistes osades.

Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Šiauliai Tourism
Sisuturundus
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased