Norrakatele on Freia kommivabrik oma tähtsuselt võrreldav meie Kaleviga, tootes mitmeid norrakate jaoks ikoonilisi šokolaadimarke nagu Freia Melkesjokolade ja Kvikk Lunsj. Rootsis on samas staatuses ka meile tuntud Marabou šokolaad.
Eelmine nädal otsustas SAS, et nad oma lendudel enam Freia ja Marabou tooteid enam ei müü. Mõne päeva jooksusl liitusid boikotiga ka konkureerivad lennufirmad Norwegian ja Widerøe. Freia ja Marabou toodete müügi lõpetasid hotelliketid Strawberry (endine Nordic Choice) ja Classic Norway Hotels, laevandusfirma Hurtigruten ja Rootsi raudteefirma SJ Norra haru. Norra jalgpalliliit otsustas, et Freia tooteid ei müüda enam ka Norra jalgpallistaadionidel. Müügi lõpetamist kaalub Norra jaekett Coop.
Freia toodete boikott Skandinaavias on tingitud selle emafirma Mondelez (endine Kraft Foods) jätkuvast tegutsemisest Venemaal. Boikott sai alguse pärast seda, kui ajaleht Aftenposten avaldas artikli, kus Mondelezi eelmise aasta Venemaa käibeks hinnati 1,2 miljardit eurot ning firma maksis Venemaal makse ligikaudu 57 miljoni euro väärtuses, aidates niimoodi finantseerida Venemaa agressiooni Ukrainas. Mondelez on kantud Ukrainas nende firmade musta nimekirja, mis jätkavad äritegevust Venemaal.
Kuigi Mondelez pole ainuke Lääen korporatsioon, mis jätkab tegevust Venemaal, tekitas see Skandiaavias ebatavaliselt tugevaid reaktsioone ja seejuures on kõige aktiivsemad boikoteerijad just reisisektorisse kuuluvad firmad. Mondelezi PR teated nii Norras kui Rootsis olid tavapäraselt hambutud. Öeldi vaid, et kuna Norras ja Rootsis müüdavad tooted pole toodetud Venemaal, on asjad formaalselt justkui täiesti korras ja üleüldse, nemad pole ainsad.
Mondelezi kaubamärkide hulka kuuluvad muuhulgas Marabou, Milka, Cadbury, Toblerone, Alpen Gold, TUC ja Oreo.
Loodetavasti Eestis ühinevad antud aktsiooniga nii ettevõtted, kui üksikisikud kes antud tooteid tarbivad.
˜Mudilasele on vist üsna keeruline seletada, miks neid süüa pole eetiline. Pubekad on juba rohkem teadlikumad ja peavad Oreod ja Tuc-i rämpsuks nagunii.
Mondelezi kaubamärkide valik on väga lai.
Lisaksin siia eelpool välja toodutele näiteks veel:
O'Boy, Halls, Dirol, Stimorol, Dentyne, Trident, BelVita, 7Days, Barni, Prince, Daim, Mikado, Ritz, Jacobs, Tassimo, Gevalia, Philadelphia.
Ja neid brände on palju rohkem.
Panin siia vaid need, mis on meie regioonis rohkem tuntud.
Tavatarbijal on kahjuks üsna raske selles sigrimigris orienteeruda.
Mondelezi tooteid otsustasid boikoteerida ka Elkjøp jaemüügikett (väljaspool Norrat paremini tuntud kui Elgiganten, Põhjamaade suurim tarbeelektroonika jaemüüja neljasaja kauplusega kuues riigis ja 10 000 töötajaga) ja Fjord Line'i laevandusgrupp (Norra parvlaevaoperaator, mis pakub teenuseid Norra ja Taani vahel).
Täna saabunud uudistega on saanud teatavaks, et boikotiga liitus ka üks maailma suurimaid parvlaevade operaatoreid Stena Line (Rootsi), lubades eemaldada kogu Mondelezi toodangu oma müügist.
Samuti on boikotiga ühinenud Rootsi armee.
Silja Line (Tallinki omanduses) eemaldab samuti Marabou oma müügilettidelt.
Nyt myös Silja Line poistaa Maraboun valikoimastaan
Rootsi jalgpallikoondis otsustas, et ei soovi endale enam sellist sponsorit (peale 20 aasta pikkust koostööd) ja eemaldas Mondolez'i oma sponsorite nimekirjast.
Arvan, et selliseid teateid tuleb veel palju.
Mina olen pigem skeptiline selliste teadete tulemise osas. Selleks on juba väga palju aega olnud, et see samm teha, aga money talks...
Neid tuntud nimesid, kes Venemaal rahulikult edasi lasevad nii avalikult kui ka varjatult on palju, sh meie turul hästi esindatud brändid nagu KFC, Burger King, Lacoste, Reserved jne jne
Varjatult tegutsemine kohta soovitan võtta 15min ja vaadata ära sellekohane Youtube'i video.
Meie tarbija teadlikkus selles osas on minu arust pigem madal.