Türgis süveneb mure riigi turismipakkumiste konkurentsivõime kahanemise pärast. Kombinatsioon pikalt kõrgel püsinud inflatsioonist, tööjõukulude kasvust, hotellipidajate kohati liiga kõrgetest ootustest, jaanuarist kehtima hakanud turismimaksust ja eramajutuse pakkumiste arvu kasvust on viinud olukorrani, kus hotellihinnad Türgis on võrreldes eelmise aastaga kallinenud kohati kuni 30-50%. Türgi puhkusepaketid on atraktiivsuse kaotanud ka türklaste jaoks, kes sel aastal on hinna tõttu hakanud eelistama puhkust näiteks Egiptuses. Paljud turistid valivad kas lühema puhkuse või peatumiseks madalama kategooria hotelli.
Arusaadav, et hotellipidajad otsivad hinnatõusu leevendamiseks lahendusi. Seni on üheks kandavamaks ideeks hakata turistidele pakkuma ilma alkoholita "kõik hinnas" (AI, all inclusive) puhkusepakette. Kuna Türgis on alkoholil küllalt kõrged maksud, võimaldaks alkoholita pakett pakkuda omajagu soodsamat hinda, seda eriti kõrgema kategooria "kõik hinnas" hotellides, kus pakutakse kalleimad jooke.
Selline lahendus oleks analoogne lennuhindadele, kus lennufirmadel pakuvad samuti baastaseme light hindasid. Kõik-hinnas hotellides oleks alkoholiga pakett lisatasu eest või põhipaketis sisalduks ainult piiratud arv jooke. Nii saaks soodsamaid pakette pakkuda peredele ja neile, kes alkoholist huvitatud pole. Osad hotellid pakuvad kallimaid importnapse eraldi tasu eest juba praegu.
Turistidele võib "light AI" hotellivaliku senisest keerulisemaks teha, sest tuleb hakata veel täpsemalt jälgima, mida pakett sisaldab ja mida mitte. Aga võimalus, et osad hotellid hakkavad samuti pakkuma põhipaketti, millele lisanduvad soovi korral erinevad lisatasud ja-teenused, on olemas. Küsimus on muidugi, kuidas sel puhul administreerimiskulud võimalikult madalad hoida.
Loe samal teemal lisaks:
Türgis soovitakse keelata hotellide "kõik hinnas" süsteem. Türgis kogub hoogu liikumine, mis kutsub valitsust keelustama hotellides kõik hinnas ehk AI (all inclusive) süsteemi, kuna turistide ostud väljaspool hotelli on kahanenud minimaalseks.
Türgi hotellid tühjenevad, eramajutus õitseb. Euroopa linnadest annab eramajutus võrreldes hotelliga kõige suuremat säästu Istanbulis, kus Airbnb on keskmiselt 62% odavam, kui hotell. Antalyas oli 2023. aasta juulis hotellide keskmine täituvus 70,5%, mis on madalam kui 2022. aasta juulis, mil see oli 74,6%.
Huvitav oleks teada, kui oluline on paketis sisalduv alkohol paketireisjatele?
Eks see ole ühest küljest kinni inimeses, teisalt, kõike, mis on "tasuta", tuleb ju maksimaalselt ära kasutada.
Nõus Veigoga. Nii individuaalne tõesti. Vastus "paketireisijate" osas sõltub vast suuresti sind ümbritsevast tutvusringkonnast :)
Aga lisaks sellise tähelepaneku küll. Kui uurida põhjalikumalt Egiptuse või Türgi hotellide arvustusi Google's, siis kohe näha, et alkosõbrad kipuvad koonduma "liberaalsema jookide poliitikaga" kuurortidesse.
Kuigi lällamist tuleb vast igal pool ette.
Väärt idee!! Tasub lugeda mida teeb alkohol une kvaliteediga. Keha näeb puhkusel kõvasti vaeva, et alkohol kerest välja töödelda ja ei mina saa aru nendest kelle jaoks on puhkus vaid alkoholivines olemine. Kui kuurortis õlmari hind normaalsesse hinnavahemikku jääb, siis saab selle ju toidu kõrvale tellida.
Ma ütleks, et "kõik hinnas" motiveerib mitte ainult jooke tarbima, vaid ka ülemäära sööma. Kui ikka buffet laud on hotellis külluslikult kaetud, siis on kiusatus seda kõike järele proovida päris suur. Ja ega ülesöömises samuti midagi positiivset ju pole. Pluss võtab madalamaks motivatsiooni õhtul kuhugi välja minna, sest kõht juba täis jne. Lisaks pakuvad eriti osad AI hotellid ka oma meelelahutusprogrammi, nii et kohalike mure "kasututest" turistidest on arusaadav. Kui ikka tasuta söök-jook käeulatuses ning basseinid, meelelahutusprogrammid (sh. lastele) ka hotellis olemas, siis tõenäosus et kuskil väljaspool kulutusi tehakse on üsnagi piiratud.
Vanasti oli lendamine ka all inclusive - olenemata tarbimisest valmistati kõigi klientide jaoks soe toit, kõrvale pakuti mahla, teed ja kohvi ning alkoholi. Pagas oli hinna sees ja lastele jagati tasuta värvimisvihik koos rasvakriitidega. Vahel said lapsed kokpitti külastada, mina sain. / Estonian Air aastal 1997 /
Tänaseks on niinimetatud unbundling ehk maakeeli iga teenuste eest eraldi kasseerimine laialt levinud. Soodsad lennupiletid ja kasum on parralleelsed jooned, mis ei kohtu kunagi. Kasum teenitaksegi lisateenuste müügi pealt ja alati on piisavalt neid, kelle soov tarbida lisateenuseid ning võimekus nende eest maksta kohtuvad eksisteerivad samas ajahetkes (siin asjalik WSJ video sel teemal). Ühelt poolt on see tüütu, sest psühholoogid väidavad, et me ankurdame ennast soodsa lennupileti külge ja tunneme ennast häirituna "röövellike" hindadega lisateenuseid nähes. Teisalt see toimib ja võimaldab reisimist ka kergema rahakotiga reisijatele.
Küllap juhtub sama unbundling ka Türgi hotellidega, algul vaikselt testides. Kui asi toimib (hotelli kasum suureneb), siis matkivad seda kõik teisedki.
Täna just Türgi turu peal mõtlesime et hotellid võiks ise nt korraldada bussid mis ala kell 11 viiks linna peale ja kell 14 peale võtaks.