Seoses uut tüüpi koroonaviiruse tüve levikuga Suurbritannias on paljud riigid nii Euroopas kui mujal peatanud lennuliikluse Suurbritanniaga. Prantsusmaa on ajutiselt peatanud ka raudtee- ja parvlaevaühenduse. Lennuliiklus Suurbritanniaga on muuhulgas peatatud ka Eestis, Soomes, Lätis, Leedus, Rootsis, Norras, Saksamaal, Prantsusmaal, Hollandis, Belgias, Austrias, Iirimaal, Šveitsis, Horvaatias, Tšehhi Vabariigis, Rumeenias ja Bulgaarias. Kui Prantsusma kehtestas reisipiirangud esialgu 48 tunniks, siis Eesti ja teised Balti riigid peatasid lennuliikluse aasta lõpuni, Soome kaheks nädalaks.
Kõige karmimalt piirab saabumist Itaalia, keelates riiki sisenemise kõigil, kes on viimase 14 päeva jooksul viibinud Ühendkuningriigis. Analoogse otsuse tegi ka Bulgaaria. Ühendkuningriigist Kreekasse saabujad peavad jääma 7 päevaks eneseisolatsiooni. Ühendkuningriigi enda sees on Šotimaa sulgenud piiri Inglismaaga.
Hetkel on märkimisväärseks erandiks Hispaania, kus otsustati lende Ühendkuningriigist kuni EL koordineeritud otsuseni mitte piirata.
Väljaspool Euroopa Liitu on lennuliikluse Ühendkuningriigiga juba peatanud Kanada, Türgi, Iisrael, Tšiili, Kolumbia, Kuveit ja Saudi Araabia. Neid riike lisandub kindlasti veelgi. Türgi keelas ajutiselt lennuliikluse ka Taanist, Hollandist ja Lõuna-Aafrika Vabariigist, kus on samuti viiruse uue tüve levikut registreeritud. Lennud Lõuna-Aafrika Vabariigist on peatatud ka Saksamaal.
Euroopa Liit arutab bloki ühist reaktsiooni laeva-, maantee- ja raudteeühenduste osas esmaspäeval, võimalik on, et transpordiühendusi Suurbritanniast piiratakse Euroopa Liidus tervikuna. Brittidele on see muidugi halb uudis, sest kuna varustuskanalid Euroopast on vähemalt mõneks ajaks katkenud, kardetakse, et jõuludeks on poeletid tühjaks ostetud.
Ja loomulikult on see halb üllatus kõigile, kel olid aasta lõpuks reisiplaanid mõne Suurbritannia lennujaama kaudu. Ryanairi, AirBalticu ja EasyJeti lende Tallinnast Londonisse lähinädalatel ei toimu.
Siiski väljus tänane Ryanairi lend Stanstedist ja maandub Tallinnas. Mis edasi saama hakkab reisijatega on veel teadmata.
Meenutab natuke kevadist paanikat. Ja need riigid, kes kahe ööpäeva kaupa asjaga tegelevad on hetkel veidi realistlikumas maailmas kui osad teised.
Aga mõte on sama nagu kevadel. Antud viirust pole tänu heale levimisele peiteajal võimalik kaasaegsete transpordivahenditega maailmas eriti hästi peatada. Kui uus tüvi on alates septembri algusest levinud aina jõudsamalt Kagu-Inglismaal (alates detsembri algusest on üle poole sekveneeritutest uue tüvega) ja ka mujal, siis see on juba ammu mööda Euroopat ja kaugemal laiali. Ametlikult on kirja saanud vist Taani, Holland, Belgia, Itaalia, Austraalia. Kuna sekveneerimisega tegeletakse proovide puhul üsna vähe, siis võtab see omajagu aega, et punkt kirja saada. Eestis sekveneeritakse Lutsari sõnul vaid 1 % proovidest.
Seega jääb variant, kas olla ettevaatlik ja peale väikest mõttepausi edasi elada. Või siis teha paanikat ja keelata, mida keelata annab. Lõpuks on tulemus ikka sama nagu kevadest sügisesse liikumine erinevate riikide reisipiirangutega näitas.
Jama on muidugi kõigil neil, kes odavlennufirmadega Kanaaridele jm minemas või tulemas. Normaalne reisitõrkekindlustus peaks siiski võimalikud kulud tagasiteel katma.
Kuna lahkumisläbirääkimiste kaubanduslepe ei edene, siis kindlalt kasutatakse Mandri-Euroopas mõnuga võimalust brittidele "keerata". Nagu eelnev kommentaator märkis: uus tüvi on ilmselt juba Euroopas laiali ja ülekanali transpordi teemal hulluks minek selles osas erilist leevendust ei too.
Võrreldes Saksamaa eilse kogemusega, kus Inglismaalt saabunud lennuki reisijaid hoite enam-vähem 5 tundi lennukis ja siis veel erinevates kohtades, kuni pass ära võeti ja koju saadeti, käitus Eesti Vabariik kodanikega väga viisakalt. Töö oli kiire, Eestisse jäävaid ei kotitud. Lätlasi, kes olid end lennule smugeldanud ja tahtsid Lätti edasi minna, kotiti põhjalikult.
Samas kui eesmärk on ära hoida mingi ohtliku viirusetüve Eestisse jõudmist, siis kaadrid lennujaamas kallistavatest inimestest on ikka päris masendavad. Need, keda kallistati, mingisse isolatsiooni ju jääma ei pea.
Tõenäoliselt need, kes kallistasid, moodustavad ühise leibkonna. Selle asemel, et korrekselt käituvaid reisijaid hurjutada, võiksid minna õhtusesse ükskõik millisesse suuremasse toidupoodi ning lugeda sealsetele lärmakatele aelevatele maskiteta inimestele sõnad peale!
Parafraseerides kunagist pealkirja ajalehes - Muu maailm on Ühendkuningriigist ära lõigatud.
10 punkti vatsele hea kommentaari eest, teen tema terviseks hetkel Kanaaridel istudes veel ühe õlle lahti :)
Finnair korra päevas siiski LHR, MAN ja EDI lendab. Sinna koos reisijatega, tagasi Soome ilma reisijateta.