Uus-Meremaal on alates 2019. aastast väliskülalistelt kogutud 35 NZD (~20€) suurust turismimaksu (International Visitor Conservation and Tourism Levy ehk IVL). Viisavabade riikide puhul nagu seda on ka Eesti, tuleb turismimaks tasuda koos enne reisi tehtava elektroonilise registreerimisega NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority), mis maksab 23 NZD / 13€ (17 NZD äpis).
Nüüd otsustas Uus-Meremaa valitsus alates 1. oktoobrist 2024 turismimaksu suuruse ligi kolmekordistada, tõstes selle 100 NZD ehk 56 euro peale. Maksutõus puudutab nii turiste kui working holiday skeemiga Uus-Meremaale reisijaid. Turismimaksust on vabastatud Austraalia ja Vaikse ookeani saareriikide kodanikud.
Turismimaksu tõstmist põhjendatakse vajadusega finantseerida loodushoidu ja turistide poolt kasutatavaid avalikke teenuseid. Uus-Meremaa turismiministri sõnul panustasid turistid 2024. aasta märtsis lõppenud aastal Uus-Meremaa majandusse üle 11 miljardi NZ dollari (6,15 miljardit eurot), kuid turism toob kaasa ka kulud kohalikule kogukonnale ja infrastruktuurile ning suuremad loodushoiu kulud.
Uus-Meremaa maksumaksja finantseerib otseselt turismi ja loodushoiuga seotud kulutusi ligi 884 miljoni dollariga (494 miljoni euroga) aastas. Turismimaksu järsk tõus peaks Uus-Meremaa maksumaksja panust veidi kergendama. Eeldusel, et saabujate arv on sama, mis 2019. aastal (praegu küll nii 20% võrra vähem), loodetakse turismimaksust aastas koguda 229 miljonit NZD (128 miljonit eurot). Siin on muidugi see nüanss, et turismimaksust vabastatud Austraalia turistid, kes eelmisel aastal moodustasid umbes 44% kõigist saabujatest, Uus-Meremaa infrastruktuurile ja loodusele justkui mingeid kulusid ei toogi.
Uus-Meremaa turismiühendus Tourism Industry Aotearoa (TIA) on valitsuse otsust teravalt kritiseerinud, prognoosides, et turismimaksu järsu tõus tulemusel saabub aastas 48 000 turisti vähem, mis jätab riigi ilma 283 miljonist NZ dollarist (153 miljonit eurot).
Samas on ka Uus-Meremaa varasem turismiminister ka välja öelnud, et riiki peaks saabuma ainult rikkad turistid, kes söövad sealsetes tipprestoranides ja pilluvad rahapakke kahte lehte.
Pealkiri siiski pigem eksitav ja clickbait. Sõna "reisimine" kasutamine, mitte "turismimaks".
See summa muutus on Uus Meremaale reisimise kontextis "kommiraha", mõeldes muudele reisimisega kaasnevatele kuludele sinna riiki.
Piletid, ööbimine, söök + tavaliselt ilmselt pikem viibimine nii kaugel maal (nädalavahetuseks ei minda sinna)
Sai just õigel äjal ära käidud.
Hoiatuseks: mind lapati Christchurchi lennujaama tollis mingi tund aega, enne kui riiki sisse lubati. Kogu pagas uuriti detailselt läbi.