Tere tripikad!Kes käinud augustis Gruusias, ehk oskate mõtteainet pakkuda.Lendame 10-kesi Turkish Airlines-iga läbi Istanbuli. Ööbimiskoht on broneeritud nädalaks Tbilisi kesklinnas.1) Sooviks infot Kazbegi rahvuspargi kohta. Kas on rada, mida 10 täiskasvanut suudaks iseseisvalt läbida? Kuidas oleks mõistlik minna, kas rentida buss või minna mõne muu transpordiga?2) On mõte veeta üks päev Batumis. Samuti transpordi küsimus - kust saaks rentida bussi koos juhiga 10le, mis viiks Batumisse? Tagasi planeerime tulla lennukiga (sinna minnes saab rentikaga peatusi tee äärsetes huvipunktides teha, tagasi tulek lennukiga, sest on kiirem ja mitte nii väsitav). Kuidas on augustis Batumi-Tbilisi lennupiletite saadavusega? Kas on vaja pikalt ette osta, või saab ka samal nädalal osta?3) Mis olukord on ujumisega Tbilisi Water Reservoir-is? Kas vesi kannatab supelda?4) Ilma kohta tean, et august on üks kuumemaid kuid Gruusias. Oskate soovitada riietust ja anda muid näpunäiteid?Suur tänu kõigile vastajatele!
Gruusia kohta on öeldud et transporti seal otsida pole vaja, seal tuleb transport ise su juurde ;) marsruuttaksod Tbilisist Batumisse väljuvad Didube metroojaama juurest ning nii nagu Wikitravelis kirjutatud, nii ka on: jaamast väljudes oled ümbritsetud parvest sonidega taksistidest, kes kõik sulle ja su kaaskonnale oma teenust pakuvad. Kauple, vali üks neist välja, vaata ta tõld üle ja lööge käed. Tavaline marsrutka taks Tbilisist Batumisse on 20 lari inimese kohta, natuke võib peatuste tegemise peronaalsuse eest peale ka maksta, seega ca 220 lariga võiksite rahule jääda. Sealtsamast saab ka Kazbegi juurde minekuks takso võtta. Lõuna ja ida poole väljasõite tehes on analoogseks taksode kogunemiskohaks Samgori metroojaam. Batumist tagasisõiduks on lennuk üks võimalus, samas võib ka rongi või bussi kaaluda, kuna lennuki puhul tuleb arvestada ka checkin aja ning lennujaama mineku ja tulekuga. Eelmisest aastast alates sõidab Batumist Tbilisisse 2x päevas kiirrong, sõiduaeg 5 tundi, moodne rong ning igati maalilised vaated. See rong on aga üsna populaarne ja tippajal peab piletid varakult ette ostma. Metro Georgia bussid väljuvad 5x päevas, luksbussi (3 laia istet reas, wifi ja personaalsete telekatega) pilet on vaid 20-25 GEL, geometro.ge.
Kui plaanid ei ole veel lukus, siis soovitan Tbilisis augusti keskpaigas majutuda nii vähe kui võimaik (linnas on põrgukuumus). Kazbegi kandis leiab kõndimist küll, kuid sinna ja tagasi + matkamine ei mahu kindlasti ühte päeva ära, seega tuleks sealkandis ööbida, targem oleks arvestada min. kahe ööga. Batuumi ainult ühe päeva pärast ei tasu kohe kindlasi sõita. Batuumi oleks mõistlik liikuda öörongiga, kui on ajapuudus.Ka ei saa eraldi bussi endale nii odavalt kaubelda, pakutud hinnad on ilmselt liinitakso piletihind. Muus osas on transpordisoovitused õiged, kuid arvestage, et inglise keeles ei tule tavaliselt kauplemisest suurt midagi välja, vajalik on vene keel. Küsija ei ole kahjuks märkinud reisi pikkust, kui on ajaline piirang ja soov palju näha, siis on mõistlik 10-se grupi peale palgata tänavalt sobiv buss (tavaliselt MB sprinter), mis siis viib, ootab ja toob kuhu vaja. Soovitan eelnevalt juhiga piirkiirused kokku leppida, et mitte segase kihutaja otsa sattuda. Mõjub, kui öelda, et ei maksa raha, kui tee peal laamendab.
Kauplemise osas on jah lõpphinda keeruline ennustada. Batumist Tbilisisse sõitsin ma ise rongiga, ent Tbilisist Telavisse läksime kaheksaliikmelise grupiga Samgori jaamast. Grupijuht oli meil grusiin ning Samgoris algas pool tundi kestnud kauplemine, mille jooksul me kaks korda marshrutkasse istusime ja taas välja kobisime. Lõpuks saime hinnaks 10 lari inimese kohta ehk sama hinna mis marshrutkaga, küll aga paigutati meid kahte (õnneks üsna mahukasse) autosse, millega üle mägede ka Telavisse jõudsime.
Kõikidele teistele küsimustele on kenasti eelnevalt vastused andnud, täpsustan omaltpoolt veehoidlat - kindlasti pole tegemist turistidele mõeldud kogemussuplusega, vaid kohalikud käivad end seal kuumal suvel jahutamas. Äär on kiviklibune ja prügine, umbes sama kogemus nagu end Männiku karjääri kasta. Soovitan võtta takso ja linnast eemale mägijõkke end ujutama minna.
Rutimental!Kui juba Kazbegi piirkond huvitab, siis kindlasti huvitavad ka muud mägede piirkonnad. Enamuses on rajad ilusti märgitud ja leitavad. Kazbegi lihtsamad versioonid, et õhtul tagasi jõuaks pealinna, on Tsminda sameba kiriku juurde ise jalutada alt Kazbegi külast. Kena asukoha ja vaadetega ja omajagu ronimist ka pühapäevajalutajale. Kohalikud kindlasti tahavad teid 4x4 asjadega üles viia. Kui raha jagub, miks mitte. Kiriku juurest Kazbegi mäe suunas edasi jalutades, võib ilma jääkassideta Gergeti liustikuni välja jõuda (7-8 tundi alt külast edasi-tagasi).Mõningane valik koos detailsete kirjeldustega: http://www.caucasus-trekking.com/mapsMa soovitaks, et saatke see Tbilisi öömaja kuu peale ja veetke mingid päevad ikka rahulikult kuskil mägikülades. Ei peagi sportronimist tegema, aga kindlasti on emotsioonid ja kogemused ülevamad. Isiklikult muidugi soovitaks baasiks võtta Mestia küla (Svaneti mäestikualal). Seal jagub lisaks kitsedele ja kaukaasia lambakoertele ikka mõningaid söögikohti ka ja jalutamist, mägijõgesid, -järvesid, lahkeid inimesi, kultuuri. Ja sinna saab pealinnast ka pisikese lennukiga ;)Kui nn mägijõgi või jõed huvitavad raftingu pärast, siis neid trippe Tbilisist lihtsam hankida. Svanetis Enguri jõel ka, aga see võib päris karm olla. Kui niisama vaatamiseks ja jala vette pistmiseks, siis neid jagub mägedes igal pool.Toredat avastamist!
Meie käisime küll Khuthaisis ja avastasime selle lähiümbrust, aga jagan siia mõned postitused, kus olen kirjeldanud Gruusia kööki :)1. https://kyllusesarv.wordpress.com/2018/04/16/gruusia-koogist-i-ja-2-sona-khuthaisi-linnast/2. https://kyllusesarv.wordpress.com/2018/04/26/gruusia-koogist-ii-salatid-ja-taimsed-lisandid-ning-gelati-ja-motsameta-kloostritest/3. https://kyllusesarv.wordpress.com/2018/05/16/gruusia-koogist-iii-liha-ja-kalaroad-ning-tskaltubo-mineraalveelinn/4. https://kyllusesarv.wordpress.com/2018/05/25/gruusia-koogist-iv-saiad-ja-hatsapurid-ja-prometheuse-koobas/
Võid võtta ühendust Gelaga, tema korraldab reise Tbilisist ja Telavist. Minul endal väga head mälestused ja lubas sel sügisel öösel lennujaama vastu tulla ning taas meile ekskursioone korraldada. Mobiil +995 599 353 383FBhttps://www.facebook.com/search/top/?q=gela%20giorgevichi
veehoidla või mägijõgi. Käisime just veehoidlas koos kohalikega. soovitavad nad ikka seda. jõgi pidi must ja külm olema. Ise nimetavad nad veehoidlat mereks
Mina soovitan minna linnast välja ja ööbida ka külades. Alles siis, kui meie kõõlusime mägedes ja hingasime sisse lihtsat maaõhku, muutus Gruusia minu jaoks tõelselt maagiliseks. Meie elasime küll Khuthaisi lähedal külades, aga ma usun, et külainimeste suhtumine on sarnane igal pool: https://kyllusesarv.wordpress.com/2018/06/01/gruusia-koogist-v-supid-ja-kastmed-ja-elust-kulades/
Meie üritame sinna sõita aasta pärast ja läbi Venemaa rendi väikebussiga . Ei tea praegu millisest rendifirmast oleks mõistlik bussi broneerida . Äkki on soovitusi !!