Auschwitz ja Krakov

Tere! Kas keegi on hiljuti külastanud Auschwitzi? Kas sinna on võimalik minna nii, et ei ole eelnevalt registreerinud ja kas nüüdseks on sisenemine tasuline? Ehk oskab keegi soovitada head ööbimispaika Krakovis?

Ilma giidita peaks tasuta olema, aga aprillist oktoobrini on tasuta ajad mõnevõrra piiratud (vist). Kui tahad inglise või mõne muu keelse grupiga liituda, siis on tasuline. Eelnevalt registreerimata saab ka sisse, aga ainult vabade kohtade olemasolul.

Krakowis häid ja odavaid majutuskohti küllaga.

Ööbimispaik Krakovis? Oleneb, mida soovida, kas kämpingut, hotelli või hoopis kodumajutust... Olen peatunud sellises kohas ja võin soovitada: http://www.clepardia.com.pl/pl/campsite

Ööbida sooviksime hotellis, lihtsalt ei oska valida. Kuna me läheme autoga, ei pea isegi Krakovis olema, võib ka linna ääres olla.

Sel juhul vast on abiks booking.com. Seal on pakkumisi palju. Vasakul paned filtri (sorteeri vastavalt) kastikesse linnukese "hotellid" ja asud aga uurima.Valimisel tasuks hoolega läbi lugeda kommentaarid ja nii saabki leida sobivama hotelli. Samuti soovitaksin uurida tähelepanelikult tühistamistingimusi, et pärast poleks üllatusi, kui reisiaed peaks muutuma...

Ühes päevast piisab kindlasti seal, meil läks vast 6 tundi ja mõlemad laagrid läbi vaadatud.

Läksime lihtsalt Eestist autoga, võttis vist 2 päeva et kohale jõuda. Ei mingeid broneeringuid, saime kohapeal mingisse gruppi end surutud, pidime sutsu ootama, seal on neil ajad. Ja siis veeti bussiga ja käisime linnas oleva muuseumi läbi ja siis viidi suurde laagri ka. See oli suvel, rahvast oli murdu.

See laager on piisavalt morbiidne ja masendav paik, et täiemõistusega inimene teist päeva seal veeta ei taha.

Me otsisime Poolas kõik ööbimised juba valmis, bookingu kaudu on väga lihtne. Eelmisel korral me lootsime õhtul leida ja lõpuks ikka leidsime, aga seda ei olnud lihtne korraldada. Arvutit ka ei olnud. Krakovis on iga hinnaga korralikke öömaju, aga laagri asemel läheme Zakopanesse. Olen nõus Margoga, et reisilt tahaks saada positiivesid elamusi.Kui tagasi tuled, siis jaga kogemusi, me plaanime sügisel .

Mis seal Auschwitzis vaadata on ka, et sinna minna??

Soovitan Auschwitzi minna koos giidiga, keeleline valik olemas ja kui ma ei eksi siis iga 30 mintsa tagant läheb uus grupp peale. Krakowis on majutust seinast seina ja bookingus suur valik olemas, usun et leiate sealt sobiva.

Kella 15:00 saab sisse tasuta ja omapead saad ringi kolada. Teadmiseks neile, kes laagredi külastama lähete, siis jätke kõik mis iganes vaja ei lähe autosse, laagrisse sisenemine on ikka suhteliselt haige, tuleb läbida turvakontroll!!!

Peatume hetkel Krakowis BC29 residence’s ja julgen soojalt soovitada. Asub nn juudi linnaosas, kust kõik on jalutuskäigu kaugusel, sealhulgas  vaatamisväärsused ning head söögikohad. Broneerides võiks vaadata ka hotels.com, kus hinnavahe nädalase majutuse puhul bookinguga võrreldes oli 100 eur esimese kasuks.Vastused esitatud küsimusele aga leiab https://visit.auschwitz.org/rezerwacja/termin.html?idg=1. Oli meilgi algselt plaanis, kuid jätsime morbiidsuse tõttu kavast välja.Liikumiseks kasutasime jalutamisele lisaks ühiskondliku transporti( nädalane 1 tsooni pilet 48 zlotti) ning Uberit, mis on kiire ja väga soodne(  50 zlotti versus 89 lennujaama taksoteenuse hind marsruudil lennujaam- vanalinn).Toitlustuse osas kujunes vaieldamatuks lemmikuks Pod Wawelem, mis paikneb Waweli jalamil, samuti pakkus maitse- elamusi Trezo, Szara, Hoang- Hai ja Karakter.

Eelmisel aastal käisime nii Krakowis kui Auswitzis augustis. Krakowis ööbisime Olimp hostelis, sest oli soodne, puhas ja sobilik variant; priva parkla. Vanalinna keskmest ehk turuväljakust 2,6 km, mida käisime koos lastega jala. Ühistransport oli olemas aga eelistame olla vabad liikumiseaegades ja igasugu ühissõidukite piletitest. Seega saime lastega ka nii õhtu kui ööelust osa. Takso on samuti mõistliku hinnaga kui vaja. Aga tasub ikkagi hindasid enne uurida. Vanalinnas pole parkimisega kõige lihtsam ja ei viitsinud selle jaoks aega ja närve kulutada. 1 ok parkimisvõimalus on siiski Waweli kindluse juures, mida ka korra kasutasin, vt gmapsist Parking Wawel. Hinnad pole kallid aga tipp-perioodil ei pruugi vaba kohta olla. Waweli kompleksis on tipphooajal meeletult rahvast. Hoonete külastamiseks soovitan piletid kas ette osta või arvestada selleks olulise ajakuluga. Aga nö hoovi sissepääs on tasuta ja tasub niisamagi jalutada ja mõnusalt aega veeta. Lisaks soovitan külastada The Kosciuszko Mound , kuhu pääseb autoga ka kenasti ligi aga me jällegi käisime jala: http://kopieckosciuszki.pl/enAuswitzis võib käia aga ei pea. Üldiselt on ülejäänud päev pärast külastust suhteliselt rusutud ning ma pole pärast oma pere (eriti laste) reaktsiooni kindel, et see peaks puhkuse eesmärk olema. Selle kohta kokkuvõtvalt: neid asju peab teadma aga kas ka nö otse suhu toppima... Mina seda nüüd ei teeks. Suurte seltskonnaga on vb ok... vb. Ise olen külastanud varasemalt ka Buchenwaldi nö ekskursiooni käigus, sama hull koht. Auschwitzist u15km ida suunas ehk Krakowi poole on lahe tivoli: Enerylandia Zator - lastega tasub käimist.https://energylandia.pl/en/Kui suvel minna on hea ujumiskoht Krakowi lähedal (u 10 km) Piaskach'i järv, sobilik nii väikestele lastele (oma madal rand) kui suurtele. Atraktsioone ka juures.Külastamist tasub vast ka Krakowi loomaaed.

Seal lähedal on soolakaevandus. soovitan soojalt ära käia.  Võimas soolasaal ja tohutud võlvid ja massiivne värk. hoitus vaid jalgsi alla mineku alla. võimalus lifti asemel ise minna.... see trepp alla on seal "lõputu". lihtsam liftiga siis jõuad all ka köia veel....

Proovisin läbi selle lingi https://visit.auschwitz.org/rezerwacja/termin.html?idg=1. aru saada kuidas siis saaks ilma grupita külastada  ja lõpuks ei saanudki teada.  Individuals päringust edasi ei lase, viskab täidetud väljad tühjaks. Ehk keegi teab niisamagi, kui minna kolmekesi ja suvalisel kellaajal päevast kas siis saab niimoodi minna?  Sain siit aru, et peale 15.00 on tasuta aga see pole nii tähtis kui vaatama lubatakse.  Päris ilmaasjata Krakovist sinna ja tagasi sõita ja väljaspoolt vaadata pole ka huvi.

Käisime Auschwitzis selle aasta märtsis. Ette midagi ei broneerinud, sõitsime lihtsalt kohale (mingil ennelõunasel ajal jõudsime). Parkisime auto ära (tasuline) ja jalutasime sissepääsu juurde. Seal oli klaasist putka, kus registreeriti dokumendi alusel sissepääsu soovijad (tasuta), edasi seisime veidi pikema järjekorra sissepääsuks. Oli nagu lennujaama turvakontroll. Kaasas võis olla ainult väike käekott. Edasi olimegi sees ja võisime kompleksi läbi jalutada. Giidiga tuurid olid tasulised. Märtsi kuus oli rahvast parasjagu, ei seganud samas tühi ka polnud.

Käisin see aasta aprilli lõpus perega  Krakovi ümbruses.Auschwitz oli palju külastajaid ja parkimine oli tasuline ja polnud isegi siis kohtasid vaba. Niisiis ei läinud isegi sisse ,nagunii lastele poleks meeldinud .Piilusime väljaspoolt vaid.Krakovis on perega palju targematki teha.Zator on mitu lõbustusparki ,panime rõhu hoopis sellele ja Krakovi loomaaed .Wieliczka soolakaevanduses olime varem käinud.Ööbimised võtsime booking st ,aga astusime ämbrisse ka . Otseselt polnud halb ,aga lootsime enamat (korter oli)

Aitäh, nii et tasub rihtida siiski oma soovi järgi.  Hommikul on kõik kavalad, aga pind tühi ka.   Lõbustusparkide east oleme me kõik juba ammu väljas:)Tänu abistavatele vastajatele.

Käisime eelmise aasta juunis Auschiwtzis, jõudsime umbes kella 15.00 aeg. Parkimine oli tasuline ning neid parkimisalasid oli mitmeid, aga on olemas liiklusreguleerija, kes suunab õigesse parklasse. Kassast saime pileti, mis oli tasuta ja oli kirjas kellaaeg, mis kell saab sisse. Kuna aega oli, siis külastasime ka lähedal asuvat laagrit Auschiwtz-Birkenau 2, kuhu sai tasuta bussiga. Käib vist iga veerandtund, sõidab umbes 10min. Bussipeatus asub kassa lähedal, bussiparkla kõrval. Soovitame seda Birkenaud ka külastada, eriti kui peab ootama ning seal puudus ka turvakontroll. Auschiwtzis oli turvakontroll põhjalik, samas kaameraga võis sisse saada.  

Ahhaa, palju siis  seda kellaega umbes oodata tuli, teaks omakorda planeerida üldist aega? Kavas on õhtul veel edasi sõita.   Soovituse jätan ka meelde.