trip-krainetrip-ukraine-dark
Autoga Bulgaariasse

Sai käidud oma autoga Sunny Beachil nädalasel puhkusereisil. Mõtlesin natuke infot jagada inimestel ,kel samasugune reis lähiajal plaanis on. Plaan tekkis kunagi talvel ja korter sai broneeritud totallybulgaria.com vahendusel. Korter asus kompleksis nimega Yassen, etteruttavalt võib öelda, et hinna ja kvaliteedisuhe oli väga hea ja ka asukoht oli varem kaalutavatest kohtadest parim. Ennekõike annaksin siiski infot sõidu kohta. Tartus Sunny Beachile tuli kokku 2510 km. Marsruutkulges Läti-Leedu-Poola(Augustov- Bilastok-Lublin) - Slovakkia - Ungari- Rumeenia- Bulgaaria. Slovakiast ja Ungarist sai läbitud ilma kiirteedele sattumata, et mitte maksta kiirtee makse. Rumeenias nädalane tee maks, mis peab olema tasutud kõigil teedel on 4 €. Bulgaarias analoogne maks 5€ nädal. Lisaks tuleb Rumeeniast Bulgaariassse sõites tasuda silla maks üle Doonau sõitmisel 6€. Kütuse hinnad kõige soodsamad Leedus, seejärel Rumeenia, Bulgaaria, Poola Ungari Slovakkia. Puhas sõiduaeg -vaatasin auto kompuutrist sõiduaega Tartust Sunny Beachele, ei sisalda ööbimisi ja seisakuid,mida liiklusest tingituid ei olnud üle 1h - oli 35h ja 23 min. Teed suhteliselt head. Rumeenia küll väga aeglaselt läbitav - küla külas kinni, kitsas tee ja lisaks sattusin veel paduvihma kätte kiirteelõigul, mis piirab seal riigis ka kiirtee kiiruse 80 km/h peale. Politsid esines Rumeenias suht sagedasti, kuid eranditult oli teda märgata asulates. Viitadega natuke probleeme, tuleb silmad ise kogu aeg lahti hoida ja paha ei tee kui on kaart näpus, et õige linna poole hoida. Minu Garminis ei olnud kahjuks väga detailset kaarti ei Rumeeniast ega Bulgaariast ja seetõttu õnnestus ühest vähesest jupist kiirteest mööda sõita ja selle asemel "tunne Rumeeniat"teed sõita. Sinna sõites ööbisin kolmel korral. Esimene öö Poolas Leedu piiri lähedal - hind 160 Zlotti 4 inimese tuba ilma hommikusöögita. Teine öö Ungaris Tokaj lähistel - kaks tuba koos hommikusöögiga kokku 86€ Kolmas öö Bulgarias kohe peale Ruse linna 40€ kaks kahest tuba ilma hommikusöögita. Kuna Rumeenia ja Poola läbimine tundus olevat tüütu võitu siis tagsiteeks valisin marsruudi, mida oli soovitatud ka trip.ee ühes postituses: Sunny Beach-Sofia-Belgrad-Budapest-Bratislava-Katowice-Warssav-Tartu. Selle marsruudi võludega tutvustan teid aga järgmises postituses.

Jah see väga hea trip. Ma ise tegin suht samalaadse läbi äsja, ainult ööbisin Rumeenias Oradeas hotellis Transit. Hinna ja kvaliteedi suhe ok, hotell oli puhas ja vaikne, tubades kõik vajalik olemas ka konditsioneer. Sealt edasi läksin Constantasse, see päris huvitav linnake Musta mere kaldal. Ööbisin seal 3 ööd hotellis IBIS, julgen sama hotelli soovitada kõigile... 1-ne tuba nädalavahetuseks maksab 59 euri ja kahene 69 euri. Hommikusöök väga rikkalik ja hotell ise rannast ca 150 meetri kaugusel. Hotell puhas ja vaikne, kusjuures üsna suured toad on. Sealt edasi sõitsin Bulgaaria kuurorti Albena (www.albena.bg) kus olin 10 päeva. See on täiesti ok kuurort nn. "riik riigis" kohapeal on kõik olemas alates politseijaoskonnast ja lõpetades meditsiinikeskusega. Hotellide valik on äärmusest äärmusesse olemas nii kämpingud kui luxhotellid. Olin ise hotellis Com, väga mõnusad suured konditsioneeriga toad. Hotell maksis 17 eur tuba. Hommikusöök on väga ok valikuga igale maitsele. saab tellida ka lõuna ja õhtusöögi. Mina lõunat ei söönud kuna hommikusöögist jätkus õhtuni. õhtusöök maksab 17 kohalikku raha ja selle eest söö mida tahad ja palju tahad hotelli restoranis, valik väga hea, liha, kala, supid, puuviljad jne jne. Müüaksse ka käepaelu mis maksavad 52 kohalikku raha ja selle eest saab päev otsa kogu territooriumil süüa, juua palju tahad. samuti on sellega sisene transport tasuta (bussid, minirongid, hobukalessid) Lastele on palju atraktsioone, et kuu ajaga ka vist ei jõua läbi käia, iga hotelli juures on oma basseinid jne. Minu hotellist mereni ca 300 meetrit. Kohalik ühistransport on odav ja käib ca iga poole tunni tagant. Nt siit Varnasse on 30km ja pilet maksab 5 kohalikku raha. Baltsikusse maksab pilet 2 kohalikku raha jne. Bulgaaria kuulsad "kuldsed liivad" on siit 10 km kaugusel mööda teed. lonkisin ise mööda mereäärt sinnani, tundus vähem maad olema, mere ääres on korralik promenaad mõlemile poole asulateni välja. Saab rentida jalgratast, autot, skuutrit, jahti, kaatrit, vesiratast jne. Tehakse isegi safarit vanade vene UAZ-ikutega. Ühesõnaga lahe koht puhkamiseks. Isegi 6D kino on olemas.... Lisaksin ehk juurde seda, et inimesed ärge kasutage TOMTOM ega Garmin GPS nagu elu ja oma kogemus näitab siis nende jaoks ei ole olemas korralikke kaarte mitte kusagil. Kuna ise reisin väga palju ja just sellistes endistes sots jne maades siis kasutan 50 eurist odavat hiina GPS mis töötab Windows CE peal. sellele on saada igasugu kaarte netist täiesti tasuta. Näites Bulgaari kaart on mul nüüd katsetatud ja näitab kõiki isegi pisikesi külateid jne. Lausa lust on kasutada sellist asja.

Ise ka tulin paar nädalat tagasi Rumeenia Musta Mere äärest. See GPS-i alternatiivvariant võib päris eduline olla kuna Garminil oli seal tõesti probleeme. Muidu OK reis. Rumeenia on oma teedega ikka kõva arengu teinud. Ööbisime päris palju kämpingutes. Pikalt ei viitsi muljetada, kel minejatel küsimusi vastan.

Tere !

Suur abi on Teie poolt pandud infost, aga mõned küsimused on ikka. Plaanime minna perega autoga Bulgaariasse. 3 last, kes väga hästi kannatavad autoreisi, tulevad just enne Bulgaaria reisi , Norrast :)) Päris koguaeg kimada ei tahaks ja põhiolek on plaanitud ikka Burgases, kus meil korter. Siiani on käidud ainult lennukiga. Reisi pikkus on ca 14-15 päeva. Natuke tahaks midagi näha ka. Küsiks natuke sõiduplaani kohta. Foorumistes loen, et palju sõidavad läbu Ungari, Rumeenia jne aga ükskõik mis GPS peale panna Tallinn- Burgas näitab ikkagi läbi Ukraina ja ca 300 km vähem. Miks siis valitakse ikkagi sõit läbi Ungari ? Oskab keegi veel reisi kohta häid soovitusi anda ? Kus vahepeal ööbida? Kas lastel (vanus 9,9 ja 11) ka mingites maades midagi põnevat teha-näha ?

Selle aasta Garmini Euroopa kaart katab Bulgaaria täielikult, viimase uuendusega on Rumeenia ka juba suuremas osas peal, täpsemalt https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=6299#coverageTab. Navteq on praktiliselt kogu Euroopa ära katnud, vaid neli riiki (Albaania, Bosnia, Moldova ja Valgevene) on veel vaid põhimaanteedega. TomTom on veel veidi lahjema katvusega, aga ka igati kasutatav Rumeenias ja Bulgaarias. Väiksemates linnades küll tänavavõrgustik puudub. Ise ka käisil sellel suvel viimati nimetatud riikides, teen millalgi pikema ülevaate ka.

Parem on Minsk- Gomel- Kiiev- Odessa, Aga see eeldab Valgevene transiitvisa olemasolu. Kui see on liiga tülikas, siis sisenedes Ukrainasse meile ilma viisata lubatud Poolast nt Lublin, Lvov, Vinnitsa , Uman, Odessa on Ukraina teed juba palju kehvemad. Lisades siia 4 piiriületust, mis võivad minna suht libedalt, ege mitte alati, saamegi kokkuvõtteks selle, et liigume pigem Euroopa liidu piirides. Samuti uuri veidi Odessast Rumeeniasse pääsemist. Pole küll ise sõitnud, aga Moldova nukk peaks Doonau ületamisel ette jääma. Siis juba parem üle Belgradi ja Sofia. Edu

Kirjutaksin siis kiiresti ka tagasi marsruudist läbi Serbia. Lühidalt kokku võttes ei tasu seda teed sõita. Reisi pikkus ca 500 km pikem. Kiirteesid saab sõita aga mitte niipalju, et aja tagasi sõidaks. Sofia ringtee ehitusjärgus. Ajakulu päris suur. Belgradist tuleb läbi sõita, sest ringteed lihtsalt ei ole.Kuivõrd Serbia ei ole EL-i riik, tuleb arvestada piiriületusel aja kuluga. Endal läks kokku ca 1,5 h. Smauti on kulu suurem nii kütusekulu kui ka teemaksude osas. Serbias teemaksudele 13,5€ ja 1/3 kiirteest remondis! Ungaris kiirteemaks 9€. Sloveenia nurgast sõitsin läbi väikest teed ilma maksu maksmata. Tsehhis teemaks 250 kohalikku krooni. Poolas teeremont Lodzist Varssavini 83 kilomeetrit. Igatahes seda kaudu enam kunagi Bulgaariasse ei sõida. kaalusin ka läbi Ukraina sõitu, kuid selle vastu olid järgmised argumendid: 1. Piiril kuluv aeg - võit ca 200 km. Kui sisse ja välja sõites kulub aega enam kui 3h ei ole mõtet sõita. 2. Teede olukord - kuuldavasti suht halvas olukorras. 3. Rahamaias politsei - välismaalastelt pidid kalõmmi korjama ka ilma igasugu rikkumisteta. 4. Ukrainas ei kehti minu autol Kasko kindlustus. 2. ja 3. põhjus on ainult kuulujutu tasemel. Kui kellelgi on täpsemaid andmeid paluks kommeteerida.

Sõidan neil päevil autoga Varna-Burgase vahelisse randa (Nessebari saar lahes)ja sooviksin kellegi soovitust lühema ja turvalisema tee tutvustamist. Olen siin lugenud ühte ja teist, ehk kellelgi on veel midagi paremat pakkuda. Sõidu algus Tallinnast. Sooviksin ka kilometraaži teada. Ette tänades , Julie

Sõidame nädalalõpus Albenasse, 2 last kaasas. Küsimus, kas Varnasse (delfinaariumit soovitatakse kindlasti näha) peaks minema rendi autoga ehk kas tee peale jääb veel vaatamisväärsusi või on ühistransport sobilikum. Tänan.

Nuh mie käisime ühistranspordiga ja ei tundnud puuudst rendi autost:)

Plaan, kuskil augustis, teha paarinädalane autotrip Bulgaariasse-kas Albena või Päikeserannik. Olen käinud suviti aastaid Krimmis.Nüüd ütles abikaasa kategooriliselt,et Krimmist kopp ees. Plaan selline:Lublin-Krakov-Budapest-Bucarest-Albena.Kaasas ka 10-aastane poisijõmm. Esimesel päeval ilmselt kaugemale ei jõua,kui Lublin(seega seal öömaja).Varahommikul edasi startides tahaks jõuda Krakovi ja kulutada seal ülejäänud päev vaatamisväärsustele(samuti jääda öömajale).Edasi Budapest.Olen kunagi nõukaaja lõpus seal noorena käinud,kuid mälestused juba üpris ähmased.Nii-siis,õhtuks Budapesti ja järgnev päev linnas.Enne õhtut edasi. Nüüd olengi ummikus-kas läbi Rumeenia või Serbia? Ei taha rohkem vahepeatusi-kui üks ööbimine. Soovin arvamust,kui loogiline see marsruut on? Samuti küsiks,kas on võimalik osta hotellimajutus otse koha peal,ilma eelnevalt broneerimata? Eelbroneeringutega veidi kurbi kogemusi.Koha peal tahaks olla 5-7 päeva. veel küsin käinutelt,marsruudil jäävate vaatamisväärsuste kohta-soovitage,palun. Hea oleks, kui vestlusse haakuks eelmise aasta käijad- (mugavmees ja lagedi)neil ehk veel oma trip värskelt meeles. Lugupidamisega ja tänud ette.

Kui olete Budpestis lõpetanud, siis kas on mõtet ikka 1100 km Varnasse sõita , kus Doonau alamjooks läbides Rumeenia on ära s.....tanud Musta mere kuni Türgini. ( Krimmis on puhtam kui Bulgaarias ) Mina valiks 500 km Horvaatia Rijekani ja liiguks sealkandis ringi ( Istria, Krk saar, Crikvenicast lõuna poole.

Uva, sa ajasid mind päris segadusse. Ehk on sul isegi õigus. Äkki pajatad natukese Rijekani majutusest, sellest piirkonnast üldse. Kodumajutust ei soovi. Olen enamuse aastast välismaal tööl, perega kontaktid väga harvad-ei tahaks puhkusele spartalikkust kuidagi. Saan aru, et see on sulle tüütu, sul Horvaatia autotripist palju komme. Istun juba kaks päeva arvutis-pea ei võta enam midagi. Tänud. Lisaks sooviksin veits infi Budapest-Rijekan vahel. Teelõigust.

Oleme tänase päeva seisuga suht paikselt Sloveenias ja viimase 5 aasta jooksul olema ära kaardistanud Vahemere Albaaniast Itaaliani. Majutuste koha pealt ei ole kõige kõvem kaasarääkija, sest meie liigume oma matkaautoga. Horvaatias julgeks ikkagi soovitada korralikku eramajutust apartmanis. Budapestist Vahemereni on 500 km kiirteed

Käisime eelmisel aastal Rumeenias ja Bulgaarias. Musta mere rannik Aadria omale muidugi looduse poolest vastu ei saa, vesi ka loomulikult Aadria rannikul puhtam. Aga Bulgaarias on liivarannad, Horvaatias enamasti kiviklibused rannad. Sõitsime Bulgaaria ranniku läbi ülevalt alla kuni Türgi piirini. Ilusamad ja inimtühjemad rannad jäid Sozopolist lõuna poole, eriti meeldisid Dyuni ja Sinemoretsi rannad. Seal oli vesi ka väga puhas, käisime küll ka juuni kuus, ilmselt augustis pole enam nii puhas. Bulgaarias on lisaks väga lahedad veepargid, kümneaastane oleks seal kindlasti väga tegija. Ja loomulikult on hinnad hoopis teisest klassist kui Horvaatias. Kolme tärni hotellis kahene tuba koos hommikusöögiga (rootsi laud) 30 EURi. Enamasti läks meil öömaja 20-25 EURi. Aga ei olnud muidugi turismihooaeg, juulis-augustis on hinnad kindlasti kõrgemad. Teede olukord jättis piiriäärsetes piirkondades soovida, kuurorti piirkonnas olid aga teed väga head. Suvel pannakse mitmel pool suvituspiirkondades rannaäärsed teed kinni, GPSi järgi saab ilusti sõita, tegelikult aga ei saa. Enamasti on aga mingi ajutine tõke, seega arvata on, et vaid suveks on kinni. Wifi ühendus on Bulgaarias üllatavalt hea, praktiliselt igal pool oli leida tasuta internet, mõnes kohas oli kogu kuurort kaetud, näiteks Kranevo. Mõningad pildid Bulgaaria rannikust ka üleval.