Palun nõu, kas planeerida nädalane autoreis Põhja-Soomes-Norras (Rootsis): variant 1: Kemi, Soome - Kiruna, Rootsi - Narviki, Norra - Lofaadid - Tromsø (Norra)- Rovaniemi (Soome). Või minna variant 2: Kemi, Kolari (Soome)- Tromsø - Alta, Norra , kui jõuab siis ka North Cape ja tagasi Rovaniemi? Algus ja lõpp on meil sama, kasutame Soome ööronge ning soov olla alguses Kemis ja tagasi Rovaniemi. Kaasas kaks teismelist last (14 ja 15a). Soovime matkata (teha paaritunniseid matku), kalapüüda, näha põnevat loodust ning põhjapõtru... Kumba marsuuti võiks teha, kus võiks olla ilusamad vaated või ka just põnevam nt teismelistele? Soovitused marsuutide kohta on väga oodatud, ise üleval põhjas pole käinud:)!
Variant 1 (Lofoodid!) pakub väga ehedat ja erilist loodust. Variant 2 pole muidugi ka halb (Lyngeni Alpid on väga kena), aga Lofoodid on kindlasti oluliselt eriilmelisem. Nordkapis pole ma küll käinud (ja pole ka plaanis vist, vähemalt fotod/videod mingid erilist elamust lõuna pool oleva loodusega võrreldes ei tundu pakkuvat), seda osa ei oska kommenteerida.
Lofootidele olen mingis ulatuses kokku 3 korda sattunud, nii "päris" Lofootidele kui ka põhjapoolsetele saartele (Hinnoya, Andoya, Langoya jms - need pole "ametlikult" Lofoodid). Võimalusel soovitaks kindlasti A külani välja sõita. Kemist alustades on variant teha Arvidsjaur-Fauske-Bodo, sealt praamile Moskenes'i. Põhja poolt läheb veel mõned praamivariandid. Ja Tromso poole liikudes on variant minna läbi Senja saare - Andenes-Gryllefjord praam. Senja saarelt võib ka praamiga põhja poole liikuda, Botnhamn-Brensholmen ja sealt Tromsosse sõita.
Paaritunniste matkade võimalusi on lõputult, kala püüdnud küll ise pole aga võimalused olemas, pakutakse ka igasugu teenuseid (paadirent jne). Põhjapõtru näed juba Põhja-Soomes.
Läbi tasub mõelda majutused - telkimine lisaks palju vabadust. Kahe inimesega on alati mingit majutust leitud, rohkemate korral ei teagi - august on ikkagi kõrgaeg, sõltub kui hinnatundlik olla. Norra ilm võib üllatusi pakkuda, sealkandis ise majutust kunagi pikalt ette broneerinud pole.
Linnad on väikesed, leidub muuseume (mis huvitab?).
Aga nädal kulub kiiresti, nii et kondikava on ikkagi vaja.
Lühemate matkade osas võin vajadusel veidi meenutada ja soovitada midagi konkreetset.
Variant 1 ei ole nädalaga reaalne minuarvates või siis ainult julm kihutamine.
Variant 2 teeks ma hoopis Enontekiö-Alta-Nordkapp-Alta-Tromso-Kilpisjärvi. See on nädalaga teostatav.
Kaaluda tasuks ka varianti 3 Enontekiö-Karasjok-Lakselv-Ifjord-Tana-Vadso-Vardo-Hornoya(linnusaar) ja tagasi Näätämo piiripunkti kaudu Inari-Rovaniemi. Minul kolmanda variandi mälestused kõige paremad. Seal jääb teele üliäge Silfari kanjon ja muidugi Hornoya saar, see on midagi üliägedat (Lunnid meetri kauguselt!). Nädalaga tehtav aga tempokas. Mõni päev võiks olla lisaks.
Kui valite kolmanda variandi,siis minge kindlasti Ylläsjärven kaudu.Väike kõrvalepõige ainult,aga Ylläkse tunturi on külastamist väärt.Seal on erinevad matkarajad nii jalgsimatkamiseks kui ka mägijalgrattaga kihutamiseks.Ja gondliga pääseb üles tunturilaele,kust avanevad võrratud vaated.Info netis Ylläs.fi lehelt.
Ja samas lähedal Äkäslompolos maailma suurim põhjapõder Jounin K-Marketi õuel.
250 km päevaseks läbisõiduks on täitsa ok. Siis naudite puhkust.
Kui enne ei ole käinud, siis ei ole ju vahet, äge on ikka :)
Aastaid tagasi sai tehtud tiir Tallinn-Oulu-Kemi-Kiruna-Narvik-Andoya-sealt Andenest praamiga üle-Finnsnes-Alta-Nordkapp-alla läbi Soome. Kokku Norras sai praamiga mitu sutsu tehtud, kõiki enam ei mäleta. Suht tihe graafik oli ja mõistliku hinnaga ka. Juuni lõpus sai käidud, pikkust enam ei mäleta, pigem vist 2 nädalat. Aga huvitavaid kohti ja vaatamist igal pool. Meil olid rattad ka katusel ehk kohapeal sai rahulikult ringi vaadatud.
Kui Kiruna kanti asja, siis meile väga meeldis LKAB Kiruna kaevanduse tuur. Saab aru, kuidas Põhja-Rootsi või Lapimaa ajalugu ülejäänud riigi jaoks oluline on, millises mastaabis on sealsed kaevandused ja mis valikud meil tulevikuks on.
II Maailmasõja lõpus sai Saksamaa umbes poole oma rauamaagist Rootsist, põhiliselt sealtsamast Kiruna kandist.
Tromsös on vana Amundeni muuseum, mis mulle samuti väga meeldis.
Kui mäed meeldivad, siis sealkandis on nii Soome kui Rootsi kõrgeimad tipud, mõlemad on ka tavalisele inimesele tehtavad.
"Kuhu minna" osas - kõik soovitatud variandid on head - Kirkenesi suund, Nordkapp, Kilpisjärvi-Tromsö- Senja, Kiruna-Narvik. Aga tuleb valida üks, mitte kõik.