Autorent Kreetal

Kellel on jagada kogemusi autorendi (kuni nädal oktoobris, pigem aga 3-5 päeva)kohta Kreetal?
Kas seda on mõistlikum hankida kohapeal või internetist juba ette? Milline on sealmaal mõistlik deposiit ja omavastutus keskmsie normaalse auto puhul? Kui kallis on bensiin ja kas bensukaid on piisavalt tihedalt? Kas lasteistet (5 a) on hõlbus saada ja kuidas on selle kohustuslikkusega? Kas on probleeme parkimisega? Kas üldse tasub varasema kogemuseta mägedes tiirutada - millega arvestada?

Käisin mais 2014, linnaks Hersonissos. Laenasin autot kahel korral üks päev korraga ühest ja samast kohast. Seal oli tööl Lätist pärit naine, kellega sai vene keeles suheldud.
Ette tellida ei ole vist mõtet, kohapeal oli rendifirmasid piisavalt, autode valik lai. Ise sõitsin ühel päeval uue Toyota Yarisega, teisel päeval Fiat Puntoga. Kontrolli kas sigaretisüütajasse voolu tuleb. Muidu ei saa navi kasutada (mul oli see kaasas ja ühel autol oli probleem toitepingega).
Deposiiti ei olnud ja isegi krediitkaarti nad ei tahtnud näha. Võtsin täiskindlustusega variandi, omavastutus null. Keegi enne ja pärast autol kriime lugemas ei käinud. Hind oli päevas mingi 30-35 € äkki.
Bensiinijaamu on piisavalt ja paagitäiega sõidad umbes 600 km. Ega päevaga rohkem jõuagi:) Seega ei ole see küsimus väga oluline.
Lapsele (5 aastat) võtsime plastist istmealuse rendifirmast, see vist ei maksnud midagi (tool ilmselt oleks maksnud).
Parkimisega mul probleeme ei olnud. Kui vaba koht oli, siis sai ikka pargitud. Iraklionis on raske leida kesklinnas vabu kohti. Lõpuks sain koha mingisse tasulisse parklasse kesklinna servas. Hinda ei mäleta.
Mäed seal väga suured ei ole. Kui kogemust on, siis saad hakkama.

Käisime Kreetal selle aasta mais ja auto oli meil võetud kogu reisi ajaks (7 päeva). Autot me ette ei broneerinud, vaid kohale jõudes jalutasime paar rendifirmat läbi ja ühest siis auto võtsimegi. Valisime kõige odavama hinnaklassi auto (Citroen C1) ja hind nädalaks oli 150€. Sisaldas kõiki kindlustusi ja omavastutus oli 0. Algul pelgasime, et kas äkki jääb see auto mägedes nõrgaks, aga kuna sõitsime siiski ainult mööda asfalteeritud teid, siis vedas meid kahte kenasti ära.
Bensiin maksis saarel sõltuvalt asukohast 1,6-1,8€ ja bensiinijaamu on saarel piisava tihedusega.

Lasteistete ohta ei oska öelda, kuna omal vaja ei olnud.

Parkimisega on nii nagu ikka - on tasulisi parklaid, on tasuta parklaid. Aga vastavad märgid on igal pool väljas ja meie leidsime alati ka tasuta parkimise koha.

Mäed - arvan, et kui sul on piisav autojuhtimise kogemus, siis tasub ikka mägedesse minna. Kui kardad, et närvid ei pea vastu, siis ära igaks juhuks väiksematele teedele mine, sõida suurematel teedel. Ka seal on ilusaid vaateid ja kohti.

Käisime siis see suvii Kreetal. Soovitan kohapeal võtta kui just päris "metsas" ei ela. Neil on kaht tüüpi kindlustus - üks on küll 0,- omavastus kui ei laiene klaasidele ja rehvidel. Meie võtsime selle juurde ming 25,- eur kandis.
Laste iste maksis eraldi mingi 30 eur kandis. Samas soovitan hoopis siit enda istme kaasa võtta sest siis tead mis on ning üldjuhul selle vedu ka tasuta nagu ka lapsevankril! Kõikide nendega kokku läks 7 päeva renti maksama pea 300,-
Arveldus sulas aga see võib vabalt rendi firmast sõltuda.

Kui ikka plaan rohkem ringi sõita siis kasuks tuleb vähe võimsam mootor sest mägedes tuleb see kasuks (meie grupist oli ühel ka C1 ja ta just väga rahul ei olnud - kurtis ikka, et mäkke minnes aega ajalt vaja esimene käik sisse panna). Loomulikult saab sõidetud iga autoga kuid küsimus enda sõidu stiilist ja mida tahad (kas mugavamat ja turvalisemat mööda sõitu või vaikset kulgemist) kuna mägedes mööda sõidu maad üsna lühikesed! Meil oli Toyota Iaris Hybrid mis oli suht ok. mäest alla sõit tasuta :) ja power nupp andis piisava lisa võimsuse. Ilma selleta oli ikka suht masendav sõita. Auto saades oli keskmine 5,5 ja tagastades 8,0 keskmine kütuse kulu. Sõit oli hoogne. Seitsme päevaga sõitsime maha 1200 km.
Samas tasub arvestada, et seal mägedes 100km läbimine ei ole nagu eestis ca 1h millegagi. Pigem 2h ja peale! Loomulikult kui välja jätta nii öelda suur linnade vaheline kiirtee. Seega tasub teine kord valida vähe pikem tee aga kohale jõuab kiiremini ning ei jää merehaigeks (sõltub muidugi inimeste tervisest aga lastel võib taga kergemini paha hakata mägede teel keerutades)!

Juunis-Juulis maksis kütus 1,2 ringis. Mägedes tanklaid harvem e. tasub jälgida tankimis võimalusi.

Samas kui majutus lukus ei ole siis soovitan bronnida erinevatesse linnadesse, et vältida mõttetut tühja sõitmist. Ise elasime Adeljanas ja teise saare otsa sõites võtsime ööbimiseks eraldi hotelli üheks ööks läbi booking house + 30 eur. Kui ei oleks olnud turismifirma pakett koos hotelliga oleks targem ööbida ca 2-4 eri saare kohas, et näha palju ja vältida mõtetuid edasi tagasi sõitmisi (sõltub muidugi kohal oleku ajast).

  1. Auto võta kohapeal, aga mitte lennujaamast rahvusvaheliste firmade käest. Internet pakub palju variante. Ei ole 14 aasta jooksul probleeme olnud. Ise kasutan eurocar-i juba 6 aastat. Kontor on neil Hersonissoses, aga tulevad lennujaama vastu. Hinnad normaalsed, autod ka. Täiskindlustus, 0 omavastutus.
  2. Kütuse hind sept algul oli 1.6 -1.8 eurot liiter.
  3. Mägede vahel tiirutamata Kreetal sõita ei saa, sest siledat maad peaaegu ei olegi. Asfaltkattega teid soovitan, teiste teede puhul enamasti rehvikindlustus ei kehti. Mägedega pole muud muret kui: ära kiirusta; ära sõida pimeda ajal; ära aja oma eesõigust taga; sappa jõudjad lase mööda, kui on võimalik kõrvale tõmmata. Alusta aeglaselt, harjumine võtab aega. Kui kõrgust kardad, pole vist väga mõtet roolis olla ;) Tegelikult on kõik ok.

Kuhu kanti lähete? Mul mees töötab Chania piirkonnas autorendifirmas ja järgmisest hooajast avab oma autorendi ;)
Kütuse hind sõltuvalt piirkonnast 1,5-1,8 euri liiter. Benuskaid on piisavalt, kuid enne trippima minekut soovitan suuremates linnades ära tankida, sest mägedeson kütus tunduvalt kallim.
Mägedes on natuke suurema mootoriga autoga lihtsam sõita, minna tasub mägedesse kindlasti ja mina sain väga suure auto ja igasuguse kogemuseta kohe hakkama nii et usun, et väikse autoga pole üldse probleemi. Turvaistet saab igast laenutusest, kohalikud ei kasuta keegi :D
Parkimist on nii tasulist kui tasuta, jälgi märgistust. Kesklinnas tipptunni ajal keeruline aga siiani olen alati parkimiskoha leidnud ja palju tiirutama pole üheski linnas pidanud.
Auto tasub kindlasti võtta kohapeal ja kaubelda kui just tipphooaeg pole. Siis kauplemisruumi pole :)

Otsime nädalaks rendiautot, maandume ca 21.00 pühapäeva õhtu Chania lennujaamas, kas oleks mõistlik auto ette tellida või pigem minna nt liinibussiga linna ja sealt miskit leida, oktoobri lõpus ei tohiks see vist raske olla? Sooviks mõnda pisemat autot, mis oleks ok hind hooaja lõpul? Kui kellegil on jagada hiljutisi häid kogemusi Chania piirkonnas autorendiga, siis soovitused on oodatud.

Kui veel abi on siis soovitan http://www.autotravel.gr/ Ise tellisime hotelli, aga on võimalus ka lennujaama tellida. Piirkond oli küll teine, aga ilmselt võimalus ka seda firmat kasutada. Väga meeldiv teenendus ja täiskindlustus.