Eriolukord Balil

Ei taha mingit paanikat külvata, sest informatsioon, mida kasutan, on puudulik. Aga küsimusel neile, kes praegu Balil on. Kas on tõsi, et kohapeal on välja kuulutatud eriolukord seoses võimaliku vulkaani aktiviseerumisega, millega võivad kaasneda muud katastroofid? Eesti välisministeerium sellist teavet ei oma.

Tore siis, et nüüd on VM teadaanne. Aga siiski. Kui tõsiselt peaks kaaluma reisi muutmist või tühistamist. Bali on väike saar ning sellise vulkaani tegevus võib kaasa tuua maavärinaid jne., samuti võib olla ka häiritud lennuliiklus. VM peaks siiski mingi kindlama seisukoha selles olukorras võtma, sest tegemist on eestlastlele populaarse reisisihiga ja inimestel peaks olema siiski eelnevalt informeeritud. Kummaline on seegi, et Soomes asuv indoneesia saatkond on suletud. Minu mure tekkis eelkõige seepärast, et n.ö. tuttava-tuttav andis teada, et viimastel päevadel on saarel tekkinud paanika ja paljud turistid otsivad võimalust tagasisaamiseks. Seetõttu tahtsin seda teavet kellegi kohalviibivalt üle küsida.

Saabusime tagasi Balilt esmaspäeval, olime 3 nädalat. Sellel perioodil midagi erilist ei kuulnud aga ajalehed-teleri uudised olid ka suhteliselt kõrvaline teema puhkusel. Tegelikult enne reisi tõesti püüdsime olla kursis mis ees ootab või võiks saada kahtlaseks(üks teema oli ka vulkaanid). Kordaminekuid soovides!

Ma ei ootaks välisministeeriumite, saatkondade jt nõuandeid. Kui arvad mõistust kasutades, et võimalik vulkaanipurse mõjutab su reisi ja sa pole selleks mingeid erilisi kulusid veel teinud, siis reisi see aasta mõnda teise kohta ja sõida Balile järgmine aasta. Kui VM võtab seisukoha, et Balile ei tohiks eestlased minna ja vulkaan purskama ei hakka, siis võtavad osad eestlased hiljem seisukoha, et VM rikkus ära nende talvise puhkuse Balil. UK VM-i viimane info Indoneesia kohta on juunist ja tripadvisoris pole ka mingit paanikat. Samas oli kevadel ka Eestis mitmeid inimesi, kes olid täiesti kindlad, et enne võimalikku relvakokkupõrget on ideaalne aeg Gambiasse minekuks. Ja suured Euroopa puhkusereiside pakkujad lõpetasid oma reisid koos esimeste sõdurite piiriületusega. Jälgi uuenevat infot mitmest erinevast allikast (ja need erinevad allikad ei tohi viidata üksteisele), analüüsi pidevalt muutuvat või mitte muutuvat olukorda ja tee ise oma valik. Vulkaan on aktiivsemaks muutunud, aga mis see reisijatele tähendab, ei oska öelda.

Minu reis peaks algama mõne päeva pärast. Nagu eelnevalt kirjutasin ei taha ma paanikat teha vaid teavet kohapealt. Kas võib kindel olla, et ajakirjandus on ülereageerinud. Või mis?

See esimene allikas tundub olevat üsna asjalik. Aga Daily Mail pole väga tõsine ajakirjandus. Samas selles nende lingitud artiklis pole midagi ei paanikast ega muust sellisest.

Isegi kui Agung peaks purskama hakkama, siis pigem on see ohtlik lennuliiklusele. On ju varemgi DPS lennujaam kinni pandud kuna Lombokil ning Javal olevad Rinjani ning Mount Raung aktiviseerusid.

Update kohapealt: 15.09 taksojuht hoiatas, et ca kuuks võib halvimal juhul lennuliiklus sulguda. Siis oli ka hoiatustase 2 (kokku 4). Nüüd kui tõsteti levelile 3 ja esimene merel olnud maavärin aset leidnud, siis otsest paanikat pole inimestes täheldanud. Täna lennujaamas oli ka rahulik (siselennu terminalile tuginedes).

Piiratud on ca 8km raadiuses Mnt. Agungi ümber ja inimestel on kohustus evakueeruda. See hõlmab ca 500 000 elanikku.

Järgmise nädala lõpus algab Austraallastel koolivaheaeg, mis toob Balile hulga pidutsejaid ja nende kohalik meedia kajastab muudatusi üsna aktiivselt mis puudutab hetkelist olukorda

Kõige halvemal juhul juhtub ca 50 aasta tagune stsenaarium, mil viimati katastroof juhtus. Kehvemal juhul sulgeb tuhk lennuliikluse ja ei saa õhuteed pidi ei Balile ega Balilt ära - siis on vaja teekond ette võtta nt Jakartale.

All in all hetkel minu silme läbi paanikat ei paista.

Tänan Rait. Just sellist infot ma ootasin. Ilusat ja rahulikku puhkust Sulle.

Oleme perega teist nädalat siin, olukord on täiesti rahulik. Keegi ei paanitse ega ole kuulnud ka, et keegi evakueeruks :) Vulkaan on turistide kuurortidest ja Ubudist kaugel ning saan aru, et on märgatud veidi aktiivsemat tegevust vulkaani sees, seega jälgitakse olukorda lihtsalt. Kohalikud sellest suurt numbrit ei tee. Lääne meedia on asja suureks puhunud vist...

Päris nii ei ole, et evakueerimist ei toimuks. Ca 8km raadiuses evakueerimistöö käib ja piirkonnas on sõjavägi. Turisti elu see tõesti ei mõjuta, lihtsalt Agungile ei saa matkama minna hetkel. Tänane update on, et on suits ca 3km kõrgusel ja see võib hakata lennuliiklust segama kui vulkaaliline toss jätkub.

Update: Oht on tõstetud kõrgeimale levelile ehk level 4 nüüdsest. Evakueerimise raadius ca 12 km.

to Rait

Tänan, et leiad aega meie teavitamiseks. Olen siiski väga murelik, sest reisi algus läheneb (algus juba pühapäeval) ja mingeid ekstreemsusi kohapeal ju ei tahaks. Kui on võimalik, siis paluksin ka homset e. Laupäevast infot, sest kaalun tõesti reisi edasilükkamist. Loodan siiski parimat.

Kontakteeru oma reisibüroo või lennufirmaga, et mis on nende seisukoht. Ja reisikindlustuse tingimused tasuks üle vaadata. Ma kahtlen, et siin pühapäevaks palju selgem on, rohkem ohutasemeid mida tõsta ei ole. Lennuliiklus on avatud.

Nüüd tuleb lihtsalt loota, et see aktiviseerunud olukord rahuneb maha ja inimesed saavad naasta oma kodudesse.

Meediat ka - http://www.reuters.com/article/us-indonesia-volcano/volcano-on-indonesias-bali-island-at-highest-alert-level-thousands-evacuated-idUSKCN1BX0I7

To Millamann Tänase hommikuse seisuga on ka Eesti meedia juba Bali kohta infot jaganud. Ise lendan Balile 08.10.17 (reis vähemalt on ostetud). Jagage mida plaanite teha, sest vaatasin just, et mina oma lennupileteid tühistada ei saa. Seega kui olukord ei muutu 2 nädala jooksul, siis pean lootma kindlustusfirmale.

NB! Kes Balil palun jagage vahel infot, kuidas Balil seis ja kuidas lennuliiklus toimib?

Lillelaps, millal sa piletid istsid?

Piletid ostetud jaanuaris 2017, seega väga ammu. Olen ennegi okt-s Aasias käinud ja siianion kõik õnneks läinud. Pole hullu vihma perioodi ega muid loodusõnnetusi olnud.

to Lillelaps Alates 09.10-22.10 oleme Ubudis. Kui aega või tahtmist koos midagi ettevõtta, anna teada.