Balkani reis ning nõuanded

Niisiis naasesin just kahenädalaselt autotripilt Montenegrost. Kuna olen korralikult elus reisinud, siis võin puhta südamega öelda, et selline riik, nagu Montenegro, ei kao eales südamest. Sai reisitud Eesti-Läti-Leedu-Poola-Tšehhi-Austria-Sloveenia-Horvaatia-Montenegro-Bosnia ja Hertsegoviina-Horvaatia-Ungari-Slovakkia-Tšehhi-Poola ning siis toterdatud läbi Balti riikide uuesti.

Sooviksin siis omalt poolt anda nõu, mida selliste riikide külastamiselt tasuks silmas pidada.

  1. Osades riikides on vinjettad (vignette, autokleebis) vajalikud. Tšehhi, Austria, Sloveenia, Ungari ning Slovakkia vinjettad jäävad umbes 10 euro kanti, mis ei ole palju arvestades, et Sloveenia trahv on 150 eurot, ning nad kontrollivad neid igapäevaselt. Ungari ning Slovakkia vignettad on elektroonilised, mis tähendab, et on vaja vaid tšekki ning kõiki saab osta kohalikest bensiinijaamadest või piirilt.

  2. Tagasi minnes ei soovita ületada Montengro-Bosnia piiripunkti, mis asub Brod (Bosnia) linna läheduses. Montenegro poolne tee tõesti kulgeb kanjoni kallastel, kuid Bosnia poolel on talumatud kruusateed mis on lehmade poolt vallutatud.

  3. Autoga reisides tuleb omadada green card. Bosnia kontrollib seda igal sisenemisel, teised riigid seda ei küsinud.

  4. Loogiliselt ID kaardiga ei ole nii kaugele mõtet rändama minna.

  5. Enamus kordadest ennast Montenegros registreerima politseijaoskonnas ei pea. Võtsime ühe eramajutusasutuse booking.com-ist ning nemad registreerisid meid ise. Suuremate hotellide puhul seda probleemi kindlalt ei ole, aga kui kasutada näiteks airBNB-d, siis tasuks politsenikel külas küll käia.

  6. Kõrguskartusega sinna ronida ei tasu.

  7. Vene keelega on asi kahe otsaga - paljud turismindusega tegelevad inimesed ei ole kohalikud ning võib leida ka vene keelt kõnelevaid inimesi. Kuigi enamus kohalikke vaatavad sind poolviltuse pilguga.

Kui on veel küsimusi, siis võib vabalt kommenteerida.

1
2

Mis selle reisi eelarve tuli: kütusekulud, teemaksud, ööbimised ja söömised. Kas üldine hinnatase on Eestiga võrdne (just söömise osas) või tuleb siiski odavam. Kui lihtne on kohapeal ööbimist võtta otse omanikult ilma Bookingit kasutamata. Kas Vignette saab vältida ka mitte kasutades kiirteesid või oleks see mõtetu.

1
0

Tere Kui pikalt/kaua Montenegros olite ja kus/mida vaatamas käisite? Palju km Teil see ring tuli?

1
0

Ületasin just piiri ID-kaartidega, kõik toimis. Netiühenduse hind tuhande-kordistus. 2,55€ MB.

Ostsin prepaid sim-i. Ostmiseks on vaja dokumenti, saab suvalisest ajaleheputkast. Anti m:tel, millel pidi olema kõige kehvem leviala. 5 eurot, 10 GB, aktiveerimiseks tuleb helistada suvalisele kohalikule numbrile.

1
0

Ka Albaania piir avanes id-kaardiga

1
0

Tulin täna hommikul reisilt tagasi, ööbisin kõigis Balkani riikides peale Kosovo ja kasutasin ainult id-kaarti, kuigi passid olid kaasas. Läksin Baltikumist Rumeeniasse ja seejärel ring peale. Tagasi laevaga Stockholmist, kogu reis 7985 km.

1
0

Kas Kosovosse said ka ID-kaardiga sisse? Seal meie ID-kaart ametlikult ei kehti, sest pole biomeetriline erinevalt passist. Ise andsin Albaaniast minnes piiril ID-kaardid, aga peale väikest uurimist sooviti ikkagi passe näha ja põhjendati ilusti ära, et kehtivad ainult biomeetrilised ID-kaardid.

0
0

Ma ei käinud Kosovos! See oli ainuke Balkani riik, mida ei olnud kavasse võtnud ja ega ta teekonna planeerimise mõttes hästi ei sobinud ka. Rumeeniast läksin Serbiasse, sealt Bulgaaria, Kreeka, Makedoonia, Albaania, Montenegro, Horvaatia, B ja H-s olin Neumis ööd ja jällegi Horvaatia kaudu põhja tagasi.

0
0

Majasa, kütusekulu jäi umbes 400 euri juurde (ei mäleta täpselt), teemaksud u 50 euri, teekonnal ööbisime autos ning kohal külalistemajas (Booking.com, Villa Budvanka), ning Balkani poolsaarele jõudes on toit soodne. (Suur pitsa Bosnias 5 euri). Hinnatase on kindlalt soodsam kui Eestis. Suvekuudel kohapeal ööbimist leida on peaaegu võimatu. Kindlasti mitu kuud ette bronnida. Me broneerisime mais ning oli väga väike valik alles. Kiirteede vältimine on mõttetu ning mõndadest kohtades peaaegu võimatu.

hyppaja, terve reis oli 13 päev, kohal Montenegros 7 päeva. Käisime Jaz rannas, kohalikul promenaadil ehk Slovenska beachil. Kindlasti tasuks ka paadireisile minna, Sveti Stefanil saab sellisesse n.ö laguuni ujuma ka minna, nii et kindlasti ujumisriided paadisõidule kaasa, kasvõi riiete alla. Cetiljne mungaklooster samuti huvitav (pikad püksid jalga või seotakse seelik selga), Podgorica linnas ringi tuuritamine ning Tivati viinamarjakasvanduste külastamine. Kokku ring tuli umbes 6000 km.

jaanusm, meil Bosniasse ID-kaardiga ei lastud. Mitte Euroopa riikide roaming tasu on jah 185% EU riikide omaga võrreldes.

2
0

Hinnatase on kohati soodsam. Podgorica on kindlasti väga soodne, samuti ka muud mitte rannikulinnad. Budva on samas täiesti Horvaatia klassis, ehk meie elu-olust kulukam. Õlu rannas maksab 0,33 3.50 €, 0,5 4.50 €. Praad promenaadil või ranna-lounges alates 7-8 €. Kiirtoitu leiab odavamalt, hamburgerid jms saialaadsed kebabid algavad 2 eurost. Korralik kalapraad ikkagi juba 10-15 €, ka siis kui mõnes väiksemas kohas eksootikat otsid.

Öömaja seevastu võtaks mina koha pealt, aga ettevalmistus peab hea olema. Kui esimestel päevadel olime kogenematud, pidime 3-toalise keskmise korteri eest välja käima 70 €, siis viimasel ööl Budvas, kohe Slovenska beachi läheduses, maksime 26 € 4 toalise väga maitsekalt sisustatud stuudiokorteri eest (104 m2), millel oli vaade mäenõlvalt lahele. Kauplema tasub hakata võimalikult vara, pimeduse saabudes valik väheneb. Ka airbnb ja bookingu sama päeva pakkumistel tasuks juba hommikul silm peal hoida. Oma parimad pakkumised saime eelmises peatuspaigas hommikuti portaale läbi kammides. Aga ka kohapeal ustele kraapides.

PS - passi puudumine ei ole kindlasti takistuseks või reisi ära jätmise põhjuseks. Kui ID kaart ei sobi, paluge viisakalt andmeid kontrollida, helistage vajadusel meie aukonsulile ja suhelge VM-i abiliiniga. Küll piirid avanevad. Lenda - kuidas see ID keeldumine välja nägi? Ulatasite esmalt ID-kaardid ja keeldumisel passid?

0
0

Serbias väljuv kõne 2.917 EUR/min, vastuvõetav kõne 0.568 EUR/min. Andmeside hind 10.609 EUR/MB. Seda õhtul lugedes kohkusin muidugi ära! Olin kindel, et mu rahaline limiit on seega täis, sest mingis linnas oli ilmateade fikseeritud ja "andmeside" kogu päev aktiivne. Järgmine oli Bulgaaria ja seal sain "normaalse" teavituse ning kõik töötas. Edaspidi olin tähelepanelikum riiki sisenemisel ja vaatasin SMS-is sisalduvat hinda. Veel mõned hinnad: Makedoonia väljuv kõne 2.348 EUR/min, andmeside 3.000 EUR/MB, Albaania väljuv 1.590 EUR/min, andmeside 2.400 EUR/MB, Montenegro väljuv 1.596 EUR/min, andmeside 2.400 EUR/MB. Nüüd peab ära ootama selle kuu telefoni arve!

0
0

Sai ka ring Euroopas tehtud: Eesti-Läti-Leedu-Poola-Tsehhi-Austria-Itaalia-Sloveenia-Horvaatia-Bosnia-Montenegro-Albaania-Makedoonia-Bulgaaria-Rumeenia-Ungari-Slovakkia-Poola-Leedu-Läti-Eesti, 8800km, hotellid broneerisime ette, sõime normaalselt, mõned joogid ka, kulu ca 850€ inimene. Vinjett oli kalleim Slovakkias, kuni 7 kohta 10€, 8 ja rohkem 27€. Suht tormamiseks läks, väga palju balkanil ringi tuulata ei jäänud aega, järgmine kord peatume peale Varssavit alles Horvaatias, jääb ilusamates paikades rohkem aega ringi vaadata.

0
0

Mis masinaga käisite?

0
0

karvanejakole Kaua aega kulus? Ma tegin juulis ringi, tulles tagasi üle Rootsi laevaga ning Itaalias ei käinud. Rootsis jõudsin oma graafikust ette ja tiirutasin ühel õhtul paarsaada kilomeetrit väikestes linnades - külades ringi. Kogureis 7985 km.

0
0

Käisime MB Vitoga 8-kohaline ja 17päeva, sõitmine ei tapnud, kuid järmiseks korraks planeerin max 300-400km päevas ja pikemaid peatusi.

0
0

jaanusm, jah, piiril ulatasime oma ID-kaardid koos auto dokumentidega, piirivalvur silmitses veidi neid kaarte, ning siis ütles, et nendega sisse ei saa. Me ütlesime, et need on ID-kaardid ning nendest peaks olema piisav, et üle piiri saada. Tema aga raputas pead ning nõudis passe.

Meie reisisime 2008 Ford Galaxyga.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased