Plaan nädalavahetuste kaupa Eestile ring peale teha rattaga ja võimalikult mööda rannikut sõita. Algus Tallinnast Haapsalu/Pärnu suunas mai lõpus. Googeldasin, aga ei leidnud head online kaarti sellise raja jaoks (ideaalis ka vaatamisväärsused peal). On küll ranniku matkarada ja eurovelo, aga oleks midagi vaja, mida hea lihtne kasutada sõidu ajal telefonis. Enne kui käsitsi google mapsis omale kaardi teen uurin, et kas jäi midagi kahe silma vahele? Ja kui keegi seda rannikuäärt sõitnud hiljuti siis muud tähelepanekud ka teretulnud.
Valmis kaarti sa vaevalt leiad. Lisaks google kaardile võid vaadata ka komoot.com -- seal on veidi rohkem väikeseid radu peal kui google kaardil kuna põhineb OpenStreetMap kaardil. Komooti abil telefoniga navigeerimiseks pead küll miski raha välja käima kuid arvutis planeerimiseks pole seda vaja. Ja äpis sama träki vaatamiseks pole ka raha vaja.
Ja üks hea kaart taustaandmete saamiseks on veel -- okaart.osport.ee -- Maa-ameti avatud ruumiandmete ja OpenStreetMap alusel automaatselt genereeritud orienteerumiskaart. Annab päris hea ülevaate loodusest ja maastikust.
Väga head alla laaditavad kaardid, mida telefonis kasutada, on maps.me. Seal on ka pisemad rajad selgemalt näidatud kui google mapsis. Tõsi küll, piiritagustes riigites on radu rohkem peal, Eestis mitte 100%. Seda kas rada on rattaga läbitav, vahet ei tee.
Ma kasutasin rattamatkadel kunagi Garmini GPS-i ühes Regio Eesti topokaardiga (ostetav), aga viimasel ajal olen üle läinud täielikult Google Mapsile. Saab kodus arvutis oma huvipunktid ja teekonna paika panna, hiljem võimalus suvalises nutiseadmes avada, vajadusel ka vastavalt olukorrale korrigeerida. Valida ei saa küll liikumisvahendiks jalgratast, enamasti see kummitab, aga kui on soov autoteid pidi uhada, sobib auto, kui huvi metsaradadel seigelda, sobib jalakäija variant. Muidugi siis vastavad korrektuurid ajaarvestusse sisse viies. See teerada, mis on Google Mapis jalgsi läbitavaks tunnistatud, on ka jalgrattaga sõidetav, väga harva satub sohu, kus ratast käekõrval lükata või suisa seljas tassida tuleb. Niikuinii need topokaardi "kitserajad" jalgrattaga eriti sõidetavaks pole osutunud, varasemalt kasutatud GPS "täpsema kaardiga" suunas sootuks sagedamini olematutele radadele, kust isegi jalgsi läbi ei pressinud. Seega täpsema kaardi järgi ma puudust ei tunne, viib kohale küll, mis ongi peamine eesmärk. Kui planeerimise järgus tekib kahtlusi mõne tee või objekti asukoha suhtes, aitab sageli selgust tuua Google satelliidipilt, aga välistatud pole ka Maa-ameti kaardiga kõrvutamine.
Mina kasutan Komooti kaarti, millest reeglina piisab. Väiksemate teede puhul on siiski parem lahendus tasuta äpp Locus Map, millele olen 7.50€ eest ostnud reklaamivaba Pro versiooni. See rakendus võimaldab kasutada erinevaid aluskaarte, sh tasuta Openstreetmapi oma, mille plussiks on kohati suurem detailsusaste kui Komooti omal.
Vaatamisväärsuste jaoks kasutasin vanasti Regio äppi Road Atlas, kuna seal olid kõik vaatamisväärsused kenasti koos lühikirjeldusega peal. Mingi updatega kadusid need aga ära, ilmuvad vaid otsingus, mitte kaardi üldvaates :-( võib-olla minu viga et ei oska seda taastada. Igal juhul on Regio vaatamisväärsuste andmebaas parim, mis Eesti kohta koostatud.
Kaardid + rattasõit + vaatamisväärsused on mu lemmikteema :)
Raja planeerimiseks on kõige parem Regio Delfi kaart + vaatamisväärsusused. Just veebikaart!! Ja vaatamisväärsuste kiht tuleb eraldi sisse lülida. Moblaäpis on Regiol teine andmekiht ja vähem asju ja sellest pole planeerimisel abi. Ja nagu Buldooza märkis, tegi mingi update neil asjad moblas katki.
https://kaart.delfi.ee/
Reaalselt sõitmiseks on Maa-ameti kaart ja RMK "loodusegakoos" rakendus. Bugine... aga ikkagi parim.
https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.rmk.app
Google kaart on abiks vaid siis, kui sõidad 100% asfaldil. Väikesed teed on kõik puudu ja vaatamisväärsused ka. Looduses täiesti kasutu, huvitavaid teid ega kohti sellega ei leia. Kuid söögikohtade ja külapoodide mõttes ainus info-allikas.
Kui sul on mõni sügavam huvi (loodus, kultuur, ajalugu, religioon...), siis tuleb spets-kaarte konsulteerida. Seda infot ei ole mitte üheski kohas korraga koos.
Vaadake ka siia:
https://sites.google.com/site/kurinurm2/matka-asjad/eesti-kaardid
Olen sellele lehele kogunud kokku matkamiseks kasulikud avalikud teemakaardid. Mõned näited teemadest:
- sõja-ajalugu - nõukogude raketibaasid, tsaar-Vene Peeter Suure merekindluse objektid, ...
- hiied ja muud looduslikud pühapaigad
- tuletornid, veetornid, veskid ja vesiveskid
- matkarajad
Huvitavaid objekte on kõikjal. Mõisu ja kirikuid teavad kõik, kuid ka ohvriallikaid ja vägevaid hiiepuid on meil palju. Ja militaar-ajaloo objekte on kogu Eesti tihedalt täis, ikkagi piiririik. Rändrahnud, kanjonid ja paljandid, karstialad... Head avastamist :)