trip-krainetrip-ukraine-dark
Eilati lennujaam

Aastavahetuseks ostetud piletid Riiast Eilati. Lugedes Tripikate kommentaare siis ehmatas ära jutt sellest kuidas lennujaamas küsitletakse inimesi. Kas selline kontroll võib lõppeda sellega, et jääd lennust maha kui neile midagi ikka kahtlasena tundub. Meie seltskonnast ei oska kaks inimest inglise keeltki, kuidas siis küsitlemine toimub? Küsimus veel selline, et kuna on aastavahetus siis oleksime Riia lennujaamast ka mõned pudelid kangemat alkoholi ostnud aga kas see ka lubatud on? Vb. on võimalik ka kohapealt siis osta. Ei ole enne sellistes riikides iseseisvalt käinud. Küsimus veel selline, et kuna jõuame kohale alles 23.30 siis kuidas sealt lennujaamast Eilati saab? Bussiliiklusele vist loota ei saa.

Vaevalt et te Eilati lendate, kui wizz, siis lendate ju hoopis Ovdasse. Seal pinnitakse küll tagasiteel. aga ei midagi hullu, mingi 5a tagasi passi rikkusid küll ära templiga. Pane googli ovda to eilat ja peaks vastuse saama. tegin selle töö sinu eest ära: https://www.touristisrael.com/how-to-get-from-ovda-airport-to-eilat/16038/ free import for persons over 18 years of age only:

  • 200 cigarettes or 250 grams of other tobacco products;
  • 2 liters of wine and 1 liter of liquors. for all passengers: 1/4 liter of eau de cologne or perfume. gifts up to the amount of USD 200.- per person of 2 years of age or older.

Pinnimine jah pigem tagasiteel, seepärast tasuks naastes min 3 tundi varem lennujaamas olla. Kui inglise keelega kitsas käes, siis võib ka vene keelega üritada, tänu aliyah'le on viiendik Iisraeli elanikest Venemaal sündinud ja küll mõni keeleoskaja ka leitakse.

"Aastavahetuseks ostetud piletid Riiast Eilati". Kuhu lennujaama need piletid täpselt on ostetud? Siitpoolt tulijatel on enamasti Eilati asemel lennujaamaks sisemaal asuv poolsõjaväeline Ovda lennujaam, kuid kui lend läheb otse Eilatisse, siis Eilatis on lennuväli (ETH) keset linnakest hotellide läheduses, võib kasvõi jala oma hotellini kõmpida, kuid otselennud on Eilatil vist vaid Tel Aviviga. Ovda lennujaamas ja ka Eilatis räägitakse vabalt nii vene kui inglise keeles. Tagasi lennates tehakse põhjalik kohvrikontroll (kohver lahti) ja küsitletakse kas kohalikega rääkisid ja millest, kus käisid, mida pildistasid, võidakse su pildimaterjal üle vaadata jne. Veel niipalju, et Eilatis on kaubad käibemaksuta, odavamad kui mujal riigis, seetõttu on ka impordi jaoks suht väikesed limiidid. Kõik ostukviitungid kästi meil igaks juhuks alles hoida, võidakse enne äralendu ka neid küsida.

Küsiks veel kivirik. Kas see küsitlemine viiakse iga turistiga läbi? See tundub üsna hirmutav. Kui vanemad jäävad keelega hätta kas siis oskaja kaaslane võib tõlkida? Kus neid lemiite uurida saab? Kas see käib iga kauba kohta mida ostad ja ainult kaasa viid? Siin foorumis just nagu räägitakse, et kaubad on suht kallid, võrreldes meie hindadega. Kuna reis aastavahetusel siis oskad sa ka öelda kas poes kõike piisavalt, et üks kena pidu ka ära pidada?

Iisraelis on teistsugused lennuturvalisuse nõuded kui Euroopas. Näiteks lubatud vedeliku konteineri maht käsipagasis on 50 ml ( Euroopas 100 ml), käärid ja noad olenemata tera pikkusest konfiskeeritakse. Neid reegleid tuleb siis arvestada tagasi lendamisel. Minul ei lubatud telefoni salongi võtta, ehk sellepärast, et olin eelnevalt Egiptuses viibinud. Alkohol on mõistlik Riia lennujaamast kaasa osta, kohapeal on kõike saada, aga hinnad on kõrged, pooleliitrist õlut ma alla 10 (umbes 2,5 eurot) seekli poes ei näinud.

Meil oli Tel Avivi lennates küll Viru valge kaasas.Keegi ei kontrollinud.Tagasi koju sõites läksime lennujaama 3 tundi varem.Küsitlus algas kohe ja inglise keeles.Kui kohvrid olid turvakontrollist läbi sõitnud,kutsuti mind kõrvale.Pidin avama kohvri.Huvi pakkusid Tel Avivi vanalinnast ostetud kausikesed.Taas küsitlus,kust ostsid jne.Kindlasti tasub minna 3 tundi varem ja ei ole te esimesed ega viimased seal lennujaamas,kes keelt ei oska.

No mina isiklikult varuks tagasilennuks (Tel avivis) enam kui 3h. Küsitlused algavad sisuliselt kohe kui sisened terminali. Sulle antakse saatja, kes viib ja juhatab sind etappide kaupa. Kui miski esimeses kohvrikontrollis neile ei meeldi, siis suunatakse edasi põhjalikumasse. Mind ja kaaslast puistati hullu moodi, aga samas oli see ka huvitav jälgida - tehnika, mis seal kasutatakse, on nagu ulmekirjandusest. Hiljem sain aru, mis minu juures ei meeldinud - ostsin omale laualinaks paar rätikut, mis olid nn Arafati mustriga (elik beduiinide pearätid). Ostetud muide täiesti iisraelist suveniiripoest. Seega minu 3h kulusid nii ära, et sööma me ei jõudnudki ja vaevu ning joostes jõudsime väravasse. Aga arvestades seda põhjalikkust - no võib olla ikka 100% kindel - see lennuk, mis sealt väljub - juba alla ei kuku. Alkohol ja tubakas on ikka kallid. Seega - seda võite tax-free'st kaasa osta. Kõike muud, millega aastavahetust tähistada - saab kohalikest poodidest. Kui leiad vene poe (s.t.ei ole koššer) - võid saada isegi kilu ja musta leiba.

Zira, millal see oli? 2014 ei olnud vähimatki probleemi. Sisenemine ca tunnike. Kuna lend läks öösel, soovisime õhtul sisse saada, aga ei lastud. Ca 3h enne alles lubati turvakontroll läbida ja nn küsitlus võttis kokku umbes 5-10 min.