Frankfurdis kinni...

Tere, lähedane sõbranna otsustas kolida Horvaatiast Eestisse elama. Piletid ostetud, siia tulles kaks testi ja isolatsioon planeeritud ära. Hetkel ta on Frankfurdis kinni, ei lastud lennukile edasi, mis lendas Eesti pole. Põhjus on see, et kuna ta tuleb Horvaatiast, kus on nakatumismäär kõrge, reisida võib ainult tööasjus või väga mõjuvatel põhjustel (lähedase surm või tõsine haigus) ja eeldusel, et peab olema tagasilennupilet.  EL piires sellised on reeglid praegu?? Nüüd otsitakse talle tagasilennu pilet Horvaatiasse. Väga kahju, et varem ei uurinud asja, aga pähe ei tulnuks, et transiit tsooni ei lastagi Saksamaal. 

Tundub, nagu muinasjutt. Aga see on uus reaalsus? Või mis reeglid sellised on? Tundub, et kuskil midagi jäi rääkimata....

Kõigil ELi kodanikel on võimalik Eestisse tulla: https://reopen.europa.eu/et/map/EST/7001. Asjaolu et probleem tekkis Frankfurdis näitab, et tegemist on pigem lennufirma või Saksa piirivalve liigagarusega. Mina soovitanuks Eesti saatkonda Saksamaal helistada.

Jah, aga kas saame eeldada, et iga Horvaatiast tulev inimene on EU kodanik?

Jah, kirjutatust nähtub et teda ei lastud isegi mitte transiittsooni, mis tähendab et rajalt võttis ta maha Saksa piirivalve (Horvaatia ei ole Schengenis ja seetõttu tuleb Saksamaale jõudes läbida piirikontroll). Igal juhul väheusutav et selles loos Eesti reeglitega mingit pistmist oleks olnud

Jah, Eesti reeglitega on kõik ok, siin asi teised asjas...

Ammu pole reisinud, ei tea, mis mujal maailmas toimub, pigem #istunkodus ja ootan rahulikku segs, aga öösel tunnetasin enda naha peal, kuivõrd koroona keeras kõik siin maailmas ümber...

Buldooza, Teil on õigus. Schengenis on asi... Aga nüüd sõbranna tagasi Horvaatias ja püüab asja korda saata. 

Ma vist kiirustasin postitusega, aga öösel oli nii abitu tunne... Aga jah, praegu, kui soov minna reisile, peab ennast pumpama kõiki seadustega ja muude teadmistega täis :)

Hoidke ennast ja oma lähedasi....❤️

Ega ei tea, kust ja milliseid andmeid Saksa piirivalvurid kasutavad. Eesti ametliku info järgi pole mingit probleemi. Samas kui ma loen seda reopeni lehelt, siis ma näen probleemi.

Entry restrictions

Citizens and residents of EU Member States + Schengen Associated countries and their family members are allowed to enter Estonia without restrictions, provided that they show no COVID-19 symptoms and that the incidence rate of COVID-19 in their country of origin has not exceeded 25 cases per 100,000 inhabitants in the last 14 days. If the infection rate is between 25 and 50, but and in any case not higher than that of Estonia, the person is not required to self-isolate. If the infection rate is between 25 and 50 and also higher than that of Estonia, a mandatory 10-days isolation applies or altenatively a double testing procedure is applied. 

See info käib ainult nende riikide kodanike kohta, kus koroonanumber on alla 50. Samas pole lisatud laiendust, et tegelikult kehtib võimalus eneseisolatsiooniks ka kõigi teiste ELi, Schengeni jne kodanikele hoolimata koroonanumbrist.

Ma ei viitsi neid korraldusi jälle lugema hakata, aga arvestades senist reisipiirangutega seotud asjaajamist, siis võib täiesti nii olla, et vastavad asjamehed on jätnud tähelepanuta, et sügise jooksul on koroonanumber nii Eestis kui ka mujal kõvasti tõusnud ja korralduste sõnastuses on jäänud see märkimata. Eesti piirivalve võtab asja oma loogikaga ja lubab kõik eneseisolatsioonipiiranguga riiki, aga Saksa piirvalve loeb ametlikus süsteemis olevat infot ja leiab, et välismaalasel pole õigust Eestisse siseneda ja seega ei saa ta Frankfurdis ka Schengenisse siseneda, sest ka Saksamaal kehtivad talle piirnagud.

Vahet pole, kas sõbranna on veel Frankfurdis või mitte, aga soovitaks ühendust võtta Välisministeeriumi Konsulaarosakonnaga - äkki 6377440 või 6377000. Asi kõigi täpsete andmetega ära rääkida ja vaadata, mis öeldakse. Kui reisijal on tegelikult seaduslik õigus Eestisse sisenemiseks, siis saavad nad vajadusel seda kinnitada ka Saksa piirivalvuritele.

Kui see on tõesti järjekordne Eesti ametnike tööõnnetus, siis on hea, kui vastavad korraldused ja määrused ka ametlikult reaalsusele vastavaks saavad. Ise ei viitsi hetkel sellega tegelema hakata, sest ühtegi mitte-Schengeni inimest mul siia tulemas ei ole :)

Kui sisenemise keeld ei ole seotud Eestisse edasi liikumisega vaid Saksamaa transiidiga, siis ei oska midagi arvata. Kiire ülevaade Saksamaa transiidiks probleeme ei näe.

happyday, hea vähemalt et sõbranna tagasi sai, kõige hullem on kusagile lõksu jääda, kust ei edasi ega tagasi ei pääse. 

Minu soovitused analoogses olukorras on järgmised:

+ Eesti kehtivad nõuded on leitavad Välisministeeriumi kodulehelt: https://vm.ee/en/information-countries-and-self-isolation-requirements-passengers, soovitav on see kasvõi enne reisi välja trükkida ja kaasa võtta;

+ olemasolev info on tõesti segasevõitu. Reeglid ütlevad et ELi kodanikud võivad Eestisse reisida, kui ei ole haigustunnuseid. Samas viidatakse aga riikide tabelile ja seal on Horvaatia sügavas punases. Mida see viide tähendab, täpselt ei saa aru;

+ piirivalve tarkusele ei maksa eriti loota. Ise vaidlesin kunagi tükk aega Belgia piirivalvuriga, kes väitis et mul peab elamisluba olema, olgugi et näitasin oma passi ja sissekirjutust ning ütlesin et ELi kodanikel pole elamisluba vaja. Aga jõuad sa siis põikpäise lolliga vaielda... 

+ mõnevõrra lihtsam on Eestisse pääs siis, kui tulla keeleõppe või töö eesmärgil. Mina sellises olukorras saadaks oma sõbrale igaks juhuks kutse tulla mulle horvaatia keelt õpetama :) 

Olge terved ja hoitud!

Eesti ametlik reisiinfo pole just alati tasemel-ajakohastatud. 

Augustis tegin mittevajaliku 6 päevase Pitchupi broneeringu Taanis, kuigi Taani oli nädal aega varem loobunud oma esialgsetest taasavanemise reeglitest.  

Reisi Targalt soovitab, et kui Hiina Vabariigis (Taiwanil) vaja kiiret konsulaarabi, siis tuleb Pekingi poole pöörduda. (Poliitiline soov meeldida on üks asi, aga see on juba absurd)

@Buldooza

Kas Eestis on mõni kool või õppeasutus kuhu mitte Schengeni kodanik saaks hetkel tulla keeleõppe eesmärgil, 1 aastane kursus oleks ideaalne.

Liitun Hannesto küsimusega,

Buldooza, kas tead ehk mõndagi õppeasutust?

Schengen pole õppima tuleku osas oluline, määrav on see, kas tulija on mõnest teisest ELi riigist või ELi välisest riigist. Kui jutt Horvaatiast, siis saab vabalt tulla ja olla - piisab kui leida omale Eestis elukoht, end sinna sisse kirjutada ning ELi kodaniku seaduse § 13 lg 1 alusel saabki kohe viieaastase elamisõiguse: https://www.riigiteataja.ee/akt/ELKS

Mis õppima tulekusse puutub, siis eeldan et soov on tulla õppima Eestisse eesti keelt (mõned tulevad siia ka nt vene keelt õppima) ning alustada algtasemel. Kõige lihtsam on uurida nende võimaluste kohta Tallinnas ja Narvas asuvatest Eesti Keele Majadest: https://www.meis.ee/eesti-keele-majad. Neis kohtades viiakse läbi keelekursuseid ning jagatakse keeleõppe alast infot, vastavalt infot leiab ka nende kodulehelt: https://www.meis.ee/eesti-keele-ope. Keeleameti koduleheküljelt leiab ka nimekirja eesti keele õpet pakkuvatest koolitajatest, neid on lausa 112, seega valikut jagub: https://www.keeleamet.ee/et/eesmargid-tegevused/keeleinspektsiooni-heakskiidu-saanud-firmad.

Kui ühest aastast rääkida, siis selle ajaga peaks olema võimalik B1 tase saavutada, näiteks Tartu Ülikool pakub sellist kursust: https://www.maailmakeeled.ut.ee/et/keelekursused/eesti-keel/intensiivkursused. Tallinnas, Tartus ja Narvas on tasuta kursused Eestisse elama asunud välismaalastele: https://www.settleinestonia.ee/wp-content/uploads/settle_in_estonia_flyer_EST_keel.pdf jne.    

Enamus kursuseid on tasulised, aga eksami positiivse sooritamise järel saab taotleda keeleõppe kulude osalist hüvitamist: https://www.innove.ee/eksamid-ja-testid/eesti-keele-tasemeeksamid/eesti-keele-oppe-kulude-huvitamine/eesti-keele-oppe-kulude-huvitamine-teistele/

Kui Eestisse õppima tulija on mõne mitte-ELi riigi kodakondne, siis protsess muidugi keerulisem, aga mitte võimatu. Põhjaliku ülevaate leiab PPA kodulehelt: https://www.politsei.ee/et/juhend/elamisluba-oppimiseks-vaelismaalasele.
Ise tean oma haridusasutuses töötava abikaasa kaudu et näiteks kutseõppesse on Gruusiast ja Ukrainast päris suur tung - õppimine on enamasti kõigile tasuta, vanusepiiri ei ole, suurt konkurssi ei ole, olemas on venekeelsed grupid, kuni viieaastase elamisloa saab lihtsamini kui üksnes töötama tulles ja lisaks haridusele saab ka ametioskuse koos ELis kehtiva kvalifikatsiooni tõendava dokumendiga. Eks see koolidele tähendab muidugi täiendavat koormust, teisalt jälle on sealt tulijate õpimotivatsioon päris kõrge.

Aitäh põhjaliku vastuse eest Buldooza.

Tartu ülikooli poolt pakutav aastane kursus sobib meile ideaalselt, kahju ainult et 0-A2 tase saab alustada ainult sügis semestril.

Äkki keegi siit teab veel mingit kooli/ülikooli Eestis kus pakutakse Inglise keele baasil mingit aastast kursust?

Lendasin nädalavahetusel marsruudil Brüssel - Frankfurt - Tallinn. Kõik sihtkohad EU ja Schengen. Frankfurdis isegi maandusime täpselt samas terminalis kust jätkulend edasi läks, st liikusime ainult transiittsoonis. Aga Frankfurdi väravas Brüsseli lennult maha tulles oli vastas politsei, kes kontrollis kõikide dokumente. Jäi mulje, et ainuke asi mida passist vaadati oligi mis riigi kodanikuga tegu. Mina neid ei huvitanud, samas nad isegi ei küsinud kuhu edasi plaanin lennata. Aga osad inimesed (ilmselt siis mitte EU, UK ega Schengeni kodanikud)  nopiti aga välja.