Gruusia juuli 2016

Plaanis minna 6. juulil 2016 Gruusiasse (6 inimest). Lennupiletid Tallinn-Tbilisi-Tallinn (6-16.07.16) broneerisime AirBalticuga ja maksime 215€/in.

Gruusias tahaks näha võimalikult palju loodust, kuid samas tahaks ööbida Musta mere ääres :)

Sellega seoses on mul nii mõnigi küsimus asjatundjatele:

Kuidas on kõige mõistlikum minna Tbilisist Batumi (rong, buss, takso), kui jõuame Tbilisi kell 3:30 öösel?

Ööbimiskohtade valikus on meil Gonio, Kvariati ja Sarp (ehk siis Batumist lõunapoole). Või oskab keegi soovitada just Batumist põhjapoole minekut? Kas Batumist neisse kohtadesse lähevad mingid bussid või on mõistlikum taksoga minna?

Kuna kavatseme kõik ööd veeta ühes ja samas majutuses, siis Gruusia nägemiseks peaks tegema mida? Kas võtta kohapealt ekskursioon või saab ka ise jalgsi kuhugi minna?

Ja muidugi on teretulnud igasugune info Gruusia kohta, tahaks siiski reisda võimalikult soodsalt :)

Tänud ette!

Jõudes kell 3 öösel, tuleb võtta takso ja sellega linna suunduda. Tõenäoline hind 20-25 GEL. Kohalikud soovitavad hinda pigem inglise keeles kaubelda, kuid kui vene keel hästi suus, ei ole ka see probleemiks.
Alternatiiviks on ka mõni tund lennujaamas muru peal pikutada ja bussiga linna sõita.
Esimene rong läheb 8:45. Rong on uus, puhas ja mugav. Olemas wifi, elektripesad, snäkiautomaat, korralikud tualetid.
Variandiks on ka taksoga Ortachala bussijaama sõita ja sealt mõne bussi peale saada. Seal valitseb paras dzungel, kindlasti tuleb jaamahoonesse sisse minna ja "ametlik" buss leida. Ise olen sõitnud Tbilisi-Istanbul ekspressiga. Pilet oli 35 GEL, kui õigesti mäletan. Buss kiire ja mugav, tee peal poole tunnine peatus, kus saab söömas käia, jalga sirutada ja suht viisakat tualetti (pedaalidega, aga puhas) kasutada.
Ortachalas on üheks võimaluseks leida nö etteviskaja, kes su just enda firma bussi peale sebib ja batumisse pileti saab. Jälgima peab, et see etteviskaja teid bussijaamast välja ei juhata.
Kolmas alternatiiv on Didube metroojaam, kust saab marsaka peale. Vast kõige kiirem, kuid mitte väga mugav. Marsa pakitakse täis ja sinna ikka mahub seda rahvast. Google aitab leida infot, kuidas seal käituma peab. Kirjeldused olid päris huvitavad, endal jäi proovimata.
Takso kohta info puudub. Eks tehke kohe lennujaamas proovi ja uurige, mis taksojuhid välja pakuvad.
Head reisi!

Suured tänud info eest!

Mõtlesin ka sellist varianti, et kui võtta Tbilisist autojuht, kes oleks valmis ka ekskursiooni tegema, siis ehk kaks ühes ekrkursioon+transport Batumisse oleks väga viis. Ei tea muidugi, kas selline asi oleks mõeldav ja palju see maksma võiks minna :)

Guugeldades sattus kohe üks selline leht ette:
http://www.info-tbilisi.com/usefulinfos/taxi/

Väidavad, et alates 200 GEL.

200 GEL-I on täitsa reaalne. Meie saime vist 190 GEL-i´ga kui õigesti mäletan ning me olime muidugi 3kesi ja suutsime Tallinnast ööseks endale takso vastu kutsuda. Aga olles ise just 2015a august Gruusias käinud ning samal ajal Tbilisis maandunud ja sooviga ka korra Batumis käia, siis võin öelda, et see takso on üks parim variante kuna saab kohe liikuma. Alternatiivina olid meil veel kaalumisel: siselend Tbilisi-Batumi see oli vist u 50-70 euri kanti ja läks 11 paiku, bussiga aga need hakkasid miski 8-9 ajal sõitma ning kaalumisel oli ka rong, mis läks u poole tee peale aga varem et nn liikuma saada :)

Tagantjärgi tarkus, aga kui sihtpunktiks Batumi, siis oleks võinud hoopis Vilniusest Kutaisisse lennata. Oleks odavamalt saanud ja lõppude lõpuks ka lihtsam. Ööbuss Tallinn-Vilnius ja Kutaisist juba kiviga Batumisse visata.
//Parandus. Väljalend Vilniusest kell 5 hommikul teeb selle variandi muidugi ebamugavaks.

Käisime Gruusias (8 hinge) 2015 suvel. Rong on kõige mugavam SW vagun 22 EUR. Rong ei vii Batumi linna, vaid linna serva. Takso on suht odav, kui seal on igasuguseid''hanõgisid'', ole ettevaatlik. Soovitan ära käia Türgis, Batumist ca.40km piirini ja sealt 10 km taksoga ( 1 EUR) Hopa linna, riided on kõik 3-5 EUR. Kui Tbilisist tahate autojuhti võin soovitada, MB Vito kliimaga, juht endine pensionil miilits, eriti soliidne ja erudeeritud mees. Oskab rääkida ajaloost, kultuurist, usust ...Pean kodust kontakti üles otsima.

Tere taas
Annan Tbilisi bussijuhi koordinaadid.
Temyr 592 77 86 71

Aitäh Sylly! Oskad ehk ka öelda mingi hinnaklassi, kui palju temaga sõit maksab? :)

Kuna meil ööbimiskohti veel ei ole, siis plaanid pidevalt muutuvad. Viimane mõte oli selline, et võtta kaks ööbimiskohta. Nt 3 ööd olla Discover Kinchkha võõrastemajas: http://bit.ly/1nwBDtC ning seal olles käia Samegrelo rahvuspargis: https://goo.gl/maps/BX91kygWB5n.

Ülejäänud päevad tahaks siis minna Musta mere äärde ja nüüd ei oska valida, kuhu kanti võiks minna. Ikka meeldib mulle Sarpi, aga nüüd tundub see maru kauge olevat.

Transpordiks arvatavasti valimegi takso, sest hetkel tundub, et kuue inimese peale on see kõige mõistlikum variant (ehk ka kõige soodsam?).

Kaasas on meil üks inimene, kes räägib puhtalt vene keelt ning ka inglise keelega saab hakkama :) Seega loodame, et nahka üle kõrvade ei tõmmata :D

saatsin sõnumi privasse vaata palun.

Meil õnnestus saada Tbilisist Batumisse taksoga 150 lariga, seda küll 2,5 aastat tagasi. Soovitan kaubelda ja hind enne sõitu kokku leppida :)

TO: kairilaak
Meie saime päeva bussiga 50 EUR kogu mansafta kohta. Ööbisime sellises linnas nagu Kobuletti. Randa ca.1 km. Rand oli kiviklibune, seal puhast liiva vist üpris vähe. Batumis on väga kirvehinnad hotellides. Kobuletis on mul tuttav ja paigutas meid kutsekooli ühiselamusse, hommikusöök ja kohalik tšatša oli hinna sees. Samuti vedas ta meid oma kooli bussiga ringi kuhu soovisime, ka Türgi piiri äärde, mägedesse 2700 m kõrgusele. Tema kaudu saime ka Tbilisi hotelli ja Tbilisi bussijuhi koordinaadid. Soovitan soojalt seda ööbimiskohta - palju odavam. Tbilisist viib rong Kobuletti.
Huvi korral anna teada.

Võiks kaaluda ka seda varianti, et kui juba Tbilisis maandute, siis algul käia Signaghis (armastuse linnas). Sõidate suurimas viinamarjakasvatuse piirkonnas, saab sõita üht teed pidi läbi Tsinandali sinna ja teist pidi tagasi. Signaghi linn on muidu väike ja väga kena, seal lähedal on kõrgel mäel Nino nunnaklooster ja imeilus vaade mägedele, veel on seal kloostri lähedal püha allik, vesi on suvel jääkülm aga pärast on mitu tundi väga mõnus tunne. Tasub sõita taksoga kloostri juurest ja tagasi.

Kas on ka soovitusi, kus ja kuidas Batumi lähistel liikuda. Öömaja plaan ja lennud sinna planeeritud. Saan aru kui seltskonnas on venekeele valdajad, ei peaks olema raske isiklik taksojuht leida?

Üldiselt vanemad inimesed oskavad hästi vene keelt, paremini kui meie siin ja probleeme ka ei ole olnud, kui kohe vene keeles hakkad rääkima. Üldiselt kui teada saadakse, et eestlased, siis peetakse vennaks. Tahaks ka Batumi ja Kutaisi kohta infot juurde, sügisel on minek.

Kui Sind Türgi poolel šoppamine huvitab, siis ma veidi räägiks juurde ka seda teemat (käisime eelmine aasta). Lähed Batumist Sarp/Sarpi piiripunkti (mis on omaette vaatamisväärsus) ja tuled välja Türgi poolel. Piiripunktis järtsus oodates võid vene keeles rahvaga teksti tõugata ja uusi sõpru leida, me sattusime ühele muheda mammiga jutustama, kes hõlma all odavat suitsu Türgi poolele viis, hakkas meile kohe giidiks ja kutsus õhtul Batumis veinile :) Piiripunktist välja tuled, on kohe mereäärses pooles Ford Transiti marsad platsis ja tüübid hõiavad kohti, kuhu nad sõidavad. Meie käisime mammi eestvedamisel esimeses kõige ligidamal asuvas kohas - Istanbulbazaar https://goo.gl/maps/cAteTt9oUJy

Marsasõit kestab mõned minutid ja ma nüüd täpselt ei mäleta hinda, aga maksis vähe, mingi 3 GEL/in äkki? Maksad juhile väljudes. Istanbulbazaar ise on aga suht tavaline ostukeskus, hinnad nagu väga jalust ei rabanud ja tulime tulema. Küll aga kui lähed edasi mööda mereäärset teed, siis hakkab kohe selline Kadaka Turu laadne kaubandus pihta ja ulatub nii kaugele kui silm seletab, enamasti müügis riided, tekstiil, jalanõud (vuffel muidugi, aga see-eest kvaliteetne ja odav :)). Igal pool maksab Gruusia raha nii et Türgi oma vaja ei lähe. Ostad mitu asja, saad üldiselt tsut tingida ka. Suhtlus käib vene keeles. Pärast sama tee äärest istud marsa peale, millel kiri Sarp ja oled piiripunktis tagasi.

Krt tahaks tagasi :)