Ilm Tenerifel

Tere!

Sõidame homme Tenerifele. See tähendab, et kohver on juba pakitud, aga täis valdavalt päikesekleite. Vaadates praegust ilmateadet tundub, et pean olukorra täielikult ümber hindama. Nimelt lubab peaaegu terveks nädalaks vihmast ilma 15 kraadi ümbruses.

Kuna see on meie esimene "soojamaa"-reis, palun teadjamate abi. Mis tähendab 15' Kanaaridel? Loodan, et midagi muud kui Eestis, kus sellise temperatuuri puhul peab kindlasti tuulejope alla pistma ka soojema kampsuni.

Kuhu Tenerifel lähete? Seal on väga erineva ilmaga piirkondi. Ise olin jaanuaris ja ilm oli olenevalt asukohast +2 (Teidel), kuni 20 +.

Elukoht on pool ajast Puerto de la Cruzis ja teine pool Fasnias.

Puerto de la Cruzis võib jahedam olla küll. Tegin ühel päeval tiiru Silencisot (+23), el Teidele (kõige jahdeam oli +2), siis alla Puerto de la Cruzi (+15) ja tagasi Sileciosse, kus oli +22. Ainukese vihma sain ka teel mägedest Puerto de la Cruzi. Sealkandis on loodus kohe hoopis teine, rohelisem aga ilm ka sellevõrra jahedam. Kui Teil on auto võetud siis Los Gigantes (minu külastuse jooksul oli see kõige soojem ja vähetuulisem koht) ja teised lõunapoolsed kohad pole kaugel.

Aa, selline küsimus siis juba ka, et kui Teide puhul jäime tipu vallutamise loaga hiljaks, kas peaks ikkagi minema selle raja peale? Või on Masca sellisel juhul mõttekam pingutus?

Jah, ei ole põhjust muretseda, pigem tuleks karta juhuslikku kuumalainet. Peab ütlema, et netis on ilmateated pahatihti täielik jama. Tegelikult ei ole 15 kraadist päevatemperatuuri Tenerife edelarannikul ka südatalvel mitte. Väga harva kui seal päevasooja alla 20 jääb. Ehk oli see põhja lennujaama ilmateade, see asub suht kõrgel. Ja isegi kui saare lõuna lennujaama ilmateadet vaadata, mis asub ju idarannikul, siis edelas on ilm vähemalt 2-3 kraadi soojem.

Ma ilmselt ei hooma seda, kui väike see saar on. Põen selle pärast, et üks elamine on põhjarannikul, teine suhteliselt kõrgel merepinnast (La Sombrera) idarannikul. Aga eks tuleb siis lihtsalt hommikuti päikese suunas sõita!

Saare suurusega on nii ja naa. Pindalalt on mõnevõrra väiksem kui Saaremaa, aga ühest punktist teise sõitmine võib vägagi kaua aega võtta. Ega siis kõikjale mööda kiirteed saa.Põhjarannik muidu väga kaunis, ilm mõnevõrra jahedam kui edelas, vihmasem ka. No küllap saab ka põhjarannikul rannapäevi teha, ega see asi nii hull nüüd ka ei ole. Mine Las Teresitase randa, seal kõrval San Andresis on üks mõnus kalarestoran, üsna külakese keskel, otsi üles! Kirjuta pärast kuidas puhkus sujus.

Olen käinud sellel saarel märtsis, aprillis ja mais. Igal juhul on nendel perioodidel märksõnaks olnud see, et kusagil saarel paistab alati päike ja on reaalselt soe. Ookean on märtsis karastavalt jahe, aga "meiesugustule hüljestele" siiski vist ujutav (mulle mitte, armastan pigem 25+C vett :) ). Puerto de la Cruz kipub kevadel jääma sageli pilviseks ja jahedaks, aga lõunarannikul on pigem soe ja päikeseline. Aga, tõesti, küsi infi tenerifeinfo.eu rahva käest. Nad on permanentselt saarel ja tevad, mis toimub :) Üks ägedamatest saartest maailmas, mida külastanud olen. Võtke rendiauto ja nautige loodust!

Oleme nüüd paar päeva tagasi olnud ja vaadates praegust ilmateadet tuleb ikka enesehaletsus peale: "Miks just minuga alati nii läheb!?" Külm oli. Põhjarannikul ja Fasnias ja mõnel päeval ka üle terve saare oli koguaeg vahelduv sadu. Ja kui ka paistis päike, ei tulnud isegi mõttesse riideid vähemaks võtta, sest igal pool oli kõva ja külm tuul. Käisime päikesejanus ära ka turistirandades Costa Adejes ja ka seal olid rannad kokku pakitud, sest oli nii meeletu tuul. Nina põles küll ära lauspilvisel päeval Playa de Las Americasest postkaarte otsides, aga rannailma ei olnud.

Üks meie majutusi asus 500m merepinnast La Sombrera külas ning seal oli ikka igal kellaajal väga karge. Kõik need ruraalsed majakesed on ikka ehitatud pigem kaitseks kuumalaine vastu (meil oli ka võimalus soovi korral maja all koopas uinak teha, kui ilm siesta ajal liiga palavaks läheb). Väga armas ja kauni vaatega maja oli kitsefarmi kõrval mäe künkal, aga koguaeg oli vastik külmatunne sees. Kõige nukram oli fakt, et meie kasutuses oli ka privaatne bassein, kuhu ühe korra isegi kargasime sisse, aga pidime siis ka kohe üles tuppa kuuma duši alla jooksma...

Esimeses majutuses, Puerto de la Cruzis, olime vanalinnas (ehk siis mitte kõrgel mägedes), aga hotell oli samuti jubekülm ja rõske. Akna pidid nagu lahti tegema, et niiskust vähemaks läheks, aga ega sooja õhku õuest juurde ei tulnud ja ka põrand oli raudkülm. Väljas liikudes oli aga mõnus - meie jaanipäeva ilm. Sellest hoolimata tahaksin ikkagi järgmine kord ka Puerto de la Cruzis paar päeva-ööd veeta. Külastatud suurematest linnadest meeldis see kõige rohkem - väga ilus ja näeb ka kohalikke inimesi, mitte ainult saksa vanapaare (asi, mida Las Americases ja seal kandis ei juhtunud...) Teine koht, kus võiks järgmine kord ööbimine olla on Los Gigantese kant. Mulle see lõunarannik ikka niiväga ei istunud - maastik oli selline, nagu peaks olema väljas silt "under construction".

Meie reis kujunes ihaldatud passiivsest puhkusest rannas hoopis väga aktiivseks. Sai 700 km maha sõidetud. Meeletult ilus oli sõit Santa Cruzist Tagananasse. Mina ei olnud varem nii kõrgetes mägedes sõitnud nii et kuigi olin kõrvalistmel, olin õhtuks alati rampväsinud, kuna hoidsin iga kurvi peal (ehk siis iga ~20m tagant) keha hirmust krambis. :)

Suurim elamus oli Teide. Kuna koguaeg oli pilves, nägimegi Teide lumist tippu alles 5. päeval ca 1000m kõrgusele sõites esimest korda. Ja kõige ägedam oli selles "sissekukkunud kraatris" täiesti tasase maa peal ringi sõita, mõlemal pool vulkaanilised künkad ja nende taga pilved (alla ju ei näe enam midagi) - täiesti nagu oleks teisel planeedil!!! See võibolla oli isegi võimsam tunne, kui Teide enda nägemine. Üles ei lastud (käis vist mingisugune hooldustöö) ja ega poleks julgenud ega tahtnud minna ka, sest juba jalamil oli õues nii külm, et üle 2 minuti ei suutnud mina oma kampsuni ja kilejopega autost väljas olla.

Kokkuvõtteks ütleks siis seda, et Tenerife on väga kaunis saar ja ei ole midagi nii, et alati on 20 kraadi ja ujutav ookean - võib sattuda ka sellise anomaalse nädala peale, nagu meil oli, aga sellegipoolest on seal seda silmailu nii palju, et see kompenseerib kõik muu.

Sattusid edelarannikut külastama just nendel paaril päeval, mil tuuline ja pilvitav oli. Ebaõnn küll! Olen ise peaaegu igapäev jälginud veebikaamera pilti Los Cristianosest ja ka Costa Adejest, ikka väga harva kui pole rannailma. Selles mõttes on alati mõistlik elamine võtta ikka edelarannikul ja muidugi minna pikemaks kui nädal. Juhtub 2-st nädalst mõni päev nigelama ilmaga olema pole hullu miskit, aga kui ühest nädalast..

Jama jah. Aga kaks nädalat pole kunagi aega ära olla. Või kui ka teha aega, siis ehk minna juba kuskile kaugemale. Edelarannik ju jubedalt rahvast täis. Või ei? Majutuse hinnad läksid ka järjest kallimaks, mida lõuna poole vaadata. Samuti ka hinnad supermarketites.

Miskipärast kipub sellel "alati hea kliimaga lõunaosaga" saarel kahtlaselt palju neid "ebaõnne" otsa komistajaid olema.

Olen ise Tenerifel Costa Adejes paar aastat tagasi sügisel korralikult haigeks külmetanud ja tunnen veel mitut inimest, kel seal eri aegadel tänu halvale ilmale rannapuhkus lörri on läinud.

Aga alati räägivad teatud kohalikud eestlased (ikka need kelle sissetulek sõltub sinnatulnud kaasmaalastest) suurest-suurest erandist, mis nüüd juhtus olema.

Suur erand ja ebaõnn minu eesel :) Sügisest suveni võib seal suht sama suure tõenäosusega halb ilm olla kui näiteks Vahemere ääres.

Ei, ma kahjuks ei ela Tenerifel, ehk kunagi. Või kui saaks terve talve seal veeta oleks ka mõnus. Vaikselt plaanisin sinna sõitu, sestap seda ilma värki terve talve jälginud olen. Lyssil tõesti ei vedanud! Väga ilus ja soe talv on olnud tegelikult. Aga Tenerifel puhanud, ka teistel saartel olen palju kordi, ehk 10 korda. 2008 sügis-talv oli tõesti keskmisest nigelama ilmaga. Endalgi rikkus pooled rannailmad ära. Ja üleeelmine aasta oli novembri lõpp Gran Canarial terve nädal sompus ilma, aga see eest detsember, vähemalt esimene pool oli jälle suurepärane rannailm! Ja majutuse olen alati lõunas vaadanud, mujal võib küll odavam olla, aga randa sõitmine jälle aegavõtvam ja kallim ka. Aga ilmaga on juba sedamoodi, et garantiid ei ole kuskil.OK Egiptuses on vihmavõimalus väike, aga talvel tuulist ja jahedat ilma võib küll esineda. Ekvatoriaalse kliimaga maades on küll alati soe, aga vihma ja tormi eest ei ole ka seal kaitstud. Nii et Kanaaridele sõites talvisel ajal soovitaks ikka 2 nädalat, kui vähegi võimalik. Igatahes mul ei ole küll olnud sealmaal puhkust, mil poleks korralikku jumet näkku saanud või ujumas käia, enamasti ikka ilusad ilmad. Ja kui pole rannailma siis vaadata on ju palju, juba autosõit mägedes on nauding. See ka veel, et mida kõrgemale merepinnast seda külmemaks läheb ja kiiresti. 500 m peal pole enam migit troopikat.

Meie käisime eelmine aasta Tenerife lõunarannikul veebruari lõpus ja kuigi nö rannailma oli, päike ju paistis, siis tuul oli ikkagi pea iga päev nii kõva, et ujuma minek oli keelatud ning ega sinna 18 kraadisesse vette ei kutsunud ka väga. Suurem laps käis ujumas "soojendusega" hotelli basseinis aga üle 20 kraadi seal ka kindlasti polnud, nii et väiksem laps huvi ei tundnud ning ise ka kippunud ujuma. Korra sai nabani vees käidud las Americase rannas aga seda ka rohkem sellepärast, et käidud oleks. Aastal 2009 käisime Tenerifel jõulude paiku ja siis tundus merevesi justkui soojem, kuigi saime ka nii vihma, tuult kui päikest 2 nädala jooksul. See aasta käisime Gran Canaria lõunapoolses otsas märtsi alguses ja kuigi olime leppinud juba sellega, et ilmselt basseinis/meres ujumiseks külm siis tegelikult oli seekord soojendusega bassein ikka 21-22 kraadi vähemalt ning merevesi kaidega lainete eest varjatud soppides (nt. plya de amadores ja de mogan) umbes sama soe, nii et saime meres ka ujuda ikka. Üks päev oli täiesti pilvine, kuid ülejäänud päevad kas osalise pilvitusega või täispäikeselised, ühesõnaga ilus ja soe puhkus, kuigi veebruaris tulnud ka hoiatasid et külm ja tuuline oli.

Veebruari lõpus ongi kõige külmem vesi. Kõige külmem ilm ka. Selles mõttes on seda kanti külastada parim aeg nov. lõpp dets. algus. Vesi soe, ilm soe- samas on vihmavõimalust, nii et tark oleks minna vähemalt 2-ks nädalaks. Kui resideerute Las Americases siis tuulise ilmaga soovitaks La Pinta randa, kohe Puerto de Coloni kõrval. Aga tuul seal ikka puhub, saared ju keset Atlandi ookeani.

Tere. Plaan tulla 2 nädala pärast Tenerifele. Kuidas hetkel seal ilm on? Erinevad ilmasaidid näitavad erinevaid numbreid +21-+25. Kuidas vesi ookeanis?

Neid erinevaid saite olen kümneid juba vaadanud. Lootsin saada vastust kes hetkel seal just , et mis ilm siis tegelikult. Tavaliselt ju need ilmasaidid ei kajasta päris õiget temperatuuri.

Palun vabandust firsty. Ma olen kohalik elanik ja elan lõunas. Ma ei oska sulle paremat saiti, kui eltiempo.es välja pakkuda, kuhu ma ka viitasin. Nende teadmistega, mis Eestis ilma kohta kehtivad, pole siin midagi teha. Sul pole paremat valikut, kui usaldada eitiempo’t ja livekaameraid. Või sulle tuua näite, et kaks päeva tagasi 300 meetri kõrgusel sadas (seal asub eestlaste seas tuntud hotell Laguna Park 2) ja rannas paistis päike ja keegi ei teadnud vihmast midagi. Niisugune on ilm 3718 meetri kõrguse vulkaani ümber :) . Lõunas langeb temperatuur harva alla 20 ja tõuseb harva üle 30. Ja kõige tuulisem on Costa Silencio’s ("Vaikuse rannikul") :).