India ruupiad

Kui kellegil on veel India ruupiad alles... siis ei vedanud. Rahatähed on kehtetuks tunnistatud:

http://www.bbc.com/news/business-37906742

Kuidas see seis nüüd Indias on, kas keegi on hiljuti käinud? Mul tuttavad lähevad varsti Indiasse ja oleks vaja teada. Kas ruupiate asemel tasub nüüd eurode-dollaritega lehvitada?

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-38011407

Niipalju, kui ise lugenud, siis on infot seinast seina, aga üldiselt on olukord stabiilisemaks läinud, kuigi limiidid pidid ATM/valuutavahetuses endiselt peal olema ja ka pikemaid järjekordi esinema.

Loodetakse/usutakse, et paari nädalaga, peaks asi normaliseeruma. Kui ei eksi, siis mõni päev tagasi lasti ka uued 500 rahatähed ringlusse.

Tõsiselt hea töö India valitsuse poolt:

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-38088841

Uued rahatähed on füüsiliselt suuremad, seega rahaautomaatidesse need ei sobi!

Ei märganud enne, et see teema on juba algatatud ja alustasin uuega. Lisan siia lingi
http://trip.ee/foorum/uldfoorum/sularahakriis-indias

Pakun odavalt 2500 (2x1000 & 500) vana ruupiat láhiajal Indiasse kulgejale:)

Vanasi 500 ja 1000 ruupiaseid saab uute vastu vahetada kuni 30. detsembrini, aga räägitakse, et seda aega pikendatakse. Samas vahetamine on siiski väga keeruline.

Tulin sel nädalal Indiast, Goast. 500 ruupiad veel pidavat kehtima mõnes kohas, kuid igal pool on sildid, et neid vastu ei võeta. 1000 ruupiased tähed on nüüdseks keelatud. ATM -id töötavad kuid raha pole. Raha tuuakse päeva jooksul ja siis ka pikad järjekorrad, mille järgi on võimalik aru saada, et raha on olemas. Automaadi limiidid on erinevad, mõni annab 2000 mõni 2x 2000. Valuutat vahetatakse väga vähestes kohtades ja väga kehva kursiga - kui ametlik kurss eurodega oleks 72, siis Newtoni supermarketis oli parim kurss 62. Enamikes kohtades 50-60 ruupiat euro eest. Paljudes kohtades pakutakse võimalust maksta kaardiga, välja arvatud turud, taksojuhid, rannashackid.

Kas taksojuhid ja shackid eurosid võtavad vastu? Kui võtavad siis millise kursiga?

Eurosid taksojuhtidele ja rannas ei pakkunud, ei oska öelda. Küll aga pakkusin nende uut 2000 ruupiast, mille peale hakkavad mossitama, et pole tagasi anda kuna nende jaoks tegemist suure summaga ja sellest järgmine rahaühik on 100 ruupiane. Restos pakuti võimalust, et avavad arve kuna olen püsiklient ja maksan kui 2000 täis saab. Mulle sobis. Rannas maksin kohe neile "raamatu" peale 2000 ja iga päev tegime kokkuvõtte. Rannatänaval nägin restorane kus on tahvlitel kirjas, et maksta võib igasusguses valuutas.
Lennujaamas ei suudetud samuti 2000 ruupiast tagasi anda ja soovitati ise minna vahetama. Pagasi ülekaalu eest tuli tasuda 600 ruupiat. Maksime kaardiga.

Selge, siis tasub võtta seljakotitäis viieeuroseid, kogu valiku plastikraha ning mõned suuremad eurotähed ning ehk õnnestub järjekordi vältida. Kui shackirahvas ahne pole ja pakub normaalset kurssi, siis saab ka ilma ruupiateta hakkama. Igal juhul suvashackis või kohalikus poes krediitkaardiga maksmine ületab minu julgustaseme, alles täna jooksis kusagilt uudis, et Calangutes võeti kolm kohalikku kauplejat skimmeriga vahele...

Tuttavaid said Goas hakkama, vahetades eelnevalt hulga dollareid. Seega lehvitasid 1- ja 5-dollarilistega.

Sai lennujaamast ka kohalikku raha vahetada, aga müüjatel polnud tavaliselt vahetusraha tagasi anda. Väljaspool lennujaama sai ka raha vahetada, kui tund aega järjekorras seista.

Reaper, milleks see järjekorras seismine ja dollarite lehvitamine? Juba jaanuaris toimisid ATMid ilma järjekordadeta ning lubasid 10000 korraga välja võtta, kui soovisid rohkem, siis sai ka mitu korda võtta.

26.02 sai Delhi lennujaamast 10 000 ruupiat automaadist välja võtta (teenustasu 230 ruupiat pluss 4.60 € Swedbank). Kursiks tuli 66,58. Päris hale võrreldes sellega, et veel mõned kuud tagasi sai 75 ruupiat euro eest. Main Bazaril Paharganjis on endiselt limiit 4000 ruupiat korraga aga panga turvamehe sõnul pidavat saama kuni 30 000 päevas välja võtta. See ei jagu küll täpselt 4000ga aga see selleks.

Ei tea, tuttavad pangaautomaate ei proovinud, eurod olid kaasas vahetamiseks.

Lennujaam on üsna viimane koht kus raha vahetada või välja võtta- kallis ja petetakse, samuti tasub enne uurida millise panga ATM-ist raha välja võtta- päris paljudel neist puudub omapoolne teenustasu. 10000 on küll enamasti väljavõetava summa piiriks, aga piiratud ei ole väljavõtmiste arv. Tänaseks peaks olema ametlikud piirangud maha võetud.

Miks peaks maksma kalleid kaardiga väljavõtmise tasusi, kui sularaha vahetuskurss on parem kui automaadist? Paar nädalat tagasi Vagatoris 200€ rahatähe vahetamisel oli kursiks 69,5, Palolemis esimeses ettejuhtuvas 50€ rahatähel 68,5. Ja ei mingeid piiranguid ega limiite, isegi passikoopiat ei tahetud enam. Ehk siis must turg töötab jälle edasi.

Ega ei taha maksta küll neid tasusid pangale aga paraku saab vahel sularaha otsa. Lühikesele reisile pole palju vaja kaasa võtta aga üle poole aasta riigist riiki reisides kipub raha otsa saama. Eriti siis, kui just päris peost-suhu eluviisi ei harrasta. Teine probleem on pikal reisil ka suur rahasumma, mida tuleb kogu aeg kaasas tassida, kui näiteks toas puudub šeif ja odavamates majutustes seda üldiselt pole.
Lennujaamades on tõesti kõige madalamad kursid ja üldjuhul seal ei vahetagi. Vahel ei jää jälle muud üle. Tulin eelmisel korral Indiasse vahetult peale rahareformi novembris ja siis olid automaadid isegi lennujaamas tühjad ning vahetada sai ainult 65 €. Olin sunnitud vahetama, kuna sain sõpradelt info, et linnas on valuutavahetused üldse suletud ja pankades järjekorrad väga pikad.

Kui juba teemaks on India ruupiad, siis eile juhtus selline asi, et ulatasin müüjale 2000 ruupiase sedeli. See kadus korraks leti alla aga kui kaup sai kotti pakitud, teatas müüja, et see sedel on kehtetu, sest sinna on pastakaga peale soditud. Andsin siis uue sedeli ja sain oma soditud raha tagasi. Hiljem sain kohalikult sõbralt kinnituse, et tõepoolest uue seaduse järgi ei saa maksta sedeliga, millele on midagi käsitsi peale kirjutatud aga õnneks saab pangas ära vahetada. Varem harrastati seda sodimist palju, sest pidevalt võis rahatähtedel kellegi kalkulatsioone märgata. Tõenäoliselt vahetas müüja lihtsalt oma soditud raha minu sedeli vastu aga kuna ma seda varem polnud lähemalt uurinud, ei saanud ka kindel olla ja vaidlema hakata. Nii et olge tähelepanelikud ja vaadake kõik sedelid üle, kui raha vahetate.