Infot Madeira kohta

Tere tripikad,

Vaatasin, et väga palju infot varasemalt Madeira kohta pole. Ehk on kellelgi jagada uuemaid kogemusi.

Sai soetatud lennupiletid Madeirale novembri lõpuks ning detsembri alguseks ning sooviks saada veidi soovitusi ning vihjeid nendelt, kes on käinud. Viibime Madeiral kohapeal kokku 9 päeva.

Ööbimine - hetkel pole midagi broneerinud. Valikut jagub nii hotellide kui airbnb osas. Missuguses Madeira saareosas oleks mõistlik ööbida?

Huvi on matkamise vastu. Missugused on must-do matkarajad Madeiral?

Ühistransport vs rendiauto - niipalju kui lugenud olen, siis ühistransport pidi hästi toimiv olema ning samuti ka odav. Või peaks ikkagi rendiautot vaatama?

Porto Santo - kas keegi on sellel saarel käinud? Laevapiletite hind pidavat 50€ olema. Kui keegi käinud, siis ehk oskab öelda, kas see päevatrip Porto Santole on seda väärt?

Tänud vastajaile!

Andres

Tere!

Meie jäisime Jaanuaris ja olime tõesti väga õnnelikud, et majutuse Funchalis võtsime (teisel pool saart oli ÜLItuuline). Hotell oli Lido linnaosas ja meile sobis see väga hästi - kõik oli jalutuskäigu kaugusel.

Trippisime mööda saart ringi rendiautoga ning ma arvan, et see on parim valik. Ise vaatasime, et bussipileti hind lennujaamast linna oli ca 5€/pp üks suund ja kui veel iga päev ringi tahate liikuda, siis rendiauto on kindlasti mõtekam. Rendiautot valides võtsime kõige odavama, aga kuidagi suutsime endale leti taga olles ikkagi upsell´i teha ja lõpetasime kohutava Renault crossoveriga, mis polnud midagi väärt. Seega hoiduge upsellist :D

Minu jaoks olid kõige meeldejäävamad "levadad" Ponta de Sao Lourenco ja 5 fountains levada. Proovisime ka Pico Ruivo Trail´i, aga seal oli väga külm ja udune, niiet sinna lõpuni ei jõudnutki.
Ja veel üks väga tore koht oli kohe Funchali linna lähedal - funicular´iga üles ja siis jalgsi ca 5km täitsa mäkke. Seal on üks väike mägipood/baar, kus saab jalad üle teepiirde visata ja 1,50€ eest õlut ja tapasid süües/juues hingematvat vaadet nautida. Link allpool. (kui meie käisime, olid puud väiksemad :) https://www.google.ee/maps/@32.6844745,-16.8992807,3a,75y,120.76h,69.56t/data=!3m7!1e1!3m5!1s59KNIi6QN7DT0cpVrisiZA!2e0!3e11!7i13312!8i6656

Üldiselt Madeira oli väga vahva! See on üks neist kohtadest, kuhu tahaks veel tagasi minna. Tegin selle reisi kohta ka blogipostituse (inglise keeles). Lugeda saab siit
https://pirrusmirru.blogspot.com.ee/2017/03/madeira-january-2017.html

Tänud info eest!
Hetkel on silma jäänud majutusasutused saare edelaosas, kas ka seal on tuuline?

Tere !

Käisin Madeiral mais. Ööbisime Funchalis, täpsemalt Santo Antonios. Hea piirkond. Kindlasti soovitan ööbida Funchalis.

Funchalis toimib ühistransport hästi. Samas kui soovid saare läbi käia, siis ühistranspordiga seda minu hinnangul teha ei saa. Saar on küll väga väike, kuid vahemaad on pikad, sest teed on enamasti "spiraalis". Vaatasin ise ühte kohta, et kas sinna saab bussiga või ei. Sai, aga bussi graafik oli hõre ja teekond oli 2h 15 min, autoga sõitis sama maad ca 45 min. Lisaks, kui tahad käia matkaradadel/levadadel, siis enamustesse ühistransport ei lähe. Seega kindlasti auto.

Levadadest käisin 25 Fontes (+ paar lühikest, kuid need ei vääri eraldi välja toomist). Rada on iseenesest väga lihtne ning mitte midagi erilist. Kogu levada point on jõuda koseni, mis oli tõesti ilus. Kokkuvõttes soovitan.

Matkadest valisime Pico Ruivo-Encumeada (PR1.3). Sellest võiksin paar lehekülge kirjutada, kuid jään siiski vaid olulisema juurde. Esiteks, kui osa rajad algavad vahetult sealt, kuhu autoga saab (nt Pico Areiro), siis Pico Ruivo puhul see nii pole. Jõuad parklasse ja sealt pead ca 2 km üles kõndima (peamiselt trepist). Ma ise ei osanud sellele asjaolule tähelepanu pöörata. Kui jõuad Pico Ruivo tippu, siis sealt tuleb veel kõndida, et jõuda raja algusesse, kus on silt 11.2 km. Kõndisime ca 3 km, kus tuli järgmine silt, et veel 11 km. Ei oska seda kommenteerida. Jõudsime märgini mille järgi oli 7km raja lõpuni. Sealt läksid ka teised, lühemad rajad. Osa seltskonnast arvas, et võiks minna lühemat rada tagasi, sest selleks ajaks oli juba omajagu treppidest üles kõnnitud ja väsimus hakkas peale tulema. Teine osa seltskonnast arvas, et ah, mis see siis ära pole, teeme ikka lõpuni. Otsustasime viimase variandi kasuks, kuid sealt saime kõnnitud ca 1,8 km kuniks kõik said aru, et me ei suuda seda rada läbida, sest 1,8km oli selline rada, miks läks suht püstloodis olevatest treppidest üles. Lisaks oli väljas ca +25 ja päike paistis lagipähe. Kõndisime 1,8 km tagasi ja valisime kõige lühema raja - 4km allamäge. Vaated on sellel rajal muidugi suurepärased, kuid enda kogemuse põhjal ütleks, et "keskmine" inimene seda rada ilmselt läbida ei suuda. Meie seltskonnas oli 4km allamäge rajani jõudmise ajaks olukord juba suht nutune. Ühel silme eest virvendas, mul oli tunne, et hakkan oksele, sõbrannal oli sama lugu, väsinud olime kõik. Kui ma peaksin oma vastupidavust hindama, siis arvan, et see mul üle keskmise. Nt 10km joosta pole mulle mingi küsimus. Aga palavusega päikese käes kilomeetreid järskudest treppidest üles kõndida on hoopis midagi muud.

Ma arvan, et Pico Areiro-Pico Ruivo (PR1) võiks päevaseks matkaks olla hea valik. Vaated on seal super ja distants mõistlik.

Kui võtate rendiauto, siis kindlasti sõidaksin mina automaatkastiga autoga. Bussiga tõesti ei saa igale poole. Esimene kord kui Madeiral olime 4 in. kasutasime taksot .Siis olid kõik taksod Mersud ,autom. kastiga.Takso hind oli väga mõistlik, tegime taksoga saarele päevaga tähtsamatele kohtadele tiiru peale. Järgmisel korral võtsime ise rendiauto. Teed on seal tõesti "spiraalis".
Tähtis on saareelanikel rõhutada,et kõigepealt on nad madeiralased alles siis portugaallased.

Käisime veebruaris - siis oli veidi jahe, aga muidu väga tore. Madeira edela osa oli minu meelest vahva kant. Kui kahekesi olla, siis nt see oli päris mõnus majutus: https://www.airbnb.com/rooms/9384646, sh olemas nii küte kui jahutus (kodumajutustes kumbki ülemäära levinud polnud). Vahemaad pole küll pikad, aga samas mägede tõttu võtab sõitmine jube kaua aega. Lisaks on väiksemate teede peal pimedas üsna vastik, nii et me peatusime saare erinevates osades mõne päeva ja vaatasime seal ringi.

Me võtsime auto lennujaamast - 11 päeva oli Sixt'il 90€. Ei soovita võtta mini-klassi masinat - meil oli VW Up ja sellega sai mäest üles vaid 1 käiguga (ja kui ringi sõita, siis mäkke tõusmist on PALJU). Käigukasti valik sõltub täitsa Su oskustest ja viitsimisest kangiga taielda.

Pico Areiro-Pico Ruivo oli äge, meile meeldis ka Levada Nova, Curral das Freiras (Nunnade org), Calhau da Lapa (kõrgelt kaljult laskumine mere äärde läänerannikul. üles-alla saab ka funikulööriga). Turistide seas üks popimaid, 25 Fontes Levada oli meie meelest keskpärane ja ülerahvastatud, aga eks maitse asi.
Igas suuremas kaupluses saab osta levadade raamatu (10-20€) - soovitan osta, sealt saab saare kõigi piirkondade parimate radade kohta infot, sh raskusastmed jne. Seda saab kindlasti ka netist tellida, lisaks enamik radu nt siin leitavad: http://www.walkmeguide.com/en/madeira/trails-list/

Hotelli soovitan Funchalisse, sealt hea väljasõite teha. Paariks päevaks rendiauto, et kaugemad kohad läbi sõita ja lühemad otsad saab mugavalt bussidega teha. Levadade kohta ostad kohapealt taskuformaadis raamatu ja valid sealt mustade ja punaste hulgast endale sobivaimad. Ei maksa karta, et need liiga rasked on - euroturvalisus on enamus ohtlikest paikadest kinni pannud. Lugeda saad veel: https://issuu.com/estraveller/docs/estraveller_5-6_2015 alates lk 38, pilte lisaks vaadata http://kaidohaagen.com/gallery_695171.html

Tänud kõigile vastajatele, infost on palju abi!

Hotell - kindlasti Funchal.
Kuhu minna - kindlasti matkama levadadele - Calderao Verse oma on parajalt kerge ja huvitav -http://www.walkmeguide.com/en/madeira/trail/4/levada-do-caldeirao-verde-pr9/. NB! taskulambid kaasa - tunnelid!
Pico Ruivo matk on vinge, aga eeldab väga head füüsilist ettevalmistust. Mida veel matkaradade korral jälgida - kui rendiautoga minna, siis veenduge, et rada lõppeb seal, kus algabki :) muidu võid teisele poole mäge sattuda ....
autost - Saare muudesse osadesse saamisel hädavajalik. Samas pakuvad kohalikud turismifirmad väljasõite. Täitsa normaalse hinna eest. Igati soovitan võtta dziibika - need viivad sellistesse kohtadesse, kuhu sõiduautoga ei saa. Vaated ja elamused garanteeritud. endal ülihea kogemus Mountain Expedition'iga ja autojuht Ricardo'ga.
Autoga sõitmisest - kuna saar on väga tõsiselt kolmemõõtmeline, siis sõitmine on lõbus. suurema mootoriga isend on abiks. Mägipidur ka. ja tõusult paigaltvõtmine peab ka selge olema.
Orhideed - Funchalis on vinge orideeaed - http://www.madeira-tourist.com/leisure/quinta-da-boavista.html Sellel läks hästi ja eelmise aasta tulekahjud teda ei kahjustanud. Asub Botaanikaaiast natuke allpool.

Kui tahtmine erinevaid piirkondi avastada on kindlasti mõistlik majutuda samuti erinevates kohtades mitte püsida Funchalis. Lisaks Funchalile tasuks ööbida Paul do Mar'is, Porto Moniz'is, Santana's. Vastavalt valitud matkarajadele võib neid asumeid veidi varieeruda aga piirkonnad võiksid enam-vähem samad olla. Teed on mägised ja hea transport aeglane seega rendiauto mõistlik. Rother Guide on parima matkade kirjeldus. Sao Lourenco on tuuline ja põnevalt tühi maa mida tasub soovitada. Ponta do Pargo saare teises otsa on väga teist sugune aga samuti äge.