Istanbuli uus lennujaam 2019?
Tere

Ehk on keegi kuulnud kusagilt, kas praegu välja käidud 1. jaanuar on üldse veel reaalne, et sellest alates Turkish Airlinesi lennud sinna maanduvad  täistuubitud Atatürki asemel või on juba kindel, et läheb kevadeni või veelgi kauem?
Kusagil uudiseid selle kohta ei ole, otsi palju tahad, nagu kraanid oleks kinni keeratud ja see muidugi viitaks, et on midagi varjata, st et vist jõua nad uue aasta alguseks?

Jah, kolimine uude lennujaama aastavahetusel on selles mõttes reaalne, et alternatiivi pole välja käidud. Ametlikust meediast leiab ainult kiidulaulu, aga reaalsus kipub sellest veidi erinema.

Kuna siselennud+Bakuu Istanbuli uuest lennujaamast toimuvad, siis on huvilistel olnud võimalus veenduda, et lennujaam ei ole päris valmis ja on ebareaalne, et see paari nädalaga valmis saaks. Sellegipoolest on plaan selline:
- alates 15. detsembrist algab järk-järguline kolimine
- 1. jaanuarist peaks kõik lennud toimuma uuest lennujaamast. Seda ei usu keegi. Kuidas asi lahendatud saab, näitab aeg.
- järgmine tähtaeg on märtsi lõpul, kui toimuvad kohalikud valimised. Ilmselt on jälle oodata "suurt avamist". Märtsi lõpus hakkab kehtima ka suvine lennuplaan. Kuigi reaalsem tähtaeg, on kahtlane, kas kõikasjad ka selleks ajaks valmis saavad.

Untitled 

Kuuldavasti põtkib Turkish Airlines 31. detsembri kolimisele vastu, aga valitsus avaldab kõvasti survet. Turkish väidab, et kuna lennujaam pole päris valmis, tähendab see paratamatult lendude hilinemisi ja mainekahju lennufirmale. Selle nädala jooksul tuleb ehk lõplik otsus, sest kalendris hakkavad päevad otsa saama. Millegipärast arvan, et tuleb mingit sorti "kirik keset küla" otsus, s.t. osad lennud viiakse üle uude lennujaama, osad jäävad vanasse. Aga ootame ära.

See oleks päris halb, kui vaja kahe lennuvälja vahel transfeeri ka teha...


Samas mu lendude vahel on 9 tundi aega, nii et ei tohiks probleemi olla.

Saab siis imet näha tõesti.
Sattus näppu üks novembri lõpust pärit, jällegi üsnagi turundushõnguline artikkel, mille esimeses osas kiidetakse taevani uue lennujaama poodlemisvõimalusi ning mille lõpuosas mainitakse moka otsast ka, et lennujaam on sattunud "päris suure kuulujuttude laviini" alla, mis puudutab töötajate proteste ja õnnetusi, lennujaama piirkonnas valitsevaid valdavaid karme tuuletingimusi ning jaama üsna eraldatud asukohta(18km jooksul kiirteed mööda jaama sõites ei pidavat tee ääres olema ühtki bensiinijaama, poodi ega üldse kaubandusasutust); paraku vastati esitatud kolmest probleemist vaid kahele ja sedagi üsna poolikult.

Otsus olemas. 31. detsembriks planeeritud kolimine on lükatud märtsi, kuupäeva täpsustamata. Eeldatavasti siis märtsi lõppu, kui toimub üleminek suvisele lennuplaanile. 


The move from Istanbul’s Atatürk Airport to the newly-built Istanbul
New Airport, originally scheduled for the end of this month, has been
delayed until March 2019, pro-government Turkish DHA news agency
reported.

The move to carry all operations to the İstanbul New Airport, which was set to take place on Dec. 31, 2018, was postponed following a 2.5 hour meeting between government and Turkish Airlines (THY) officials, as well as representatives from İstanbul Grand AirPort (İGA), the company building and operating Istanbul New Airport, DHA said.

No official statement was released following the meeting.

Allikas: Ahvalnews.com (selline sõltumatu Türgi uudisteportaal)

Pikemalt Trip.ee uudises.

Kas kuni üleminekuni kevadisele lennuplaanile (31.3.2019) või kuni Türgi kohalike valimisteni (31.3.2019), see vajab veel täpsustamist :-)

Kurrja, lootsin, et ostsin piletid piisava varuga esimese novembri tähtaja suhtes, 28.01-18.02. Äkki lasevad mõnesse lounge'i tasuta vms :)

Turkish Airlines hakkab alates jaanuarist tasapisi lende uude (ISL) lennujaama kolima. Täpsed kuupäevad ja lendude numbrid pole veel paigas. 


See ei tähenda, et kogu liiklus mainitud kohtadest uuele lennuväljale koliks, tihedamatel liinidel (nagu FRA) pigem üks lend päevas. Samas ei kujuta ette, kuidas jätkulendude puhul kahelt erinevalt lennuväljalt asi sujuvalt lahendatakse.

Turkish Airlines in January 2019 is expanding operations at Istanbul New Airport (ISL), where the airline will introduce additional domestic routes, while begin adding service to Europe, Russia, CIS and The Middle East.

Planned new routes from 10JAN19 as follows.

Istanbul New Airport – Ashgabat 10JAN19 – 26FEB19 4 weekly 737-800
Istanbul New Airport – Diyarbakir 10JAN19 – 26FEB19 3 weekly A320
Istanbul New Airport – Frankfurt 10JAN19 – 28FEB19 1 daily 737-800
Istanbul New Airport – Gaziantep 10JAN19 – 28FEB19 1 daily 737-800
Istanbul New Airport – Hatay 10JAN19 – 28FEB19 3 weekly 737-800
Istanbul New Airport – Kuwait City 11JAN19 – 27FEB19 4 weekly 737-800
Istanbul New Airport – London Gatwick 04FEB19 – 28FEB19 4 weekly 737-800
Istanbul New Airport – Moscow Vnukovo 11JAN19 – 27FEB19 5 weekly 737-800
Istanbul New Airport – Munich 10JAN19 – 28FEB19 5 weekly 737-800
Istanbul New Airport – Paris CDG 10JAN19 – 28FEB19 1 daily A321
Istanbul New Airport – Tbilisi 10JAN19 – 27FEB19 1 daily A321
Istanbul New Airport – Trabzon 10JAN19 – 28FEB19 1 daily A320

The airline anticipates moving all Istanbul Ataturk Airport service to Istanbul New Airport by March 2019, instead of 31DEC18.


Turkishi transiitlendajatele tasuta pakutava Free Istanbul Tour giid väitis täna hommikuse tuuri  alguses, et 01.03 peaks kõik ühe päevaga kolitud saama, samas tundub natuke uskumatu.

Hetkel kehtiva info põhjal peaks kõik lennud täies mahus toimuma Istanbuli uuelt lennuväljalt alates 3. märtsist 2019. Kolimine eeldatavasti siis 1.-2. märts. Kuigi kolimise all peetakse üldiselt silmas Turkish Airlinesi kolimist ühelt lennuväljalt teisele, puudutab see ka teisi lennufirmasid. Veel hiljuti olid uues lennujaamas kõik lennufirmade kontoriteks mõeldud pinnad täiesti tühjad, lounge'id ei tööta, reisijate saabumine, väljumine ja autode parkimine on segasevõitu.

Türgi väljaande Hürriet.com andmetel on eelnevas postituses toodud info nüüd ametlik. Alates 3. märtsist peaks kõik lennud toimuma uuelt lennuväljalt. 

Liiguvad jutud, et avamine lükatakse edasi aprilli. 

Meie tulime 09.02 läbi vana lennujaama. Tagasi läheme 25.02. 

Vikipeedias on vahepeal tehtud täiendus. Kui see tõele vastab, siis algavad lennud Istanbuli uuelt lennuväljalt 5. aprillil. See puudutab ainult Turkish Airlinesi, teised lennufirmad lendavad esialgu edasi Atatürgi lennuväljale. 

Aitäh info eest! 2. märtsil seal ümberistumine ja ma ei olnud isegi märganud kogu teemat :)

Jaanuari lõpus sai Dubaist ikka läbi Ataturki tuldud.
Meil järgmise reisi piletid septembri lõpus Helsinkist Istanbuli ja märgitud ikka vana lennujaam kuigi Wiki põhjal peaks Helsinkist juuli lõpus juba uuest lennujaamast olema lennud. Kõik ikka Turkishi lennud.

Viimane info:

  • Uude lennujaama (ISL) kolimine algab 5. aprillil kohaliku aja järgi kell 03:00 (00:00 UTC) ja kestab 45 tundi. Selle aja jooksul toimub piiratud arv lende Atatürgi lennuväljalt (IST), kuid ainult Türgi lennufirmade lennud. Teistele lennufirmadele on IST ja ISL 45 h vältel suletud.
  • 5. aprillil 03:00 kuni 21:00 toimuvad Atatürgi lennuväljale Turkish Airlinesi, Atlas Globali ja Onur Airi lennud, 05.04 kell 21:00 kuni 06.05 kell 03:00 toimuvad ainult Turkish Airlinesi lennud.
  • Uus lennuväli avatakse 7. aprilli südaööl kell 00:00 kohaliku aja järgi.
  • 7. aprillist kuni 21. aprillini toimub lennuliiklus piiratud mahus. Tunnis on lubatud 35 maandumist ja 35 õhkutõusmist.
  • Alates 7. aprillist Istanbuli Atatürgi lennuväljale (IST) regulaar- ja tšarterlende enam ei maandu.
  • Alates 7. aprillist lennujaamade IATA koodid vahetuvad. Istanbuli uue lennujaama koodiks saab ISL asemel IST, Atatürgi lennujaam muutub IST-st ISL-iks.
Kel lennud sel perioodil Istanbuli või Istanbuli kaudu, võiks lennuinfot jälgida. Üldiselt prognoositakse juba ette, et tuleb hilinemisi ja muid probleeme. See oli ka üks põhjustest, miks enne valimisi (31. märtsil) kolimist ette ei võetud. Kuigi järjekordne kolimiskuupäev on paigas, ei imestaks, kui seda taas edasi lükatakse. Seni lähtuks olemasolevast informatsioonist.

Allikas: kokpit.aero 


 Mina ka ei soovitaks seda kuupäeva 100% puhta kullana võtta. Kogu see plaan saab veel muutuda. Sedavõrd mastaapse ettevõtmise puhul on mingid ettenägematud olukorrad täiesti tavalised.  Isegi väiksemate ümberkorralduste ajal läheb midagi aia taha. 

Olen praegu Istanbuli lennujaamas, siin endiselt kõik vanamoodi.