Jaanipäev Leedus

Kas keegi teab, kus võiks uudistada traditsioonilist jaaniõhtu tähistamist Leedus? Kas on keegi, kes sooviks seda sellel aastal vaatama minna?

Hea küsimus ja tahaksin ka, et keegi teadja vastaks.

0
3

Siin on mõni viide kohtadele, kus Leedu traditsioonilist kesksuvepidu tähistataksehttps://balticgently.com/celebrate-midsummer-day-jonines-in-lithuania/

0
0

Lätis on tänavu väga suur Jaanipäeva tähistamine!

0
1

Ma huvipärast küsiks millepärast Lätis tänavu on suurem tähistamine kui muidu? Lätis on jaanipäev olnud traditsiooniliselt isegi suurem püha kui jõulud. Müüakse jaaniõlut ja spetsiaalset köömnetega jaanijuustu. Autod sõidavad 24. juunil tammeokstega ehitult ja ka 23. juuni oli neil kalendris juba ammu punane püha. Inimesed ja ka firmad teevad üksteisele kingitusi nagu jõulude ajal, põhiliselt õlut ja juustu. Ma olen muidugi vastupidist täheldanud, aasta aastalt muutub see traditsioon minuarust üha nõrgemaks.

0
0

Kui kedagi Lätis toimuv huvitab, siis VITOLNIEKI VABAÕHUMUUSEUMIS kalurikülas mere ääres 21.06.2023 on suvise pööripäeva tähistamine vastavalt vanadele traditsioonidele – laulmine, traditsiooniliste roogade nautimine, päikese ärasaatmise rituaal merekaldal, päikesele pühendatud laulude laulmine, tantsimine lõkke ümber ja tähistamine kuni päikesetõusuni.

23. juunil saab traditsioonilisel viisil jaanipäeva tähistada RIIAS Dzegužkalnsil. Samuti Sigulda lähedal
Turaida muuseum-reservaadis ja Pedvāle vabaõhumuuseumis.

1
0

Jaanipidu (jonines) on väga suur Kernaves, 23.06.

See on nende muinasaja asulate paik. Olen mõned aastad tagasi seal jaaniajal käinud. Terve päeva oli tohutu suur käsitöölaat ja õhtul vahva rahvapidu, mis lõppes päikesetõusu tervitamiseks lillepärgade ujutamisega. Kui meie pidudel on kuskil lava ja kontsert, siis neil oli rahvas oma piknikutekkide peal laiali, korraga esines 10-15 rahvamuusika punti ja igal pool hakati spontaanselt kohe kaasa tantsima. Ühesõnaga mõnus öö oli.

Äkki googeldada: Kernave joninas või midsummer night Kernave.

1
0

to 834arr, ma küsiksin ka tänavuse Läti jaanipeo suuruse kohta, ei ole sellest kuulnud. Käin muidu lätlastega tihedalt läbi, üle 15 korra Ligot tähistanud, sh isetekkelist pööripäeva 21.06. Sigulda-Turaida piiril (äratas tähelepanu, et selle mastaabi juures ei olnud ei müügiputkasid ega korravalvureid). Jaanipäeval tehakse kingitused Janis´tele, öö jooksul külas käies pererahvale juustu, õlut või muud. Janised kannavad tammepärga, naised lillepärgi. Ainuke öö aastas, kus ka abielunaisel sobib pärga kanda. Viimasest kümnest aastast on üle poole vihma või paduvihma sadanud, vb see on peale üldise globaliseerumise lillekorjamist vähendanud ja toonud teede äärde tamme- ja lillepärgade, autode ehtimiseks tammeokste müügi.

1
0

Maree! Ma ei ole ise huvitatud Lätis "jaanitamisest", kuid meedias oli lugu, et tänavu korraldavad lätlased rahvusvahelise Jaanipäeva tähistamise!

0
0

Aitäh!

1
0

Meie olime 2019a jaanipäeval Kaunases, seal oli imeilus ja alatiseks meeldejääv traditsiooniline jaanipäeva tähistamine järve ääres, väga-väga erinev Eesti avalikest jaanipidudest, mis ei järgi mingeid vanu traditsioone ja kus ainult end täis juuakse.

Küünaldega lillepärjad saadeti järve peal heade soovidega koos teele, kõik olid valgesse riietunud ja viidi läbi väga huvitavaid rituaale koos laulmisega. Fantastiline kogemus!

Väga soovitan sel puhul Leetu minna!

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased