juhiluba Montenegros

Tere,

Lugesin välisministeeriumi lehelt, et Montenegros mootorsõidukit juhtides peab Eesti kodanikust turistil olema kehtiv Eesti juhiluba koos rahvusvahelise juhiloaga. oskab keegi kogemusi jagada, et kas peaksin enne reisi rahvusvahelise juhiloa tegema, kuna plaan Dubrovnikust ka Montenegrosse sõita.

Kehtib tavaline EL-i juhiluba. Euroopas ei ole minu teada ühtegi riiki, kus EL-i luba piiratud aja jooksul ei kehti. Piiratud aeg on siis mingi kolm kuud või aasta ehk residendiks hakates pead ikkagi kunagi kohaliku loa tegema ja ei päästa ka rahvusvaline. Turistil pole kusagil mingit probleemi.

VM-i info on nagu ta on. Nad panevad välja vaid seda infot, mida neile ametliku posti kaudu saadetakse jne :) Erandiks nüüd kogu koroonainfo, mis ametlike kanalite kaudu oodates ei jõuaks enamasti enne järgmist muudatust lehele välja.

Heaks nimekirjaks on see - https://www.mnt.ee/et/liikleja/juhiluba-ja-juhtimisoigus/valisriigi-juhiluba

Kõigi nende riikide juhiload kehtivad Eestis ja 99% tõenäosusega kehtib Eesti juhiluba ka nendes riikides.

1
0

Endal küll ei olnud vaja. Isegi ei tulnud pähe, et sellist asja Euroopas sõites vaja peaks olema. Dubrovnikust autot rentides, kus sai kirjalikult märgitud, et sõidan Montenegrossse, ei tahetud ka mingit lisapaberit näha. Aga kindlustuse rohelist kaarti taheti küll piiril näha.

0
0

Jah, EL-is küll, aga Montenegro ei ole EL-is :) Aga jah, Montenegro kohta kogemus puudub, kuid rahv. vah loa nõue on vist enamustes EL välistes riikides, kuid ei tea ühtegi korda, et seda minult ka küsitud oleks (ja ma olen sõitnud paljudes riikides)

0
0

Paljudes EL-i välistes riikides kehtib ajutiselt viibides ametlikult ka EL-i juhiluba. Osades riikides on see kirjas isegi liiklusseaduses, -eeskirjas vms kohas. Teistel on see kirjas mingites teistes ametlikes dokumentides nagu kahepoolsed kokkulepped jne. Pea alati on võimalik soovi korral ka kohalikus keeles otsingut tehes vastava dokumendini välja jõuda.

Eestis on vastav loetelu Liiklusseaduse § 99-s. Põhimõtteliselt sobivad teatud tingimustel ka kõik vähemalt ühe teeliikluse konventsiooniga liitunud riikide load.

Mingi sarnane lihtne seaduslik süsteem on ka teistes Euroopa riikides ja kedagi ei huvita mingi rahvusvaheline luba, sest EL-i load kehtivad kohalike seaduste järgi nii Montenegros kui ka Gruusias jne.

1
0

5 aastat tagasi sobisid küll Eesti load. Piiril vaadati, lisaks rohelisele kaardile. Küll aga küsiti Eesti passi kohta kas kodaniku pass. Seega halli passiga oldi ka kursis.

0
0

Piiriametnik ei ole liikluspolitseinik, teda ei peagi kellegi juhiload huvitama. Minu juhiloa vastu ei ole vähemalt 40 aastat keegi huvi tundnud, ei siin ega mujal. Viimati kusagil sügaval nõukaajal, kui miilits soovis talongi mingi rikkumise eest auku teha. Võiksin ehk kuulutada, et juhiluba pole üldse vajalik?

Siin ongi see teema, et on ametlikud nõuded ja isiklik (piiratud) kogemus. Keegi ei tea, millal mingi ametnik soovib kusagil oma seadustes järge ajada.

Ametlikult on aga nii, et Montenegros väljastatud juhiluba Eestis kehtib, aga mitte vastupidi. Tähendab, et kehtib ka Eesti juhiluba seal, aga on nõue lisaks võtta rahvusvaheline paber, mille eest küsitakse siinmail 26 euri riigilõivu.

Kes käitub reisil reeglite järgi, kes peab seda summakest ületamatuks raskuseks ja riskib, ei ole minu öelda ega arvata. Alati võib vastu rindu taguda ja hakata ametnikule selgitama, et eestlane on nii kõva mees, et teda mingi teise riigi nõuded ei koti, aga minu kogemuse põhjal see reeglina subjekti poolt vaadatuna soovitud tulemuseni ei vii.

2
2

Viktor, ära peksa segast. EL juhiloa puhul pole Montenegros midagi lisaks vaja.

2
0

Käisime juunis MNE, tegime lisaks rahvusvahelise loa, autot rentides kedagi ei huvitanud, politsei meid ei peatanud, kuigi patrulle oli piisavalt, vb sulandusime ühtlasesse väikeautode massi kohaliku numbriga, mine tea. Aga, aga, nii meie majutaja läbi Airnbnb kui ka nii mõnigi teine kohalik ütles meile, et neil seal on korruptsioon vereringesse istutatud, seega on vist mõisltikum load teha, muidu lihtsalt vahele jäämise korral maksad seal politseid kinni. Muidugi nad võivad seal mille iganese pärast viriseda.... 

Sama nt oli turismipunktis enda registreerimisega, väikesed majutajad seda ei tee, pead ise tegema 48 tunni jooksul, maksad väheke selle eest, maalt lahkudes võidakse küsida paberit, aga meilt ei küsitud.

0
1

See rahvusvahelise loa kasutamine Euroopa liikluses on üks neist teemadest, mis aastaid ja aastaid jälle üles kerkib. Sarnane dokumendi teema on pikalt olnud Eesti ID-kaardi kehtivus mitte-EL-i riikides, kus võetakse aluseks Eesti seadused ja üritatakse neid üle kanda teistele riikidele.

Ma iga riigiga ei viitsi peensusteni minna, aga Montenegro Liiklusseadus on antud asjas üsna lihtne ja konkreetne. https://www.paragraf.me/propisi-crnegore/zakon-o-bezbjednosti-saobracaja-na-putevima.html

Jagu (Član) 176

Motornim vozilom u saobraćaju na putu može samostalno da upravlja lice koje ima važeću vozačku dozvolu, stranu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu uz stranu vozačku dozvolu za upravljanje vozilom one kategorije kojom upravlja.

Vabas tõlkes -

Sõidukit võib liikluses juhtida isik, kellel on kehtiv juhiluba, välismaine juhiluba (stranu vozačku dozvolu) või rahvusvaheline juhiluba koos välismaise juhiloaga ... .

Vaidluste vältimiseks on oluline just see sidesõna või (ili).

Edasi on antud jaos oluline veel see, et ajutiselt Montenegros viibides võib välismaalane juhtida mootorsõidukit oma juhiloa kehtivuse ajal.

Ja siis veel see, et ajutine viibimine tähendab kuni kuus kuud järjest. Põhimõtteliselt peab peale seda taotlema kohaliku juhiloa.

Oluline on see, et Eesti VM ei jaga kehtivat infot välisriikide liiklusseaduste jms kohta. Nad saavad praegu kuidagi läbi häda hakkama koroonaga seotud piirangute uuendamisega ja selles tuleb neid ka vahel veidi aidata, sest vahel ei jõua isegi EL-i riikide uued reeglid nädala jooksul nendeni. Kogu see juhiloa teema jms on neil väljas samas versioonis tõenäoliselt esimese ReisiTargalt lehe esiisa aegadest alates. Montenegro sai iseseisvuse hiljem ja sai oma lehele koopia sellest lausest peale iseseisvumist. Konsulaarosakonnal ei saa tõenäoliselt olema kunagi piisavalt ressurssi, et tegeleda välisriikide liiklusseaduste jms põhjal vastava info uuendamisega. Eesmärk on anda turvaline info, mille kasutamine ei too kodanikule kaasa negatiivseid õiguslikke tagajärgi.

Kui sa pole ikka üldse kindel, kas antud riigis võib EL-i loaga seaduslikult autot juhtida või mitte. Võta ühendust antud riigi välisesindusega Eestis. Montenegro on veel väiksem ja vaesem kui Eesti. Ma pole kindel, kas nende Varssavi saatkond väljastab sellist infot või mitte. Kuid mõne suurema riigi esindusest võib seda siiski saada. Alternatiiviks võib olla ka mõni tegus Eesti aukonsul, kes resideerub antud riigis. Osad neist on väga tegusad ja annavad tõenäoliselt ka konkreetse viitega vastuse. Eesti saatkondadest saadav vastus sõltub suuresti kohalikust personalist. Mõni võib lihtsalt viidata Eesti VM lehele ja teema on tema jaoks lõppenud.

Lisaks võib siis teha iseseisvat uurimustööd tutvudes iga riigi seadustega. Esmaseks allikaks sobib vastava riigi Liiklusseaduse laadne asi. Montenegro vastava seaduse kättesaadavuses olin veendunud, sest tegelesin kevadel lastega seotud punktide täpsustamisega. Nagu selgus, siis on ka juhiloa teema seal väga lihtsalt ja konkreetselt kirja pandud.

5
0

Tere. Tulime just MNE tagasi, sõitsime ringi rendiautoga. Rahvusvahelist juhiluba auto rentimisel ei küsitud. Liikluspolitsei peatas meie tähelepanekute järgi autosid, kus 

a: viibisid kenad naisterahvad

b: autodel ei põlenud tuled

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased