Kas teavitate panka, kui viibite pikemal reisil?

Kas teavitate panka, kui viibite pikemal reisil näiteks Aasias, Aafrikas või Lõuna-Ameerikas, et teie pangakaarte ei suletaks? 

Euroopas reisides ilmselt ei ole see aktuaalne. Ma ise ei ole reisides nii Aasias kui Euroopas kunagi teavitanud panka ja ei ole veel ka juhtunud, et kaarte suletakse aga olen märganud, et päris palju välismaiseid lehti soovitab panka teavitada. 

Kui teavitamise all mõelda netipangas (mul SEB) vastava info sisestamist, siis olen seda USAs käies teinud. Aasias kaardiga palju ei maksa, ainult ATMi kasutus.

Aga kuu aega tagasi Itaalias mingis outletis sisseostu tehes helises küll telefon ja SEB uuris, et kas see olen ikka mina, kes naisterahvaste butiigis endale midagi shoppab (ostsin naisele kingitust). Ma ei tea, kas nad oleks kaardi blokeerinud, kui ma näiteks poleks vastanud.

Jah, eelmisel aastal tegin reisi paljudes riikides järjest ning eelnevalt palusin panka mitte sulgeda kahtluse korral kaarte enne minuga suhtlemist.

Olen proovinud, kuid just SEB vastas, et nad ei võta saadud infot arvesse, kuna sulgemine toimub minu enda kaitseks. Ehk lihtsalt harilike maksete tegemise korral nad kaarti ei sulge, kuid kui oled selle kuhugi kahtlasse kohta torganud ja seejärel see nende filtritesse kinni jääb, on sulgemine paratamatu. Eestlased reisivad palju ja see ei ole veel kaardi sulgemise argumendiks, kui sellega ootamatult kasvõi Venetsueelas makstakse.

Just mõni aeg tagasi suhtlesin samal teemal Swedbanki klienditeenindusega.
Minu üllatuseks laideti mõte panka oma reisist teavitada ja mitte kaarti sulgeda (kui pangale mõni minu makse mingil imelikul põhjusel peaks kahtlane tunduma) koheselt maha.
Põhjenduseks toodi, et juhul kui pangakaarti peaks häkitama (andmeid kopeerima) ning siis sellelt raha võetama või mingite kaupade/teenuste eest makstama, siis pangal ei ole mingit kohustust kahju hüvitada(!).
Seda siis väidetavalt sellepärast, et kui oled ise teavitanud panka oma välisreisist ning soovinud et pangakaarti ei blokeeritaks mingite maksete pärast (mis pangale võivad tunduda kahtlased aga sinule endale hoopiski mitte), oled justkui ise andnud pangale oma nõusoleku võtta enda peale täielik vastutus kõikide tehingute (s.h. siis ka ebaseaduslike(!) ) eest selles riigis/riikides viibimisel.
Olen ise varasemalt saanud kogemuse osaliseks kus pank blokeeris mu kaardi peale seda kui olin ostnud Bangkokis Big C keskusest mikroahju. Kaardi lahti saamisega oli ikka tohutu jama ja suur ajakulu. Õnneks olid olemas ka teised kaardid mida sain kasutada.
See kord ei olnud ma oma reisist panka teavitanud.
Nüüd olengi seisus, kus ei oska otsustada - teavitada siis või mitte? Mõlemad variandid tunduvad ühtemoodi halvad, kui mingi probleem peaks tekkima.

 Swedi puhul aitab kui saadad pangasisese sõnumi, et kaart ei toimi milles probleem. Kehvasti muidugi kui lukkuminek satub nädalavahetusele. Kunagi nad ikka helistasid ja küsisid üle, enam mitte.

Tuli mullegi paar aastat tagasi peale Taist naasmist teavitus SEB-ist  et teie kuldkaart on internetiostude jaoks suletud ja vist ka raha väljavõtta poleks Eestis saanud. Eestis poes maksta oleks saanud. Väideti, et see olevat VISA poole ettevaatusabinõu. Tais küll ei maksnud vististi kordagi kaardiga, aga lennujaamad ja lennukis küll. Õnneks ei pandud kinni Tais kohapeal olles.

Mul pani SEB mu Indias viibimise ajal mõlemad kaardid kinni. Ma ei saanud aru ka, mis toimub sest panga reedel saadetud sms jõudis minuni millegipärast pühapäeval.