Keskkonna kleepsud autoklaasile Lääne-Euroopas

Tere!

Kas kellelgi on kogemusi Prantsusmaal, Belgias ja Hollandis keskkonna kleepsude tellimisega? Lähen autoga Eestist reisile ja nende riikide teatud piirkondades (nt pealinnade keskused) kehtivad autodele keskkonnanõuded. Et saaksin nendes piirkondades sõita, pean tõendama, et minu auto on piisavalt keskkonnasõbralik (2016. aasta auto). Kas kõikide nende riikide puhul tuleb teha eelregistreerimine või saab ka kohapealt osta (sarnaselt Saksamaale)?

Brüsselisse minekuks tuleb eelregistreerida auto siin: https://irisbox.irisnet.be/irisbox/noauth/formulaire/bruxelles-fiscalite/inscription-lez. Serfifikaat kehtib 3 aastat ning on tasuta. Kuskilt osta minuteada ei saa. Kui seda ei tee ja kaamerasse jääd, on trahv 150 või 350 eurot.

Lugesin netist, et Belgias on veel mingi keskkonna tasu 19.90 eurot, mis on vaja maksta. Mille eest seda siis peab maksm?

Prantsusmaalt tuli riiklik "kleps" ca viie euro eest posti teel. Paar aastat tagasi tellisin, aga aadressi enam ei mäleta. Nende "transpordiameti" kodulehelt leiab.

on Prantsusmaa "ökoklepsu" koht. Täidad ära ja tuleb ilusti koju. Ei soovita seejärel seisma jätta, vaid kohe klaasile. Mul seisis paar kuud ja seejärel oli raskusi tervena teda paberilt kätte saada, sest on tehtud üpris õhukesest materjalist. 

01. juulist 2019.a. on tunduvalt karmistunud Pariisi sõitmine. Diiselautod, mis on registreeritud enne 01. 01. 2006 ei saa enam kõikjale, samuti "bensukad" registreerimisega enne 01. 01. 1997.  Süsteem on keeruline ja seal on kehtestatud erinevad tsoonid ja ajad.

Tegin juunis poolele Euroopale autoga tiiru peale, ei ostnud ühtegi kleepsu ega maksnud ühtegi maksu, va. Taani väina ületamisel sillamaksu 71 eurot.
Nüüdseks on kolm nädalat möödas ja olen saanud ühe kiiruskaamera trahvi Madalmaadest (selline riik ongi blanketil kirjas) summas 33 eurot. Sõitsin läbi peaaegu 6000 km, 12 riiki ja umbes 40 linna, nii et pole üldse paha tulemus.

Lotti, sul vedas. Sellist käitumist ma teistele aga ei soovitaks. Need piirangud on koostatud põhjusega ja turistina võiks kohalikke reegleid austada.

Leidsin lehekülje, kus on välja toodud, mis riigis mis nõuded kehtivad:
https://www.dieselnet.com/standards/eu/lez.php?fbclid=IwAR1i0QwxgPUM9ulVZM9_xymAW7FZjPyor6vyAfmhKwG_Ev4PF6Fa2CqaTq0

Vahekokkuvõte:

Prantsusmaalt tellisin 4,21 euro eest 3 aastaks kleebise. Kuna tellimisega jäin hiljaks (Saabub ca 14 päevaga), siis on lubatud kasutada ka emailiga saadetud kinnituse väljatrükk (paned auto klaasi taha).
Belgias registreerisin auto, aga rohkem infot sealt saanud ei ole. 
Hollandis alla 3,5T autodele see nõue veel ei kehti.
Saksamaal saab esimesest DEKRAst osta.