Plaan pikemalt (umbes 6 kuud) maailmas ringi seigelda ning selleks ajaks sooviksin teha reisikindlustuse. Vahelduva eduga teen ka distantsilt tööd.
Erinevaid kindlustusvariante uurides on igal pool piiravaks tingimuseks lubatud reisi kestus, mis on kuni 90 päeva. Seda ka nt panga poolt pakutava aastaringse kindlustuse puhul.
Kas oskate soovitada, millist kindlustustoodet selliseks puhuks osta ja kust kohast? Oleks hea, kui on olemas lisaks tervisekindlustusele ka reisitõrke- ja pagasikindlustus (võiks kehtida ka esemete varguse korral).
Pisut guugeldades (monthly travel insurance) leiab ka kuumaksupõhiseid piiramatu ajaga reisikindlustuse pakkujaid, nt Genki
Hinnaklass nii 35-50€/kuu. Võib näiteks esimesed kolm kuud krediitkaardi kindlustusega seigelda ning seejärel kuupõhiselt edasi purjetada, ei mingit susserdamist
Enne sae käimatõmbamist võiks rahulikult kindlustustingimusi lugeda. Nt Luminori tingimused ütlevad et 'alalise elukoha riik on kindlustatu kodakondsusriik ja/või riik, mis on väljastanud kindlustatule alalise elamisloa ja kus kindlustatu elab püsivalt üle 183 päeva aastas'. LHV üldse alalist elukohta tingimusena ei maini, ainsad tingimused on et isiku reis peab algama ja lõppema Eestis, samas piiri reiside arvule aastas ei ole: https://www.lhv.ee/et/reisikindlustuse-tingimused#m-isted.
Ehk siis nii rekkajuhi kui Ukraina pagulase juhtumitele on selged reeglid olemas - Luminori puhul jaoks on rekkajuht ilmselt Eesti alalise elukohaga (eeldades et tema kodakondsus ja/või elukoht on Eestis, isegi kui tööreisidel käib välismaal), LHV puhul aga ei oma see üldse tähtsust, peaasi et ta vähemalt korra 2 kuu tagant Eestisse satuks. Ukraina pagulane on Ukraina resident, alates 3. augustist saab ta aga valida Eesti residentsust (muide, Ukraina portaalides on juba nende maksuameti juhised pagulastele nende residentsuse määramiseks ilusasti üleval). Ei ole eriline raketiteadus, lihtsalt vali kindlustaja, mille lepingulised reeglid kõige enam sobivad, samamoodi nagu valid näiteks kaskokindlustust.
Kui veel midagi peaks arusaamatuks jääma, siis alati võib kohaldada Maksuameti residentsuse määramise juhiseid, kus on muuhulgas üksikasjalikult kirjeldatud ka 183 päeva määramise korraldust: https://www.emta.ee/eraklient/e-residendile-mitteresidendile/residentsus/residentsuse-maaramine
Ja mis kodumaasse puutub, siis olen ise olnud olukorras, kus kolmandiku aastast elasin Eestis, kolmandiku välisriigis ja ülejäänud kolmandiku muudes riikides. Mitte kordagi ei tekkinud mul küsimust oma kodumaa määratlemisest (see oli ja on alati Eesti) ja sellist küsimust ei tekkinud ka maksuametil, sest nende reeglid on olemas ja avalikud.