Küpros - mõned küsimused, kui reisida omal käel

Tere,

Novembri keskel lend Küprosele (AB lend Larnacasse). Plaan rentida auto ja nädalakese ise saarel ringi liikuda. Olen lugenud Küprose kohta juba siit soovitusi, aga mõned täpsustavad küsimused on tekkinud:

- Kas autorent oleks mõtekas rentida juba ette ära ja siis lennujaamas minna autole järgi (kiirem, lihtsam?) või minna lennujaamas suvalisse autorendifirmasse ja auto võtta (odavam?)? Mul endal kogemus ainult rahvusvaheliste firmadega ja ette broneerimisega (Itaalias), aga äkki saaks kohapealt paremat hinda?

- See kas novembris ujumiseks sobivat ilma on, see selgub siis juba jooksvalt, aga kui on, siis kas keegi on ka kalju hüppeid seal teinud (cliff jump)? Või kas on see üldse mõeldav (algajatel)? Kui, siis kus?

- Kas Türgi poolele on mõtet minna?

- Kas oleks mõtekas võtta ka mingi paaditrip või safari (kui neid üldse novembris tehakse) või pigem ise seigelda?

Kõik muud põnevad soovitused kuulan ka hea meelega ära :)

1
2

Olen paar korda kasutanud kohalikku firmat ja ikka ette bronninud. https://www.elephantrentacar.com/

2
0

Kui keegi jagaks kogemusi Türgi poolelt, oleks suur huvi lugeda.

0
0

Jagan huviks eileöist kogemust Larnaca lennujaamast linna saamisega. Reisin iseseisvalt. Vaatasin, et transfeerid linna on ca 25 €, takso peaks lennujaama koduka kohaselt olema ca 15€ (mõõdiku järgi). Arvestades, et mu sôit oli täpselt kesklinna (Larnaca Marina kanti) ja sôidu pikkus peaks olema 10min, tundus 25€ üleliia palju - nii otsustasin tavalist taksot proovida.

Larnacasse saabudes läksin taksorivi juurde, kus miski meesterahvas kamandas inimesi autodesse. Mind pandi kokku ühe poolakate paariga, kes samasse kanti sõitsid. Ja siis sai nalja - taksojuht soovis saada 20€ minult JA 20€ teiselt paarilt. Kuigi me sôitsime samasse kohta. Sest "te olete eraldi". Mulle see muidugi ei meeldinud ja jalutasin ära, taksojuhi hirmujutu saatel, et ma võin ootamagi jääda 2 tundi, kuni keegi mind viitsib kuhugi viia. Proovisin Bolti tellida, algul autosid saada ei olnud. Ootasin paar minutit ja siis tulid mu juurde poolakad - ka nemad ei saanud taksojuhiga enam diilile, kuna too hakkas tahtma neilt hoopis 35€.

Siis aga ilmus Bolt äpis auto, vôtsime selle poolakatega kamba peale ja saime kesklinna kokku 15€ eest (jagasime selle sõbralikult pooleks). Seejuures Bolti auto oli tegelikult samas taksorivis - lihtsalt kuna inimesi oli väheks jäänud (parem "turistisaak" oli juba ära krabatud), otsustas juht niisama passimise asemel (järgmiste lendudeni oli veel paar tundi aega) Bolti sõita.

Kokkuvõttes: 10 min sõit, kokku 15€. Ajakulu lisaks sõidule: 3-4 min vaidlemist "taksojuhiga", miks ma ei nõustu 20€ eraldi maksma ja et sõit kohe kindlasti ei ole 40€ kokku. 2-3 min ootamist, et Bolt saada.

Järeldus: Bolt on hassle-free ja odav võimalus kesklinna saada :) Uberit Larnacas pole. Olemas ka buss, mis pidavat sõitma iga 20min tagant - aga selle kohta ma ei uurinud, ja ilmselt kl 4 hommikul see ei sõida ka :)

6
0

Käisime juunis 2 nädalat Küprosel. Auto rentisime päris pikalt ette, õnneks saime kätte ka, kuigi veidi keeruline oli lennujaamast rendifirma esindaja üles leida, boksi neil seal polnud.

Türgi poolele soovitan kindlasti minna, piirilt ostsime kindlustuse 20.-, kehtis vist 3 päeva, aga meile päevast piisas. Famagusta kummituslinn on omaette elamus, hinnatase hoopis teine, vaatamist vanalinnas piisavalt, rannas ujusime ka.

Eraldi trippe ei ostnud, seiklesime ise. Mägedes oli toredaid külakesi ja Troodose piirkond oli üks lemmikuid. Valdava aja ööbisime Paphoses, hiljem Ayia Napas, mis polnud pooltki nii huvitav.

2
0

Hei

Sai eelmine aasta lennujaamast võetud autorent suht normaalse hinnaga. https://www.petsas.com.cy/en/

Väidetavalt rendiautoga põhja poole minna on võimalik aga kindlustus ei kata, kui midagi juhtub. Kohalikud ostavad mingi eraldi kindlustuse põhjapoole minekuks, kuid rendiautodel teine teema.

Ise sai jäetud auto Deryneia piiripunkti lähedale ja sealt jala piiripunkti ning piiripunkti töötaja helistas takso (u 10euri) ja sai Famagustasse(Varoshasse), Tagasitulek veel lihtsam linnast taksoga. Soovitav minna hommikul vara, sest linna varemete vaatamine võib võtta vähemalt pool päeva. Vanalinna osas ja rannas on omajagu söögikohti ning kaardimaksed ja ATM toimivad.

Linna keskel on üks osa kus "puhkavad" kohalikud ja sinna minna ei lubata ega ka pilti teha ning ala on ümbritsetud kõrge aia ning tumeda kattega.

https://learngerman.dw.com/en/backlash-as-northern-cyprus-reopens-ghost-resort/a-58575248

https://www.iwm.at/publication/iwmpost-article/the-strange-case-of-varosha-in-cyprus

2
0

Tänud juba heade mõtete eest - katsuks selles Famagusta linnas ära käia (kas passi on ka vaja?)! Kuigi mul on veidi segane nende piiridega - kui kaardilt vaadata, siis on keset saart selline topelt joon (piiritsoon?), aga see Famagusta linn oleks nagu eraldi seisev osa? Oskab keegi aidata!?

Mida peaks Troodoses kindlasti nägema?

Kas keegi on Troodose piirkonnas mõne majutuse ka võtnud (airbnb pakub seal ühtteist) - kas novembris peaks jälgima ka seda, et majutuses küte sees oleks?

0
0

Tere!

Soovitaks auto ette ära bronnida - sest kohapealt võttes võivad järjekorrad metsikud olla ning ei pruugi enam normaalset autot saada. Kui soovid omal käel saarel ringi trippida siis soovitan kohe võtta ka suurema 4-veolise auto, sest sellega pääseb rohkematesse kohtadesse. Väikeste punnidega igalepoole ei saa ning kindlustus ei kata kui midagi juhtuma peaks (rehvi lõhkemine vms). Kogemus näitab, et pikemalt ette broneerides saab enam-jaolt ikka parema hinna.:)

Cliffjumpe saab teha ayia napa pool - seal neid kaljuservi palju kust kohalikke ikka hüppamas näeb, tasubki lihtsalt pilk peal hoida kui seal ringi sõita - kui on näha, et hüpatakse siis võib minna asja uurima.

Türgi poolele soovitan ka minna ning just sinna Famagustasse - päris lahe vaatepilt on seal ikka. Saab rentida jalgrattaid millega seal ringi sõita, aga valige neid hoolikalt, sest osad on päris roimad juba ning kui tahta kogu alale tiir peale teha siis on ikka pikalt vaja sõita. Rendiautoga vist kaasneb jah veidi kallim kindlustus, aga seda küsige kindlasti autorendi firmalt üle - vb kui teete ULTRA kindlustuse vms siis see võib seal sees olla. Ning Türki minekuks on minuteada ikka passi vaja jah - ma muidgi enamjaolt passiga reisija seega täpselt ei mäleta enam.

Kui võtate juba rendiauto siis trippige ikka omapead ringi. Minu jaoks ilusad kohad mis saare esmakülastusel "must see" on: Troodose mägi - võtke nt. sihiks Caledonia Waterfall - sinna saab kahelt poolt matkata (ülevalt on lühem maa jalutada) ning saab mõnusa matka ka, aga arvestage, et üleval on üsna palju jahedam kui all seega pigem pange pikemad riided - kui jalutades palav hakkab saab alati maha võtta, aga see temp. vahe on päris suur kohati. Siis ilusad kohad on veel Ayia Napa pool Sea Caves, Ayia Napa New Marina, saare ilusaim rand minu arvates Nissi Beach, aga neid ilusaid randu on veel (Lady's Mile nt. ning googeldades tuleb neid kohti veel välja).

Paphose poolel on ajalooline Tombs of the kings ning seal lähdal ja lahedad laevavrakid. Novembris on lootust ilmselt ka flamingosi näha salt lake'idel (paphos või larnaca)

Kui satute nt. Limassoli kanti (suht saare keskel ranniku ääres) ning huvi on proovida nt. mezet siis soovitan väga Fat Fish'i - sealt saab SUPER maitseelamuse ning kui olete üleüldiselt mereandide fännid siis minu arvates PARIM koht kus söömas käia Küprosel on Ocean Basket (seda peaks olema nii paphosel, limassolis kui ka ayia napal minu mäletamist mööda).

Turistide jaoks on ilmselt ka novembris rannas ujutav vesi, aga kohalikud siis enam vette ei roni.

Loodan, et sellest infost on abi.:)

3
0

Suured tänud - Birgit T - väga heade mõtete ja ideede eest! Eriti hea meel on mul, et sain ka mõned restorani soovitused :)

Kui keegi oskaks veel soovitada, kuhu kanti majutust võtta (kas lõuna poole või hoopis saare keskele, Larnacasse väga jääda ei tahaks, pigem kuhugi väiksemasse/rahulikumasse paika)?!

1
0

Soovitaks Paphosesse majutus võtta, Paphos ise lahe koht, pluss Troodosele pole sealt palju maad sõita. Ayia Napa ei jätnud peale pikemat Paphoses viibimist ja sealkandis tiirutamist erilist muljet. Liiga turistikas ja vähem põnevaid vaatamisväärsusi. Skulptuuride park oli küll A.N. lähedal lahe, tasuta ka.

Nissi beach on maitse asi, meile ei jätnud mingit muljet, hotellid kohe ranna ääres, noored pidutsesid, muusika valju, palju prahti maas ja vees.. hooajaväliselt muidugi tn rahulikum.

1
0

Küsimus neile kes autoga Türgi poolel käinud on siis kus kus kohast te rentisite? Kas rentija keelas ja ikka läksite? Kas lastakse üldse üle kui rendifirma poolt pole mingit vastavat märget kusagile tehtud? Autot otsin Paphosest.

0
0

Rendifirmat ei mäleta, netist ette sai võetud. Jah, kirjalikult neil punkt lepingus, et Türgi poolele ei tohi minna, samuti ei tohtinud ka ühte Küprose läänepoolsesse piirkonda, kus reaalselt olidki väga kehvad teed. Piiripunktis vaatasid passe ja 3p kindlustus tuli ka osta.

1
0

Kui aga tahaks käia ainult Famagusta linnas, siis ma saan aru, et rendiauto saab jätta Küprose poolele ja siis jalgsi üle piiri minna ning linna jalgsi või rattaga uudistada?! On nii? (see piiride värk seal on ikka natukene segane minu jaoks).

0
0

Jala nüüd küll ei soovita minna, piirist ikka jupp maad, Deryneia piiripunktist näitab 7 km. Veidi kõhe tee see ka. Kui ikka rendiautoga ei julge, siis pigem bussiga. Küprose poolel pakutakse muidu bussitrippe ka sinna.

Aga rendikaga mindi ikka palju üle seal.

1
0

Nissi beach on liiga mürarikas ja kallis( wc, dushi all käimine jne.). Analoogse valge liivaga( peenike, mõnus nagu savi) rand on ka Makronissose beach AN servas, kus samad asjad( joogivesi kraanist, dush jm.) on tasuta...Juba kolmas aasta sõidame vaid sinna randa puhkama!

1
0

Praegu oma reisile merevee temperatuure ette vaadates, kiikasin ka novembri algust Agia Napas. Esimesed 2 nädalat on püsivalt 24, 23 kraadi. Kuu teises pooles algab langus, kuigi on ka aastati erinev. Aga alla 22kraadi läheb igal juhul alles detsembris :)

Seal ju kinnisem laht ja ei ole nii tuuline nagu Paphosel...

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased