Rabat vs Casablanca vs Essaouira

Minek siis aastavahetuseks esmakordselt Marokosse, kindlasti paljud teist on käinud ja oskavad soovitada, millises linnas kui palju aega veeta.

Lugesin mitmeid varasemaid postitusi selle riigi kohta ning leidsin üsna vastakaid arvamusi, seega targemaks eriti ei saanud.
Vaja ära sisustada 6 päeva ja valida öömajad 7ks ööks. Esimene öö kindlasti Fezis ja viimane Marrakechis, sest nende linnade kaudu lendame. Võimalikud peatuspaigad on veel Meknes, Rabat, Casablanca ja Essaouira. Igale poole kindlasti ei jõua, sellepärast küsingi tripikate arvamust :)

Fez on alustamiseks paras pähkel. Maroko kogu oma ehedusega lajatab teile vastu pead ja saate Medinas ekseldes korraliku elukooli :).
Fezi alla kahe päeva kindlasti ei planeeriks. Vastasel juhul jäädki ainult uuslinnast vanalinna nuusutama.
Casablanca jätaksin mina vaid läbisõiduks. Hassan II mošee on muljetavaldav ja kohvikus Casablanca võib ka ära käia, kuid üldjuhul on tegemist minu jaoks mõttetu metropoliga.
Rabatiga lõikasin ise näppu - plaanisin sinna vaid päeva, kuid oleks võinud rahulikult öö olla ja nautida mere ääres kolamist ja linna vaatamisväärsusi.
Essaouira on mõnus rahulik oaas. Kui oled mõne päeva intensiivses keskkonnas olnud, siis kulub selline mereäärne rahu ja vaikus ära. Võimalusel jää ööseks, kuid kui aega napib, siis saab ka päevaga selleel väikesele linnakesele tiiru peale teha.
Peale sellist marsruuti hakkab Marrakech juba paljut kordama. Veeda õhtu J'ma el Fna väljakul, nahavärvimiskojad on parimad Fezis, neid ei ole mõtet enam Marrakechis uudistama minna.
Kõige rohkem aega varuge Fezi. Kui olete rohelised ja kogenematud, siis seal läheb tohutult aega. Ma pean ennast väga heaks orienteerujaks, kuid seal liikumine võttis mul kaks päeva harjumist. Ja selleks ajaks olin kõikide marokolaste koerustega juba tuttav.

Jaanusm, kirjelda palun marokolaste koerusi, meile jääb Marrakech teele nii u kaheks õhtuks.

6 päeva jaoks 6 linna on liig äge programm. Soovitaks Fes ja Marrakesh mõlemad 2 p ja Meknes rongiga väljasõit 1 päev. Et veidi nuusutada maaelu ja loodust, pakuks uks päev väljasõidu Marrakeshist Querika orgu. Eelmine jutt Fesi mediinas ekslemisest on jumala õige. Ise kasutasima paaril korral logelevate noorsandide teenust kohaleviimiseks nii 10 D eest.

oh, see saaks 2-3 lehekülge pikk jutt :)
http://travelscams.org/africa/common-tourist-scams-morocco/ Siin on mõned päris head teemad.

1) Kedagi kuradit ei huvita tegelikult, kus sa pärit oled, kuhu sa lähed või kes sa oled - kõik tahavad su raha ja pöörduvad selleks sinu poole: "Hello, my friend", "Where are you from, My friend", "where are you going, my friend"
2) Tee ei ole suletud, sa ei lähe vales suunas ja see ei ole ummik. Mine lihtsalt edasi.
3) Raha loed valjusti ja selgelt ja nähtavalt lauale. Kui tema loeb, on seal raudselt juba vähem.
4) Ka teised "turistid" on petturid. A nice guy from the States, kes ööbib kõrvaltoas ja räägib sulle, kuidas ta on korduvalt petta saanud siin ja sa pead väga ettevaatlik olema, on tegelikult kõrval asuva restorani sisseviskaja
...
Ja kui üldiselt piisab viisakast kuid kindlast "no merci" või "no thank you", koos väikese naeratusega, siis kui sa piisavalt veenvalt ei mõju, saavad nad indu ja võib juhtuda, et sind lihtsalt hakatakse jõuga kuhugi vedama. Fezis läks mul kolme noormehega kakluseks. Kuna mul oli kaart käes ja otsisin tannery sissepääsu, veeti mind jõuga ühte trepikotta ja sealt väljumiseks pidin kasutama enda ja oma naisterahvast kaaslase vabastamiseks jõudu. Ei tea, kas see oli kokkumäng, aga kohe kõrvalt ilmus välja vanem meesterahvas, kes meid "päästis", soravalt inglise keelt rääkis, oma poodi varjule kutsus, pahalased ära ajas ja lõpuks meile oma poe katuselt fantastilised vaated tanneryle avas. Mingit tasu ta ei tahtnud, kuid ostsime lõpuks tema poest mõned suveniirid. Selle eest saime veel ekskursiooni tema töökojas.

Ärge nüüd ära ehmuge - see on selle koha võlu ja kui oled oma esimese nädala seal ära veetnud, siis ilmselt juba naudid seal olemist ning järgmistel kordadel on oluliselt lihtsam. Lihtsalt, mina ei soovitaks Fezi alguspunktina :)

jaanusm kommentaaridega nii linnade kui marokolaste koeruse osas täiesti nõus. Paar lisamärkust:

  • Rabat on Maroko pealinn, administratiivkeskus ja kuninga kodulinn, olles samas Maroko mõistes väikelinn (580.000 elanikku, suuruselt 7. linn Marokos). Üks eestlasest sõber veetis seal korra jõulud ja jäi väga rahule - linn on puhas, rahulik, turvaline, viisakas rand ja restoranid kus perega käia. Kui plaan Rabatis või Casablancas paar päeva peatuda, siis kindlasti soovitaks valida Rabatis.
  • marokolastel on jah sellised koerused :) põhiline on neid mitte südamesse võtta ning kerge muhelusega kõigist neist pakkumistest loobuda või kui vastavat teenust vaja, siis hind umbes alghinnast kolmandiku peale kaubelda. Mentaliteet on lihtsalt erinev - kui nt Eestis on kruiisiturist paljude kohalike poodnike jaoks tüütu lüpsilehm, kes segab poenurgas feissbuugis surfamist, siis marokolaste jaoks on see hoopis süllekukkunud võimalus oma generatsioonidevanust kauplemisoskust rakendada ning seda nad rakendamata ei jäta. Reeglina sellised olukorrad füüsilise vastasseisuni ei vii (endal pole neljal Maroko reisil jaanusm kirjeldatud olukorrani asi jõudnud), ent liiale minnes tasub alati politseile viidata ja üldiselt selle peale taltutakse, sest probleemi ei taha nemadki.

Aitäh, sellsed tavalised koerused, nagu igalpool mujalgi. Seda linki lugedes tundus kõik seal ainult üks suur pettus olevatki, usun, et see nii päris pole:) meil on plaanis Sahara kõrb ja algusega Marrakechist. Leitud on korraldaja ja hind on sobivaks kaubeldud, saab siis näha, kuidas kulgeb.

Tavalised koerused jah, aga nii intensiivset survet ei ole ma mujal tundnud. Sellepärast ehk on ka Essaouira mulle kuidagi eriti positiivstl mällu sööbinud, kuna see oli kui puhkepäev neist tüütutest ahistajatest. Nii palju kui mulle soovitati ja eeltööd tegin, siis ei tohiks isegi mitte kaaluda posikestelt medinades näiteks juhatamise teenust võtta. Viivad su veel rohkem rappa, mõnda poodi jne ning ei pruugi sugugi kaasa aidata jõudmisele soovitud sihtpunkti.
Lisaks tavapärastele koerustele on nad ka oluliselt vilunumad ja suudavad sinus sageli tekitada tunde, et nad tõesti hoolivad sinu käekäigust ja tahavad ainult aidata.
Tegelikult on medinades väga head viidasüsteemid ja jalutusrajad. Neid järgides õpid lõpuks hästi orienteeruma ja seda ilma kaardita. See omakorda jätab sinust vähem ohvri mulje ja saad rahulikumalt kulgeda. Selleks, et neid viitasid märkama õppida, pead pisut harjuma.
Ja ööbi riadides! See on seda väärt. Eriti, kui saad Fezis korraliku katuseterrassiga ööbimiskoha, kust avanevad maalilised vaated.
Lepi öömajaga kokku ka transport lennujaamast nende juurde, see hõlbustab oluliselt kohalejõudmist.

Olen sõitnud bussiga Fes-ist Marrakesh-i, paljudel kohalikel läks bussi õõtsumisest süda pahaks. Pika reisi jooksul tehti ka üks tualetipeatus. Bussijaamas tõstab keegi kohalik pakke pagasiruumi, talle tuleks paar dirhamit poetada.
Linnade vahel sõidab ka rong, loodetavasti on rong mugavam.

Rongid on väga OK! Aga ka pisut kallimad. Meie kasutasime lisaks ka CTM busse, mis on igati ok, nagu meie SEBE mõned head aastad tagasi. Supratours on samuti ok.

jaanusm poolt kirja pandud linnasoovitused langevad suuresti kokku ka minu omadega. Me lendasime Fezi ja tagasi tulime Marrakeshist.
Fez - mulle väga meeldis, oli meilegi Marokos esimene peatus. Ööbisime vanalinnas väga armsas riad´is. Paar päeva saab vanalinnas kolades kenasti sisustatud.
Fezist liikusime rongiga Meknesi, rongid väga korralikud ja rongiliiklus hästi korraldatud.
Meknes - linn ise mulle ei meeldinud, aga lähedalasuvad Volubilis´e varemed olid igati väärt vaatamist. Ei ole küll eriti suur kompleks ja kui palju Rooma-aegsete linnade varemeid näinud, siis wow-efekti kindlasti ei teki, aga samas selline mõnus vaatamine.
Rabat - plaanisime ainult päevakese olla, kokkuvõttes jäime kauemaks ja oleks isegi veel ühe päeva rahulikult olla. Tore "valge-sinine" linnaosa vanalinnas (Kasbah des Oudaias), huvitavad Chellah varemed, klassikaline medina, palju kohvikuid ja ilus ookean.
Marrakesh - teistest tunduvalt rohkem turiste ja seega ka potentsiaalseid pettusi (taksojuhid rongijaamas küsisid Maroko mõistes üüratut summat 2 km eest - üle 7 eur - me muidugi loobusime teenusest :) ) . Palju ilusaid paiku, mulle eriti meeldis Bahia palee. Medina on väga elav ja põnev, rohkelt häid söögikohti. Samas Jemaa al-Fnaa (peaväljak) oli meie jaoks pettumus. Ootasin midagi enamat, suuremat emotsiooni ja põnevaid elamusi. Paraku sellest jäi puudu - rahvast oli küll palju, aga midagi erilist sealt enda jaoks ei leinud.
Laias laastus Maroko väga meeldis, läheks kindlasti uuesti, palju veel nägemata ja kultuur väga huvitav. Ning hea toit :)