Lähiajal autoga Poola Krakov, Auschwitzi

Tere, nagu pealkirjast näha siis on plaan Poola minna. Arvatavasti natuke soojemal ajal, võibolla mais. Kuna selliseid autoreise pole varem teinud siis sooviks natuke suunavat infot. Alates sellest kuidas politseiga suhelda lõpetades sellega kuidas turul tingida, mis keeles suheldakse. Kuidas on hinnad ja öömajad jne. Kogu krempel. Kindel koht kuhu lähme on Auschwitz, kes on käinud palun aita.

Auschwitz on nagu Disneyland. Ülesehitatud hirmu- ja õudusemotsiooni tekitamiseks.

Aasta parim võrdlus- Auschwitz ja Disneyland. 12 punkti. Ühes lõbustatakse raske raha eest lapsi ja lapsikuid täiskasvanuid, teises aeti kõik vahet tegematta ahju ja sulatati rasvaks, tasuta. Veel 12 punkti.

Poola on väga turistisõbralik maa, pole vaja eriti pead vaevata, et mis ja kuidas. Hinnatase sama mis meil, öömaja lihtne saada ja Krakow ja selle ümbrus vaatamisväärsusi täis. Soovitan soojalt peatuda Wieliczkas, samas ka sealses soolakaevanduses ära käia. Inglise keelega saab hakkama kui räägid noortega. Vanemate puhul on kehakeel parem kui vene. Poolakad vihkavad venelasi rohkem kui kõik teised kokku. Jälgi liiklust ja kiirust, siis pole politseid vaja karta. Ei ole Krakowvist kaugel, kuid võrratu loodus ja mõnus turistilinn on ka Zakopane.

thanks naelvasar, loe ka seda, siis saad aru et võrdlus oli tõesti dead-on: http://www.fpp.co.uk/Auschwitz/Osteuropa/Fritjof_Meyer2.html

Poola on väga lahe. Kindlasti käi ära seal soolakaevanduses Wielickas. Zakopanes müüvad teeääres talunikud lambanahku, mis on nii mõnusad soojad ja võrreldes meie hindadega, superodavad. Käisime seal koonduslaagris 2006 aasta suvel, ei ütleks et see on disneyland. Tegelt võttis väga mõtlikuks see, mis üks inimene võib ikka teisega teha. Krakowi vanalinn on ilus oma kaunite lillepeenardega.

Hakkama saab nii vene kui inglise keelega, poolakad on väga sõbralik rahvas. Öömaja leidmisega ei peaks probleeme olema, me oleme igal aastal külalistemajades ööbinud, kunagi pole öömaja ette broneerinud.

Politseiga nii, et trahvi saab ka tingida, kui piisavalt hale nägu teha ja nad ei näe palju sul rahakotis raha on, meie 200 zl-sest trahvist sai 50;) Kiiruse pärast meid kinni peeti, samas polnud ühtegi märki et asula algab, aga no mida sa ikka nendega vaidled seal..

Kui kinni peab pead maksma, ega nad muidu sind ei lase. Võta teine rahakott kaasa ja pane sinna eesti 2,5 ja 10 seid ning üks 10 euri, siis näitad talle, et sul rohkem pole ja ta lepib selle 10 euriga. Vaielda pole mõtet. Olen ise ka maksnud krt.teab mille eest. Aru ju midagi ei saa. Puha poola keel.

Kui eeskirju enam-vähem järgid, siis neid küll kartma ei pea. Selge see, et kui sõidad nii nagu Tallinn-Tartu mnt-l tavaks on, siis maksad trahve. Zakopane on super, majutuse leidmisega teil probleeme leida ei tohiks (seal pakub peaaegu iga eramaja öömaja).

Wielicka tõesti vägev ja seal lähedal mitu toredat motelli. Kaasa ikkagi gps mis hakkab tavaliselt kiiruse ületades karjuma, sai 2 nädalat mööda euroopat ühegi trahvita hakkama, 3 korda oli ikka tõeline napikas, aga just gps päästis. Poola ja Leedu kadalipp olid muidugi viimasel päeval-öösel muljetavaldavad, mõlemas ca 15 poolitsit manti võtamas ja teinekord vaid kilomeetrise vahega. Korra kontrolliti Varssavis lihtsalt dokumente, võeti kolmandas reas lihtsalt vahelt välja.

Ok, Auschwitz on julm koht, aga ka mulle jättis ta turistilöksu mulje. Liiga lakutud, puhas ja tehislik, liiga muuseum, selline ameerika juutide nutumyyr. Paar-kolm kilomeetrit eemal on Birkenau, mis oli omas vaikuses ja tyhjuses muljetavaldavam. Seal vöib oma fantaasia ja ajalooteadmised proovile panna.

Wielicka linnas odav kämpa ei ole kaugel soolakaevanduse muuseumist, teeviidad näiavad, samas ka hotell, restoran jne. ligidal Auschwitz- Birkenau muuseum, sealt Zakopanie- sse üle mägede tee äärde jäävad mõned suusatajatele mõeldud öömajad, aga õhtuks jõuab ka mõnusalt Zakopaniesse, kus linna sisse sõites on ka kämping, ligidal ka kohalike mõnus ööklubi. Sai sõidetud sellist marsruuti 2004.a. laste- ga ja lastel järgn. aastad ajalugu 5

Head reisi

Jagaks mõningaid mõtteid mis on tekkinud Poolas sõiduautoga liigeldes. Kui esimest korda mõned aastad tagasi Poola sattusin, tekitas suurimat segadust neil laialt levinud liiklus "poolteisel" sõidurajal. Viimasel ajal olen sellist stiili näinud ka mujal aga Poolas tundub see siiani olevat reegel. Neil on väga levinud parempoolne teeääre märgistus ( valge joon ) joonistada asfaldi äärest suht kaugele. Nii sõidavadki aeglasema käiguga autod nii, et see joon jääb auto alla. Samuti tõmmatakse ennast joone peale kui keegi sinust mööda üritab saada. Sõbralik liigutus, aga seda poolikut rada kasutab poola talupog kes liikleb kas hobuse või imeväikese traktoriga. Minul on tulnud paar korda auto pidureid kontrollida, sest arvestades juhi asukohta ilmub see takistus vaatevälja kuradima hilja. Veoauto juht ilmselt näeb paremini üle teiste. Treiseks kiirus. Kuigi ma eeldan, et kiiruse piirangud ei ole loodud minu kiusamiseks vaid kellegi elu säästmiseks, on raske seda jälgida kui tahavaate peeglist näed kahe meetri kaugusel asuva nelikümmend tonni kaaluva veoka tulesid. Et tuuleveskidega jne. siis olen kasutanud "jänese" teened. Võttes ennast suurele sappa, võib suht rahulikult kimada. Eriti üle 90 ei lähe, aga minu kogemus näiab, et asustatud punkti läbimisel veokajuhi parem jalg ei nõksatagi. Ja veel, kui plaan magistlaalilt maha keerata, siis see suisa eraldi teema.

Tulime just Poolast-sõitsime soolakaevandusse ja tagasi,ega rohkem aega ei olnudki.Kolme päevane reis ja igapäev sõitsime 1000 km maha-nii, et istme maitse suus.Kuid ükski politsei meid kinni ei pidanud-ega nad seal kedagi kinni pidanud autod panid meist mööda nagu me oleks seisnud tee peal ja politsei ainult vaatas neile järgi. Muidu kaevandus lahe -lambanahad odavad ööbimine odav.Ööbisime enne Varssavit ja 100 zlotti tuba ainult.Küte on võibolla 20 senti odavam kui meil,oleneb kus ostad-hinnad kõiguvad rohkem kui meil.Rekkasi on igal pool-aga ega seda saa pahaks panna.Kuid lihtsalt, kes läheb arvestage.Teed nagu meil-võibolla kohati hullemad-kuid ega meil ka kiita ei ole.Muud hinnad peaaegu samad mis meil, võibolla veits odavamad.Riideid ei tea-kuna ei jõudnud kubanduskeskusesse.Kes tahab minge ja ärge kartke kuid varuge päev muidu kaob reisi isu ära. :)

Käisime elukaaslasega 2007 aasta augustis Auschwitz- Birkenau muuseumis. Pileti hinda ei mäleta, aga väga kallis ei olnud. Ümber Auschwitzi müüdi igasugust 'nänni' ning rahvast oli meeletult. Busside täis gruppe igalt poolt üle maailma. Sisenesime peamajja ning seal pandi grupid kokku keelerühmade järgi ning iga tunni tagant (vist oli nii...) läks jälle uus grupp. Keeled olid - poola, prantsuse ning inglise keel. Miski kleepekas pandi kah rinda ja ekskursioon võis alata. Kõigepealt käisime Auschwitzi läbi väga põhjalikult ning siis läksime koos oma grupiga, bussiga Birkenausse, kus toimus ülejäänud ekskursioon - Birkenau laager asus umbes 3km kaugusel. Eks seal oleks saanud ka omapäi liikuda, kuid arvan, et siis poleks ekskursioon nii põhjalik olnud - kokku kestis see oma 3h...kõht oli pärast päris tühi, sest me ei olnud arvestanud, et nii pikalt läheb. Lõpus veel näidati kinosaalis filmi, kuid seda ei viitsinudki vaatama minna, kuna eeltöö oli põhjalik ja nälg hakkas silmanägemis ää võtma :). Muuseum on omaette kogemus ja ei kahtse, et seal käisin. Muidugi ei olnud ta nii shokeeriv kui algul tundus, pigem selline 'muuseumlik' - kuid see puhtalt minu vaatevinklist :) - mul oli eeltöö põhjalik lihtsalt. Edu! Ja soovitan ära käia.

Lisan veel, et ruumide sees pildistada ei lubatud - väljas lubati. Aga meil oli väike fotokas ning pildistasime sees kah. Keegi ei kobisenud ka midagi :).

nälg hakkas silmanägemis ää võtma :) - Said oma kogemuse 'peaaegu töelisest' koonduslaagri elust, irv.

Autotuled tasub maha keerata, siis ei paista kohelike seast silma. Kui juba minek, siis tasub kindlasti Zakopaneni minna ja kohapeal 2-3 päeva varuda. Kentukcy Fried Chicken kiirtoitu tasub ka proovida :-)