Käisin Norras erinevates kohtades mägedes tatsamas.Sai käidud turistidele mõeldud radadel. Elamus oli võimas ja kisub tagasi.Süda ihkab nendelt radadelt edasi minna, kus turiste ei kohta.Mõtlesin tuuritada mägede sügavusse ja ise trassi paika panna, ööbida telgis ja mägionnidest kaugemal. Plaan minna järgmisel aastal ja praegu valin piirkonda.Hardangervidda oli liiga lauge, samas oli see kõige suurem piirkond ja annaks seal tuuritada mõne nädala küll. Jotunheimen oli võimas ja praegu mõtlengi, et kas Jotunheimen või Sognefjell. Äkki keegi on nende rahvusparkide sügavuses käinud ja aitaks mul valida? Oleksin tänulik.
Mägedes käimine on tõesti norrakate elustiil. Mis teistel rahvastel üksikute hullude veidrus, on neil masside ajaviide. Kesk-Euroopas on mägedes suusatamine vist samasugune popp harrastus, aga erinevalt suusatamisest (mis vajab tõstukeid ja varustust ja on seega üsna moodne värk) on norra mägimatkamisel pikk ja väärikas ajalugu.
Kindlasti annab Jotunheimis ilusa marsruudi teha.
Kui valid Sareki, siis otsi enne keegi, kes seal päriselt ka käinud on. Nagis on kellegi hr Oanurme pildid suvisest Sarekist - http://nagi.ee/photos/Zakk/sets/75767/. Rain Lond ja Marko Kalve tegid seal oma Gröönimaa proovimatka. Hiiemäe käis seal talvel ja üksi. Plumer-Mere-jateised käisid seal talvel ja kambaga.
Oanurme piltidelt peaks Sareki ja Jotunheimi erinevus välja tulema. Sarek tundub lauge ja rahulik. Jotunheimis on aga liustike uhutud järsud maastikuvormid - mäed on kohati nagu noaga pooleks lõigatud, või on siis keegi hiiglasliku jäätisekulbiga maastikust tükke välja uuristanud. Ilusad on kindlasti mõlemad :)
Jotunheimi mäed teevad huvitavaks sügavad-teravad liustike uhutud orud, Sarek on laugem kui Jotunheim. Õigemini: mõlemas on lauge
hehh, egas' nad ses suhtes metsikud paigad ole :) Pead lihtsalt omal jõul üle (st läbi) jõgede saama, varjualust ei ole võtta ja söök vaja kaasas tassida või õngitseda.
Kui rootslastel see asi seal suhteliselt metsik on võib kaardi soetamine probleemiks osutuda.
Lantmäteriet on minu meelest üsna heade kaartidega hakkama saanud, diginäidist saab sirvida siin - http://butiken.metria.se/dkny/product_info.php?cPath=3_4742&products_id=27 Sareki kohta on BD10 ja näeb välja selline - http://www.resebokhandeln.com/product_info.php/cPath/140_143/products_id/1097
Värkselt Abisko-Kebnekaise-Nikkaluokta pealt tulnuna ajab see kant mind ka kihevile, aga ma ilmselt trambin enne Sareki minekut veel mõned korrad Kungsledenit ja Kebne ümbrust.
Margusl, muhulane - järgmine retk sinnakanti (või kuhuiganes) võtke ette talvel ja suuskadel! Ma olen Skandinaavia mägedes käinud nii suvel kui talvel. Kui suvel on nad lihtsalt ilusad, siis talvel on elamus suisa müstiline - ainult lumi ja kaljud ja taevas, ei ühtegi värvi peale valge ja sinise ja musta. Ja kui tuiskab, siis on ainult valge :)
Panen viidad oma piltidele, siis näeb, millest ma räägin :) Abisko-Nallo-Kebnekaise, 2007: http://album.rumba.ee/kati/Lapimaa2006 Jotuneim, 2008: http://album.rumba.ee/kaur/jotunheimen
Matkapäevikud on ka veebis, vastavalt http://no.spam.ee/~kaur/m/lapimaa_2006.html ja http://no.spam.ee/~kaur/m/norra_2008.html.
Skandinaavia on suusamatkamiseks mugav paik, tänu radadele ja majadele saab ka kõrgetes mägedes käia kerge kotiga ja ilma külmalt ööbimata.
Lisaks Lantmäteriet'ile (mille kaardid on tõesti suurepärased) on veel teisigi kaarditegijaid, näiteks cappelen.no (http://www.cappelendamm.no/main/katalog.aspx?f=23). Head kaardid on teine põhjus, miks Skandinaavias mugav matkata on.