trip-krainetrip-ukraine-dark
Mauritius

On plaan novembri lõpus 2021 sõita sõpradega Mauritiusele. Palun andke teada, kas seal saab liikuda rolleritega nagu Indoneesias, Tais? Või tuleks eelistada ikkagi autot. Mis hinnatase on söögikohtades? Kas keegi oskab soovitada lahedaid söögikohti? Olen läbi lugenud erinevaid postitusi ja tean, mis vaatamisväärsusi tuleb külastada, kuid sooviks ka maisemaid asju teada.

Rollerirent Mauritiusel praktiliselt puudub. Võib-olla on ainult pealinnas, seal ma ei käinud, aga mujal küll ei kohanud. Isegi rattarent on seal haruldane nähtus ja hinnad on kõrged. Iseenesest liikuda saaks küll kui just suurele maanteele ei roni. Käisin seal täpselt selsamal ajal 3a tagasi. Mahebourgis tean ülimalt head ja inimsõbralikku restorani ja seda julgeks küll soovitada. Kui sinnakanti satute, siis võin privaatselt täpsemalt rääkida. Hinnatase on restoranides erinev, keskmiselt on hinnad kõrgemad kui Aasias, aga kui otsida leiab ka ok variante.

Olen käinud seal, ise sõitsin taksodega ringi. Kõik hinnad on kõrgemad, kui Aasias. Rolleri rendi kohta saab lihtsalt uurid, kui kirjutada otsingusse "Scooter rental Mauritius". Näed kohe kaardi peal rendifirmade asukohti ja muud infot. Aga reisifoorumites üldiselt ei soovitata rolleriga saart avastada. Üks postitus TripAdvisori foorumist:

"Yes, there are plenty of places that rent scooters. Most tourist towns will have an outlet plus some of the hotels have them, too. We do the odd local trip by scooter. I wouldn't recommend trying to do the whole island as the driving is a bit dodgy at times and you could end up in trouble! I wouldn't go on the freeway on a scooter although the locals do. You'll need your local driver's licence with photo ID to hire the scooter. Always keep the paperwork with you as there are frequent police stops when they will ask for the rental agreement."

Seega tõenäoliselt vajate mingit kohalikku juhiluba seal. Ja turistidega juhtub alatasa õnnetusi, seda lugesin ka sealt foorumist. Aasias karastunud eestlast see info muidugi ei pruugi heidutada. 

Söögikohti on seal palju ja seinast seina, igasugust india-pärast vürtsikat toitu on palju. Aga soovi korral leiab ka samasugused praade nagu meie pubides. Kuna käisin ammu, siis ise neid kohtade nimesid ei mäleta, inglise keeles guugeldamine aitaks ka siin välja.

Meie liikusime rendiauto ja ühistranspordiga. Viimane on väga naljakas, odav ja elamuslik :) 

Hinnad on tõesti seinast seina, võib väga odavalt majandada, aga võib ka korralikult raha huugama panna. Selles mõttes mulle meeldis, et on valikuvõimalus. Erinevat india tänavatoitu võis 1-2 euro eest end lõhki pugida. Sellised keskmise tasemega toidukohad kasseerisid prae eest 10-15 eurot.  Aga leidus ka praehindu üle 20 euro. Ei tea muidugi, kuidas hinnatase tänasel päeval.

Tõsi, tagantjärele ütleksin, et kallimad kohad (nii toidu kui majutuse osas) valmistasid pettumuse, odavamad kohad jällegi suutsid meeldivalt üllatada. Nii et mina meie mõistes restorani tasemel toitu ei lähekski seal otsima. 

Katamaraanitrippidest oli lemmik Topcat (Grand Baies). Üldse mulle reisi lõpuks meeldiski vist enim see vaikne põhjapoolne kant ja sealt väljasõidud üksikutesse randadesse.

Aitäh info eest. Sain targemaks. Kas on mõtet siis autot rentida alates lennujaamast? Kas tuleks sularaha varuda või saab ka kaardiga igal poolt maksta.

Mul oli plaan rentida auto aga rediauto ei ilmunud välja ja hiljem vabandas, et midagi tuli ette. Mõnes mõttes oli hea, sest kuigi olen sõitnud ka varem vasakpoolse liiklusega, siis teed olid vastikult kitsad ja kraavid otse servas. St kogenud juhile pole probleem, aga esimeseks vasakpoolse liiklusega katsetuseks ei soovita. 

Tänavatoidu juures tasub mõelda, et see on ikka pigem Aafrika ( mitte võrrelda Aasiaga). St kuigi endal seda kogemust õnneks pole siis viimne kui üks mu tuttav, kes käinud on, on pidanud silmitsi seisma kergema või raskema toidumürgitusega just tänavatoidu puhul.

Eelistada ikkagi autot, see pole päris nn rolleriga avastamise saar. Aasia saartega pole mõtet võrrelda, on ikkagi suurem ja arenenum, vahemaad ka omajagu pikad. Ise võtsime auto pooleks ajaks, s.t nädalaks, aga sel nädalal, mil olime nö jalgsi, maksime takso eest üsna palju, seega oleks mõistlikum ikkagi olnud rendikat pikendada (kahjuks polnud võimalik). Toitlustuse hinnad olid minu arvates Eesti hinnatasemega, kõige parema maitseelamuse saime pealinnas promenaadil, vee peal asuvas restos (nime kahjuks ei mäleta) ja jõuluõhtusöök Black River piirkonnas ühes restos, The Bay nimeks. Ja crepid olid super Mam Gouz creperies.

Aga kuidas kaardimaksetega hakkama saab? Või tuleks eelistada sularaha?

Juba 7 aastat tagasi sai seal poodides ning baarides kaardiga hakkama. Taksodes ja tänavatoiduputkades sularaha, nagu ka mujal maailmas kipub olema. Kui tekib vajadus sularaha järele, siis automaadid on asulates olemas. Mauritius on ikka tsivilisatsioon:)

Kas on hea hinnaga pileteid teada lähiajaks või kõik jäävadki 700+ euri tasemele?

Meie ostsime 730ga (saame ka istekohti valida), ostsime oktoobri alguses. Meie seltskonnale oli tähtis kindlal kuupäeval startida ja et ei peaks kaua lennujaamas passima. Ostsime läbi vahendaja. Alghinnaks oli 650€ ja siis tuli vahendaja tasu juurde ja 30€ maksime ka istmete valiku eest.  Muideks, otse ostes oleks 4 korda kallimad olnud.

Olen Mauritiusel kahel korral kasutanud sellist autorendifirmat nagu Maki Car Rental. Nendel on isegi oma app olemas, kust saab kogu organisatoorse poole kokku leppida. Kuigi maksmine oli siiski vaid sulas veel vähemalt 2019. aastal. Kahe korra peale kokku u. 1500 km saare peal sõitnud (2 nädala jooksul kokku). Ilma autota väga ei kujutaks ette, ei tundu samas rolleriga avastamise saar. Seal on isegi kiirteelaadsed lõigud vahepeal ja kohalikud sõidavad üsna "julgelt" mitukümmend aastat vanade sõidukitega (väga palju busse / mikrobusse). Söögi/joogikohtadest The Rhumerie de Chamarel vast üks huvitavamaid. Elamuste osas ilmselt delfiinidega avamerel ujumine kõige meeldejäävam, kuid ilmselgelt on inimestel erinevad huvid ja see ei pruugi kõigile sobida :)

Aitäh kõikidele väärt info eest. Meie läheme sinna puhkama ja ka vaatamisväärsusi külastama. Surf, delfiinid, pargid, meresõit, kohalik söök- see kõik huvitab meid. Muidugi ka rollerisõit pakub meile elamust. Ehk ikka õnnestub rahulikumas piirkonnas ka rolleritega mõned päevad liigelda, vaikselt:). Kui kellelgi veel on meile kaasa anda näpunäiteid, huvitavaid söögikohti, siis tehke seda kindlasti. Omalt poolt luban, et kui jõulude paiku tagasi oleme, siis muljetan.

Vot, Maki car oli see firma, kes autot ei toonud ning pakkus, et äkki võib 4 h hiljem tuua. Raha sai siiski tagasi aga mina soovitada ei saa :)

Minul on anda ühe kohaliku kontakt. Saksa turistid kohutavalt teda kiidavad, mingi südamlik ja tore sell ja pakub teenust normaalse hinnaga. Tal on Facebookis oma grupp. Teeb trippe, toob, viib lennujaama ja tal on ka mõned autod välja rentida. Ise lähen veebruaris ja kasutan kõiki tema soovitusi

Tema kontakt

Ray  Whatsapp +230 5759 3677

Martsy, olen huvitatud sinu kontaktist. Kuidas ma temaga ühendust saaksin võtta?

Tere

Martsy, olen ka huvitatud kontaktist. Lähen 23 jaanuaril.

Just saabusime Mauritiuselt. Lühidalt:

1. Kliima on nagu Indoneesias/Tais st öösel u 28C ja päeval viludas sama palju. Päeval, kui pilveid ei ole, siis lõõskab, päike u 35C.  Kuna on tuuleke, siis ei tunnegi palavust. Mõnus. Kultuur, puhtus on nagu Tenerifel. Väikeste lastega saab minna, on puhas ja turvaline.

2. Meie rentisime juba Tallinnast auto Maki-Car-Rental kaudu. Maksime raha ette ära ja auto oli lennujaamas olemas (oli kerge leida, kuna lennujaamast väljudes noormees sildiga juba ootas meid. Tagasi tõime ka lennuväljale. Mugav ja mõnus.  Meie võtsime Toyota Corolla ja ööpäeva hind oli kokku u 42€ päev (sh lennuväljale toomine ja sealt tagastamine).

3. Võtsime eurod kaasa ja vahetasime lennuväljal kohalikeks. Kui auto võtate, siis lennujaamast väljudes peate maksma autoparkimise tasu. Summa oli meil väike, kuid taheti kohalikus rahas. St kohalik raha peab olema lennujaamast lahkudes juba taskus.

4. Meie esimene hotell oli lõunarannikul (Villa Philibert `is). Ilus ja liivane rand, mõnus elamine.  Sealt külastasime Black River Gorge`i rahvusparki, kus on ka rummitehas. OOO, Chamarel. Giid räägib kõigest ja ostke sealt endale vajalik kraam kokku, kuna poes on samad hinnad. Uskuge mind, te ei jõua kõike degusteerida, vahepeal hakkab paha... 

Siis külastasime Seitse Värvi maad, ilus, kuid piltidel on ilusam.

Siis käisime Bois Sheri teeistanduses. Noh-jah. Aga tasub oma silmaga näha ja ka teesid degusteerida. Kuna üks liige on surfar, siis vaatasime ka seda (lohesurf on 90€/in tund). Vahepeal võtsime katamaraani ekskursiooni ja meie paketis oli:  auto tuli hotelli, viis meid 1,5t  idarannikule, siis hakkas minu jaoks õudus st meile pandi rakmed külge, lennutati õhku (parasailing), minult ei küsitudki, kas ma seda soovin, siis pandi tuubi peale, kihutati mööda ookeani ja kui sellest ei piisanud, siis pandi raskusvöö peale, pähe ümmargune kuppel ja lükati vee alla ja öeldi, et kõnni ookeani põhjas. Siis oli see jube, kuid tagantjärgi oli see mõnus kogemus ja pärast seda kõike oli katamaraani sõit (tšill ja grill, söök-jook). Kokku see kõik kestis u 10 tundi ja maksis 150€/in.

Lõunapool ja Flic-en Flac piirkond on ilus, liivane rand ja kui leiate kohalikud söögikohad, siis on ka soodne. Saate oma suure prae kätte 3-4 euroga, restos korrutage see 3,-4ga.

5. Vahetasime majutust ja olime põhjarannikul. Põhjarannik on kivine. Võibolla megahotellid on liivase rannaga, kuid te siis ka maksate selle eest u hinge hinda. Meie olime Sunset Reef Resort & Spa Hotellis. Rand kivine, kuid iseenesest ööbimine mõnus. Söögikohad on kõik kinni (ju siis pandeemia mõjus). Söö kas hotellis või sõida autoga 15 minti ja siis on valikuid. Mina rohkem põhjarannikule ei läheks- ööbima. Näed ookeani, kuid rand on nii kivine, sinna lihtsalt ei pääse.

6. Põhjas olles külastasime: Sir Seewoosagur Ramgoolamile pühendatud botaanikaaeda. Minge sinna. Lahe. Pilet maksab u 5€/in ja teile pakutakse sisenedes giidi ja see oli ka u 3€/in. Meie giid rääkis ilmekalt. Soovitan. Siis külastasime Chateau de Labourgonnaisi, kus on vanillikasvatus ja rummitehas. Olen pettunud. Giidi ei pakuta, seega millestki aru ei saa. Rummitehas on hale, õigemini seda ei näegi. Soovitan külastada lõunas Chamareli tehast- saate elamust.

Külastasime väikest kalurilinna Grand Bayd. Soovitan. Loomulikult tuleb minna ka pealinna Port Luisi. Turg on lahe, saate elamust.

7. Hinnad: Poes me piima ei näinud, oli ainult pulber. Poes kohalik õlu Phoenix maksab 0,65l 1,5€, kohalik rumm (mida kohalikud joovad) maksab 0,7l u 8€, kvaliteetne 0,5l u 15€ (Chamarel), vesi 1l -0,40€, kanakints marinaadis (toores) maksab u 11€kg.

8. Soovitus: leidke viisakad söögikohad, kus kohalikud söövad, siis on odav. Restos nelja peale meil alla 100€ pole läinud. Me ei ole priisanud.

Kui keegi tahab täpsemalt miskit küsida, siis kirjutage.

9. Mauritiuse lõunapool on rolludemaa. Ilus loodus, mõnus sõita, imeline. Rollerite hinnad on samad, mis autode omad. Meie maksime 32€/ööpäeva eest.

10. Meie jäime reisiga rahule, kuid tagasi mina sinna ei läheks (poeg läheb kindlasti- lohesurfi pärast), kuna on ka teisi riike, mida avastada. Koroona on oma jälje ka jätnud. Pooled kohad on kinni, õhtuti pole miskit teha, kui ainult basseini ääres veeta. Ja kui läheks, siis lõunarannikule või läänerannikule, seal on liivane. Kui on auto olemas, siis saab ka põhjas ära käia ja oma rannikule naasta. Vahemaad on ju väiksed.

Lisan: Printige välja teie esimese hotelli/kodumajutuse andmed, neid te peate esitama kohe lennujaamas ja sellest oleneb, kas PCR test tehakse teile lennujaamas või hotellis (teile öeldakse, te ei pea ise otsustama). Eesti juhiluba sobib hästi, te ei pea rahvusvahelisi tegema). Võtke kodunt testid kaasa, sest 5 päeval peate ise testi tegema ja kui olete positiivne, siis peate end ise ülesandma (ha-ha) . Te ei pea kellelegi tõestama, et tegite 5. päeval testi (enda aususe küsimus).  Mul on gold kaart, mis annab kaitset ka abikaasale, eraldi me kindlustust ei teinud. Ega seda paberit meilt keegi ka ei küsinud. Väikestes söögikohtades kaardiga maksta ei saa (mõnusad kohalikud toidukohad, mis on ka hea hinnaga), suurtes saab, seega sularaha peab alati taskus olema.

Printige kõik paberid välja, siis on tegutsemine kiirem ( Synlabi test, vaktsiinipass, kindlustuse sertifikaat, esimene majutus.

Tänan põhjaliku ülevaate eest! Meil plaan minna 23.01. Teie põhjas valitud hotell on ju googlestki vaadates ilma liivarannata. Me pole veel ära bronninud , aga on sõelal kaks hotelli. Esimene siis teie hotellist veelgi põhjapool Trou-aux Biches piirkonnas kus google järgi paistab viisakas rand (majutuseks siis  Easy Stay Residence) ja lõunas plaanime olla Flic en Flac piirkonnas (majutuseks siis Seastar Hotel) Kuna on tegemist keerulise ajaga ja vaja vahepeal 5 päeval veelkord test teha, siis oleks mõistlikum ühes kohas pesitseda või ei ole ringi kolimine probleem? Kui keegi veel midagi lisada oskab, mida peaks Mauritiusele minnes teadma, siis oleks hea kui keegi kirjutaks. Oleme paar ja läheme kahekesi. Kui keegi veel plaanib samal ajal, siis võiks kas või osaliselt koos saarel ringi tuuritada.

Peatusime kunagi Trou-aux Biches, liivarand ja rahulik koht. Välismaalasi seal rolleritega ei näinud  kuid pmt oleks olnud võimalik sõita. Söögikohad olid pigem turistikad st soodsalt sai poest, väljas süües eesti hind või veidi kõrgem, üks mereannirestoran oli isegi päris kallis aga maitsed ka suurepärased.

Meie hetkel Mauritiusel. Mis puudutab 5.päeva testi, siis see su oma südametunnistuse asi, kas teed või mitte. Selle testi pärast kindlasti ei pea ühes kohas peatuma. Piiril tehti PCR ja 5.päeva testi kohta ei mainitud sõnagi. 

Väljas söömine siin sama hinnatasemega mis Eestis või pigem soodsam. Meie rentisime auto, annab vabaduse ringi liikuda.