Mehhiko või Birma

Sooviks veebruaris minna kaheks-kolmeks nädalaks kuskile sooja, mõttes kaks üsna erinevat kohta, Birma või Mehhiko (Cancun-Yucatan). Viimasesse on lennupilet vist veidi kallim, samas ma ei tea palju kummaski kohapeal transpordile kuluks. 4-5 päeva tahaks reisi lõpus rannas olla, ülejäänud aja liiguks mõnda klassikalist marsruuti mööda. Birma puhul oleks eeliseks ka Singapuri külastamine kui sealtkaudu lennata, samuti tundub esmapilgul põnevam. Samas olen Kagu-Aasias juba mõned korrad reisinud ja rannapuhkuseks Birmasse vist ei minda. On keegi mõlemas kohas käinud ja oskaks soovitada kummat eelistada. Kumb odavam, kumb põnevam?

Tegemist on tõesti kahe täiesti erineva sihtkohaga. Mehhiko (Yucatan) on turismile vägagi orienteeritud ning kohapealne transport (bussid) toimib kiirelt ja kenasti. Birma omakorda on täiesti teistsuguse vaibiga koht, kus turisti tunduvalt vähem ning aja kokkuhoiu mõttes võiks eelistada lendamist bussidele. Lennupiletid saab isikliku kogemuse põhjal soodsaimalt kätte kohalikest reisibüroodest. Samas on Birma tunduvalt ehedam ja mingil määral ka soodsam. Rannapuhkus Birmas on täiesti võimalik,  Ngapali rand oli näiteks täiesti inimtühi ja puhas ning me olimegi seal kuskil 4-5 päeva. Samas on Yucatanil (näiteks Tulumis või Holboxi saarel) valge liivaga postkaardi rannad võrreldes kollaka liivaga Ngapali omaga.

Käidud mõlemas kohas. Tegu tõesti kahe täiesti erineva koha ja kultuuriga. Minu valik oleks uuesti Mehhiko: transport hea ja odav (autorent odav, bussid tiheda graafikuga, kütus okei hinnaga, isegi takso hea hinnaga). Lisaks rannad Kariibimerepoolsed (yucatan) on ilusad.Hotellid ja elamised üldiselt hea hinnaga ja viisakad. Tegevust on palju ja igale inimtüübile.  Mehhikos olime perega ja sõitsime 2 nädalaga praktiliselt kogu Yucatani läbi rendiautoga (Cancun, Rio Lagartos, Progreso, Merida, Campeche, Calakmul,Chetumal, Tulum, Playa del Carmen, Cancun, Merida jne) ja aega jäi isegi väheks. Rahalise poole pealt oli väga mõistlik. Myanmar on jah teistsugune eksootika. Seevastu transport aeglane ja vaevarikas. Lennuühendused ei ole just nii soodsad kui enamus aasias ja on tavaline kui lennukid hilinevad tunde. Sai ka Myanmaris käidud 2 nädalat ja tehtud peale ring: Yangoon, Inle lake, Mandalay, Bagan, Ngapali, Rangoon. Kasutatud sai kõikvõimalike transpordiviise. Hotellid ka üldiselt aasia keskmisest kallimad. Myanmaris jah väga randa ei leia aga Ngapalis on ilusate basseinidega hotelle piisavalt.

Kaks väga erinevat riiki. Ise valiks ilma kõhklemata Myanmari:

- Kõikjal palju vaadata (lihtsalt teistmoodi)

- Selgelt odavam kui Mehhiko igas plaanis

- Hea söök (aga täiesti teistmoodi, kui Mehhikos)

- Suht korralik inglise keele oskus

- Turismist suures osas endiselt rikkumata

Rannapuhkuseks on paremaid kohti allpool Tai lähedal, aga pole sinna ise veel jõudnud.

Probleemi ju pole, mõlemad on ahvatlevad. Mine sinna, kuhu saad soodsamad lennupiletid ja teine maa võta ette järgmisena ,niipea kui finantsid lubavad.

Algul käid ära Birmas (kuna sealsed olud võivad kiiremini muutuda) ja seejärel lähed Mehhikosse (see ühiskond veidi inertsem). Söögilauas kana ja kala pole mõtet võrrelda, lihtsalt erinevad asjad.

Soovitan kindlasti Myanmari. Olen mõlemas käinud ja tulin üleeile just Myanmarist ning see on väga põnev sihtkoht. Üpris erinev ülejäänud Kagu-Aasiast, nii et tasub külastada. Samuti on see soodsam Mehhikost (eriti Yucatanist) ja pole nii turistikas kui Yucatan.

Tänud vastuste eest. Tundub, et Mehhiko oleks rohkem puhkus ja Birma seiklus. Piletid veel ostmata, aga tundub et vist ikka Birma. Seda enam, et eks ta tõenäoliselt võib mõne aastaga tõesti oluliselt muutuda. 

Piletid tulevad Birmasse hetkel veidi odavamad, aga koos siselendudega vist kallim. Veidi need vahemaad hirmutavad seal. Samuti malaaria, aga olen Malaronet kunagi kasutanud. Ja Singapur on ka päris kaugel, läbi Bangkoki kõvasti lühem maa. Läbi Singapuri siiski vist lennatakse ka, kuigi Singapuri hinnad (hotellid) samuti veidi hirmutavad. Aga paaripäevane vahepeatus võiks päris huvitav olla, näeks üht Kagu-Aasia moodsat suurlinna lisaks. Kunagine Hongkongi esmakülastus senini erilisena meeles. 

Tänud veelkord!

Myanmar! Super elamus. Just veetsin seal 4 nädalat ja rannapuhkuse tegime Ngapalil. Imeline koht. Meil oli ka üsna tavapärane ring, Yangoon, Bagan, Mandalay, Kalaw, Inle ja Ngapali. Reisisime ööbussidega, va Inle Ngapali, mille tegime lennukiga. Kalawi ja Inle vahelise ala tegime matkana. Saime tõelise elamuse, päris elu ja päris inimesed. 

Ma ei usu, et Mehhiko väga muutuks, Myanmar aga läheb kindlasti iga kuuga turistikamaks. Sellega koos kaotab oma päris olemuse. Ebaturvaliselt ei tundnud end kordagi, lihtne oli liikuda ja suhleda. Toit väga maitsev. Ja inimesed päris siiralt sõbralikud. Ole vaid ise avatud ja sõbralik.

Olen Birmas käinud korda kaheksa,  alates 1997 tohutu muutus. Birma oli läbi ajaloo suletud riik, sellest ka eriline ja erinev. Hetkel on turiste oluliselt vähem kui mõni aasta tagasi, Rohingad hirmutavad. Kuigi sebivad seal kaugemal Bangladeshi piirialadel. Inle asemel võtaks  Mrauk UU, hoopis eriline paik, sealt saad käia mööda jõge Chinide külades. Mandalayst võiksid minna Monywasse või Maymiosse, mõlemasse saab taksoga., terve päev 50 €.  Saad teel vaadata Mingun Belli jm.  Nagbalis väga mõnusaid hotelle väga soodsalt kui ise kohale lähed ja jalutad,  enamus Bookingi omad kordades kallimad ja milleks bassein, meri on soe, pole suuri laineid ega elukaid. Enamus väiksemaid hotell võivad sulle orgunnida transpordi kuhu iganes soovid ja nõustada kuidas parem. Näed ja kuuled oluliselt rohkem kui tavalist ringi sõites. Nojah on kehvemaid teid ja vanemaid sõidukeid, aga kus neid ei ole.  Hea ja soodne Aasia söök tänava restoranides,  suurtes hotellides kordades kallim.  On ka teine rand, Bassein kuhu minnakse Yangonist, rohkem kohalikke. Baganis elektriroller, tuuritad ise, kui aega rohkam sealt Mont Potale. 

Singapurist mitu lendu Yangoni, veidi ringi on, aga lennuk viib, igaljuhul  tasub minna, peale moodsa linna, maailma uhkem akvaarium, tõeline meremaailm. Sa ei kahetse.