mis raha Türgis mõistlik kasutada on

Arvestades, et viimasel ajal on dollari ja euro omavaheline kurss oluliselt muutunud, siis mis raha oleks kõige mõistlikum Türgi reisile kaasa võtta... kas dollar, euro või türgi liir?

Kõige parem on maksta kohalikus valuutas, ehk liirides. Samas olenevalt kuhu sa lähed, on Türgis kohapeal liiride vahetamine soodsam kui Eestis(va lennujaamad jms). Seega eurod kaasa ja vaheta kohapeal. Natuke soovitaks vahetada ka enne reisi kaasa, sest sa ei pruugi leida kohe hea kursiga vahetuspunkti. Istanbul on muidugi täis soodsaid valuutavahetusi, kui peaksid juhuslikult sinna minema.

Istanbulis, Kapadookias ja mujalgi sai pangaautomaadist vabalt võtta nii liire, dollareid kui eurosid. Kusjuures automaadist eurosid võttes võetigi kontolt maha kohe eurod, ilma vahepealse euro -> liir -> euro konverteerimiseta.

Alar, nõus, et automaat on lihtne viis liiride saamiseks, aga näiteks Swedbank koorib ikka mõnusalt vahendustasu selle pealt.

Jah, seda küll -- Swed küsib välismaal deebetkaardiga sularaha väljavõtmise teenustasu 1 euro + 2,5% väljavõetud summast.

Sularaha kodust kaasa võtmisel on nii head kui vead. Hea on see, et kulunud raha kogus on paremini tunnetatav -- kui ikka rahakotti vaid paar kupüüri järgi on jäänud, siis saad aru, et esialgne x summa saab kohe otsa. Teisalt paarinädalasel reisil kogu eeldatavalt vaja mineva raha sulas kodust kaasa võtmine tekitab tihti sellise väga punnis rahakoti või lausa eraldi ümbriku, mille kaasaskandmine siis eraldi (ebamugav) teema on.

Kohapeal valuutavahetuse otsimine on ka selline kahe otsaga teema -- võid mõne euro võita aga pead neid eraldi otsima ja siis stressama, kas äkki naaberputkas on paar senti parem kurss :-)
Jutt siis Euroopast ja Türgist, Lõuna - Ameerika ja ülejäänud Aasia osas ei oma sellist kogemust.

Sai kunagi ka mindud Türgi reisile ja uuritud eelnevalt, kus soodsad vahetused, et siit ei peaks hunnikus kaasa vedama.Üldiselt - kodust kaasa võetu kulus kiiresti. Läksime hotellist Alanyas mere suunas peale pikka lendu- kõhud tühjad. Ei jõudnud üles otsida seda Tripadvisoris soovitatud Ravza restorani(Ravza is one of the oldest restaurants in Alanya, since 1955 at one place (Tourism started just in the Sixties) and managed in the 4th generation in the family) Võtsime toidud tänava äärest- toodi kogustes, mida keegi ei olnud võimelised ära sööma aga maksime kõige eest. Lõunalauast tõusnud ja kuna olime öelnud, et tahaks suuri rätikuid mere äärde minekuks, tuhises kõrvalttänavalt välja rätikukoormaga türklanna, kes müüs igaühele 4 rätikut Versace jms.Sellega sai kaasavõetud summa ennetahtaegse lõõgi, kuna ei olnud tulnud ostureisile. Õhtul kulused kokku löödes olime otsustanud, et meenete arv on täis- need rätikud kõlbasid kinkimiseks küll ja juhuslikesse kohtadesse sööma ei lähe. Türgis kulub iga raha, ja rahavahetuspunkte pidi Alanyas küll otsima. Ostke ekskursioonid kohalikelt, tehke eeltööd, kus söömas käia ja nautige puhkust. Lisaks Ravzale Alanyas on punase torni juures olev isa-poja restoran (tee läheb mäkke, selle alguses).Hinnaklass kõrgem, kuid hea elamus garanteeritud.

Alanya kesklinnas on rahavahetuspunkte pea igal nurgal, kursid mõistlikud.

Kindlasti ei ole hea mõte osta liire Eestist või hotelli vahetuspunktist, kursid kehvad.

Kuidas hetkel seis? Kas tasuks nädalasele reisile kodust eurosid kaasa võtta või äkki hoopis dollareid vahetada. Või siis pigem kohapealset pangaautomaati kasutada? Minek Kemerisse.

Momendil 1 EUR= 1,10 USD ja 1 EUR=4 TRY Teoreetiliselt piisab täiesti vaid kaasavõetud eurodest, kui just ei kasuta kohapealset ühiskondlikku transporti ega ei taha sularahas liirides kohalikus suuremas toidupoes maksta või liirides tippi anda. Vähekene kohalikku raha ei teeks paha, liirides tuleb nii mõnigi asi odavamalt kätte. Erakaupmehed ja kohapealsete reiside korraldajad võtavad meelsasti vastu nii eurosid kui dollareid, ka kaardimakseterminalid on pisikaupmeestel olemas, rääkimata suurematest äridest.

votke kaasa ainult yhe dollarisi....jootrahaks ja ylejaanud eurod vahetage pangas turgi liiride vastu.....eurodega saate alati pygada....ka bussisoit naiteks alanyas...2 liiri,maksad eurodes...1 euro on pilet....sama ka bazaaril....suur vahe,kas maksad liirides,voi eurodes....