Mõned küsimused Bali kohta

Lendan Balile umbes nädala pärast.

 1. Kui palju peaks raha kaasa vahetama?
 2. Kuulsin, et seal on võimalik ka raha välja võtta. Kui mõistlik see on?
 3. Kui suured jamad võivad tulla, kui sõita rolleriga ilma rahvusvahelise juhiloata?
 4. Loen, et paljajalu väga ujuma ei soovitata minna. Mis jalanõud peaks kaasa võtma?
 5. Kas on midagi väga olulist, mille peaks kaasa võtma, aga mille peale ei pruugi tulla?
 6. Kaua sõidab laevaga Gili saartele?
 7. Kuhu minna surfama?
 8. Kas keegi on proovinud ka raftingut seal?
 9. Midagi muud olulist või soovitus kus kindlasti peab käima?

Käisin just märtsis Balil. Söömine on väljas enam-vähem samas hinnaklassis nagu meil. Eks siis ise tead arvestada.
Minul ei töötanud Danske pangakaart mitte üheski automaadis. Maksta poes sain. SEB kaardiga sain nii maksta kui raha välja võtta. Selge see et iga kaarditehinguga maksad tehingutasu.
Tanjung Benoa ja Nusa Dua piirkonnas polnud küll probleemi paljajalu ujuma ja vette minna. Kuta rand oli väga rõve, kuigi oli suur kiusatus lainetesse möllama minna! Seal ka ilmselt parim surfi koht.
Mida kaasa võtta ja mida mitte? Võta kaasa paar maikat, päikesekaitsekreemi ja plätud.
Minule meeldisid templid väga, kaaslasele mitte. No neid on muidugi kõikjal.
Kaaslasele meeldis väga loodus, dzungel, riisiterrassid.... Eks soovid on erinevad, mida vaadata.

Swedbanki krediitkaardi tunnustega deebetkaart töötas peaaegu kõikides automaatides. Automaate on saarel piisavalt, sageli ka väiksemates poodides näiteks. Oktoobris 2016 oli miljoni väljavõtmine 68 eurot, seega ikka muidugi nati kallim on jah, kui vahetades. Eestist kaasa võta kohalikku raha minimaalselt ja sel juhul osta seda Tavidist. Pigem on kasulik võtta kaasa eurosid ning vahetada seal kohalikes (aga tingimata ametlikes) valuutavahetustes.
Rolleriga ilma lubadeta sõitmine põhimõttel "ah see on mõttetu vaene riik ja mind nende seadused ei huvita" ei ole lihtsalt normaalne käitumine. Aga kui seda teed, siis politseiga kohtudes maksad ilmselt minimaalse trahvi või mõne euro suuruse altkäemaksu neile.
Külastada soovitan tüüpilisi turistide meelispaiku Uluwatu templit ja Ahvide Metsa (Ubudis), ega need asjata populaarsed pole.

Istanbul, mis koha voi linna sa võrdluseks võtsid, et hinnaklass sama?

Ise olen välissaitidelt lugenud, et hinnad al.2 dollarit kuni 10+

Monikap me samuti nädala pärast minemas, Gilidele liigume ka ja sõit peaks kestma 1,5 h ja üle 250 000 kohaliku ma nõus maksma poleks, edu!

Kui lähed Balil sööma valgete inimeste toitu meie mõistes, ehk siis praadi, mis sisaldab liha ja kartuleid, siis see maksab ca 7-15 eurot. Mitte ainult Kutas ja Seminyakis, linnast väljas samuti. Me käisime kaaslasega enamasti nn "itaalia restoranides" ( neid on seal seinast seina) ja lõuna või õhtusöök kahele ilma alkoholita läks tavaliselt 30 eurot umbes. Seminyakis külastasin ka ühte burgeribaari ja seal olid hinnad umbes 7-10 eurot burgerieine eest.
Kohalik toit on muidugi odavam, nasi gorengi jms saab tõesti kahe euro eest ka. Eks niimoodi see keskmine hind arvutatud ongi.

Saan ma siis õigesti aru, et seal sama nagu Tais, et kohalik toit on soodne ja euroopalik praad jääb kõrgemasse hinnaklassi?

Kas kohalik toit pole söömist väärt või miskit muud, et sinna minnes pigem eelistada meielikku toittu?

Bali on väga hea sihtkoht puhkamiseks! :) Aga mõned vastused Sinu küsimustele:
1) Raha ära palju kaasa vahetada - niipalju kui vajalik, et taksoga sihtpunkti saada ja ehk veidi peale, et siis raha kohapeal vahetada. Ehk miljonist piisab esialgu? Kõige kasulikum on kaasa võtta eurosid ja seal vahetada. Pangakaardiga tasudes küsitakse tihti, kas soovid maksta kohalikus valuutas või eurodes - meie kogemuses oli, et kohalikus rahas on soodsam maksta.
NB! Valuutavahetuspunktides ei soovita üldse raha vahetada. Petuskeemid on sellised, et tegemist oleks justkui mustkunstnikega. Reegel on see - raha loe alati viimasena üle, kui rahavahetaja raha uuesti puutub, siis ole kindel, et see rändas peenelt sahtli põhja tagasi. Nad on väga oskuslikud. Raha vaheta vaid ametlikes pankades (kus kurss on madalam - ametlik). Viimati oli kurss pangas ca 14100.
2) Raha väljavõtmine on pangati erinev, üle saad vaadata enda panga teenustasud ja siis arvesta ka teise panga teenustasud juurde.
3) Selle aasta alguses olime 2 kuud Balil ja kordagi ei peetud kinni, seda ka pole tehtud meie varasematel reisidel Balile. Meil olid muidugi rahvusvahelised load olemas. Kui kõhkled, siis pigem tee ära, maksavad vähe ja kehtivad mitu aastat. Kui vahele jääd, siis maksad lihtsalt trahvi :)
4) Meie ujusime paljajalu igal pool, ei oska öelda, millise ranna kohta see võib kehtida.
5) Võta kaasa minimaalselt asju, kohapeal on kõik olemas, sh soodsad kleidikesed jms.
7) Surfarid olid enamasti mõnusas ja popis kohas Canggus, Sanuri kandis laineid ei ole :)
Trippides arvesta, et liikumiskiirus on seal 20-30km/h, seega kui mõtled, et teed ühe sõidu paarikümne kilomeetri kaugusele, siis võtab see aega tunde. Teisisõnu on liiklemine seal paras peavalu.
Viimati sai kirjutatud Bali külastusest postitus - https://elustilist.ee/bali-saar-uus-trendisihtkoht-eestlaste-seas/

Külasta riisiterrasse, erinevaid randasid, templeid ja naudi kohalikku sööki-jooki.

Knine9, enamus ajast olime Nusa Dua ja Tanjung Benoa piirkonnas ja saan võrrelda sealseid hindu. Samuti käisime päris mitmel õhtul lihtsalt Kutas jõlkumas, ei saa öelda et seal soodsam oli. Ka Ubudi restoranid on samas hinnaklassis. Token556 tegelikult tõi õige hinnaskaala välja.
Arvan et vale on öelda kohalik toit ja euroopalik. Kohalikku toitu saab ka restoranidest, mida ma ka alati sõin. Aga ma ei käinud kohalike söögikohtades. Selles on erinevus. Mina ehk oleks ka läinud, aga kaaslane keeldus....

Tänud. Aga küsiks siis nõnda, kui oleme kohapeal 18 päeva, kas 1000€ piisab, siia sisse ei arvesta ööbimist see olemas juba. Transpordiks kasutame taksosi kuna oleme 3kesi ja 1000€ oleks mõeldud 2 inimesepeale toit,transp,vaatamisväärsused ja niisama spending money

 1. Alguseks natuke, kohapeal võimalik automaadist juurde võtta.
 2. Mõistlik. Vastavalt vajadusele võtad juurde. Aasta alguses oli miljon
  kohalikku u. 71 €. Mõned kaardid igas automaadis ei toiminud, kuid
  erinevaid automaate proovida, mõnes teises toimis.
 3. Oleneb rannast. On kivisemaid randu, kus paljajalu on ebamugav. Sanur,
  Kuta, Canguu ei ole jalanõusid vaja.
 4. Kuta, Canguu- mõlemas saab surfitunde võtta.
 5. Väga meeldis, kindlasti minna. Ja sellele jõele, kus lõpus saab kosest
  alla lasta.
 6. Kui teravaid elamusi keegi soovib, aga 5GX Bali oli vahva söit:
  https://www.facebook.com/5gxbali/
  Waterbom Bali- veepark, kus suurematele ka äkilisemaid sõiduvõimalusi.

Balil on kohalik toit väga maitsev ja kaunilt serveeritud. Soovitan igati

1000€-ga peaks välja tulema küll, oleneb, kus sööte ja mille peale kulutate.
Taksode osas - proovige sõita Uberiga, see on väga odav. Aga Uber on ainult teatud piirkondades (Sanur, Kuta), Canggus, Ubudis on Uberi taksod "keelatud". Taksosõidu hind leppige muidugi enne alati kokku.

Siin võiks raha vahetada vaid niipalju kui taksoga lennujaamast hotelli sõitmiseks vaja, kuid taksojuhid on ka eurodega väga rahul. Balil suuremates kohtades pea iga teine tänavapood tegeleb ka rahavahetusega, tasub otsida pigem korralikum koht madalama vahetuskursiga, 14200:1 vmt.
100000-ne kohalik ruupia on umbes 7 eurot. Selle eest saab restoranis väikese õlle ja kohalikust toidust kõhu täis. Ujumas käisime paljajalu, kuigi nii mõneski kohas oleks olnud kivikeste ja korralipuru tõttu, kusagil väideti ka merisiilikuid olevat, ujumissussidega mõnusam vette minna ja sealt välja tulla. Neid susse on ka meil müügil https://www.google.ee/search?q=ujumissussid&ie=UTF-8&hl=et#spf=1

"Taksosõidu hind leppige muidugi enne alati kokku."

Ei ole hea idee. Jah, kui võtad auto koos juhiga terveks päevaks, siis küll. Või kui oled sama marsruuti varem sõitnud ning tead juba reaalset hinda. Aga lühikeste sõitude hind ette kokku leppida on enamasti sulle kahjulik. Reeglina küsivad juhid silmagi pilgutamata kaks-kolm korda rohkem ja teadmatusest maksadki. Igasuguseid eraautosid tasub üldse vältida ning sõita Blue Bird Groupi siniste ametlike taksodega, neil on taksomeetrid peal. Võimalik, et Uberiga saab veel odavamalt, seda ma ei proovinud. Ametlikud juhid proovivad ka vahel petta, väites, et taksomeeter on katki ning teeme ikka kokkuleppehinnaga. Aga kui selle peale taksost välja astud, saab taksomeeter imeväel hetkega korda:)

Auto rent koos juhiga on umbes 40 eurot päev. Arvestage eelarvet koostades ka sellega, et mõned turistidele mõeldud atraktsioonide piletid on suhteliselt kallid, mitukümmend eurot ikka. Bali Bird Park`i pilet näiteks, delfiinivaatlus jne.
Samuti ööklubis pidutsemine ei ole sealgi odav lõbu.

Kas keegi oskaks omast kogemusest välja tuua mõned konkreetsed taksohinnad konkreetsel marsruudil?
Konkreetseid hindasid teades on tõenäoliselt väiksem võimalus pügada saada ja üldiselt reisi eelarvet parem planeerida. Tänud.

Blue Bird siniseid taksosid peetakse usaldusväärseteks.
http://www.balistoreluggage.com/blog/bali-airport-taxi-rates/
Sellel lehel allpool on ühe taksofirma fikseeritud hinnad Denpasari lennujaamast sihtkohta, teistel umbes samad hinnad: Kuta 80000 Rp, Seminyak 110000 Rp, Sanur 150000 Rp, Ubud 300000 Rp jne

"Auto rent koos juhiga on umbes 40 eurot päev."

Meie võtsime Ubudis auto koos juhiga. Küsis 400K (ca 28 eurot siis), kauplema ei viitsinud hakata, tõenäoliselt oleks alla 300K peale saanud muidu :) Hommikul üheksast õhtul kuueni (3-4 templit, mingi mõttetu kosk, vulkaan, kohviistandus, paar niisama toredat küla).

Vedas teil siis, saite soodsalt. Meile näidati Kuta hotellis erinevate trippide (Uluwatu, Ubud jne) hinnakirja ning alla 550 000 ei olnud seal midagi. Need olid 8-10 tunnised sõidud, ehk sama mis terve päev. Kindlasti teeb mõni juht sama asja soodsamalt ja mõni teine küsib 15-minutilise otsa eest 200 000. Nii palju kui lugenud netist teiste kogemusi ja tuttavate käest kuulnud, siis auto rent koos juhiga on pigem siiski 35-45 EUR ehk keskmiselt 40 EUR päev.

Vähe teistlaadi küsimus Balil käinutele. Kui tihti seal madusid kohtab? Abikaasa luges kuskilt artiklist, et mürkmadusid leidub ja mitte vähe:)
Kas on põhjust muret tunda?

Jah, seal on tõepoolest madusid ja mitte vähe. Arvestage sellega. Kas peaks muret tundma? Eks ise teate, kuhu lähete seal. Kuta rannas madusid ei ole ja Seminyakis linna vahel samuti mitte. Ma käisin metsas nii palju, kui seda mõne templi territooriumil leidus, ja peale ahvide ei näinud kedagi. Kui lähete metsa matkama või mägedesse ronima, siis arvestage muidugi võimaliku ohuga ning vaadake jalgade ette..ja puude otsa...

Jah, türkiissinist värvi Blue Bird taksod on tõesti usaldusväärsed. Nusa Dua/Tanjung Benoa piirkonnast Kuta Beachile on 120 000 IDR. Läbi sõidetud mitu korda, hind alati sama.
Ükskord olime kuskil poolel teel suvalises kohas, ja võtsime takso. Mul oli muidugi kauplema vaja hakata et teeme 90 000. Taksojuht pani siiski taksomeetri käima ja lõpuks keris ette 80 000. Kuna kauplesin ju hinna 90 tuhandele, selle ka maksime :)
Teine kogemus on negatiivne. Võtsime Novotel Benoa juurest takso, et minna Nusa Dua Waterblow kaljunuki juurde. Näitasin taksojuhile veel kaarti, kus asub ja kuhu tahan. Suhteliselt lühike maa autosõiduks. Sõitsime ja sõitsime... võtsin lõpuks telefonis gepsu lahti, olime ammuilma mööda sõitnud. Keeras siis ringi ja pani meid ikka vales kohas maha. Süüdimatult küsi sama summa, mis taksomeetril ette kerinud 150 000. Mina läksin muidugi närvi kohe, sest pool maad oli ju tühja sõidetud tema lollusest. Aga no kaaslane lõi rahakotirauad lahti ja maksis kohe ära. Taksist vaid pomises mingit küüliku unenägu, isegi kõige lihtsamat sorry ei suutnud öelda.

Tere
Mina just tulin Balilt. No tegelikult Inoneesiast. Lihstalt infoks sulle, et tee palun endale soovid selgeks, mida sa tahad. Mina sain Tripi soovitustest tegelikult ikka sootuks teise elamuse. Samuti liigub netis ringi palju valeinfot.
Kui palju peaks raha kaasa vahetama?
Tead, vaheta minimaalselt. Meie võtsime pangaautomaadist raha. Pole väga mõnus hunniku rahapakiga ringi liikuda. Automaate on kõikjal. Valuutavahetuspunktides ära palun vaheta.
Kuulsin, et seal on võimalik ka raha välja võtta. Kui mõistlik see on?
On mõistlik
Kui suured jamad võivad tulla, kui sõita rolleriga ilma rahvusvahelise juhiloata?
On kohti, kus võib politsei kinni pidada, me sõitsime suht vähe, midagi ei juhtunud.
Loen, et paljajalu väga ujuma ei soovitata minna. Mis jalanõud peaks kaasa võtma?
Meie ujusime paljajalu, kuigi seal on surnud koralle kohati palju kaldale uhutud, aga need nagu väiksed kivikesed, ei hullu. Muide, Balil ilusaid randu väga ei näinud. Ilusad rannad olid Floresel ja Gilil
Kas on midagi väga olulist, mille peaks kaasa võtma, aga mille peale ei pruugi tulla?
Igaks juhuks võta kaasa näiteks valuvaigisteid ja plaastreid jms. Seal on ravimid uskumatult kallid. PS võta riideid nii vähe kui võimalik kaasa! Ma tõin pooled kasutamata tagasi. Aga soovitan võtta eestist päikesekreem ja päris tugev, seal kallis. Ühed kinnised jalanõud ka.
Kaua sõidab laevaga Gili saartele?
Meie sõitsime Gilile 1,5h Padangpaist. Alustasime oma trippi Ubudist, sinna tuli väike mikrobuss järgi. Kiirlaev on väga ok. Nüüd küsimus, missugusele Gilile, neid on kolm tükki. Gili Travangan on väga möllurohke, natuke räpakas ja lärmakas. Palju purjus inimesi, pisut tüütavaid äritsejaid jms. Minu jaoks see polnud. Aga kui tahad pidu ja möllu, siis ok. rand ikka ilus.
Meie olime Gili Menol. See on keskmine ja kõige väiksem saar. Sinna peab Travanganilt võtma 85000 r uue laevakese (u 6€) ja see viib siis 5minutiga Menole. Vähem rahvast, vääääääga ilus rand, rahulik, chill. Kui rahu ei taha, siis ilmselt igav. Minule väga meeldis.
Gili Airile liigub edasi sama laev, mis peatus Travanganil. Gili air ka rahulikum.

 • Kuhu minna surfama? Surfamist ei tea.Ilmselt Kuta
 • Kas keegi on proovinud ka raftingut seal? Jäi proovimata, järgmine kord. Mulle muidu väga meeldib. olen Kolombias teinud
  *Midagi muud olulist või soovitus kus kindlasti peab käima?
  Tead, kui Sul on võimalik, mine Floresele. Meie lendasime Denpasarist. 1 tund lendu. Aga siis käisime sealt laevaga (450000 ehk 30€ päev+ 20€ Komodo piletihind) Komodo rahvuspargis, nägime Komodo draakoneid, lisaks roosa ranna juuures snorkeldamas , vaatasime flying foxe, hiigelsuured nahkhiired nagu batmanid, siis snorkeldasime koos Manta raidega, see oli vapustav). Ka selle kohta oli eelnevalt info,et maksab üle miljoni. Vale jutt. Kuigi lennujaamas taksojuhid määrivad sulle personaalreisi pähe. Ära võta vedu. Õige hind on 450000
  Sõime palju väärsket kala, mis kohapeal valmistati. Ma armastan idamaist toitu, aga indoneesia toit oli lihtsalt super.
  Ma jätaks välja Kuta, absoluutselt mõttetu koht mu jaoks. Nagu Lasnamägi vms. Siis juba Sanur. Sanur meeldis, kuigi selline turistikas. Kindlasti mine Celuki Sanurist. Seal on hõbeda käsitööpoed. Imeodavad ja imeilusad asjad. Isegi mu mees oli paelunud. Ubudis kui juhtud minema Monkey Forestisse, siis hoia oma asju.
  Kindlasti mine massaazhi. Sanuris maksis Bali massaaž ca 70000 ehk kuskil 4€.
  1000€ on absoluutselt palju. Elad nagu kuninga kass. Me tegime igasugu trippe, lendasime veel lisaks, sõime Bali mõistes üsna priiiskavalt, meil läks kokku kuskil 800€. Koos suveniiiridega, hõbedaga.

1- Me käsime kuu aega tagasi. Raha läks 500€ kanti inimese kohta. Tulime veel rahaga tagasi. Aga kindlasti kohapeal vahetada, Eestis ainult esimene takso hotelli ja võibolla siis esimene õhtusöök.
2-Meil oli eurodes kaasas ja vastavalt vajadusele vahetasime pangas.
3-Kahe nädala jooksul võttis meid politsei korra maha. Alguses hakkasid kohe kohtust rääkima, aga pakkusime nö altkäemaksu ja pääsesime kergemalt. Maksime vist lõpuks 300 000 kohalikku, algselt tahtis 800 000 saada.
Kahel korral sõitsime neist niisama mööda, kuigi vehkisid, et seisma jääksime.
Järgi nad õnneks ei sõitnud. Nad passivad turiste kindlates kohtades.
4-Me käisime koguaeg paljajalu ujumas.
5-Noup. Võimalikult õhukesed riideid ja tugev päiksekreem! Seal poes müüdi 110SPF. Niiet kindlasti mitte võtta 10 vms kaasa.
6-..
7- Canggu ja Uluwatu
8-..
9-Googelda privaatrandasid!

Kas seda autorenti koos juhiga tasub otsida ja broneerida internetist enne reisi või tulevad nad ise ennast tänaval/lennujaamas pakkuma?

Ubudis on neid autojuhte umbes iga kümne meetri järel kolmekaupa.

Surfaritele Kuta, Canggu, Uluwatu. Kui rahulikumalt olla soovid jäta Kuta melu ja suure lainega rand nimekirjast välja. Uluwatu põnev koobasrand, Ubud Ahvimets ja Riisiterassid, Tanah Lot tempel, seal veel palju templeid ja koski,linnuparke jms. ümbruses. Sanur liivarand ja Päike.
Mina vahetaks kodust 2miljonit kaasa, sest 1 oli vähe,kuna trippide eest maksad sulas ja enamuse toidu eest ka. Sai ka baarides kaardiga maksta,aga +2% lisandus siis juurde. Korralike ja usaldusväärseid rahavahetuspunkte oli kuid otsimine kuumaga on tüütu, osad sularahaväljamakse automaadid ei töötanud ja mugavam on kui sularaha on kaasas.
Ubud i ümbruses soovitaks kauem peatuda ja sealt ka Gilidele mitmepäevaseid puhkuse trippe teha. Kui sa ei tea kuhu soovid minna , kogu linnapealt erinevad trippide pakkumised , pane oma trip google abil kokku ja küsi tänavapealt taksolt sulle sobivate sihtkohtade trippi. Tuleb soodsam. Soovitan ka FB Made Todi kohalik takso, saad enne oma soovitud kohtade tripi hinda uurida jms. taksosid on igal nurgal võtta, muutkui pakuvad end transport, transport.
Rannas oli kohati soodsam kui mujal : kohalik toit ja rõivad. Värsked mahlad ja kohalikud toidud olid väga maitsvad. Suuremates poodides kõik toidukaup saadaval. Kaasa võtaks ka vaid mõned õhukese rõiva ja lahtised jalanõud, kui just dzunglisse minna plaan pole. Seal on kuum nii päeval kui öösel. Kõikjal tingi 30-50% julmalt maha. Transpordiga oli tingimismaad veidi vähem.

Minu jaoks oli 20 faktoriga kreem täiesti paras. Pigem määriks enamuse ajast lihtsalt õliga ja vahepeal hellemad kohad tugevama faktoriga, Näole 30 f. Kohapeal olid kreemid kallid Nivea 12,5.- pudel
Kohalikud tooted, kui saada oli veidi soodsamad

 1. Enamustel õigus-vahetada kaasa ainult niipalju et saaks taksoga hotelli. Nt meie käisime mais 2016 ja meie esimene hotell oli Kutas - http://www.megaboutiquehotel.com/ lennujaamast hotelli oli 60 000 IDR , kasuta AINULT BLUE BIRD GROUP taksosid-sinised.
  Ükskõik mis sõit on-alati tasuks üle küsida mis hinnaga sihtkohta on. Tavaline taks 5-15km läbimise eest oligi 40-70 000,mis siis et on taksomeeter,oleneb kui hästi juhiga läbi räägid.
  Raha vaheta kohalikus valuutavahetuses-meie kasutasime PT. Dirgahayu Valuta Prima -täpsema info leiad: http://www.bali-indonesia.com/information/where-to-change-money-in-bali.htm?cid=ch:OTH:001
  Täiesti usaldusväärsed tegelased. Pangas ei käinud kordagi vahetamas.

 2. Raha välja võtmise asemel võta kaasa eurod ja vaheta valuutavahetuses.

 3. Meie sõitsime rolleriga iga jumala päev 3 nädalat-3 rollerit, mitte kellelgi ei olnud rahvusvahelist juhiluba. Korra peeti politsei poolt meid kinni sest mul õel ja õemehel ei olnud kiivrit peas. Olid rahul ka eesti juhiloaga, alguses ajas mingit kägu aga keegi meist talle raha maksma ei hakanud ja ju siis sai aru et ei ole mõtet pinnida seega lasi minna. See oli Kutas suht kesklinnas, väga tihedas liikluses.

 4. Käisime läbi väga väga mitu randa ja ei olnud kellelgi meist ujumisesusse-sai igalpol hakkama. Lihtsalt vaata kuhu astud. Pidutsemise kohtades ikka juhtub et pudelid või klaasid vedelevad vees-see rohkem turistidele tänu mitte kohalike teene.

 5. Päikesekaitse kreem võta kaasa-eriti kui plaanis roller rentida ja sellega liigelda siis ikka kipub ära põlema. Üldiselt kõik mis vähegi vaja on kohapeal olemas.

 6. -
  7.-
 7. Raftingut tegime Ubudis-pure FUN! Telaga Waja jõel ja BMW Rafting oli see firma kellega käisime. Soovitan kindlasti aga arvesta et vaeva peab nägema, ise pead aerutama ja jõudu peab olema ja pärast oled läbi nagu läti raha aga see on kõik seda väärt!

 8. Uluwatu tempel, Monkey Forest, Tirta Gangga jne.. sellised tüüp turistikad aga need on tõesti fantast. Loodus on seal võimas.
  Meie uitasime ise ringi nii palju kui vähegi jõudu oli. Kuta, Ubud, Amed ja Jimbaran sai läbi kammitud. Lembongan saarekesel käisime ka-väga ilus ja mõnus.

Snorgeldama soovitan minna nt kui Amedis siis Vienna Beach-seal on must liiv e vulkaaniline liiv aga veealune maailm on kirjumirju.

Balist võikski kirjutama jääda. Soovitan siiski tutvuda päris kohaliku kultuuriga, süüa kohaliku toitu-ei tapa ja on väga maitsev.
Rolleri rent päev 40-60 000 IDR
korralikus restoranis 4le inimesele mitme käiguline õhtusöök koos jookidega + tipiga oli 260 000 kohaliku mis sel ajal kursiga oli 17.33€
Terve kotitäie pesu pesemine oli 7000 IDR
Mojito nt oleneb kohast oli 50 000 - 80 000 IDR kohaliku lle BITANG hind jäi suht samasse kanti.
Ubudist Amedi autojuhiga auto oli 550 000 IDR e alla 40€ ja 4 inimese peale jagtult.

"Terve kotitäie pesu pesemine oli 7000 IDR"

Üks 0 on summas puudu. 7000 (50 eurosendi) eest saad heal juhul peotäie pesupulbrit osta ja oma riided ise hotellitoa kraanikausis pesta. Kotitäie pesemise hind kõigub kusagil 50-120 tuhande vahel, olenevalt koti suurusest ka muidugi. Ainult ühes kohas (Kuta rannas) kaaluti kotti, igal pool mujal loeti esemed üle ning hind arvutati selle järgi.

Kuidas te kõik olete saanud seal puhates mingi 500-800 euroga näo pealt hakkama, on minu jaoks müstika. Meil kulus kaaslasega kahenädalase reisi peale (koos piletite ja majutusega) umbes 8000-9000 eurot. Mingit hõbedat või kalleid suveniire ja riideid ei ostnud, tõime sealt kaasa vaid paar T-särki ja puidust kujukesi.
Tõsi, puhkuse lõpp meenutas kangesti Hangoveri filmi, ennast ajas ka naerma:D

Mina jälle ei saa aru kuidas 8000-9000 eurot kulutada Balil :)
Toon väikse näite kuludest mis hetkel siin:
Ööbimine korralikus külalistemajas mis asub Ubudist kuskil 1.5km kaugusel 140 000IDR kahepeale ehk 5€/nägu
Rollerirent siitsamast külalistemajast 50 000IDR/päev ehk 2€/nägu
Söögi peale kulub keskmiselt kahepeale 100 - 150 000 IDR ehk 3-6€/nägu kuskil.
Laundry on siin 15000IDR/kilo
Lisada veel rollerikütus, joogivesi ning veel miskit pudipadi tuleb päeva budgetiks kuskil 25€. Aga eks mu standardid ei aja luksust ega basseine taga aga ega mul miskit nägemata ei jää :)

Mainin ära ka et alkoholi peale raha ei kulu, kuna siin on see on siin lihtsalt ebamõistlikult kallis. Poes maksab pudel Bintang õlut (650ml) 32k ruupiat ehk 2-2.5€. Bintang pole ka päris minu maitse järgi tehtud õlle ning Anker ja Bali Hai on veel jubedamad :)

Ma suudaks 8000-9000 tuhandega peale balit veel Ameerikatki külastada, meil läks lennupiletit+majutus kokku 1300€ kaks inimest majutus-sanur(hotell), ubudis(villa) gili airil ja semyakis samuti hotellid.

Kaks inimest-lennupiletid+majutus kokku 1300€ .Mis hinnaga lennupiletid , olid? Ja 4 kohas hotellid? Natuke vähe tundub?

Lennupiletid soetasime jaanuaris qataril oli pakkumine 460€/nägu hotellid sain bookingust villa suhtes suhtelsin ainsana meilitsi

8000-9000€ ?!? Eks igaüks reisib muidugi oma rahakoti järgi aga jah..minu mõistus selliseid summasid ei võta.
Ning ei,ei jäänud null lõpust puudu, reaalselt saabki 7000IDR eest pesu pestud-neid pesumajasid
oli pea igal sammul. Võimalik et meil selles osas siis lihtsalt vedas.

Meie lennupiletid ostsime veebruari lõpus-oli 532€ läbi Istanbuli ja Jakarta.
Hotellid ja villad olid enamus 20-27€ paari peale ja ikka korralikud meie mõistes siis 4 tärni. Villa juurde kuulus siis ka privaatne bassein.
KUTA-Mega Boutique Hotel
UBUD_Saka Village
AMED- Villa Amed
JIMBARAN- Bali Paragon Hotel
Kel huvi see otsib booking.com lehelt üles. Kõiki soovitan, eriti Amedi ja Ubudi omasid.

Kas keegi oskab soovitada Sanuri piirkonnas ööbimist, mis oleks rahakotile sõbralik, kuid lastele meelelahutust pakkuv. Lapsed vanuses 6, 8, 9, 14. Kas otstarbekam oleks kõik hotellid ette broneerida või on lootust kohapealt miskeid pärleid leida? Taeva alla samas lastega jääda ei tahaks.

"Ning ei,ei jäänud null lõpust puudu, reaalselt saabki 7000IDR eest pesu pestud-neid pesumajasid oli pea igal sammul."

Mäletad kindlasti valesti. 7000 on ühe triiksärgi pesu, mitte kotitäie riiete. Me kasutasime seda teenust pea iga päev ja iga kord erinevates pesumajades. Kutas ja Seminyakis vähemalt ei pesta mitte kusagil kotitäit alla 70 000 ja ma väga kahtlen, et Ubudis tehakse sama asja kümme korda odavamalt.

Parimad surfikohad pidid olema Canggus, kuid seal on lained ikka päris tugevad. Meie läksime seal esimest korda surfilauale ja ausalt öeldes esimese 20 minutiga olime täiesti läbi...Seranganis oli tunduvalt mõnusam algajale.
Mina ei vaheta enam aastaid raha kaasa, maksan ainult kohapeal kaardiga, Balil on see enamikes paikades võimalik või siis võtan raha välja. Olen ka kokku arvutanud, et sellise ca 25-28 päevase reisi puhul on mul raha välja võtmise tasude peale kulunud kokku ca 50 eurot. Kuid Eestis raha vahetades on kurss nii halb, et kaotaks isegi veel rohkem ja minu jaoks see 50 eurot südamerahu tagamiseks on seda väärt. Kui kannad kaasas suurt hulka sularaha ning see ära varastatakse oledki rahast ilma...Kui midagi kaardilt varastatakse saab selle mõne nädalaga vähemalt tagasi.
Mina ka päris hästi aru ei saa mille alusel on öeldud, et 1000 eurost jääb veel ülegi. Vähemalt mina ei lugenud välja kui pikk reis ees on. Kulu sõltub suuresti ju ka reisi pikkusest.
Meil läks Balil kahepeale kolmeks nädalaks ca 3000 eurot ainult nö kuluraha, ööbimised ja lennud sellele lisaks. Muidugi saab soodsamalt aga meie käisime ainult väljas söömas, tegime palju erinevaid tuure, võtsime kokkamise klassi, üle päeva käisime massazis, Canggus surfitundides, Kubu restoran mahtus sisse ja tõesti ei jätnud midagi tegemata, et kokku hoida. Eelarve sõltub palju teist endist, kuid mina ei kujutaks ette seal ainult kohalikes kohtades söömist, kuid nö läänelikes restoranides alla 20-30 eurot söögikord kahele ei tundu väga reaalne. Mina ütleks, et pigem peab 1000 euroga kokkuhoidlik olema.
Väljavõte meie mõnest päevast kulude lõikes kahele:
27.01 - 130 eurot päev
Takso 4
Õhtusöök 21
Massaz 84 (Ubud Traditional Spa, parim massaz elus)
Lõuna 21
31.01 - 173 eurot päev
Pubi 6.3
Vihmakeep 6
Lõunasöök 17
Surfitund 85
Riided 38
Õhtusöök 21
01.02 - 27 eurot päev
Õhtusöök 15
Lõunasöök 12
02.02 - 148 eurot päev
Õhtusöök 18
Bali Bird Parkis lõuna 16
Bali Zoo piletid 54
Vihmakeep 3.2
Bali Bird Park 57

Lisan veel paar kommentaari transpordi jm kohta.

Blue Bird taksofimal on nüüd mobiiliäpp olemas "My Blue Bird". Väga mugav kasutada. Tänaval hääletades on eemalt vahel raske aru saada, kas on tegemist Blue Birdi või Bali taxi'ga ja tüütu on vaielda nende teise firma tüüpidega, et ma ei taha sinuga sõita. Nad on niikuinii suht pealetükkivad ja jäävad tihti ka siis seisma ja pakuvad teenust, kui lihtsalt kõnnid.

Uberis muutub hind vastavalt nõudlusele. Vahel on öösiti, kui rahvas klubidest koju sõidab, hind olnud samaväärne Bali taxi'ga. Sama olen täheldanud ka näiteks Bangkokis õhtusel tipptunnil.

Keegi ei maininud Go-Jek äppi, mis on kohalik Indoneesia firma. Sellega saab väga soodsalt tellida igasuguseid transpordivahendeid, restoranidest süüa, poodidest kaupa jne. Mugav näiteks juhul, kui Balil pikemalt redutada ja öösel tuleb isu mingi erilise toidu järgi, mida sinu lähedal ei pakuta. Taksosõit on ka odavam, kui isegi Blue Birdiga ja hinnas ei pea kokku leppima, kuna äpp annab selle juba tellides ette.

Eelpool oli juttu pesupesemise hindadest. Tõepoolest võib väiksema kotitäie 7000 eest ära pesta. Olen kasutanud mitmete pesulate teenuseid ja hinnavahe võib olla mitmekordne. 70 000 on juba hotellis pesemise hind.

Keegi hoiatas, et valuutvahetustes ei tasu üldse raha vahetada. Asi pole üldse nii hull. Mingil juhul ärge vahetage suveniiripoodides ja suvalistes putkades, kus on lihtsalt plakat tänaval ja kurss ülisoodne. Tegin ükskord ise huvi pärast katse, et kas nad suudavad mind 50 € vahetamisega lüpsta ja suutsid küll. Sain õnneks raha tagasi. Palusin uut tehingut aga nad polnud nõus selle kursiga vahetama, mis plakatil kirjas ja pakkusid sootuks halvemat kurssi, kui oli suurtes vahetuspunktides.
Usaldusväärsed firmad on näiteks PMV ja BMC. Neil on vahetuspunkte päris palju ja petta pole seal kunagi saanud, kuigi olen vahetanud korraga mitu tuhat eurot.

Mis puutub aga sularaha väljavõttu automaatidest, siis seda on küll juhtunud, et kaardiandmed on kopeeritud. Jõudsin Balilt ära sõita ja avastasin järgmisel päeval, et minu krediitkaardiga on äsja võetud kaks korda raha välja. Automaadi aadress Ubudis klappis sellega, mida ma paari eelneva nädala jooksul pidevalt kasutasin. Saatsin kohe Swedbanki tehingu tühistamise avalduse ja sain õnneks raha tagasi. Ma ei olnud selle kaardiga kordagi Indoneesias maksnud ja seega ei saanud ükski kaupmees seda kopeerida. Tõenäoliselt kopeeriti siis automaadis.

Meie olime Sanuris Cafe Locca Homestays. Üldse kõik majutused võtsime AirBnB vahendusel.
Lastega pole Balil käinud ja pole väga seda tüüpi, et hotellis passin. Lugesin ainult basseini ääres õhtul raamatut, muidd uitasime ringi. Lastega ka põnevam ringi liikuda :)
Ja see 8000€ tundub müstika. Meil oli viimasel peäval väga suur tegu,et mitmekäigulisest õhtusöögist üle 10€ nägu välja pigistada...

Oleme ka hetkel Jimbaran beachil pubis nimega Beekini Bowl toit mega hea päikseloojang ka ilus, eile võtsime kolme peale praed mina õlle ja teised 2 koksi kokku 8 € nägu(Y)+ eelroog ka.

Tegelikult ei ole müstika, kui äriklassis lennata

Ei lennanud äriklassis, piletid edasi-tagasi 700 eurot inimene. Me lihtsalt tegime seda, mida keskmine eestlane Balil ei tee- sõitsime rolleri asemel taksoga, üürisime villasid, väljas söömas käies ostsime ainult läänelikku toitu ja viina ning veini pudelitega. Külastasime veel kõiki atraktsioone ja vaatamisväärsuseid, mis pähe tulid ja nii see raha kulus. Kahetsen ainult seda, et Hanging Gardens of Bali jäi külastamata, ma ei olnud siis teadlik sellest kohast.

Nii oleme 3 päev Balil, sõitnud ainult taksoga,käinud atraksioone vaatamas,söönud nii kohalikku kui läänelikku toitu käinud massazis joonud kokteile teinud vesipiipu jne ja on kulnud 150€ kahepeale.

Ütlen pigem nii kellel rahakott 9000€ elabki täpselt selle raha piires siin, meil kaheüeale 1200€, kulutamiseks kaass võetud js täpselt selle järgi elame, usun lihtsalt et mõtetu on öelda et selle summaga ei saa hakkama, igaüks saab oma rahakotiga siin hakkama ja väga kenasti, soovitan kõigil Balit külastada, võrreldes Taiga on riik soodsam.

Token556: Miks sa siis oma varasemas postituses imestad, et kuidas teised 800ga hakkama saavad, kui isegi kirjutad, et tegite seda, mida "keskmine eestlane Balil ei tee"? Nii saavadki - sõidavad rolleriga, võtavad toa homestays, söövad kohalikku toitu ning ei joo viina pudelitega.

Mina jällegi ei saa aru, miks läheb keegi Indoneesiasse ning sööb (ainult) läänelikku toitu seal :) Indoneesia köök on täiesti suurepärane ning pigem on nende muude euroopalike rahvusköökidega nii ja naa. Pastat ja pizzat söön pigem Itaalias kui Balil. Aga ütlen kohe ka ära, et ma pole seal sellise hinnaklassi kohtades söönud, kus õhtusöök 50+ eurot maksaks. Võimalik, et seal on kõik nii ehe ja maitsev nagu istukski vahemere ääres :)

Token tahtis lihtsalt ennast "esimese" eestlasena tunda :)
Minu arvates oli Bali toit lihtsalt suurepärane, mida kohalikum warung, seda parem. Nende värske sambal on ikka vapustav.
Sõin 2 korda läänelikus toidukohas. Ühest neist sain kerge toidumürgituse. Teises oli toit küll hea, aga sama asja võin ma ka kodus süüa. Mõlemas kohas kulus ühe söögikorra (ja paari Bintangi) peale samapalju raha, kui warungides süües terve päeva peale kokku.

"Token556: Miks sa siis oma varasemas postituses imestad, et kuidas teised 800ga hakkama saavad, kui isegi kirjutad, et tegite seda, mida "keskmine eestlane Balil ei tee"? Nii saavadki - sõidavad rolleriga, võtavad toa homestays, söövad kohalikku toitu ning ei joo viina pudelitega."

Imestasin, sest see tundus kuidagi väga äärmuslik. Ma vahetasin Eestist kaasa 300 euro eest kohalikku ja esimese päeva lõuna ajal läksin võtsin juba pangaautomaadist juurde. Mul kulub Eestis ka rohkem kui 800 kahe nädala peale kindlasti, ning Balil läks lisaks veel majutus, pidutsemine ning taksosõidud.

"Token tahtis lihtsalt ennast "esimese" eestlasena tunda :)"

Olengi. Eestis ka. Ning ei häbene seda.

"Minu arvates oli Bali toit lihtsalt suurepärane"

Proovisin kohalikust toidust babi kulingi, mis oli täiesti maitsetu sealiha. Riis mulle lihtsalt ei meeldi.

"Sõin 2 korda läänelikus toidukohas. Ühest neist sain kerge toidumürgituse. "

Vat see ongi see kokkuhoidmine. Kohta, kus läänelikku toitu sööd, tuleb ka valida. Balil ei sünni mitte midagi ilma põhjuseta.

Lõbus lugemine aga mis te ikka nokite üksteise kallal ;)
Inimesed on erinevad ja nende võimalused ja vajadused samuti.

Olen veetnud-töötanud-reisinud umbes 14 a Aasias ja viimasel kolmel päris palju Balil peatunud. Seoses sellega on sõbrad-tuttavad ikka kasutanud võimalust teha kaasa väike ringreis ja palunud mind giidiks nii Balil kui ka mujal Aasias. Olen nüüd endale lubanud, et enam ma seda ette ei võta ;)

Arvad küll, et tunned inimest juba aastaid aga ikka suudab ta sind üllatada. Ja neid erinevaid vajadusi on seinast seina. Kõige keerulisem on just olnud söögiga. Üks sööb kohalikku toitu ja teine ei söö ning katsu siis leida see kesktee, et kõik rahul oleks. Kes tahab merevaatega restorani aga söögi eest on nõus maksma warungi hinda. Lõpuks leiad koha, kus hind on sobiv aga seal on toolid plastmassist ja jälle ei sobi. Teises kohas on kõik ilus aga õlu liiga kallis jne jne... Õnneks on olnud ka väga toredaid kaaslasi, kellele kõik sobib aga see on pigem erand.

Kui siin eespool oli juba juttu pudelite kaupa viina ja veini ostmisest, siis alkohol on Balil ja üldse Indoneesias kallim kui enamikes riikides, kus ma käinud olen. Ükskord palus mul üks kohalik balilane tuua Singapurist pudeli viskit, seda punase karbiga Johnny Walkerit. Oleksin juba peaaegu ostmata jätnud, sest see hind ei tundunud nii väga odav seal Singapuri lennujaamas aga ma ei teadnud ka, mis see Eestis maksab ja ostsin ikka ära. Huvi pärast vaatasin, mis on selle hind Bali lennujaama tax free poes ja suu jäi ammuli. Vahe oli 1 miljon ruupiat ehk umbes 70 €. Balil maksavad need veinid 20 €, mida Eestis 5-6 € eest saab. Kui nüüd veel igal õhtul restoranis korralikum mark tellida, siis läheb päris kulukaks see reisimine tõesti.

Eespool mainiti, et Balil on odavam reisida, kui Tais. Esimene reaktsioon oli, et äkki tõesti. Tegin huvi pärast mõned kalkulatsioonid ja ütleks, et söögi ja joogi peale on mul küll Tais oluliselt vähem raha kulunud. Olen koos elanud ühe indoneeslannaga ja ta paar korda Tais kaasas käinud. Küsisin lihtsalt, ilma selgitamata, kas odavam on Tais või Balil. Vastus oli ilma hetkegi mõtlemata -Tais. Seal pidi sama raha eest kolm kleiti saama, mis ta siin ühe eest välja käib :)

Kel vähegi kohaliku toidu vastu huvi, siis proovige kindlasti erinevaid kööke. Niiöelda läänelikes restoranides on tavaliselt menüüs ka üks lehekülg kohalikke roogi aga need pole ikka päris need, mida warungist saab. Warungide peal on kirjas, mis saare või isegi linna söögiga on tegemist. Mulle meeldib väga Padangi toit, mis on Sumatra saarelt. Loomulikult on väga hea ka Bali köök. Eriti maitsvad on Ayam ja Bebek betutu ehk siis kana või part, mis ülihästi maitsestatud. Ikan pepes (kala banaanilehes) on samuti maitsev ning Babi guling (grillitud siga) ka. Olen huvi pärast võtnud kokandusklasse päris mitmel korral ja sambalit (tšillikastet) uhmerdanud ka siin koduses köögis. Igal saarel on veel omaette viis selle kastme valmistamiseks aga hästi maitsevad need eranditult kõik. Kes teravat ei kannata, ärgu parem proovigu.
Ei ole head ilma halvata ja kuigi endal pole seni midagi juhtunud, sai just minu kohalik sõbranna mingist warungist toidumürgituse. Siiski soovitan kõigil proovida :)

Oskate öelda, kas on lootust saada odavamaid lennupileteid juulis Balile lendamiseks? Praegu on soodsaimad variandid ligi 1000 eurot.

Kui 1000€ on hind kahele, siis täitsa ok hind.

1000 eurot on hetkel ikka hind ühele. On kellelgi kogemusi, kas on lootust saada odavamalt juuliks?

juuli on puhkuste tippaeg, st Eestist esimene ots juba välja on kallis, seega väga suurt lootust ei ole. Lisaks krt. sa sinna Balile juulis lähed:D

Juuli on puhkuste aeg, nagu sa ütlesid. Pole kunagi Aasias käinud - mõtlesin, et võiks. Kuhu soovitad siis juulis minna?

Juuli ja august on Balis tippaeg. Majutus on ka ca 30-50% kallim kui muul ajal. Seepärast ka lennupiletid kallid.
Nii et juuli Balis läheb igal juhul palju maksma, nii lennu kui kõige muu osas.

Juulis ei pea Aasiasse sõitma, saab ka Euroopas ilusat ilma igal pool (võibolla).
Kui raha pole oluline, siis Island näiteks? Koguhind oleks ilmselt sama, mis Bali juulis, aga Balil võid 50% odavamalt ära käia mõnel muul ajal. Islandil on aga üldse ainult paar enam-vähem mõnusat turismikuud aastas.

Muu Aasia juulis - Taiwan, Tais on vihmavabu piirkondi (Ko Samuil on suht kuiv aeg), Filipiinidel kindlasti ka.
Kui soovid just rannapuhkust, siis guugelda kindlasti kohta + kuud + jellyfish. Paljudes Aasia kohtades on meduuside tippaeg sel ajal. Teistes kohtades jälle pole juuli üldse probleem, seega tasub guugeldada - juuni-august on eurooplaste jaoks madalhooaeg Aasiasse reisimisel (sest ka kodus on hea) ja omal nahal kogemusi pole väga palju.

Lisaks improvedi jutule, et miks mitte Hiina või Jaapan lisaks Taivanile. Ise juuli-august tavaliselt ei reisi, sest seda Eesti suve on niigi väha ja hea seda nautida:)

Kuidas on lood e-sigaretiga ? Kas lennujaamas võetakse kohe ära ? Kas keegi jagaks palun oma kogemust ! Ajakirjanduses juttu olnud, et Tais on keelatud ! Siddharta mainis et tõi kanget alkoholi Balile, mina arvasin, et seal alkoholipoliitika nii karm, et seda sisse vedada ei tohi !

Siin on palju juttu olnud taksodest jms transpordivahenditest. Kuidas on rolleriga avastamine eeldusel, et rahvusvahelised load olemas ? Ma ei taha ega viisti küll koguaeg taksojuhtidele raha plekkida, et kuskile minna või see on mingi kord ja kohus seal? Tais sõitsin üle 2500km maha rolleriga kahe kuuga, seega kui palju hullem võiks liiklus Balil ja muudel saartel olla?

Ja sama huvitaks ka mind e sigareti teema, et kas tohib ja kui tohib, siis kas seal mingeid kaupluseid on kust vedelikke osta?

Tere-tere, mina lisaks ühe küsimuse (eelmistele, vastamata küsimustele:) juurde: Kas Balile on mõtet lapsekäru kaasa vedada? Ega muud peale kergkäru nagunii vedada ei jaksa, aga kas sellest seal tolku üldse oleks, millised teed on? (meil nt Ubudis majutus keskusest paarikümne mintsa kaugusel, oleks ju muhe muidu vahel ka kõndida...). Või kas kusagilt oleks kohapeal võimalik sellist kraami laenutada? Aitäh!!!

Ubudis on kõnniteed sellised, et käruga on päris keeruline - alla/üles/alla/suur auk/üles.

Tripikad räägivad
Eesti suurim reisifoorum. Küsi siin oma küsimus või jaga häid soovitusi