Mõned küsimused Bali kohta

Lendan Balile umbes nädala pärast.

 1. Kui palju peaks raha kaasa vahetama?
 2. Kuulsin, et seal on võimalik ka raha välja võtta. Kui mõistlik see on?
 3. Kui suured jamad võivad tulla, kui sõita rolleriga ilma rahvusvahelise juhiloata?
 4. Loen, et paljajalu väga ujuma ei soovitata minna. Mis jalanõud peaks kaasa võtma?
 5. Kas on midagi väga olulist, mille peaks kaasa võtma, aga mille peale ei pruugi tulla?
 6. Kaua sõidab laevaga Gili saartele?
 7. Kuhu minna surfama?
 8. Kas keegi on proovinud ka raftingut seal?
 9. Midagi muud olulist või soovitus kus kindlasti peab käima?

Käisin just märtsis Balil. Söömine on väljas enam-vähem samas hinnaklassis nagu meil. Eks siis ise tead arvestada.
Minul ei töötanud Danske pangakaart mitte üheski automaadis. Maksta poes sain. SEB kaardiga sain nii maksta kui raha välja võtta. Selge see et iga kaarditehinguga maksad tehingutasu.
Tanjung Benoa ja Nusa Dua piirkonnas polnud küll probleemi paljajalu ujuma ja vette minna. Kuta rand oli väga rõve, kuigi oli suur kiusatus lainetesse möllama minna! Seal ka ilmselt parim surfi koht.
Mida kaasa võtta ja mida mitte? Võta kaasa paar maikat, päikesekaitsekreemi ja plätud.
Minule meeldisid templid väga, kaaslasele mitte. No neid on muidugi kõikjal.
Kaaslasele meeldis väga loodus, dzungel, riisiterrassid.... Eks soovid on erinevad, mida vaadata.

Swedbanki krediitkaardi tunnustega deebetkaart töötas peaaegu kõikides automaatides. Automaate on saarel piisavalt, sageli ka väiksemates poodides näiteks. Oktoobris 2016 oli miljoni väljavõtmine 68 eurot, seega ikka muidugi nati kallim on jah, kui vahetades. Eestist kaasa võta kohalikku raha minimaalselt ja sel juhul osta seda Tavidist. Pigem on kasulik võtta kaasa eurosid ning vahetada seal kohalikes (aga tingimata ametlikes) valuutavahetustes.
Rolleriga ilma lubadeta sõitmine põhimõttel "ah see on mõttetu vaene riik ja mind nende seadused ei huvita" ei ole lihtsalt normaalne käitumine. Aga kui seda teed, siis politseiga kohtudes maksad ilmselt minimaalse trahvi või mõne euro suuruse altkäemaksu neile.
Külastada soovitan tüüpilisi turistide meelispaiku Uluwatu templit ja Ahvide Metsa (Ubudis), ega need asjata populaarsed pole.

Istanbul, mis koha voi linna sa võrdluseks võtsid, et hinnaklass sama?

Ise olen välissaitidelt lugenud, et hinnad al.2 dollarit kuni 10+

Monikap me samuti nädala pärast minemas, Gilidele liigume ka ja sõit peaks kestma 1,5 h ja üle 250 000 kohaliku ma nõus maksma poleks, edu!

Kui lähed Balil sööma valgete inimeste toitu meie mõistes, ehk siis praadi, mis sisaldab liha ja kartuleid, siis see maksab ca 7-15 eurot. Mitte ainult Kutas ja Seminyakis, linnast väljas samuti. Me käisime kaaslasega enamasti nn "itaalia restoranides" ( neid on seal seinast seina) ja lõuna või õhtusöök kahele ilma alkoholita läks tavaliselt 30 eurot umbes. Seminyakis külastasin ka ühte burgeribaari ja seal olid hinnad umbes 7-10 eurot burgerieine eest.
Kohalik toit on muidugi odavam, nasi gorengi jms saab tõesti kahe euro eest ka. Eks niimoodi see keskmine hind arvutatud ongi.

Saan ma siis õigesti aru, et seal sama nagu Tais, et kohalik toit on soodne ja euroopalik praad jääb kõrgemasse hinnaklassi?

Kas kohalik toit pole söömist väärt või miskit muud, et sinna minnes pigem eelistada meielikku toittu?

Bali on väga hea sihtkoht puhkamiseks! :) Aga mõned vastused Sinu küsimustele:
1) Raha ära palju kaasa vahetada - niipalju kui vajalik, et taksoga sihtpunkti saada ja ehk veidi peale, et siis raha kohapeal vahetada. Ehk miljonist piisab esialgu? Kõige kasulikum on kaasa võtta eurosid ja seal vahetada. Pangakaardiga tasudes küsitakse tihti, kas soovid maksta kohalikus valuutas või eurodes - meie kogemuses oli, et kohalikus rahas on soodsam maksta.
NB! Valuutavahetuspunktides ei soovita üldse raha vahetada. Petuskeemid on sellised, et tegemist oleks justkui mustkunstnikega. Reegel on see - raha loe alati viimasena üle, kui rahavahetaja raha uuesti puutub, siis ole kindel, et see rändas peenelt sahtli põhja tagasi. Nad on väga oskuslikud. Raha vaheta vaid ametlikes pankades (kus kurss on madalam - ametlik). Viimati oli kurss pangas ca 14100.
2) Raha väljavõtmine on pangati erinev, üle saad vaadata enda panga teenustasud ja siis arvesta ka teise panga teenustasud juurde.
3) Selle aasta alguses olime 2 kuud Balil ja kordagi ei peetud kinni, seda ka pole tehtud meie varasematel reisidel Balile. Meil olid muidugi rahvusvahelised load olemas. Kui kõhkled, siis pigem tee ära, maksavad vähe ja kehtivad mitu aastat. Kui vahele jääd, siis maksad lihtsalt trahvi :)
4) Meie ujusime paljajalu igal pool, ei oska öelda, millise ranna kohta see võib kehtida.
5) Võta kaasa minimaalselt asju, kohapeal on kõik olemas, sh soodsad kleidikesed jms.
7) Surfarid olid enamasti mõnusas ja popis kohas Canggus, Sanuri kandis laineid ei ole :)
Trippides arvesta, et liikumiskiirus on seal 20-30km/h, seega kui mõtled, et teed ühe sõidu paarikümne kilomeetri kaugusele, siis võtab see aega tunde. Teisisõnu on liiklemine seal paras peavalu.
Viimati sai kirjutatud Bali külastusest postitus - https://elustilist.ee/bali-saar-uus-trendisihtkoht-eestlaste-seas/

Külasta riisiterrasse, erinevaid randasid, templeid ja naudi kohalikku sööki-jooki.

Knine9, enamus ajast olime Nusa Dua ja Tanjung Benoa piirkonnas ja saan võrrelda sealseid hindu. Samuti käisime päris mitmel õhtul lihtsalt Kutas jõlkumas, ei saa öelda et seal soodsam oli. Ka Ubudi restoranid on samas hinnaklassis. Token556 tegelikult tõi õige hinnaskaala välja.
Arvan et vale on öelda kohalik toit ja euroopalik. Kohalikku toitu saab ka restoranidest, mida ma ka alati sõin. Aga ma ei käinud kohalike söögikohtades. Selles on erinevus. Mina ehk oleks ka läinud, aga kaaslane keeldus....

Tänud. Aga küsiks siis nõnda, kui oleme kohapeal 18 päeva, kas 1000€ piisab, siia sisse ei arvesta ööbimist see olemas juba. Transpordiks kasutame taksosi kuna oleme 3kesi ja 1000€ oleks mõeldud 2 inimesepeale toit,transp,vaatamisväärsused ja niisama spending money

 1. Alguseks natuke, kohapeal võimalik automaadist juurde võtta.
 2. Mõistlik. Vastavalt vajadusele võtad juurde. Aasta alguses oli miljon
  kohalikku u. 71 €. Mõned kaardid igas automaadis ei toiminud, kuid
  erinevaid automaate proovida, mõnes teises toimis.
 3. Oleneb rannast. On kivisemaid randu, kus paljajalu on ebamugav. Sanur,
  Kuta, Canguu ei ole jalanõusid vaja.
 4. Kuta, Canguu- mõlemas saab surfitunde võtta.
 5. Väga meeldis, kindlasti minna. Ja sellele jõele, kus lõpus saab kosest
  alla lasta.
 6. Kui teravaid elamusi keegi soovib, aga 5GX Bali oli vahva söit:
  https://www.facebook.com/5gxbali/
  Waterbom Bali- veepark, kus suurematele ka äkilisemaid sõiduvõimalusi.

Balil on kohalik toit väga maitsev ja kaunilt serveeritud. Soovitan igati

1000€-ga peaks välja tulema küll, oleneb, kus sööte ja mille peale kulutate.
Taksode osas - proovige sõita Uberiga, see on väga odav. Aga Uber on ainult teatud piirkondades (Sanur, Kuta), Canggus, Ubudis on Uberi taksod "keelatud". Taksosõidu hind leppige muidugi enne alati kokku.

Siin võiks raha vahetada vaid niipalju kui taksoga lennujaamast hotelli sõitmiseks vaja, kuid taksojuhid on ka eurodega väga rahul. Balil suuremates kohtades pea iga teine tänavapood tegeleb ka rahavahetusega, tasub otsida pigem korralikum koht madalama vahetuskursiga, 14200:1 vmt.
100000-ne kohalik ruupia on umbes 7 eurot. Selle eest saab restoranis väikese õlle ja kohalikust toidust kõhu täis. Ujumas käisime paljajalu, kuigi nii mõneski kohas oleks olnud kivikeste ja korralipuru tõttu, kusagil väideti ka merisiilikuid olevat, ujumissussidega mõnusam vette minna ja sealt välja tulla. Neid susse on ka meil müügil https://www.google.ee/search?q=ujumissussid&ie=UTF-8&hl=et#spf=1

"Taksosõidu hind leppige muidugi enne alati kokku."

Ei ole hea idee. Jah, kui võtad auto koos juhiga terveks päevaks, siis küll. Või kui oled sama marsruuti varem sõitnud ning tead juba reaalset hinda. Aga lühikeste sõitude hind ette kokku leppida on enamasti sulle kahjulik. Reeglina küsivad juhid silmagi pilgutamata kaks-kolm korda rohkem ja teadmatusest maksadki. Igasuguseid eraautosid tasub üldse vältida ning sõita Blue Bird Groupi siniste ametlike taksodega, neil on taksomeetrid peal. Võimalik, et Uberiga saab veel odavamalt, seda ma ei proovinud. Ametlikud juhid proovivad ka vahel petta, väites, et taksomeeter on katki ning teeme ikka kokkuleppehinnaga. Aga kui selle peale taksost välja astud, saab taksomeeter imeväel hetkega korda:)

Auto rent koos juhiga on umbes 40 eurot päev. Arvestage eelarvet koostades ka sellega, et mõned turistidele mõeldud atraktsioonide piletid on suhteliselt kallid, mitukümmend eurot ikka. Bali Bird Park`i pilet näiteks, delfiinivaatlus jne.
Samuti ööklubis pidutsemine ei ole sealgi odav lõbu.

Kas keegi oskaks omast kogemusest välja tuua mõned konkreetsed taksohinnad konkreetsel marsruudil?
Konkreetseid hindasid teades on tõenäoliselt väiksem võimalus pügada saada ja üldiselt reisi eelarvet parem planeerida. Tänud.

Blue Bird siniseid taksosid peetakse usaldusväärseteks.
http://www.balistoreluggage.com/blog/bali-airport-taxi-rates/
Sellel lehel allpool on ühe taksofirma fikseeritud hinnad Denpasari lennujaamast sihtkohta, teistel umbes samad hinnad: Kuta 80000 Rp, Seminyak 110000 Rp, Sanur 150000 Rp, Ubud 300000 Rp jne

"Auto rent koos juhiga on umbes 40 eurot päev."

Meie võtsime Ubudis auto koos juhiga. Küsis 400K (ca 28 eurot siis), kauplema ei viitsinud hakata, tõenäoliselt oleks alla 300K peale saanud muidu :) Hommikul üheksast õhtul kuueni (3-4 templit, mingi mõttetu kosk, vulkaan, kohviistandus, paar niisama toredat küla).

Vedas teil siis, saite soodsalt. Meile näidati Kuta hotellis erinevate trippide (Uluwatu, Ubud jne) hinnakirja ning alla 550 000 ei olnud seal midagi. Need olid 8-10 tunnised sõidud, ehk sama mis terve päev. Kindlasti teeb mõni juht sama asja soodsamalt ja mõni teine küsib 15-minutilise otsa eest 200 000. Nii palju kui lugenud netist teiste kogemusi ja tuttavate käest kuulnud, siis auto rent koos juhiga on pigem siiski 35-45 EUR ehk keskmiselt 40 EUR päev.

Vähe teistlaadi küsimus Balil käinutele. Kui tihti seal madusid kohtab? Abikaasa luges kuskilt artiklist, et mürkmadusid leidub ja mitte vähe:)
Kas on põhjust muret tunda?

Jah, seal on tõepoolest madusid ja mitte vähe. Arvestage sellega. Kas peaks muret tundma? Eks ise teate, kuhu lähete seal. Kuta rannas madusid ei ole ja Seminyakis linna vahel samuti mitte. Ma käisin metsas nii palju, kui seda mõne templi territooriumil leidus, ja peale ahvide ei näinud kedagi. Kui lähete metsa matkama või mägedesse ronima, siis arvestage muidugi võimaliku ohuga ning vaadake jalgade ette..ja puude otsa...

Jah, türkiissinist värvi Blue Bird taksod on tõesti usaldusväärsed. Nusa Dua/Tanjung Benoa piirkonnast Kuta Beachile on 120 000 IDR. Läbi sõidetud mitu korda, hind alati sama.
Ükskord olime kuskil poolel teel suvalises kohas, ja võtsime takso. Mul oli muidugi kauplema vaja hakata et teeme 90 000. Taksojuht pani siiski taksomeetri käima ja lõpuks keris ette 80 000. Kuna kauplesin ju hinna 90 tuhandele, selle ka maksime :)
Teine kogemus on negatiivne. Võtsime Novotel Benoa juurest takso, et minna Nusa Dua Waterblow kaljunuki juurde. Näitasin taksojuhile veel kaarti, kus asub ja kuhu tahan. Suhteliselt lühike maa autosõiduks. Sõitsime ja sõitsime... võtsin lõpuks telefonis gepsu lahti, olime ammuilma mööda sõitnud. Keeras siis ringi ja pani meid ikka vales kohas maha. Süüdimatult küsi sama summa, mis taksomeetril ette kerinud 150 000. Mina läksin muidugi närvi kohe, sest pool maad oli ju tühja sõidetud tema lollusest. Aga no kaaslane lõi rahakotirauad lahti ja maksis kohe ära. Taksist vaid pomises mingit küüliku unenägu, isegi kõige lihtsamat sorry ei suutnud öelda.