Norra - Galdhøpiggen

Tere!
Paluks abi neilt kes käinud Galdhøpiggen´is! Kaua matk üles-alla kestab? Kas on vaja mingit eri varustust üles minekuks?

Ise pole küll käinud, aga eks need ole ju alati need kõige targemad! Suusakeskuse (Spiterstuleni) juurest peaks üles minema 3-4 tundi. Mingit erivarustust küll vaja pole, kuna tahtsin minna oma poistega, kellest noorimad 8 ja 9. Esimesel korral jäime ajahätta, aga autoga käisime suusamäe juures ära, eelmisel aastal õnnestus auto enne niikaugele jõudmist ära küpsetada. Kui seal midagi erilist vaja oleks, oleks norrakad mind hoiatanud. Ainult niipalju, et liustikule soovitati küll mitte omapäi ronida.
Just mõtlesin, et kas sellel aasta veel proovida või parem mitte...

Ma ei ole ise Galdhøpiggen otsas käinud (all Spiterstulenis olen), aga hulk sõpru on.

Norrakate mitte-hoiatamine ei ole suurem asi näitaja. Nad on seal ise nii karmid tegijad, et peavad kõiki teisi ka endasarnaseks. Nende pakutud ajahinnangud võib näiteks julgelt pooleteisega korrutada...
3 tundi on ilmselt vähe (võtta 1400m kõrgust 3 tunniga on muidugi võimalik, aga jube hea vorm peab olema selleks), netis pakutakse 4-5 tundi + puhkepausid. Alla 2-3 tundi.
Saapad (mis hoiaks pahkluid) oleks head.
Käimiskepid ehk kah.
Üleval on külm.

http://www.summitpost.org/mountain/rock/150792/galdhopiggen.html jne.

Üles umbes 4 tundi ja alla 2 tundi(alla tulles saab lumelibedal tagumiku peal alla lasta)Üleval oli külm ja suuri raheterasid peksis tuulega vastu nägu.Halva nähtavusega peab arvestama, et servale liiga lähedale ei satu. Ilusa ilmaga peaks olema kena jalutuskäik. ;)Korralikud saapad ilmtingimata.

Kõik juba ära öeldud - lisan veel et meil võttis allatulek vaata et rohkemgi aega kui ülesminek, aga see oli oma viga.

Ilma varustuseta saab mäele tõusta Spiterstulenist; Juvvasshyttast minnes tuleb ületada liustik, kus olevate lõhede pärast tuleb seongus olla ja vist pannakse ka kassid alla. Kohapeal viiakse grupikaupa inimesi üles.

Tagumiku peal allalaskmist ei soovitata, võib tagumikule halvasti lõppeda. Selle asemel libistatakse ennast püsti seistes kandade peal alla, kui nõks selgeks saadud siis tuleb väga lihtsalt välja ja oskad ka kiirust reguleerida.

Jalanõudest - saapaga on muidugi parem, aga häda korral käib ka (matka)tossudega üleval ära. Põhiline argument saapa kasuks on just ohutus. Nii mõnelgi juhul võib see, kas väänad väikese ettevaatamatuse tagajärjel jala välja või mitte, oleneda just sellest, kas kannad madalat tossu või korralikku kõrget matkasaabast.

-sama graafikuga 2 korda käinud Spiterstulenist. Kohvik üleval selline kahe otsaga värk.

Tänud. Veel mõningad küsimused. Kuna on hea aeg seal matkamiseks? Praegune periood on juba hea või jääb veel liiga külmaks (juuni keskpaik)? Palju maksab giidi teenus?

Käisin paar aastat tagasi augusti lõpupoole Jyvashyttast koos kohaliku giidiga. Maksumust kahjuks ei mäleta. Lund oli palju ja tipus oli külm ning tuuline, aga äge. Lund on seal läbi kogu suve, aga ilm on tõenäoliselt kõige soojem juulis. Liustiku ületamiseks kasse vaja ei ole, seongus peab aga olema küll.

Vaatasin maksumuse järele - 150 NOKi maksis aastal 2006 Juvashyttast giidiga tippu minek. Võimalik, et see on veidi muutunud, aga eriti palju kallim ei tohiks olla. Mõnusat matkamist!

Glittertind nagu ses mõttes rohkem mägi, pole vähemalt putkat tipus. Soovitan soojalt, mingit erivarustust ega seongus liikumist pole vaja.
:)