Norra suusakeskused

Norra suusakeskused nagu Geilo, Nesbyen ja Gol. Kes käinud? Mis on teie muljed? Kuhu tasuks minna?

Tänud!

19-25 jaan. olime Hemsedali suusakeskuses.väga maaliline koht,hästi hooldatud rajad.Avastamist jätkus kõikideks päevadeks.Pikim laskumine umbes 6000 m .Olemas metsikud rajad adrenaliinisõltlastele."Alpikülad"otse mäel,saad suuskadega tuppa sõita.Päris rajud "afterski`d".

Geilo ja Nesbyen on täiesti võõrad kohad - pole kuulnudki :). Norras käinud ainult Trysilis (aastast 1999) ja alati rahul olnud. Areneb ka seal mäeelu, uued liftid ja paar uut rada isegi juurde tehtud. Kõikidele mäel asuvatele elamistele saab suuskadega treppi sõita. Kui elamine eemal, siis saab kasitada suusabussi (mäepilet on bussipiletiks).

... käisime eelmine aasta seal ja kõik jäid ka väga rahule, sest mäestik nagu pisialpid juba (ikkagi kaljud). Ööbisime seal Skarsnuten-i külas 1000 m kõrgusel kuhu põrutasime oma 50 kohalise bussiga (hotell on ka seal, kuid me olime majades). Norrakad ei jõudnud ära imestada sest nad polnud nii suurt bussi ennem seal üleval näinud ja kiitsid meie sohvrit. Linnast käivad sinna sellised 18-20 kohalised bussid. Tasub sinna külla majad võtta sest sealt avaneb tõesti võrratu vaade Hemsedali linnale ja orule. Kuigi need majad on seal ca 10% kallimad aga vaade missugune. Üks hea asi on ka seal, et rajad tulevad tõesti alla orgu kokku ja tuttavaid kui palju jälle. Trysil-is kaod päevaks ära ja ei näe kedagi. Norras on väga palju suusatamise kohti aga suuremad on ikka Hemsedal, Trysil, Oppdal ning (Hafjell, Kvitfjell, Skeikampen) Lillehammeri lähistel. Geilo, ja Nesbyen on juba tunduvalt madalama kõrgustevahega alla 400 m ja mitte kaugel Hemsedal-ist. Gol ja Nesbyen jäävad lausa Hemsedali teele ja Hemsedalist ainult 50 km kaugusele. Nad jäävad Vemdalen-i, Levi, Sälen-i kõrgusteklassi. Gol on murdmaasuusakeskus, kuigi seal on ka mõni T tõstuk ja nööp, aga kõrguste vahe on seal ligi 700 m, see on sama mis Trysil. Aga kui lifte pole, pole mõtet sinna ka minna. Sõida 50 km edasi ja sul on kõik olemas. Mis puutub Lillehammeri ümbrusse siis seal on kõrguste vahe isegi suurem kui Hemsedal-is aga pea kalleim koht ka selle eest Norras, väljaarvatud suvesuusakeskused mis talvel on kinni. Ma ei tea kas teema algatajal abi oli sellest sest küsimus oli juba väga hapu !

... sest sedasama võib küsida keegi teine ja vastused juba olemas. Mina sain ka uut informatsiooni Norra suvesuusakeskuste kohta - ei teadnudki nende olemasolust seal. Aitäh!

Palun, palun !

Suvekeskused on Stryn-Briksdal (Jostedalsbreen liustikul) ja teine asub (tee nr. 55) Jotunheimeni rahvuspargis kõrgeima norra tipu Galdhopiggen-i kõrval liustikul, käisin seal paar aastat tagasi.

Muidugi saab suvel sõita ka Kesk-Norras Svartiseni liustikul ja põhjas juba Tromso-Narvik-Kilpisjärvi kolmnurgas, kuid seal sai sõita kuni 1 juulini.

Soovitan vana hea Trysili. Aga kui soovid midagi uut ja mõnda kohalikule tuntud, mitte nii kommerts mäge, siis soovitan külastada seda mapsons.com kaarti. Sealt leiad enamus skandinaavias olevaid suusakeskuseid. Link keskustele: http://mapsons.com/#category:1560&keyword:&parameters:0&startDate:&endDate:&x:63.703991438874596&y:22.33361596501462&zoom:5&type:roadmap

Kas niinimetatud "uksest sisse suuskadega" keskusi on võimalik leida ainult põhjamaades? Ei meeldi üldse see bussi või autoga suusasaabastega logistamine:) Austrias, Itaalias vist selliseid keskusi ei ole? Millised üldse on hinnavahed kui võrrelda lõuna ja põhja suusakeskuste vahel? Põhja sõidaks autoga, lõunasse lennukiga. Lõunasse minek ikka kallim?

Ski-in-ski-out majutusi on ka Alpides. Neid on peamiselt kahte tüüpi - ülimõnusad ja ülikallid liftide alumiste otste juures olevad hotellid ning mäenõlvadel raja kõrval olevad lihtsamad majutused osades kuurortites, kus küla ulatub ka oru nõlvadele (näiteks Sölden). Viimastega on see probleem, et soojemal ajal võib ainukene lumine koht sinu maja ümber ollagi vaid see allatulev, õudses seisus laskumisrada ning sellele saamiseks pead mööda porivälja tampima mõnevõrra. Lisaks on sellistest majutustest niisama linna pääsemine tüütu - tõenäoliselt vaid takso / bussi teema (jalgi annab vändata üles-alla).

Lihtne reegel Alpides on see, et iga 100 meetrit lifti poole maksab majutuses 100 eurot:)

Mis hinnavahesse puutub, siis - olles teostanud sellealaseid põhjalikke arvutusi palju kordi - on Skandinaavias käimine raha raiskamine - kvalitatiivne vahe on üüratu ning Alpireisi hind on võimalik ajada vägagi odavaks ka lennukiga minnes, kui viitsid ette planeerida ning oled valmis ööbima mujal kui kuurordi keskel.

tere Käinud hiljuti nii trysilis kui ka Hemsedalis (sellel aastal), teisi Norra keskusi ei tea. Need kaks keskust on väga-väga head. Rajad on suurepärases korras. Päevane sõit lõppeb, siis tulevad aparaadid rajale ja tehakse õhtu laskumise nõlvad korda. Tõstukitel järjekorrad väga väiksed, rahvast mõõdukalt. Mõlema keskuse miinus on see, et ikka suht kallid. Poest midagi osta ikka väga kulukas, meil oli enamus asju kaasas aga ka hädapärane väga kallis osta nt sai, leivamoodi asi, mahl, jogurt, 1,5l karastusjooki, hapukoore moodi asi kokku üle 20 euri. See mäekeskuses siis. All alevikus sutsu soodsam ilmselt. Hemsedalil veel üks miinus, sõita sinna keeruline kui ilmaga ei vea. Meil oli peale Oslot väga suur udu ja nähtavus oli mitte üle 10m. 190km läbimiseks peale Oslot kulus aega tiba alla 5h kuna lisaks udule on seal kitsas sõita ja tee remonti oli ka suhteliselt palju. Trysil seetõttu parem, kõrguste vahe on ka suht väike võrreldes Hemsedaliga. Trysili natuke alla 500km ja kerge sõita. Mõlemas kohas fantastiliselt ilus loodus. Mida ma ei proovinud Hemsedalis oli lohesurf. see suht kallis ka kindlasti, aga ca 1300m kõrgusel kuskil mägede vahel oleks seda vahva ilmselt õppida. Kui nüüd võrrelda Rootsi Are´t, Norra Hemasedali, Trysilit siis ilmselt valiks Trysili kindlasti, mitte Aret, olen seal käinud ja enam ilmselt kunagi ei lähe. Lihtsalt ei meeldinud, et esmaspäeval olid rajad juba hommikul vaalus, polnud korda tehtud. Väike tuul ja tipu liftid kohe kinni jne.

Mina ka eelistan Trysilit teistele. Käinud üle 10 aasta. Kaasa võetud alati hulgim leiba. Samas kohalpeal oleme pidevalt toitunud suuremas osas lõhest, mille hind on hea.

Trysilisse lihtsam søita, Hemsedalis on mægisem ja ilusam. Hemsedalis saab rohkem offi søita, vøimalus puudrit nautida. Trysilis paar lifti rohkem. Hemsedalis kørguste vahe suurem. Hemsedalis head pargid. Hemsedalis saab proovida jææronimist, palju hæid tippe toppturide jaoks. Trysilis toppturidest vøib unistada, murdmaarajad on seal jælle paremad. Golfi saab mængida mølemas kohas :)

Hemsedalis mæe all olev ICA on Norra kindlasti yks kallimaid ja væikseima valikuga poode. Ulsåkis (Hemsedali keskusest møni km Goli/Oslo poole) on Kiwi, seal on væga normid hinnad (Norra møistes normaalsed). Juunis avatakse Shelli kørval Rimi, siis ei pea enam Ulsåki søitma.

Tere tulemast!