Norras mägedes ööbimine.

Olen kuulnud , et mägedes on turistidele ehitatud ööbimiseks hyttid. Kuidas seda hytti laenutada? Räägitakse et võtmed on majakestel ees. Magad öö rahulikult ja hommikul tuleb peremees tasu nõudma. Või, et võtmeid saab kuskilt infopunktist....jne. Kas keeegi oskab midagi täpsemalt öelda , vöi need asjad ongi nii? Kas seal ka söögitegemise vöimalus on ja kas voodipesu peab endal kaasas olema? Kuidas need kohad ka hinna poolest on , vörreldes kämpinguga? Tore kui keegi oskaks aidata , sest jaanipäeva paiku on meil minek!

1
23

Oi, see on segane teema! Käisin kevadel Norras ja olin ise ka enne reisi ka nende "hüttidega" hädas. "Hytte" tähendab seal midaiganes ja variante on väga erinevaid. Kirjutan siis, mida tean:

  • Suuremad "hütid" on mitmesaja voodikohaga hotellid. Täisteenindus, retseptsioon, söök ainult hotelli köögist, tipphooajal parem broneeri ette.
  • Pisemad hütid on vaid mägimajakesed, lukus, kohapeal midagi ei ole. Võtme saad DNT (Norra matkaühing) liikmena (aga ma ei tea, kust).
  • On DNT majad ja privaat-majad. DNT majadele kehtib standard-hinnakiri, saad DNT veebist. Privaadid küsivad turuhinda nagu ikka.
  • Osades majades on hooajal täisteenindus, hooaja-välisel ajal iseteenindus.
  • Nii hind kui teenused sõltuvad maja tüübist (DNT / privaat), sinu DNT-liikmelisusest, hooajast, toa suurusest, iseteeninduse tasemest...
  • Iseteenindusega majas maksad tõesti nii, et paned raha ümbrikku ja lased sheifi.
  • Teenindusega majadest saab linad laenata, aga tuleb odavam enda linad või magamiskott kaasas kanda.
  • Osades majades saab ise süüa teha (on pliidid, toidunõud ja muu), saab ka toiduaineid osta (aga Norra hindadega). Osades ei saa. Osades saab süüa teha ainult väljaspool hooaega.

Muidugi, kui sa ikka mägedest õhtul maja ukse taha ilmud, ilma broneeringu ja rahata, siis päris lageda taeva alla surema sind ei jäeta.

Loe DNT veebi ka - http://www.turistforeningen.no/english/ - seal on rohkem juttu ja majade kaardid ja palju muud tarka. Majade jutt on http://www.turistforeningen.no/english/index.php?fo_id=3610 lehel. Aga soovitan soojalt konkreetsest kohast järele uurida, mis värk just sind huvitaval ajal konkreetses majas on. Kontakt-telefonid on sealsamas DNT veebis.

Kohalik söök on kallis, kuid soovitan nii hommikusöögi (DNT hindadega 115 NOK) kui õhtusöögi (260) vähemalt korra ära proovida.

Kuhukanti minek?

0
0

Tänud selgituse eest, aga tõesti ikka keeruline ja segane see värk. Aga noh telk on meil kaasas ikka ja kui mägionnidesse ei pääse , eks peab jälle kämpinguga leppima. Aga tahtsime miskit pönevamat proovida( ega ei teagi kas see on põnevam...aga nimetue juba , et - mägionn!). Kesk-ja pöhja pool oleme yhe kiire reisi ära teinud , nyyd vötaks vähe rahulikmalt ja tutvuks lõunapoolega. Kus kandis ise käisid ja mida pönevat nägid? Sest kui kuuleks mingitest põnevatest kohtadest , vöib ju alati väikesed muudatused plaanidesse sisse viia ! ;)

0
0

Kui telk kaasas (ja auto veab), on ju kõik väga lihtne :) Mägimajade juures saab telkida ka. Ja siis on sul magamiskott ja pott-priimus-toiduained niikuinii kaasas. Tahad - magad majas, tahad - telgis.

Ja kindlasti leiab ka selliseid "hütte", mis on tõesti mägionnid. Ilmselt on nii, et mida vähem popp koht ja teedest kaugem, seda väiksem ja mõnusam onn on.

Meie käisime Jotunheimis ja talvel ja suuskadega (matkal), ja ilma telgita, seepärast tuli ette välja uurida, mis ja kus - talvematkal ei ole varianti, et "kui siia ei saa, siis läheme järgmisesse kämpingusse". http://no.spam.ee/~kaur/m/norra_2008.html, http://album.rumba.ee/kaur/jotunheimen. Kui midagi ilusat-põnevat tahad, siis suusamatka soovitan küll!

0
0

Kui Sa mõtled hütte mis asuvad ainult mägedes ja reeglina kuuluvad turismiorganisatsioonile siis pead selle liige olema ja maksu maksma siis saad küll niimoodi mägedes matkata, et hädapärane söök on ka harvemal juhul olemas ja hommikul jätad vastavalt raha palju südametunnistus arvab, et kulutasid. Need matkahütid ei asu muidugi teede läheduses ja saab sinna reeglina ainult jeepidega ja helikopteritega varustamise pärast ja muidugi ka jalgsi matkades.

Hütid või mökid (soome) mis asuvad teede läheduses on tõesti paljudel ustel võtmed ees ja rõdu peal silt kas CLOSED või OPEN. Reeglina on need pisifirmade või nagu meil FIE-de omanduses. Kui Sulle seal meeldib ja ta on vaba, siis keerad sildi lihtsalt CLOSED ja kolid sisse. Raha korjatakse ikka reeglina õhtul ja teid ikka jägitakse ka. Ma pole küsinud kas binokli või naabrivalve kaudu, või salajased kaamerad aga üks on tõsi, raha järgi tullakse alati. On ka võimalus siis kaubelda sest kella 9 aja õhtul ei pruugi enam keegi tulla sinna ja siis laseb ikka hinda natsa alla. Ärge ainult nahaalseks minge ! Trend on läinud ka juba telefoninumbrite jätmisele ainult, ilmselt pole olnud sõbralikud turistid ja kardetakse oma asjade pärast mis hütis asuvad. Voodipesu seal pole aga söögitegemise võimalused on küll kõik olemas. On ka päris privaatmaju või kus pere elab sees ja annab Sulle ühe korruse näiteks või naabermaja. Üldiselt saab need ka odavamalt kätte kui need kes peavad riigile maksu maksma teenuse pakkumise eest. Üldiselt jälgige lihtsalt silte hytte, olgu nad siis papitahvlil või vineerist välja lõigatud (sildid väikesd ca 0,5 x 0,5 m autost raske tabada, kardavad ka maksuametit-loogiline ju) siis on nad reeglina privaat ja raha jääb rohkem alles. Suurte reklaamidena või sildi all ´´camping´´ maksad igaljuhul rohkem ja kaubelda saab vähem.

Vaata veel seda teema foorumit kus ma veel infot jagan !

http://www.trip.ee/node/23022#comment-146352

Ilusat reisi !

0
0

Kui Sa mõtled hütte mis asuvad ainult mägedes ja reeglina kuuluvad turismiorganisatsioonile siis pead selle liige olema ja maksu maksma

Ei pea liige olema. DNT liikmetele ja mitte-liikmetele kehtivad veidi erinevad hinnad, aga arvestatakse ikka sellega ka, et väljamaalased matkata saaks.

0
0

Tripp, hytte ei tähenda mida iganes, s6na hytte tähendabki hütti/suvilat, mitte hotelli... kuidas saab hütis/suvilas mitusada kohta olla? Ma arvan, et sa oled valesti asjast aru saanud. :)

0
0

Tulge parem mulle külla, juhatan teid ehtsasse hytti. Tasuta (nii hytt kui juhatamine ;)! Hytte juures väike veesilm, kus võimalik "ussi leotada". Ligi saab sinna ainult jalgsi. Aga see on selline paras mõnetunnine jalutuskäik. Üks väike aga, see ei asu lõunas, vaid keskel-läänes!

0
0

Kus keskel see siis asub? Kas see su enese oma?

0
0

Aitäh pakkumast , aga plaan on ikka lõunapoole minna. Aga ega see ring , mis teeme, polegi nii väike, et äkki ulatub sinuni välja! Kus kandis oled ? Ups , aga vist ikka ei sobi , lapsed ju ka kaasas...

0
0

Tänud selgitusest! Juba hakkab yht-teist kohale jöudma! Aga nyyd ehmatas ära , et mis luuret nad peavad! Salajased kaamerad majas sees? Köik meie tegevused ja liigutused näha või? Appi!!!

0
0

hytte tähendabki hütti/suvilat, mitte hotelli... kuidas saab hütis/suvilas mitusada kohta olla?

No vot on. Nad lihtsalt nimetavad kõiki mägimaju suurusest hoolimata "hytte", inglise keeles on veel tagashoidlikumalt - "cabin". Nii et kui ette ei uuri, võid hüti asemel terve hotellikompleksi leida. Aga võib ka lihtsalt majake olla :)

DNT lehte lugedes võib näha, et seal on nelja tüüpi mägimaju:

  • ubetjent hytte, ehk teeninduseta, väikesed, kaartidel seest valge ruut/maja
  • selvbetjent hytte, "iseteenindusega", kaartidel pool valge / pool punane
  • betjent hytte, täisteenindus, inglise keeles on need "mountain lodge", punane kast
  • privat hytte, eraomanduses olevad mägihotellid, sinine kast

Ja ma just sellepärast kirjutangi, et see sõna "hytte" ei tundu loogiline, vähemalt kolme viimase kohta mitte.

0
0

Ma muide soovitan ka mõnda suuremasse "hytti" sisse piiluda või seal ööd olla. Norra matkakultuur on vana ja väärikas, tasub vaadata ja osa võtta. Raamatukogutoad kamina ja lauamängudega, kampsunis vanapaarid, lastega pered, ühissöömised (ka saja külastajaga hotellis on õhtusöök koos - kellukesega helistatakse kõik samal ajal lauda), pidulikud lauakombed ja kristall keset karmi mägimaastikku... Huvitav kogemus!

0
0

Ei, ega see luuramine ei tähenda sõna otses mõttes Teie jälgimist aga minu kogemuste põhjal tundus see lihtsalt kummaline, et kui astusid majja sisse ja jõudsid oma kola ka ära vedada (magamistarbed jne.) ning söök ka valmistatud ja söödud, tuli peremees kella 21.00 ajal raha küsima. Selline asi ei ole juhtunud mitte üks kord ja siis me heitsime omavahel nalja, et piilukaamera väljas. Ilmselt elab ta ise läheduses ca 500-1000 m ringis ja tema hytt on sealt jälgitav (üle järve, üle jõe). Olen ööbinud väga palju ka sellistes kus teine maja asub kõrval kohe (max 100 m) või jaganud korruseid peremehe majas. Üks asi veel privaathyttide kasuks ! Mina isiklikult ei ole ööbinud privaathytis kus on vähem ruumi kui 80 m2 ( 8 inimesele), (ma ei pea silmas mägionne mida nimetatakse ka hyttideks, seal on tõesti väikesed). Privaathytid on minu arust 10x mugavamad ja etemad (kodusemad) kui camping hytid või hotellitüüpi hytid ning odavam ka kokkuvõttes.

Toon näite: Kui privaathyti omanik küsib esmaselt 600 NOK-i siis saab kätte selle 450 NOK-i eest, kiites perenaist ja tema valdusi. 700 NOK-ise hyti olen saanud 500-ga. Camping-u hyti saime 700 asemel 600-ga (vaevu 55 m2) ja see tuli ka üsna pika kauplemise tagajärjel kus 2 meesterahvast kiidavad noort tüdrukut (a la ilusatest jalgadest kuni näolapini välja ning mis Sa õhtul hiljem teed), kes oli sinna õhtuks valvesse jäetud ca 21.00 ajal. Eks need pakkusid ka meile lõbu (ostunipid mille juurde kuulub ka väike flirt mis säästab Su enese raha). Ma ei hakka siin turunduse printsiipe selgeks tegema sest müüa on alati raskem kui osta ja ostja saab alati tingida mida soovitan Teilgi kasutada !

Hytte-dest niipalju, et tõesti nad nimetavad päris palju hooneid sellise nimega ka campingu platsi (kus saab ka loomulikult telkida) peal näitab et Teie hytt on sellise numbriga. Korra olen kuulnud ka kui nimetati suuremat hotelli hytiks (koosnes mitmest majast ja näidati et Teie hytte ehk maja on seal) kuid reeglina kehtib ikka hyti kohta kuni 40-le inimesele mõeldud elamine ja viimased ka rohkem suusakuurortites. (Die Hütte) sõna tuleb Alpidest ja seal olid vanasti selle nime all mägitalud kus kasvatati lambaid ja lehmi kus põllumajanduse tempoka hääbumise tagajärel alates eelmise sajandi algusest hakati ehitama ümber turismitaludeks mis mõnigi annab välja väiksema hotelli mõõtme juba. Nii räägivad minu Alpi sõbrad ja see jutt pole minu enese väljamõeldud !

Aga Norra tasub tõega avastamist, nii et andke minna, kogu aeg on midagi uut ja marsruute annab igakord sättida nii, et ei kattuks ! Iga kuru ja mäge ei suuda Te niikuinii läbi käia!

Põhja-Norra on kallim juba hyttide poolest ja privaathytte on seal ka tunduvalt vähem, minu kogemus näitab ca 20-30% elamise pealt kallim.

Kui on veel küsimusi või abi vaja, võin vastata !

0
0

DNT iseteenindusega mägimajades (ja sarnastes STF majades Rootsis) on lõbus just see, et EI OLE privaatsust, vähemalt teistest matkajatest mitte: kõik maja elanikud moodustavad lõbusa kamba, kes koos süüa teevad ja omavahel mitmes keeles korraga lobisevad. Kes tahab erak olla, see telgib.

Autokämpingu majad on vist teistsugused, seal oled tõesti päris omaette.

0
0

Just! Alpide mägimajad on ka kõik "die Hütte'd", olenemata, kas seal on 2 või 200 kohta.

0
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased