Oktoobris Kutaisisse, ootaks nõuandeid.

Olin juba aasta mõelnud sellest reisist, nüüd tekkisid soodsamad hinnad, ostsingi täna piletid ära, edasi-tagasi 2 inimest läks 200 eurot Wizzairiga. Olen kuulnud et mingi lennufirma lennukitel jube kitsad istmevahed, mul mees 190 peaaegu, kas saab Wizzairis mugavalt istuda? Broneerisin ka majutuse, Valge Kivi nimeline, on seal kellegil kogemusi?  Veel tahaks teada mida sinna külakostiks võiks kaasa võtta, mis meeldiks kohalikele, kilud, meie šokolaad...? Juba täna meil pidev meilivahetus majutuskohaga, teevad kõik nagu me soovime, tuppa miniköök saab olema, pilt toaletist saadeti(ma ratastoolikasutaja), et toaletis käetoed olemas jne, ootavad meid, juba lepitud kokku et tulevad autoga lennujaama vastu:) Reis alles 2. oktoober-9. okt.  Mis selle nädalaga seal huvitavat teha võiks, kuus peaks käima?

Mina oma 186cm pikkusega olen selle grammikese juurde maksnud suurema istmevahe eest. Soovitan soojalt ka teile seda

Mis teha ja kus käia, soovitan otsida varasemast trip.ee foorumist. 

Nendel teemadel on siin korduvalt kirjutatud!

Liikumispuudega tekib teil kahjuks väga palju piiranguid, kuna maastik mägine. Olge selleks valmis. Koopad-kanjonid, enamus kirikuid ja kloostreid on kõik treppe täis. Kui autoga liigute, siis enam-vähem saab ringi vaadata Sairme keskosas, Kutaisi kesklinnas, Bagrati  on ligipääsetav.  muidugi Batumi tervikuna on tasane. Autojuhil keelake kohe alguses kihutamine ära, mõjub ähvardus mitte maksta, kui kiirust ületab. 

Kilu ei tasu viia, nad ei söö seda. Pigem nt ulukilihakonservi. Parim külakost on raha, millega tasute teenuste eest + lisatipp, ärge liigselt koonerdage.  Kui soovite viisakad olla, pange tähele lapsi,  tänage majaperenaist, kiitke kõike ja olge jutukad ja avatud, kohalikele see meeldib. 

martvili kanjon, okatse kanjon- mõlemad vägevad. Martvili väga ilus. Kõige parem oleks ehk kohalik ,,georgi,, taksoga palgata. Neid leidub igal pool. Kui selline ,,kodustada,, veab kõikjale normaalse raha eest ja oskab ise soovitada, mis huvitav

0len arvestanud et võtta taksojuht, majutusomanikud tulevad niigi lennujaama vastu, õeldi kohe ka hind, 15, see ok, sõit vastu ja tagasi ligi 50 km, mul pole kahju, pole kooner, niigi inimesed juba ootavad, saadeti meil kui mitu päeva kohtuniseni, nii armas tunne et oodatud oled :)

Mina oma 197 cm pikkusega istun mugavalt ka tavaistmel. 

Kutaisi kandis on ka eestlased, kes kasvatavad ja müüvad teed. Firma nimi on Renegade Tea Estate. Ma ise oleksin huvitatud näha, kuidas nad seal seda teed kasvatavad. https://www.renegadetea.com/blog/categories/eesti-keeles-in-estonian
 

Väike küsimus pagasi kohta. Pileteid broneerides märgiti  käsipagasi suurus tasuta kuni 10 kg, mõõdud 20x30x40. Meil kahepeale 1 kohver kuid mõõdud 20x40x60 10kg vist ei tule täis, kas mõõdavad  nii täpselt üle?

võivad mõõta, mina ei riskiks...

Võtke parem mõlemad seljakotid! meil kambaga sügisel sama reis ees ootamas (8 päeva, neist puhtalt 6 kohapeal) ja proovisime kodus huvi pärast seljakottide mahutavust: uskuge, jääb ruumi isegi üle! Vähemalt meil....
aga suurele kohvrile saab ka veel praegu pileti juurde osta. Seal kuskil saidil nii erinevad mõõdud kui ka hinnad juures...

Soovitan kasvõi kamba peale 1 suurem kohver äraantavasse pagasisse võtta. Sealt on, mida kaasa tuua. Mina tõin mägimett, veine ja sületäie neid kohalikke "Snickerseid", tšurtšhelosid võimisiganesneedkaolidagavägaheadolid  :)

Ma arvan et kui sealt tuua head ja paremat siis saab sealt osta ka kohvri transpordiks, minnes pole ju eriti midagi kaasa vedada, mõned suveriided ja Eesti leiba, seda taheti, minna võiks nagu soovitati eespool siis vaid seljakotiga :)

Ei ole kursis ainult kas siin seda kaasatoodud kraami ei maksustata?

Liha- ja piimatooteid ei või tuua. Kalatooteid võib tuua. Maitseaineid olen toonud suure kotitäie. 2 kilo mett võib samuti tuua. Jürimaa mesi on hoopis teise maitsega.
Maksuvabalt võib inimese kohta tuua näiteks 4 liitrit veini jne. Kui kogused on suuremad, siis tuleb minna punasest koridorist läbi ja maksta tollimaks maksuvaba ületava koguse eest . MTA kodulehel on kogu vajalik  info olemas.
https://www.emta.ee/et/eraklient/reisimine-saadetised-umberasumine/kaupade-kaasatoomine-liiduvalisest-riigist
https://www.emta.ee/et/eraklient/reisimine-saadetised-umberasumine/toiduainete-piirnormid-reisija-pagasis-postisaadetises

Valisin Gruusias välja marsruudi Kutaisi-Makhinjauri-Batumi. Külastaks Botaanikaaeda ja Delfinaariumit. Mida veel sealkandis peaks kindlasti nägema?

Jääb veits eemale, aga Borjom ja kukushka.

Võib veel külastada Gonio kindlust Batumi lähedal. Makhuntseti juga on kolmkümmend kilomeetrit Batumist ja nagunii siis sõidad Adjarian Wine Housest mööda kus saab degusteerida ja kaasa osta kohalikke veine. Meil neid ei ole müügil. Imereti veine on ka väga harva siinpool saada. Makhuntseti joa juures oli kaks pool aastat tagasi mitu kohalikku meemüüjat ja sai nende käest ostetud erilise maitsega mett. Batumis on muidugi ka kalaturg, kus kohapeal tehakse väga maitsvaid roogi mereandidest