Panama! Kes käinud- näinud- kogenud, jagage muljeid!

Panama kohta siit just palju infot ei leia, seega kes käinud jagage muljeid!

Nr.1 küsimus: Panamale saabumine- kas tõesti kontrollitakse piisava sularaha olemasolu?

Aitäh!

1
2

Ei kontrollitud.
Teedel on väga palju politseid, sageli võib 20 km jooksul olla 3-4 patrulli, kes kõik ootavad, et saaks sinult altkäemaksu võtta. Ei soovita kiirust ületada, waze on väga populaarne. Suuremad teed on heas seisus, väiksemad võivad vajada 4x4 võimekust. Hispaania keele oskus on oluline, inglist keegi ei räägi.
Vaikse ookeani rannad väga muljet ei avaldanud, kuigi hommikul avastatud kooruvad kilpkonnad oli üks elu ägedamaid emotsioone. Bocas del Toro oli äge, Playa Bluffi peame siiani kõige ägedamaks rannaks, kus elu jooksul käidud on. Red Frog beach naabersaarel oli äge, oled maailmast ära lõigatud, chillid võrkkiiges, naudid kokteili.

https://trip.ee/sihtkoht/panama

0
0

Mul on paar aastat tagasi kontrollitud lennul Kolumbiast Panamale. Raha pidi olema dollarites - mul muidugi ei olnud. Lõpuks läks netipanga näitamine mobiilis ka arvesse.

USA/Kanada poolt lennates või Costa Rica poolt sisenedes ei ole kontrollitud.

Aga kohtadest - Bocas del Toro on mõnus. Eelkirjutanuga nõus Red Frog beach osas Bastimentose saarel.

0
0

Kolmapäeval lendan. Eks siis paistab, kas sularaha olemasolu kontrollitakse. Olen aru saanud, et 1 000 USDi peab sulas kaasas olema. Ma ise võtan pool summast eurodes. Halvim stsenaarium, et suunatakse ATMi juurde.

1
0

Mul ei kontrollinud keegi midagi (sula)rahaga seonduvat.

Panama meeldis väga - ma olin natuke aega Panama Citys ja siis Bocas del Toros.
Bocases on väga palju lahedaid majutuskohti mis on vee kohal, soovitan nt Riva B&B Carenero saarel. Seal tuleb arvestada sellega, et seal on sand flies (liivakärbsed?) ja kohalikud ütlesid, et ükski putukamürk nende vastu ei aita ja tuleb ennast lihtsalt nt kookosrasvaga kokku määrida ja siis nad ei saa hammustada.

Liikumine saarte vahel toimub paatidega ja üsna lihtne on paati leida, maksab enamasti 1-2 dollarit. Turvalisuse poole pealt oli minu arvates okei, ma käisin seal üksi.
Panama City kohta on inimestel eriarvamusi, aga mulle väga meeldis, seal ikka leiab ka tegevust. Seal soovitan mõnes rooftop baaris või restos käia, vaated on lahedad.

3
0

Piiril sularaha näitamise nõue kehtestati alles selle aasta 1. jaanuarist. Bocasele lendame vaid paariks päevaks ja peatume Coloni saarel. Kas Baru vulkaani otsa ka tõusid? Reisikaaslane ei matka ja infoallikad soovitavad antud matka üksi mitte ette võtta. Grupiga liituda ei taha......kirjelduse põhjal ei tundu midagi hirmsat.

0
0

Hetkel Panamas ja just tehtud Baru vulkaani otsa ronimine. On olemas 2 varianti, autodega umbes 2t,maksab 70-80 nägu,teine variant,mis meil on tehtud, ise,jälgsi,startisime kell 12 öösel ja 6.30 ks olime vulkaani otsas, kuni 8ni seal ja kella 12ks olime tagasi. 12tundi matkamist ja peaaegu 30km. Olime kahekesi,rada on ilusti märgitud,eksida ei saa,pealamp muidugi kaasa võtta.

Mega koht on Boquete, puhas,ilus, olime 3p,jäi puudu vähemalt 2. Seal on erinevaid matkaradu,koske,kohviistandusi, Baru, mäed,super kliima.

Bocas del toros on ilusad rannad küll,kuid külas on mega räpane ja palju prügi

3
0

See 1000 USDi ettenäitamise nõue on nüüd küll uus info jah, vähemalt minu jaoks. Olen varem sinna lennanud, viimati alles kuu aega tagasi detsembri lõpus USAst, ja pole rahaliste vahendite kohta keegi midagi küsinud. Alates 01.01.2024 kehtib siis kõigile, ka Euroopast ja USAst saabujatele, ning peab tingimata olema sulas?

0
0

Brittide välisministeerium ütleb, et võidakse küsida 500 dollari (või sama summa muus valuutas) või krediitkaardi ettenäitamist.

Timatic väidab, et peab tingimata olema dollarites või reisitšekid (traveler's cheques, kas keegi neid veel kasutab?) või krediitkaart.

Lennufirmad kasutavad Timaticut otsustamaks, kas lubada kellelgi lennata, aga ma kahtlen kas check in'i lauas hakkab keegi raha ette näitamist nõudma.

1
0

Check-in lauas ehk mitte, aga riiki saabumisel on tavaliselt sama põhjalik kontroll nagu USAs, erilist vahet ei ole. Võivad küsida hotellibroneeringut jne. Mul on pangakaarte mitu, aga krediitkaart pole neist ükski.

Kuna ma enamasti olen seal viibinud pealinnas, siis mõned soovitused sealse elu kohta:

1) Interneti jaoks kohalikku kaarti pole vaja lennujaamast osta. Keegi siin just hiljuti kiitis, et soetas sealt 20 dollariga sim-kaardi koos 1-päevase internetiga, ning arvas, et hästi saadud. No ei olnud. Suvalises väikeses toidupoes maksab Claro sim 2-3 dollari ringis ning piiramatud internetipaketid on näiteks: 1 päev- 1 USD, 3 päeva- 3 USD, 7 päeva - 5-6 USD. Kuna juhendid on kõik hispaaniakeelsed, võib alguses keeruline tunduda, aga saab paluda abi mõnelt kohalikult või poemüüjalt.

2) Transport- linnas on kõige mõistlikum liikuda Uberiga. Ma ei saanud seda eesti telefoninumbriga toimima, aga kohaliku numbriga töötab nagu kellavärk ja on tavataksost odavam. "Ametlikel" kollastel taksodel sageli pole üldse mingit taksomeetrit ja pead ise teadma, mis on vahemaa sihtkohta ning mis on mõistlik hind selle eest. Kui ei tea, siis maksad üle. Uberi autod on tavaliselt mugavamad ka. Lisaks on Panama Citys bussid, mida ma ei ole proovinud, ja korralik metroo, kus saab maksta viipemaksega kaardiga (mul on Revolut näiteks ja toimib seal).

3) Raha- kohalik valuuta on ametlikult balboa, aga see on täpselt võrdne USA dollariga ning mingit kohalikku paberraha tegelikult üldse pole, ainult mündid, mida poes tagasi antakse. Ehk siis kõik maksed sulas toimuvad USA dollaris ja automaadid annavad samuti dollareid. Automaatide teenustasud välismaistele kaartidele on tavaliselt 5.50-6.50 USD, välja arvatud Scotia Bank, seal on tavaline teenustasu 3 USD tehingu pealt.

4) Ostlemine. Panama Citys on mitmeid väga korralikke kaubanduskeskuseid,kõige suurem peaks olema Albrook Mall. Toidu-ja esmatarbekaupade ostmiseks soovitaks väisata näiteks Rey Supermarketit, neid on linnas mitu ja kaubad on päris mõistlike hindadega. Aga näiteks mingid snäkid nagu juust ja salaami tunduvad seal olevat kallimad kui Eestis. Mõned väiksemad toidupoed võivad olla lahti ka 24/7.

5) Keel. Nagu mainiti, kohalikud räägivad tavaliselt hispaania keelt. Aga Google Translate aitab siin hädast välja ning vähegi kallimates hotellides oskavad administraatorid inglise keelt hästi, poodide asiaatidest müüjad ka tavaliselt. Ainult ühes poes nähvati mulle kord, et siin inglise keeles ei teenindata, ehkki ma küsisin enda arvates puhtas hispaania keeles Claro laadimiskaarti:D

6) Linn üldmuljelt on pigem tiba vaene ja mitte just eriti puhas. Ainsad tõesti korralikud piirkonnad on vanalinn ning mereäärne pilvelõhkujate tsoon. Soovitan õhtul jalutada nende kahe piirkonna vahele jääval promenaadil, see on väga lahe. Samuti katusebaarid, mida juba mainiti, on heade vaadetega. Turistidel soovitatakse vältida Curundu-nimelist linnaosa, pidi veidi ohtlik olema. Ise olen sealt ainult läbi sõitnud, jalutamas käinud pole. Üks koht, kus on mõnus ja turvaline atmosfäär õhtuti:

https://www.atlasobscura.com/places/parque-urraca

6
0

Tänud info eest Päike96! Baru vulkaanile on võimalik tõusta mööda kahte erinevat nõlva. Mul on ka plaanis läheneda Boquete poolt nagu te tegite. Kust tellisite transpordi matkaraja algusesse? Mis temperatuuri tipus oodata on? Kirjutatakse, et väga külm, aga see nii suhteline mõiste.

0
0

Mäetippude ilmaennustust olen selliselt saidilt vaadanud: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Volcan-Baru/forecasts/3478

1
0

Entonces...oma hotellis küsisime kuidas saada, ta pakkus kohe oma tuttava kes viis meid 10dollari eest. Tegelikult arvan, et võib iga taksojuhiga Boquetes kokku leppida, sõita mingi 10-15 min. Tagasi saab juba bussiga. Mul oli termopesu pandud ja õhuke fliis. Üles minnes enamuse ajast ainult termopesuga, oli palav. Ronides ja kohale jõudes panin fliisi ka ja oli ok. Meil vedas. Oli väga selge, tuulevaikne ilm. Vihma polnud. Kuid mõned kirjeldavad, et on mega tuul ja veel vihm. Seega vb vihmamantel ka oleks hea. Hoiab vihma ja tuule eest. Mul oli kaasas aga polnud vaja.

1
0

Leidsin netist sellise raadiosaate:

https://r2.err.ee/1061365/reispass-panama

0
0

Panama on äge, olen seal vist ca 50-60 korda käinud (kuna elasime Costa Ricas nagu turistid, siis pidime iga 90 päeva tagant riigist lahkuma ja siis jälle tagasi tulema, ni ca 7 aastat :-), aga jah - Bocas del Toro on vahva (millised frozen margaritad!) ja ka Panama City (mis kasiinod!). Hispaania keel on ikka päris vajalik, sest väljaspool tsivilisatsiooi/linna jääb hätta, nad ei ole eriti multikeelsed....David - suur linn, aga ega seal midagi teha ei ole, ikka kasinod ja ka ok hinnaga Hilton, selle läheduses playa Barquetas, oleme seal Las Olas Resortis vedelenud, kilomeetreid liivarandasid...Ja Las Lajas on hea rand, rahvast suht vähe ja pikad rannad....Liikumiseks oleme seal kasutanud nii rendiautot, liini- kui ka shuttlebusse, hinnad OK ja täitsa normaalsed. (nt. David-Almirante - sealt lähevad paadid Bocas del Toro erinevatele saartele - shuttle pilet oli 8 USD ja 4-5 tundi sõitu, takso küsis alguses 200 USDS ja 4 tundi, siis kauplesime 150 peale, aga ajavõit vahest 1 tund, milleks? shuttle oli mõnus, sai kohalikega koos sõidetud...) Olime viimati Panamal 2022, kuna tulime Costa Rica kaudu, siis piiril (Paso Canoas) küsiti. et kas riigist lahkumise lennupiletit on? See peaks olema, ega nad ei saa seda kontrollida aga kui on miski isetehtud kinnitus enesekindlalt ette vista, siis OK. Raha ei tahtnud keegi näha, aga see sõltub nii ametnikust kui ka sellest, kas hispaania keelt räägid... Panama on meile ikka nii südamelähedane, et sinna läheks alati tagasi, riik väike, aga ikka leiab midagi uut...

3
0

Mina soovitaks ka San Blas saarestikku. Sinna tehakse ka päevatuure Panama City-st. On küll pikk päev, aga minumeelest suurepärased elamused. Pm tegu siis väikeste paradiisisaarekestega, tuuril käiakse 3-4 tk päeva jooksul läbi.

Panama City taksode kohta olen kuulnud, et kui ilmutatult juhti ei teavita, siis võidakse teel sihtkohta tee peal teisi kliente ka peale korjata. Ise kasutasin Uberit, oli soodne ja lihtne. Ühistransport on ka seal arenguteel: väidetavalt ainus riik Ladina-Ameerikas, kus on metroo (tõsi küll mitte maa all, vaid rajatud postidele tänavate kohal).

Mis veel meenub... parim ananass, mida olen saanud. Ja kogu on aeg on kohutavalt palav :)

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased