Viimased kommentaarid

Me vist natuke maksime kindlustuse eest juurde, sest kohapeal pakuti meile mingit kindlustust, mis kattis rohkem, kui see, mille ise valinud olime. Ma kahjuks ei mäleta enam täpselt detaile, aga minu arust midagi hullu polnud.

Nii hull see olukord ikka pole, et üldse sõita ei tasuks. Me rentisime sõpradega seal auto ja mitte midagi ei juhtunud, ega tekkinud ühtegi ohtlikku olukorda. Liiklus on küll vähem reguleeritud kui Eestis. Mina mäletan kõige suurema probleemina seda, et Santo Domingos on linna sisse ja välja sõites suured ummikud ja jalakäijana on raske üle tee saada. Eks natuke ehmatab ära see, et palju on katkiseid autosid, aga kõik ikka kogu aeg avariisid ei tee :) Käisime kõik need linnad läbi, mis sul kirjas on, ja nendes oli liiklus täitsa okei. 

Ma olen väga õnnelik, et me auto võtsime, sest ilma oleks paljud lahedad kohad nägemata jäänud ja oleks pidanud lootma ainult transfeeridele ja ekskursioonidele. Meie võtsime auto Budgetist ja täiskindlustusega.Ühtegi probleemi ei olnud, peale selle, et auto kätte saamiseks kulus umbes 2 tundi, aga see on lihtsalt riigi eripära.

Airdrop on kõige lihtsam lahendus, mis ei riku kvaliteeti. Kui ei ole iPhone teistel, siis Whatsapp, seal vist jääb ka kvaliteet samaks. 

Ma olen peaaegu alati Swedbanki reisikindlustust kasutanud.

Hiljuti just võrdlesin ka erinevate kindlustusfirmadetingimusi/hindu ja Swedbanki oma tundus endiselt kõige parem. Näiteks katab see minuarust ära rohkem tegevusi ilma ohtliku tegevuse lisakaitse valimiseta kui teised kindlustused. Ühe korra olen pidanud neile kahjunõude esitama ja kõik käis väga lihtsalt. 
Olen kunagi nendega ühe pikema kindlustuse ka teinud 2,5 kuu peale ja see maksis vist natuke üle 200€ kui õigesti mäletan. See oli muidugi Euroopas. Kogu maailma puhul on kallim.

Minu Kariibi kogemus piirdub Dominikaaniga ja väga soovitan seal ära käia. Kuskil vanemas teemas kirjutasin ka, kus käisime, mida tegime, jm kogemusi. 

Väga lahe riik, on ilusat loodust ja matkaradasid, parke, randu, huvitav kultuur, ööelu - kõik on olemas. 

Olen teistega nõus, et Palermos on mingi eriline tunne, mida mujal ei koge. Minu jaoks oli see vist segu sellest kunagisest hiilgusest ja tänapäevasest vaesemast elust. Kindlasti soovitaks seal aega veeta ja linnas ringi jalutada. 

Samas minu jaoks tundus just Catania turvalisem ja ilus linn. Ei ütleks, et üks on parem kui teine, mõlemal on omad head küljed. Catanias on palju randu, millest paljud on küll tasulised, aga ilusad ja puhtad. Catanias on ka see hea, et Etna on lähedal. 
Taormina on väga turistikas, aga tasub ära käia ikka. Seal on ka selline koht nagu Isola Bella, kus on ilus rand. 
Kui otsida mingit rahulikumat kohta, siis ise sattusime sellisesse väiksesse linna nagu Gela, kus turiste eriti ei olnud, aga korralik rand on olemas. 

Jah, see on hea tähelepanek, et Sitsiilias on kõvasti kergem autoga liigelda. Palermos ja Catanias on liiklus üsna hull, Cataniast jäid eriti just meelde ummikud, aga suurematest linnadest väljas on pigem rahulik. 

Kütuse kohta ei oska öelda, aga toit jms on minu kogemuse järgi veidi odavam kui mujal Itaalias. Sõltub muidugi linnast ka, Taormina tundus ülejäänud Sitsiiliaga võrreldes kallim, aga see on ka väga turistikas linn. 
Igatahes kui vähegi võimalik, siis väga soovitan seal ära käia. Ma olen ise kaks korda käinud ja tahaks veel tagasi minna, sest avastamist on seal palju. 

Ma pakuks välja näiteks Sitsiilia. Hinnad on head, kultuuri ja randa saab mõlemat, toidud on imelised ja septembris on kindlasti veel soe. Sinna on päris palju soodsaid lende ka viimasel ajal olnud. 

Me vahetasime mingi osa pangas ja hiljem võtsime automaadist. Pole mõtet varem vahetada. 

Kuna ma ise käisin novembris Marrakeshis, siis sellega suurt probleemi ei olnud, sest maksimaalselt oli sooja 22 kraadi, ehk siis enamuse ajast kandsin teksasid ja t-särki. Ühe korra panin nabapluusi selga ja siis tundus küll, et vaadati imelikult, nii et läksin üsna ruttu riadi tagasi ja vahetasin riided ära. Muidu kandsin täiesti tavalisi riideid ja ühtegi probleemi polnud. Püksid on täiesti okei, kohalikud nooremad naised/tüdrukud kannavad ka pükse. 

Mošeedesse seal minu teada kedagi teist peale moslemite ei lubatagi, nii et sellega igal juhul probleemi ei teki. 

Maps.me - kasutan igal reisil ja mulle täitsa meeldib

TrainAway - hetkel olen veel ainult Eestis kasutanud, aga loodetavasti tuleb see kunagi reisides ka kasuks
Booking.com
TripAdvisor
Ryanair
Norwegian
Arlanda Express - arvasin, et sellest võib kasu olla, sest käin tihti Stockholmis, aga siis sain aru, et äpi jaoks ei saanud kasutada juba varem kodulehel loodud kontot, vaid tuli uus teha...
Nextbike - olen siiani ainult Eestis kasutanud, aga tundus päris mugav
TravelPerk
Uber
Res i Sthlm
TransferWise
Täpselt. Meil sadas niikuinii rohkem öösiti ja päeval oli vahepeal väike vihm isegi mõnus :)

Rinoke, vihma saime Bayahibes ja Puerto Platas, mujal oli pigem selge. Tundus muidugi, et ookeani poole peal oli natuke selgem ja soojem ilm.
Muid kahjustusi ei näinud, kui et mõned rannad olid prügi täis, aga pigem nendes osades, kus päevitamas ja ujumas ei käida. Ehk siis mina ütleks, et pigem ikkagi ei hakanud silma erilisi kahjustusi.

GreatEscape, see rohelises majakeses asuv pood-baar on megalahe! Käisime ka sõpradega seal mitu korda, aga õhtuti.
Blogi on ka lahe!

Meie broneerisime auto ette, aga üsna viimasel hetkel, nii et koos kindlustusega maksime lõpuks 800-900 eur. Kui paar kuud ette bookida, siis saab päris palju soodsamalt. Arvestada tuleb sellega, et sellele hinnale millega bookid, tuleb auto kätte saamise hetkel umbes 100-200 eur juurde ja selleks, et auto saada võib ka paar tundi aega minna. Auto võtsime Budgetist.
Autoga sõitmine võib seal muidugi üsna ekstreemne olla, eriti just Santo Domingos. Seal me linnas sees autoga ei sõitnud, vaid käisime jala või kasutasime Uberit. Linna sisse ja linnast välja sõitmine võtab kaua aega, ummikud on hullud. Samas ühistranspordiga ilmselt ajaliselt ei võida. Mina soovitaks pigem ikkagi auto võtta, sest igale poole ühistranspordiga ei saa.

Meie rentisime auto ja olen väga rahul, sest ühistranspordiga oleks mitmes kohas ilmselt käimata jäänud.
Meie kasutasime peesosid ja kui öeldi mitmes valuutas hind, siis tundus peesodes ka
kõige odavam. Raha vahetasime kohalikus pangas 1 eur = 56 peesot. Hiljem võtsime automaadist sularaha. Ainus, mis toimis oli Banco Popular ja seal maksis raha võtmine 195 peesot + see tasu, mida su enda pank võtab.

Ma jõudsin just sealt tagasi, olin ka kaks nädalat ja nagu ka keegi eespool mainis, siis see on tohutult lühike aeg.
Mõned asjad mida tasub teada:

  1. Söögikohtades lisandub enamasti menüüs märgitud hinnale 28% ja selle sees on ka tipp. Meie jätsime vahel ikkagi veel tippi kui koht ja teenindus head olid.
  2. See, et elekter pidevalt ära kaob, on normaalne.
  3. See, et ka normaalsena tunduvas WCs vett ei ole, on tavaline. (desinfitseeriv geel kaasa!)
  4. Kõige eest eeldatakse raha/tippi. Nt: käisime restoranis söömas, uurisime kus on WC. Üks töötaja viis meid restoranist eemale kuskile väikesesse majja WCsse, kus ei olnud isegi vett ja käte pesemiseks valas koristaja ämbrist vett peale ja siis küsis selle eest raha ka. Nii et tasub kogu aeg väiksemaid kupüüre kaasas kanda.
  5. Kui tänaval kedagi näed, kes relvaga ringi käib, aga mingit vormiriietust ei kanna, siis ei tasu paanikasse sattuda, ilmselt on see ikkagi mõni turvamees.

Meie lendasime Punta Canasse ja läksime sealt otse Bayahibesse (La Romana). Sealsetest randadest käisime Playa Bayahibes, kus on rohkem kohalikke, ja Playa Dominicuses, kus on pigem turistid. Ühe päeva veetsime Saona saarel ja ekskursiooni ostsime Scuba Fun'i kaudu. Sinna sõitis katamaraan, kus oli pidu, tants ja baar. Saar ise on ilus, aga seal peale päevitamise ja ujumise muud teha ei saanud. Bayahibes on veel Parque Nacional del Este, kus on lahedad matkarajad ja koopad (taskulamp tasub kaasa võtta). Meie valisime Padre Nuestro ja Dominicuse rajad. Soovitan kindlasti seal ära käia. Ööelu on seal ka päris lahe, eriti sellistes baarides, kus on pigem kohalikud kui turistid.
Sealt läksime edasi Santo Domingosse, kuhu minnes tasub arvestada rohkem aega kui Google Maps näitab, sest et liiklus on täiesti hull. Meie peatusime koloniaaltsoonist 3-4 km kaugusel asuvas hotellis, üsna lähedal Maleconile. Üldiselt seal üksi ringi liikuda ei soovitata, aga mina üksi jalutades ei tundnud, et väga ohtlik oleks olnud. Õhtul hilja tasub muidugi pigem takso/Uber võtta, mis on seal väga odav. Santo Domingos tasub ka mujal kui ainult koloniaaltsoonis ringi jalutada, et näha rohkem kohalikku elu. Üks lahe koht on näiteks Santa Barbara linnaosa http://www.isupportstreetart.com/hoy-santa-barbara-street-art-festival-dr/.
Sealt edasi liikusime Constanzasse ja nagu enne mainisin, siis Google Mapsi ennustatud 3 tunni asemel kulus sõidule 5 tundi. Seal lihtsalt ööbisime ja sõitsime edasi Puerto Platasse. Tee peal käisime kahe kose juures, Salto de Jimenoa ja Salto de Baiguate, mõlemad on kindlasti väärt külastamist.
Puerto Platas käisime cable car'iga mäe otsas, kust oli ilus vaade, aga minu arvates see midagi ülimalt erilist ei olnud. Üks lahedamaid kogemusi Puerto Platas oli Rio Damajagua 27 koske. Seal saab valida kas tahad läbi käia 7, 12 või 27 koske http://www.27charcos.com/index.php. Meie valisime 27, maksime 1000 peesot inimese kohta ja selles hinnas oli ka toit. See polnud eriti ekstreemne, aga ikkagi väga lahe.
Järgmine peatus oli Las Terrenas, kus pigem puhkasime ja nii palju ringi ei käinud. Seal lähedal on playa Coson, mis on väga ilus ja üks tühjemaid randasid, kus käisime. Las Terrenas on muidu üsna turistikas linn, aga lahedaid kohti leiab seal ka. Hotelli omanik soovitas meile rannas asuvat väikest restorani nimega Dulce Playa ja kuigi ma ise ei proovinud, siis sõbranna ütles, et seal pakutavad küüslaugukrevetid on kõige paremad, mida ta saanud on. Kaks õhtut järjest käisime kohas nimega Babylon Disco, kus on väga lahe animation team, kes inimestega tantsivad ja mõnele sinna sattunud välismaalasele bachatat jms õpetavad.
Viimasena peatusime Bavaros (Punta Cana), mis tundus pigem venelaste linn olevat - ehk siis väga turistikas ja eriti kohalikku elu ei näe. Minu arvates selline koht, mille võib vahele jätta. Head kogemused olid seal söögiga, nt Mehhiko restoranis Wacamole, kus toit oli hea ja teenindus super. Teine lahe koht oli La Posada de Gladys, kus saab kohalikku toitu väga hea hinnaga.

Dominikaani vabariik on igatahes väga lahe koht ja inimesed on toredad. Tasub proovida kohalikku toitu (eriti just hommikusööki), süüa papaiat ja avokaadot, mis on seal kordades odavamad kui Eestis, proovida rummi ja santo libresid, õppida tantsima. Kindlasti tuleb kasuks kui hispaania keelt räägid. Mind aitas see väga palju ja kohalikud olid ka kohe palju sõbralikumad.

Loodetavasti on abi :)

Kui lennukist kohe välja saad, siis peaks jõudma ikka. Rong läheb 20 minutiga lennujaamast Centralstationisse ja sealt metrooga sadamasse on ju umbes 10 minutit kui ma õigesti mäletan. Arvesta juurde umbes 10 minutit rongi ootamist, 10-15 minutit, et metroos rongi peale saada ja siis 5 minutit metroopeatusest sadamasse.

Milleks siis üldse hotelli minna? Airbnb jms on ka olemas.

Kui giid võtta, siis Like A Local kaudu leiab kohalikke, kes ennast linna tutvustama pakuvad https://www.likealocalguide.com/rome/tours

Ma nägin millalgi Ülemiste Sportsdirectis päris heade hindadega kohvreid ja oli palju erinevaid suuruseid ka.

EstYes on vist kõige populaarsem saatev organisatsioon. Ma olen ise ka nende kaudu käinud, aga lühiajalises töölaagris ja Hispaanias.
Ma arvan, et tasub otsida vabatahtlike blogisid, sest nad tavaliselt kirjutavad ka mis organisatsiooni kaudu ja kuidas nad läksid. Ise olen jälginud ühe neiu blogi, kes on Guatemalas vabatahtlik. http://greteguatemalas.tumblr.com/