Pangaautomaadid Indias!?

Et kas neid on või tuleb hunnik eurosid siit kaasa krabada ? Goa ümbrus on see piirkond

Olin Goas Anjunas, lähim ATM oli vist umbes 10 km. kaugusel.

Leiab ikka, minu mäletamist mööda ei olnud ka teenustasud ulmelised. Odavam tuleb ATMi kasutada, kui kodust raha kaasa võtta.

Me võtsime dollareid - see siiani maailmas rohkem kasutatav raha. Aga kursiga hävis muidugi korralikult. Vaatasin huvi pärast konto väljavõtet - iga sularaha väljavõtmise eest kasseeriti ca. 97 EEKi. Ning keskmiselt on 10000 RS eest pangaarvelt võetud 2715.- EEKi (veebruaris)

Sularaha ei ole eriti mõtet palju kaasa võtta, sest ATM-e on Goas igas suuremas kohas. Ka raha väljavõtmine ei ole kallis, näit 2000 ruupia puhul oli augustis teenustasu 42 krooni. Kahju ainult, et kurss on asunud langusele kui augustis sai 1 eek eest 4,25 IR siis nüüd kipub kurss juba alla 4ruupia jääma. ATM-ides toimivad võrdselt hästi nii deebet- kui ka krediitkaardid.

Ühinen eelkõnelejatega, et Indias ja sealhulgas Goas on võimalik ATMe kasutada ja seega palju sularaha pole vaja kaasa võtta.

SAMAS, soovitan raha väljavõtmiseks kasutada RAHVUSVAHELISTE pankade ATMe, mitte kohalikke. Minul juhtus just Goas (aastal 2004) nii, et üritasin raha ATMist välja võtta, pangast broneeriti mul välja võetav summa, kuid masin raha ei väljastanud. Kui läksin pangakontorisse oma muret kurtma, siis soovitati mul esimese hooga uuesti proovida, et äkki nüüd töötab! Mida ma loomulikult ei teinud. Üldse ei olnud sellest kohalikust pangast mitte mingit abi ka minu broneeringu vabastamisel ja sain olukorra lahendatud vaid nii, et kirjutasin internetipanga vahendusel Hansapanka ja seletasin probleemi ära. Nad ootasid nädal aega India vastavast pangast mingit teades selle kohta, et raha väljavõttu kunagi ei toimunud ja kui seda ei tulnud, siis lihtsalt tühistasid ise selle broneeringu.. Mina samal ajal muidgi oma raha kasutada ei saanud. Igavene jama oli igal juhul. Kahjuks olen ära unustanud, mis India pangaga täpselt tegemist oli.

Ehk olen ma "vanakoolileedi" aga mina panustaksin ikka ja ainult SULARAHALE:). Jäävad ära kõik need hilisemad seletuskirjad ja kõned pankadele, vahendustasud, närvipinge ning teadmatus olukorra üle "krediitkaardimajanduses". Siselennupiletid - see on iseasi. Kui raha jupikaupa välja võtta, siis tuleb see ikka päris suur summa. India odavust arvestades. Konkreetselt Mumbaist rääkides. Me kulutasime pool päeva enda väärtuslikust ajast selleks, et ronida üles ja alla erinevate pankade uskumatult kõrgetest treppidest, saamaks ühetaolist vastust: "Maaaaadam. Kas olete MEIE panga klient?! Ei ole?...Kahjuks ei saa me siis teie raha vahetada." SIC!!! Pangandus on seal ikka tõeline naljanumber:) Rahavahetusega Indias(Mumbais) tegeleb AINULT Thomas Cook pank ja nurgatagused rahapesuputkad(neid leiab hea õnne peale tänaval küsitlust tehes). Lennujaama vahetuskurss oli ka suhteliselt hea. Hiljem, teekonnal Mumbaist lõunasse, nägime me ATM-e, rahapesuputkasid ja Thomas Cook´i ainult Fort-Cochin´s ja Varkalas. Ega me muidugi enam otsinud ka, sest raha oli kõige kindlamas pangas Indias - isiklikus rinnahoidjas, "padjakeste" asemel...ja ei mingit muret.

*pangahärra Thomase perekonnanimi parandatud. Tänan Arvo:)

Kõige paremad kursid olid tavaliselt State Bank of India kontorites. Seal oli enamasti eraldi lett, mis tegeles rahavahetusega. Aega see protseduur võttis, kuid mitte ülearu. Ühes kohas näiteks kirjutati üles kõikide dollari-kupüüride seerianumbrid, mis ma vahetusse tahtsin anda. Thomas Cook (mitte Cock, ehk t**a ;) pakkus tavaliselt kehvemaid kursse, kui State Bank of India. Ja isegi kehvemaid kursse, kui mitmed nurgatagused rahavahetajad. Ja Thomas Cooki mõningates kontorites olid isegi mingid müstilised teenustasud, mis omakorda klienti nöörisid. Mis puutub "nurgatagustesse" rahavahetajatesse, siis peab meeles pidama et kui oled mõnes väiksemas kohas, siis sul ei jää tihti muud üle, kui teha üks tiir kaubandustänaval, võrrelda erinevate rahavahetajate kursse ja kõige soodsamat kurssi pakkuva venna juures siis oma asjad korda ajada.

ATM-e leiab Indias igas vähegi suuremas (või turistlikumas) asulas. Raha väljavõtmistasusid dikteerib aga minu meelest ikkagi see pank, kelle kaarti kasutad. Ise kasutasin SEBi Visat ja neil oli vist reegel, et nad kasseerisid iga mu väljavõetud summa pealt 30 eek teenustasu + 2,5% väljavõetud summalt. Kuna teenustasu oli alati üks, siis püüdsin alati välja võtta võimalikult suure summa.